Sunnuntain Uusi Suomi kertoo, miten Paasikivi avautui Helsingissä hotelli Kämpissä lehdistölle ja selvitti rauhanneuvottelujen etenemistä Moskovassa. Erityishotelliin majoitetut neuvottelijat saivat huomata, että sota ei näkynyt 4,2 miljoonan asukkaan Moskovassa millään tavalla.
Kaikkiaan neuvotteluja rauhan aikaansaamiseksi pidettiin 5 kokousta. Suomalaiset saivat yllätyksekseen todeta, että tarjotut rauhansopimukset olivat parissa kohdassa erilaiset kuin ne, jotka oli ennakkoon saatu Tukholmasta neuvottelujen pohjaksi.
-Toisessa niistä oli meille ankarammat ja toisessa lievemmät vaatimukset, Paasikivi sanoi. Neuvotteluissa sovellettiin sodan ankaraa logiikkaa.
Suomalaiset yrittivät Paasikiven mukaan saada neuvoteltua jotain korvauksia evakuoitaville asukkaille, mutta valtuutetuille kuitenkin ilmoitettiin, etteivät korvaukset enää tule kysymykseen. Suomea ei kuitenkaan velvoitettu maksamaan sotakorvauksia, vaikka tämän suuntaistakin oli esitetty.
Ruotsissa on ilmoitettu nopeiden hävittäjäkoneiden ja kevyiden sotalaivojen ostamisesta. Jopa 650 kilometrin nopeuteen yltävien Vultee- koneiden tilauksesta on sopinut Yhdysvaloissa vieraileva kauppavaltuuskunta.
-Valtuuskunta on tehnyt sopimuksesta 144 American Vultee -koneen. Kauppaan sisältyy 72 varamoottoria. Kauppahinta on noin 10 miljardia dollaria, lehti kertoo STT:n uutisesta.
Norjan laivaston kerrotaan tilanneen amerikkalaiselta toiminimeltä 24 pommituskonetta varusteineen 1,5 miljardin hinnasta. Koneet ovat vesitasoja.

| 03:16 | Niinistö esittäytyy presidenttikollegoilleen — MTV3.fi |
| 01:33 | Euroministerit antavat Kreikalle ehtoja — YLE Uutiset |
| 01:16 | Tukipaketista ei sopua - Kreikalle lyötiin kolme ehtoa Brysselissä — MTV3 Talous |
| 00:41 | Kodak lopettaa kameroiden valmistuksen — YLE Uutiset |
| 00:18 | Länsi-Savo: Kiireettömät "hätäpuhelut" soitetaan pian numeroon 0295 000 — MTV3.fi |
| 00:11 | Euroopan presidenttejä voi bongata tänään Helsingissä — YLE Uutiset |
Rauhaa rakennettiin
Lehdestä käy ilmi, miten Paasikivi selosti avoimesti ulkomaisille lehtimiehille Moskovan neuvotteluja. Ne olivat olleet kovat ja Molotv peräänantamaton. Arvata sopii, että neuvottelijat olivat lujilla. Tiesiväthän he, että jokainen sotapäivä merkitsee satojen miesten kuolemaa rintamalla. Presidentti Kallio vahvistaa sopimuksen nimikirjoituksellaan ja sen Moskovaan viejiksi valtuuttaa ministeri Paasikiven ja eduskunnan ulkoasiain valiokunnan puheenjohtaja Väinö Voionmaan. Asiassahan kävi niin, ettei Moskova pitänyt kiirettä ratifioimisella omalta puoleltaan.
Uutinen on myös se, jossa kerrotaan Ruotsin intoutuneen ostamaan puolustusvoimilleen uutta kalustoa. USA:sta neuvotellaan hävittäjien ja muun tarpeellisen välineistön saantia. Ruotsi oli saanut opetuksen ja tiesi, että Itämeren itärantaa isännöi nyt maailman valloitukseen pyrkivä mahti.
Molotovista ja Kekkosesta..
Molotov paljasti Paasikivelle asuneensa Helsinkissä 1912 salaisesti jonkun venäläisen luona, kuinkakohan paljon niitä epävirallisia venäläisiä asuu tällä hetkellä Suomessa...
Kekkonen, joka edusti maalaisliittoa, piti puheen myös eduskunassa todeten, ettei olisi hyväksynyt rauhaa noilla ehdoilla.
Jämäkkä Suomen etujen ajaja jo tuolloin.
Kolmikko
Niin Lenin ja Stalin tapasivat ensikerran Suomessa, Tampereella. Luultavasti he ajattelivat Suomen itsenäisyyttä lyhytaikaiseksi. Molotov oli piiloherra, mutta muisti Suomea kuitenkin kovilla ehdoilla. Kekkosella oli vanhakantainen käsitys naapurista tuolloin, mutta hän käänsi takkinsa jatkosodan aikana.
vielä eräs huomio
lehdistölle oli ilmeisesti valtiovallan puolesta annettu hieman kauniimpi kuva rintamalla kuolleista, kun kakkossivun artukkelissa "Sanat ja teot" mainitaan sodassa rintamalla kuolleiksi 15 000, eli melkein puolet vähemmän mikä oli totuus, eli vajaa 26 000.
Tuo rintamilla kuolleiden määrä oli kyllä valtiovallalla tiedossa, koska päivittäin armeija laski tappiot. Ilemisesti lehdistölle ei kerrottu näitä oikeita lukuja, kun muutenkin oli kerrottava katkerat rauhanehdot.
Sodan pari viimeistä viikkoa
Olin liian pieni (4 v) ymmärtämään kaikkea sita tuskaa ja tietämättömyyttä, mitä rauhan tulon jälkeen seurasi.
Rauha oli tietenkin hyvä asia, kaikin puolin, mutta vain rauhan ehdot olivat julkista tietoa ja totta. Kaikki menetykset taisteluissa: kaatuneet, kadonneet, haavoittuneet, evakko-ongelmat ym. selvisivät kodeissa kirjeillä ja "hevosviesteillä". Rintamasotilaatkin palailivat koteihinsa vasta viikkojen kuluttua. - Odotan, mitä US kertoo kevään mittaan.
Oliko niin, että Stalinin, Molotovin, Leninin ym bolsevikkien käynnit ja oleskelut Suomessa antoivat heille (päättäjille) aiheen "todella kaapata Suomi" NL:on?
Ei ehkä
Luultavasti kommunistijohtajien käynnit Suomessa ennen vallankumousta, eivät sinällään aiheuttaneet halua kaapata Suomea. Pikemminkin he luulivat, että kapina puhkeaisi myös Suomessa ja Venäjän valta jatkuisi. Kun niin ei käynyt Stalin oli valmis jo 1928 nappaamaan Suomen. Hän puhdisti Suomen rajan ja Leningradin välisen alueen suomalaisista, siis inkeriläisistä, jo useita vuosia ennen talvisotaa. Siellä pelasi siviileiltä kielletty alue, sotaleiri. Se ei ollut valmistelua Suomea vastaan, tämä isomman valtion oikeudella sanottuna.