Uraani- ja ydinvoimayhtiö Areva on myynyt kaikki Suomessa sijaitsevat uraaninetsintäkohteensa kanadalaiselle Mawson Resourcesille. Kohteet sijaitsevat Pohjois-Karjalassa, Ylitornion ja Rovaniemen alueella sekä Ranualla. Niiden yhteispinta-ala on yli 160 neliökilometriä.
Mawson kertoo, että kauppa kaksinkertaistaa yhtiön malminetsinnän ja lujittaa sen asemaa yhtenä Euroopan merkittävimmistä uraaninetsijöistä. Ranskalainen Areva nousee kaupan seurauksena Mawsonin omistajaksi 11 prosentin osuudella.
Kaupasta sovittiin vapun alla, ja kauppahinta on miljoona euroa. Pakettiin sisältyy myös Arevan kymmenen vuoden aikana keräämä tietokanta Suomen uraanikohteista.
Mawsonille on jo aiemmin myönnetty Paltamoon ja Joensuuhun uraanivaltaukset, joilla ei kuitenkaan vielä ole lainvoimaa. Yhtiöllä on vireillä valtaushakemuksia myös Tervolassa ja Nilsiässä.

Kommentit
halpaa
aika halvalla meni! ei yllätä!!
Niinpä
Halvalla menee Suomen kansallisomaisuus...