Sunnuntai 27.5.2012

Google paljasti: Suomi sensuroi

Luotu: 
21.4.2010 12:51
Päivitetty: 
21.4.2010 12:57
  • Kuva: Kuvakaappaus
    Googlen uudesta palvelusta näkee eri maiden sille lähettämät sensurointipyynnöt.

Hakukonejätti Google on ensimmäistä kertaa paljastanut tarkempaa tietoa siitä, kuinka usein valtiot pyytävät sitä luovuttamaan käyttäjädataa tai sensuroimaan sisältöä.

Googlen mukaan Suomikin on pyytänyt Googlea sensuroimaan materiaalia. Yhtiön julkaiseman työkalun mukaan Suomen valtiolta lähti vuonna 2009 alle kymmenen sensurointipyyntöä. Yksi sensurointipyyntö voi Googlen mukaan tarkoittaa useamman kuin yksittäisen URL-osoitteen poistamista tai useamman käyttäjän tietojen paljastamista.

Käyttäjädatan suhteen Suomesta ei lähtenyt pyyntöjä.

Brasilia on käyttäjädatapaljastusten pyytäjien kärjessä yli 3600 pyynnöllä. Tätä seuraavat Yhdysvallat (3580) ja Britannia 1166.

Asiasta uutisoi BBC.

 

Yritykset: 
Paikat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

Vieras_kansanedustajaksi

Suomea koskevia uutisia ei julkaista suomessa, jotka ulkomaalaisille kerrotaan ja jotka laki velvoittaa ilmoittamaan (mutta suomen laki ei velvoita julkaisemaan uutisia erikseen suomessa, pääasiahan on että julkaistu on esim. afrikassa). Sama kuin jos lentoyhtiöllä menee nyt huonosti niin muutetaan verotuskäytäntöä siten, että vain kotimaan lennoista saa kilometrikorvaukset... tää on niiiin helppoa kun tän osaa)

Mila F

... kaivamaan esiin, mitä on sensuroitu vai onko edes sensuroitu, kun puhutaan poistopyynnöistä. Poistopyyntö voi kaiketi koskea myös laitonta tai hyvien tapojen vastaista materiaalia. Hiukan selvennystä asiaan kiitos.

Vieras

Valtioilla on nykyään vähemmän salattavaa kuin suuryrityksillä, joten voi vaan miettiä miten paljon siltä suunnalta on tullut sensuuripyyntöjä. Nipun rahaa kun pistää sähköpostin liitteeksi, niin ei tarvitse lukea internetistä Mokian alihankkijoiden kurjista työoloista eikä Vortumin maksamista lahjuksista.

Vaan ei mitään uutta auringon alla. HSn ja "suomen vapaan lehdistön" suurin rahanlähde on tämä yritysten tuki.

Mila F

... mitähän nyt mahdat tarkoittaa? Kun hakuindeksit nollataan, tieto tiedon olemassaolosta lakkaa ja tietoa ei enää löydä netistä. Tokihan asian voi kiertää, mutta kaikki eivät osaa.

MaVa

Google ei voi poistaa tietoa netistä, vaan yrityksen toiminta tältä osin rajoittuu Googlen tarjoamiin palveluihin. Toisella hakukoneella tai suoralinkityksellä tieto siis löytyy edelleen. Poikkeuksen tekee Googlen palveluissa, kuten Youtube, oleva tieto, joka saatetaan pyynnöstä poistaa.

Vieras

En tiedä, mitä on sensuroitu, mutta mielestäni on kyllä ihan paikallaan, jos tietyllä hakusanalla haun kärkeen tulee hyvin asiattomia sivustoja, ilmoittaa siitä Googlelle ja mahdollisesti pyytää siivoamaan ne hakutuloksista.

Kokeilkaapa vaikka hakusanoilla "Astrid Thors" tulevia ensimmäisiä linkkejä. Onko kaikki mielestänne sellaisia, että ne pitäisivät olla hakutulosten kärkipäässä?

Edellisen kappaleen kysymyksestä eivät kaikki ehkä vielä ole samaa mieltä, mutta entäpä, jos vaikkapa hakusanalla "Osuuspankki" ponnahtaisi ensimmäisenä hakutuloksena joku tunnuksia keräävä pankin sivuja matkiva phishing-sivusto. Eikö vähintäänkin se olisi syytä siivota tuloksista pois?

Sivustojahan ei tällöin varsinaisesti sensuroida, mutta poistetaan Googlen esittämistä hakutuloksista.

Juhani Putkinen

Kun Googlen hakuun laittoi aiemmin haun "Juhani Putkinen", niin osumia oli yli 20 000. Sitten se romahti yhtäkkiä reilusti alle 10 000. Nousi taas, ja vaikka sisältö netissä lisääntyy koko ajan, niin jotenkin Google saa aina osumien määrän vähenemään. Nyt näkyi olevan vain 6290 osumaa.

Vieras

Mielenkiintoista, että tapauksia on useita! Kesällä 2009 joutui fyysistä jalometallikauppaa harjoittava hopea.fi tilanteeseen, joka kummasti näytti googlen suorittamalta boikotilta. Sivuviittaukset katosivat googlen indeksistä, eli hakutuloksissa ei näkynyt mitään vaikka olisi etsinyt yhtiön nimellä. Tätä kesti koko kesä ja liikenne sivuilla väheni kolmannekseen. Viittaukset tulivat takaisin syksyllä, sattumalta samana päivänä, kun asiasta oli selvin sanoin mainittu googlen edustajalle.

Teknisen virheen mahdollisuutta ei voi sulkea pois, mutta faktana säilyy että googlen ote Suomen yrityselämään on tiukempi kuin mitä ensihätään voisi luulla. Yrittäjältä katoaa leipä suusta jos tällaista tapahtuu. Mitään laitonta tempauksessa ei tietenkään ole, Google on yksityinen yhtiö joka saa indeksoida kenet haluaa. Juuri se pistääkin miettimään.

Vieras

Torniota ei löydy ilmalaadun valvonnan kartalta, suljettu kaupunki: http://www.ilmanlaatu.fi/ilmanyt/nyt/ilmanyt.php

Raahen Rautaruukki joutuu EU -säädösten pakottamana lopettamaan sintraamon, mutta Tornion Outokumpu Metal Works Oy aikoo laajentaa päästösalattua tuotantoaan, koska he saivat myönteisen ydinvoimapäätöksen.
Sintraamo syö sähköä 60 000 omakotitalon edestä ja Tornio ottaa 200 000 omakotitalon kulutuksen.
Pohjois-Suomen Ympäristölupavirasto, PÄÄTÖS Nro 34/09/2.
"Päätöksen lupamääräys 74 kuuluu: "Sintraamon sintrauskoneen (päästökohde D13) rikkidioksidipäästöt ilmaan on selvitettävä mittaamalla. Selvitys on toimitettava ympäristölupavirastolle viimeistään 30.9.2007."
RAUTARUUKKI RAAHE, KUVA:
http://www.vastavalo.fi/displayimage.php?pos=-164474

-
Tornio.
Monet PAH-yhdisteet aiheuttavat syöpää tai mutaatioita.
Oulun seudulla naisten kilpirauhassyövät alkoivat dramaattisesti lisääntymään 1980 luvulla. SlideShow -kartat.
females:
http://astra.cancer.fi/cancermaps/Nordic/nord_thyroid_f_i_6_7103_2007062...
PAH-yhdiste.
http://fi.wikipedia.org/wiki/PAH-yhdiste
-
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu//showpost.php?p=3059486&postcount=33
-
Raskasmetallipäästöjen säätely ja terveys
Ilmansuojeluyhdistys ry:n jäsenlehti, 2/2008.
Uusi metalliasetus vaikuttaa ympäristölupia myönnettäessä
Suuret päästölähteet huomion kohteena
Valtioneuvoston asetuksella 164/2007 (ns. metalliasetus) on pantu täytäntöön ilmassa olevasta arseenista, kadmiumista, elohopeasta, nikkelistä ja polysyklisistä aromaattisista hiilivedyistä annettu Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivi 2004/107/EY.
Asetuksessa säädetään arseenin, kadmiumin, nikkelin ja bentso(a)pyreenin (PAH)pitoisuuksien tavoitearvoista vuodesta 2013 eteenpäin sekä pitoisuuksien ja laskeumien seurannasta, väestölle tiedottamisesta, sekä toimista tavoitearvojen ylittymisen ehkäisemiseksi. Asetus tuli voimaan 15. päivänä helmikuuta 2007.
http://www.isy.fi/islehdet/ISU2_2008_web.pdf

Vieras

TE Analyysi 17.3.2010 16:40
Kassavirta pehmitti jättitappiota
Antti Mikkonen

Outokumpu
Vuonna 2007 nousukauden harjalla Outokumpu teki liikevaihtoa 6,9 miljardia euroa. Viime vuonna sitä kertyi enää 2,6 miljardia.
Kahdessa vuodessa liikevaihdosta haihtui taivaan tuuliin 4,3 miljardia euroa.

Outokumpu on laajentanut ruostumattoman teräksen almistusta uskoen, että lopputuotekysyntä kasvaa jatkuvasti 5–7 prosenttia vuodessa.
Viime vuonna kasvutrendi meni murskaksi.

Outokummun kotimarkkinoilla Euroopassa ruostumattoman teräksen kysyntä pieneni hurjempaa vauhtia kuin missään muualla, yli neljänneksellä.
Finanssikriisi jähmetti yksityisten ihmisten kodinkoneostot. Vielä enemmän supistuivat teollisuuden investoinnit, joihin uppoaa suuret määrät ruostumatonta terästä.

Euroopan terästeollisuuden kapasiteetista oli viime vuonna käyttämättömänä lähes puolet. Outokumpukin sai tyytyä yhtiön historian matalimpiin käyttöasteisiin.

Yhtiön suurin omistaja on Solidium (Suomen valtio), joka omistaa 31,1 % osakkeista. Ulkomaalaisomistuksessa on 28 % osakkeista (31.12.2009). Rekisteröityjä osakkeenomistajia on 21130 (31.1.2008)
-
http://www.talouselama.fi/analyysit/article383478.ece

Vieras

Rautaruukki sulkee Raahen tehtaan sintraamon vuoden 2011 loppuun mennessä. 12.03.2008

Rautaruukki Oyj Pörssitiedote 12.3.2008
Rautaruukki lopettaa Raahen tehtaan sintraamon toiminnan vuoden 2011 loppuun mennessä. Raudanvalmistuksen raaka-aineena siirrytään kokonaan käyttämään rautapellettejä, joiden toimituksista Rautaruukilla on ruotsalaisen LKAB:n
kanssa pitkäaikainen sopimus. Sintraamon sulkeminen vähentää merkittävästi Raahen tehtaan päästöjä.

Raudanvalmistuksessa käytetään tällä hetkellä vuosittain miljoonan rautapellettitonnin lisäksi 2,3 miljoonaa tonnia rautarikastetta.
Rautapellettien käyttöön siirtymisen myötä sintraamo jää tarpeettomaksi. Sintraamossa rautarikaste muutetaan yhdessä kalkkikiven ja koksimurskeen kanssa sulattamalla kappalemuotoon ns. sintteriksi, jota voidaan käyttää masuunissa raudanvalmistuksen raaka-aineena. Sintraamo on toiminut Raahen tehtaalla vuodesta 1964.

-Siirtymällä rautapellettien käyttöön pystymme vähentämään merkittävästi Raahen tehtaan päästöjä. Hiilidioksidipäästöt vähenevät 10 prosenttia eli 500 000 tonnia vuodessa, pölypäästöt 37 prosenttia ja rikkipäästöt 64 prosenttia.
Energiankulutus pienenee Raahen tehtaalla 8 prosenttia eli 1,16 miljoonaa megawattituntia vuodessa. Energiansäästö vastaa noin 60 000 omakotitalon vuosittaista energiankulutusta.
_
http://www.ruukki.com/www/news.nsf/PFBY/F59AEA0837F1BD95C22574AA0026DB8E...

Vieras

Torniolaiset lämmittävät itsensä hengiltä.. ja tulivuoret purkautuvat.

ILMANLAATUMITTAUKSET TORNIOSSA VUONNA 2005
Helena Saari, Risto Pesonen, Suvi Haaparanta

s. 15. 4 PÄÄSTÖT
4.1 Outokummun Tornion tehtaat
Outokummun Tornion tehtaiden päästöt olivat vuonna 2005: rikkidioksidi 496 tonnia, typen oksidit 999 tonnia ja hiukkaset 63 tonnia. Lisäksi Tornion tehtailla muodostui
vuonna 2005 noin 4,6 tonnia kromipäästöjä, 0,8 tonnia nikkelipäästöjä ja 3,3 tonnia sinkkipäästöjä.

- Vuonna 1998!, jolloin Ilmatieteen laitos edellisen kerran mittasi ilmanlaatua Torniossa!!, Outokummun Tornion tehtaiden päästöt olivat ympäristöhallinnon VAHTI -tietojärjestelmän mukaan: rikkidioksidi 263 tonnia, typen oksidit 583 tonnia ja hiukkaset 214 tonnia. Vuoden 1998 metallipäästöt olivat: kromi 12 tonnia, nikkeli 3 tonnia ja sinkki 10 tonnia. Kuvissa 2 ja 3 on esitetty Outokummun Tornion tehtaiden päästöjen kehitys vuosina 1998–2005.

Kuva 2. Outokummun Tornion tehtaiden hiukkas-, typenoksidi- ja rikkidioksidipäästöt vuosina 1998–2005.
-Päästötiedot on saatu toiminnanharjoittajalta!
---
s. 13
PAH-yhdisteitä muodostuu palamisprosesseissa orgaanisen aineksen epätäydellisen palamisen seurauksena. Suurin osa yhdisteistä on peräisin kiinteiden polttoaineiden poltosta.
Liikenne on merkittävin PAH-yhdisteiden lähde kaupunkien keskustoissa ja vilkkaasti liikennöityjen teiden varsilla matalasta päästökorkeudesta johtuen. Pientaloalueilla kotitalouksien puunpoltto on merkittävin PAH-päästöjen lähde.

Teollisista ja liikkuvista lähteistä peräisin oleva bentso(a)pyreeni esiintyy lähinnä pienhiukkasissa eli PM2,5-fraktiossa. Kotitalouslähteistä peräisin oleva bentso(a)pyreeni liittyy vaihtelevan kokoisiin hiukkasiin.

Arkielämässä merkittävimpiä PAH-yhdisteiden lähteitä ovat muun muassa pakokaasut, tupakasavu, noki, sekä roanvalmistus paahtaalla ja grillaamalla. -Luonnollisia lähteitä ovat metsäpalot ja tulivuoren purkaukset.
--
Raja-arvot ovat voimassa kaikissa Euroopan unionin jäsenmaissa, eikä niiden ylittäminen ole sallittua. Raja-arvon ylittyessä on kunnan ryhdyttävä toimiin ilmanlaadun parantamiseksi ja raja-arvon ylitysten estämiseksi. Tällaisia toimia voivat olla esimerkiksi määräykset liikenteen tai päästöjen rajoittamisesta.

Joulukuussa 2004 hyväksyttiin Euroopan unionissa arseenia, kadmiumia, nikkeliä, elohopeaa ja polyaromaattisia hiilivety-yhdisteitä (PAH-yhdisteet) koskeva ns. ilmanlaadun neljäs tytärdirektiivi, jonka mukainen valtioneuvoston asetus tulee Suomen kansallisessa
lainsäädännössä voimaan 1.1.2007.

Direktiivissä ja asetuksessa annettuihin tavoitearvoihin tulee päästä vuoden 2012 loppuun mennessä.

9 YHTEENVETO JA JOHTOPÄÄTÖKSIÄ
s. 54. Yksittäisinä päivinä bentso(a)pyreenipitoisuuden tavoitearvotaso ylittyi kaikissa mittauspisteissä, erityisesti Puuluodossa ja Näätsaaressa lämmityskauden alettua syksyllä. Myös hiukkasten nikkelipitoisuudet olivat ajoittain korkeita.
s. 55
Nyt raportoitavan tutkimuksen tulosten perusteella voidaan arvioida, että Tornio ei juurikaan poikkea ilmanlaadultaan! typen oksidien tai hengitettävien hiukkasten pitoisuuksien
suhteen muista suomalaisista pienistä tai keskisuurista kaupungeista!!?
- Ilmatieteen laitos: "Tulivuoren tuhka ei heikennä ilmanlaatua Suomessa"
_
http://www.fmi.fi/kuvat/ilmanlaatumittauksettornioA2005.pdf

Vieras

Onko valtion tehtävä päättää mitä ei ja saa tehdä internetissä? Outoa ,että puhutaan demokratiasta mutta silti sensuuria lisätään ja sananvapautta pienennetään. Eiköhän kohta poliittiset toisinajattelijat joudu myös sensuurin kouriin. Toki olen kaikkea siveetöntä materiaalia vastaan mutta kuinkahan suuri osa esim. Usan pyynnöistä koskee poliittisia toisinajattelioita entä Brasilian?