Sunnuntai 27.5.2012

Jättikauppa: DNA nappaa Welhon

Luotu: 
31.5.2010 09:24
Päivitetty: 
31.5.2010 09:41
  • Kuva: DNA Finland

Teleoperaattori DNA ostaa Welhon liiketoiminnan Sanoma-konsernilta. Liiketoiminnan kauppahinta on 200 miljoonaa euroa. Welho on Suomen suurin kaapelitelevisio-operaattori, joka tarjoaa maksu-tv- ja laajakaistapalveluja.

Järjestelyn yhteydessä DNA toteuttaa suunnatun osakeannin siten, että Sanomasta tulee DNA:n toiseksi suurin omistaja 21 prosentin osuudella.

DNA:lla on tällä hetkellä noin 800 ja Welholla 200 työntekijää. Welhon henkilökunta siirtyy DNA:n palvelukseen vanhoina työntekijöinä. Liiketoimintajärjestely ei aiheuta välittömiä henkilöstövaikutuksia.

Kaupan toteutumisen ehtona on kilpailuviranomaisten ja valtioneuvoston hyväksynnät.

Yritykset: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

anonanon

On hauskempaa olla omistaja kun voi jättää jengin pihalle kenkimisen toisten harteille (tässä tapauksessa DNA:n) ja samalla voi luopua turhiksi käyvistä liiketiloista. Rahaa säästyy (jonka senkin voi sijoittaa vaikkapa määräenemmistön lisäämiseen kunhan kilpailuviranomaiset on ensin kestitetty ja vakuutettu hienoilla powerpointesityksillä siitä miten kilpailu päin vastoin sen kuin lisääntyy... not!), ja Sanoma-konsernin imago sen kuin kirkastuu.

Style

Tuo DNA:n 800 työntekijää tuntuu melko pieneltä työntekijämäärältä yhtiön kokoon verrattuna. Ilmeisesti kaikki nämä operaattoriyhtiöt ovat pitkälti ulkoistaneet tytäryhtiöilleen ja vuokratyöyrityksille asiakaspalvelunsa, liittymämyynnin, teknisen tuen jne jne. Erästä mainosta lainatakseni: "katos juippi, tää on nykyaikaa".