Sunnuntai 27.5.2012

Breivik näyttää videolla missä ampui

Luotu: 
15.8.2011 10:06
  • Kuva: EPA / All Over Press
    Poliisin tutkijoita Utöyan saarella.

Norjan joukkosurmien pääepäilty Anders Behring Breivik myöntää hänen tekemiensä murhien olleen julmia. Hän toisti tämän monta kertaa asianajajalleen Geir Lippestadille.

– Mutta hänellä on tämä ”mantra”, jota hän toistaa, että ”tämä oli välttämätöntä”, että tämä on sota, joka hänen oli aloitettava, Lippestad sanoo Norjan yleisradioyhtiö NRK:lle.

Breivik palasi lauantaina Utöyan saarelle, missä hän surmasi 69 ihmistä. Lippestadin mukaan Breivik auttoi poliisia tarkentamaan kuvaa saaren tapahtumista ja kertoi poliisille, mitä hänen päänsä sisällä liikkui.

– Hän muistaa ne ryhmät, jotka hän kohtasi ja ne tapahtumat, jotka sattuivat ryhmien ympärillä. Lisäksi hän muistaa yhden murhan, Lippestad sanoo.

Norjalaislehti Verdens Gangin julkaisemalla videolla Breivikin vierailusta näkyy, kuinka Breivik nostelee eri paikoissa käsiään aivan kuin hän olisi ampumassa aseella.

Paikat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

TV-pappa

Että ei edes färillistä rintakuvaa itse herrasta ! Aamulehtikin sentään osaa käyttää näissä jutuissaan tätä ivallisella ilmeellä varustettua rintakuvaa englantilaisten kuninkaallisten ajopeliä muistuttavan mustan auton takapenkiltä. Ja joku pastori-kolumnisti jo mainitsi viime viikolla siellä jonkun aikaisemmankin vastaavan sankarin nimen, ettei vaan pääsisi fiilikset laimenemaan. Aito huoli tilaajista, nääs.