Sunnuntai 27.5.2012

Sedu myöntää ”virheensä”: -5,3 milj.€

Luotu: 
13.4.2010 12:55
Päivitetty: 
13.4.2010 12:57

Seppo ”Sedu” Koskinen myöntää Uudelle Suomelle tehneensä kalliita virheitä yrittäessään laajentaa imperiumiaan ravintolabisneksestä muun muassa jalkapalloiluun, festivaaleihin sekä auto- ja venekilpailuihin.

Koskisen mukaan juuri nämä ”rönsyt” ovat syynä 5,3 miljoonan euron tappioon, jonka SK Entertainment Group Oy teki tilikaudella 2008 - 2009. Ilta-Sanomat kertoi yhtiön tappiosta tänään.

–Kyllähän ne täytyy virheeksi laskea. Toisaalta jouduimme huonoihin olosuhteisiin muun muassa Raumanmeren festareiden suhteen, ja olemme myös tehneet toistakymmentä miljoonaa poistoja täysin suunnitellusti sinä vuonna, Koskinen sanoo Uudelle Suomelle.

Suurimmat tappiot tuottivat Koskisen mukaan Raumanmeren juhannusfestivaali (1,9 miljoonaa euroa) sekä Kaivohuone-konsernin lunastus (1,5 miljoonaa euroa). RMJ-pettymyksen aiheuttivat sekä siirto Raumalta Poriin että talouden taantuma.

–Taantumassa sponsoreita oli vaikea saada, joten omasta taskusta joutui ottamaan rahaa. Timing oli huono, Koskinen selittää.

–Kokemusta ei myöskään hirveästi ollut koko SK Festivals -hommassa… Vähän tällaisia kalliita harrastuksia, hän harmittelee.

”Vähän tämä opettikin. Pysymme nyt siinä, missä ehkä olemme hyviä”

Koskisen mukaan ”oikeastaan koko” viiden miljoonan tappio aiheutui ravintolabisneksen ulkopuolisista kokeiluista. Yhtiön päätuotteella eli ravintoloilla on hänen mukaansa mennyt jopa taantuman aikana hyvin.

–Ilman näitä rönsyjä olisi sinäkin vuonna tehty muutama milli voittoa.

Tappiovuoden jälkeen yhtiö onkin hankkiutunut eroon ylimääräisestä, kuten festivaalien järjestysoikeudesta sekä auto- ja venekilpailuista. Jalkapallojoukkue FC Hakan Koskinen on lunastanut yhtiöltä itselleen.

Ravintolakeisarin mukaan karsintatoimet tiputtavat yhtiön liikevaihdon 86 miljoonasta ”naftiin” 70 miljoonaan. Koska jäljelle jää vain yhtiön ydinosaaminen, on vuodesta 2010 Koskisen mukaan tulossa jo hyvä.

–Viime vuosi meni vielä näiden rasitteiden hoitoon ja poistoihin, mutta 2010 näyttää jo selkeästi positiiviselta, plustulokselta.

–Vähän tämä opettikin. Pysymme nyt siinä, missä ehkä olemme hyviä. Peruspaikoissa [ravintoloissa] toiminta on pyörinyt hyvin, nämä ovat lähinnä kertaluonteisia juttuja, Koskinen pohtii.

Ravintolatoiminnan tasaisen tuloksen vuoksi yhtiön selviytymisestä ei Koskisen mukaan ole tarvinnut huolehtia miljoonatappioista huolimatta. SK Ravintolat -konserni pyörii vahvasti pankkien lainarahan varassa, mutta Koskisen mukaan pankeilta on alamäessäkin löytynyt luottoa.

–Tämä näyttää rumalta, mutta todellisuus ei ole ihan sitä. Meillä on pitkäaikaiset sopimukset rahoittajien kanssa, ja suhteet ovat koko ajan olleet hyvät, koska kaikki tietävät, että perusbisnes on tervettä ja sillä on hyvä historia.

Tänä vuonna Koskinen jatkaa investointeja ravintoloihinsa ja etenkin elävää musiikkia painottaviin viihdeluoliin.

Muut asiasanat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

Vieras

Toivottavasti maalta ja muualta junalla tulleita ideanikkareita ei riitä enempää tärvelemään vanhoja ravintolasisustuksia Helsinkiin. Eiköhän Kaisa Blomstedtin saavutus Elielissä riitä pitkäksi aikaa muillekin alan harrastajille.

Jouko Heyno

Mikähän olikaan Koskisen taloudellisessa tilanteessa valtakunnallisesti tärkeä uutinen?