Sunnuntai 27.5.2012

Brasilia salli homoliitot

Luotu: 
6.5.2011 06:31
  • Kuva: EPA / All Over Press
    Mielenosoittaja vaati samaa sukupuolta olevien parien parisuteelle samaa asemaa kuin heterosuhteille.

Katolisen mailman väkirikkain maa Brasilia on sallinut samaa sukupuolta olevien parien avioliiton.

Maan korkein oikeus antoi viime yönä tuomion, jonka mukaan vakaa homoseksuaalien parisuhde on rinnastettava avioliittoon. Näin homoparit saavat täysin samat juridiset, taloudelliset ja sosiaaliset oikeudet kuin heteroparit.

Oikeus päätti asiasta äänin 10-0. Yksi korkeimman oikeuden jäsen äänesti tyhjää.

Etelä-Amerikassa aiemmin Argentiina ja Uruguay ovat sallineet homopareille avioliittoon rinnastettavat oikeudet.

Brasiliassa on ollut tähän asti käytössä suomalaista järjestelmää muistuttava mutta hieman heikompi rekisteröity parisuhde.

Paikat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

keskikiukkuinenmies

mennyt naimisiin samaa sukupuolta olevan kanssa kännipäissään Etelä-Amerikassa?
Vai mikä oli pointtisi?

Käpälämäen tarkkailija

Mutta muuten on kyllä omakohtaista kokemusta hölmöilyistä. Ynnä olen toisenkin kerran seurannut lähimmäisteni toimintaa. Useimmiten nuo pahimmat mokat tapahtuvat juuri kuvaamassani tilassa ja tuollaisena ajankohtana : )

a-tapio

Maailma otti taas askeleen kohti keskiyötä.

Kello käy, mutta paavia ei vaan näy eikä kuulu varsinkaan.

Suurin ja mahtavin, katolinen kirkko luopuu näin näkyvästi Raamatun opetuksista ja laittomuus pääsee valtaan yhä enemmän.

Haima Uusi-Kaarlepyy

Eikös Brasilia pikemminkin noudata nyt lainsäädännössään kristinuskon alkuperäisen messiaan ja profeetan, Jeesuksen oppia? Katolinen kirkko ja Suomen fundamentalistit taas nojaavat arvoissaan Paavaliin, jonka jumalallisuus oli aivan itse omittua. Tältä se ainakin näin Raamattunsa lukeneen uskonnottoman ateistin silmin vaikuttaisi.

Haima Uusi-Kaarlepyy

Taisitkin siis vain saivarrella jutun kirjoitusasun muotoseikoista? Tuskin sentään sinäkään kuvittelet 'jonkin ulkopuolisen tahon' edes Brasiliassa ryhtyvän punnitsemaan ihmisten suhteiden vakautta ennen avioliittoon vihkimisiä.

No, hupinsa kullakin. Hyvää kevään jatkoa sinnekin!