EU-maiden johtajat kokoontuvat tänään keskustelemaan siitä, pitäisikö Lissabonin sopimusta muuttaa Ranskan ja Saksan pyynnöstä.
Pääministeri Mari Kiviniemi on antanut tänään ristiriitaisia lausuntoja koskien sitä, pitäisikö perussopimusta muuttaa.
- Jos uusi järjestelmä edellyttää sopimusmuutosta, niin sopimusmuutos pitäisi tehdä, totesi Kiviniemi lausunnossaan tänään.
Uutistoimisto AFP tulkitsee, että Kiviniemen kommentissa on selvästi kyse siitä, että Suomi tunnustaa Saksan taloudellisen mahdin ja myöntyy siksi sen vaatimuksiin.
Sen sijaan STT:lle Kiviniemi sanoi tänään, että EU:n perussopimuksen avaaminen olisi ongelmallista. Kiviniemi kuvasi suhtautumistaan sopimusmuutokseen ”nihkeäksi”.
Tänään puheessaan Brysselissä Kiviniemi sanoi jotain tältä väliltä:
- Emme kuitenkaan poissulje sopimusmuutoksia, jos ne ovat välttämättömiä tavoitteidemme saavuttamiseksi. Tässä on selkeä viesti - olemme valmiita tekemään kaikkemme, jotta talouskuri etenee ja vapaamatkustaminen loppuu.
Uutistoimisto AFP kertoo jutussaan, että juuri EU-kokouksen alkua unionin maiden johtajat näyttivät olevan antamassa periksi Lissabonin sopimuksen avaamisen suhteen laajemminkin. Esimerkiksi nopeasti Puola, Tanska ja Ruotsi ovat pehmentäneet kielteistä suhtautumistaan asiaan.
Sen sijaan Saksan ehdotus, että budjettikurista toistuvasti lipeävilta EU-mailta evättäisiin äänioikeus, on herättänyt yhä suurta vastustusta.

Kommentit
Kukas
Se Kokoomuksen neropatti oli joka aamu-tv:ssä vähän aikaa sitten puhui "valveutuneesta itsevaltiudesta" kun Ranska&Saksa ottivat ohjat käsiin?
Mietin vaan, että jos homma toimii EUssa niin perhan otetaan sama käyttöön Suomessa! Byrokratian säästöt ovat ainakin huomattavat. Suomalaiset ovat liian juntteja äänestämään muutenkin orjakansa toimii paremmin kun sitä johdetaan kunnolla. Tarpeeksi vapautta ja vähemmän veroja niin se on meille aivan sama kuka johtaa ja millä valtiomuodolla.
Muistan
Vanhempi valtiomies, ministeri Pertti Salolainen käytti ilmausta "valistunut itsevaltius". Jos se tarkoittaa demokraattista järkevyyttä yksilöllisellä nopeudella, niin sehän ON hyvä hallinto.
Perussopimuksen uudelleenkirjoittaminen kaikkine vaiheineen olisi sitten taas kymmenen vuoden juttu. Siinä ajassa meistä menevät ohi monet muutkin kuin Kiina ja Intia. Euroopan Unioni - byrokratian maailmannäyttely noin vuoteen 3000.
Voisiko joku selittää
Demokratia on sitä, että kotimaassa ministerit lupaavat yhtä ja EU:ssa sopivat toista. Jos joskus EU:ta olen kannattanut, se on kyllä lopullisesti ohi! Lierot kelmit on potkittava päättäviltä paikoilta pois ja korvattava henkilöillä jotka osaavat Suomen tuen antamisesta kunnolla rahastaa.
Miksi tästäkin sopimusmuutoksesta puhutaan Saksan ja Ranskan välisenä sopimuksena vaikka kysymys on siitä, että Saksa taipui Ranskan vaatimiin sopimusmuutosehdotuksen heikennykseen. Suomenko nyt sitten pitäisi ehdoitta tukea sopimusmuutosta eikä vaatia kompensaatiota kuten Ranska?
Siellä EU-parlamentissa...
...on juuri ne "lierot kelmit", jotka sinne on demokraattisessa äänestyksessä valittu. Äänestitkö edes?
hups
minkä tavoitteidemme saavuttamiseksi? Bildenbergin ääni puhuu...euroopan liittovaltion puolesta. Tarvitaan muutosta ja nopeasti!
Maamme etu on tiukka talouskuri EU:ssa
Tätä tarkoitusta varten on talouspolitiikan terästyttävä ja ne maat, jotka eivät noudata yhteisesti sovittuja sääntöjä joutuvat tilille. Äänioikeuden menettäminen on yksi hyvä keino samoin kuin porkkana eli hyvin asiansa hoitaneille jäsenmaksualennus.
Tietäähän ne
ranskalaiset miehet ja suomalaiset naiset....
Koskeeko myös Saksaa ja Ranskaa, mikään yleensä
"budjettikurista toistuvasti lipeävilta EU-mailta evättäisiin äänioikeus"
Tämä ei tietenkään koskisi Saksaa ja Ranskaa. Nuohan ovat jo aiemmin livenneet sovituista raameista, mutta kukaan ei ole vaatinut niitä niiden noudattamisesta.
Kunhan turkistarhaus sallitaan
Kiviniemi on kiinnostunut vain oman tukiryhmänsä eduista. Muut asiat saavat mennä ajopuuteorialla.
Turkiksset on kai ainoa suomalainen tuote jolle on enemmän
kysyntää kuin mitä kyetään tuottamaan ja toimittamaan!
Särki-"sardiini"-kalasäilykkeistä povattiin aikanaan maailman valloittajaa.. vieläkö niitä tehdään?
särkee särkeä
Minimaallista se on. Ensinnäkin se on työlästä. Kukaan ulkomaalainen ei ole särjen purkittamista huomannut. Lisäksi kalastuskunnat ovat kiireesti nuotanneet sen rehuksi
Kiviniemen linja Suomelle paras
Budjettikurin varmistamisessa ja sen rikkojien sanktioissa Kiviniemi ei pidä EU:n perussopimuksen muuttamista parhaana vaihtoehtona, koska se tie voi viedä vuosia. Mutta jos tavoite sitä vaatii, pääministeri on valmis siihenkin. Tiukan budjettikurin Suomelle on tärkeintä, että tavoite saavutetaan ja rikkureita voidaan rangaista.
Siinä taas Kiviniemen kanta on ehdoton, että toteutus pitää tapahtua komission johdolla. Tämä on Suomelle ja muille pienille jäsenmaille paras vakuus siitä, etteivät Saksa ja Ranska sovi asiasta niiden päiden yläpuolella.
Minusta pääministerin linja on kristallinkirkas ja Suomen etua parhaiten palveleva.