Sunnuntai 27.5.2012

Perheenisä perusti nettisivun – Kiina heitti vankilaan

Luotu: 
10.11.2010 11:07
  • Kuva: EPA / All Over Press
    Arkistokuvassa melamiinia sisältävää maitojauhetta.

38-vuotias perheenisä, jonka lapsi sairastui Kiinassa myydystä myrkyllisestä maitojauheesta, on tuomittu vankilaan nettisivuston perustamisen takia, kertoo brittilehti The Telegraph.

Zhao Lianhai, entinen Kiinan elintarviketurvallisuusviranomainen, perusti sivun vuonna 2009 varoittaakseen lasten vanhempia melamiinilla terästetystä maitojauheesta. Kiina myönsi taannoin, että lähes 250 000 lasta sairastui ja ainakin neljä kuoli juotuaan jauheesta tehtyä juomaa. Sivustosta tuli nopeasti raivostuneiden vanhempien keskustelukanava ja tietolähde.

Tästä toiminnastaan Zhao Lianhai sai Kiinalta palkinnoksi kahden ja puolen vuoden vankilatuomion. Hänet pidätettiin viime vuoden lopulla ja asetettiin syytteeseen ”häiriköinnistä”. Zhao Lianhain mukaan todisteina käytettiin muun muassa tämän julkisia haastatteluja ja sairastuneiden lasten vanhempien kanssa vietettyä illallista.

Zhao Lianhain omalla pojalla diagnosoitiin munuaiskivi maitojauheen käytön jälkeen. Hän ei ole nähnyt vaimoaan eikä kahta lastaan lähes vuoteen.

Telegraph ihmettelee tuomion julkistamista juuri Iso-Britannian pääministerin David Cameronin vierailun aikana. Cameronilta on vaadittu puuttumista asiaan.

Paikat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

iTri343hb

On turha tuijottaa marionetteja. Syyt tähän eugeniikkaan löytyvät historiasta ja 30-luvun Saksan eugeniikka tuli Yhdysvalloista aloitetusta tutkimuksesta ja Rockefeller-sylttytehtaasta. Hitler vain toteutti rahoittajiensa tahtoa.

Ja niin tekevät kiinalaisetkin.

Maailman ultrarikkaat, jotka tätä show'ta kulisseista pyörittävät - ja nyt ei puhuta mistään Forbesin maailman rikkaimmat -listalaisista, vaan niistä jotka pysyvät kulisseissa, mutta löytyvät kun tutkitaan maailman luototuksen historiaa - ovat henkeen ja vereen okkultisteja, satanisteja ja eugenisteja.

Faktaa.

Otapa lukija itse selvää ja ylläty, jos meinaavat kahvit pyrkiä väärään kurkkuun.

Ja kyllä siellä Forbesin listallakin olevat ultrarikkaat ovat tosiasiassa eugenisteja. Katsokaapa mihin ne Bill ja Melinda Gatesin säätiön "hyväntekeväisyyslahjoitukset" oikeasti menevät.

Oprahkin osallistuu oikein mielellään kokouksiin, joissa pohditaan keinoja vähentää väkeä (köyhää kansaa) tältä planeetalta.
http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/us_and_americas/article63503...

Ukko-Gubbe

Eikö sinua hävetä että Suomi tekee tiivistä yhteistyötä tämän diktatuurivaltion kanssa ?
Kiinalaiset mahtavat asialle vielä vähemmän. Ikävä kyllä asia on tietysti kiinalaisita itsestään kiinni. Mutta minkä oikeasti asialle mahtavat ?
Mielestäni ainut toivo on, että ajan myötä puolueen ote hieman hellittää.

zmg

Kuten itsekin (Ukko-Gubbe) sanoit asia on kiinalaisista itsestään kiinni. Ei meidän kai kannata kauheasti hävetä sitä, että käymme kauppaa kiinalaisten kanssa ja edistämme Kiinan kansainvälistymistä.

HassuTassu

Ihmisoikeudet ja arkitodellisuus eivät löydä toisiaan kun Kiina ja muu maailma käyvät kauppaa. Maailman johtajat kumartelevat Kiinaa ja pyllistävät samalla rumasti ihmisoikeuksille riippumatta siitä, minkä maan johtaja pyllistelijä sattu olemaan.
Se on surullista mutta samalla reaalipolitiikkaa, jonka mm. suomalaiset osaavat hyvin, onhan sitä harjoiteltu tässä Venäjän kyljessä nuojatessa.
Joten lisää Melamiinia vauvoille, kyllä se Kiinan kauppa siitä tokenee.

Murskatuomio

Kiinassa useat tavalliset kansalaiset näkevät demokratian paljon huonompana vaihtoehtona kuin "valistunut diktatuuri" kuten he itse omaa hallintomuotoaan usein nimittävät. Kiinassa demokratiaa pidetään tehottomana ja korruptoituneena systeeminä joka estää kansakunnan nousun suuruuteen - ja suuruuteenhan Kiina on nousemassa nykyisen systeemin ansiosta.

zmg

kiinalaiset eivät juuri perusta siitä, että ulkomaalaiset neuvovat kuinka maataan pitäisi hallita.

Demokratiaa ei kuitenkaan pidetä Kiinassa mörkönä. Siellä tiedostetaan, että demokratia ei poista korruptiota, mutta toisaalta kadehditaan esim. Taiwanin ja Hongkongin sananvapautta, vapaampaa lehdistöä ja ihmisten tasavertaisempaa asemaa lain edessä.