Ainakin 18 ihmistä on kuollut YK:n rakennukseen kohdistuneessa autopommi-iskussa Nigerian Abujassa. Islamistiryhmä Boko Haram on ilmoittautunut iskun tekijäksi.
BBC:n mukaan voimakas räjähdys tuhosi rakennuksen alemmat kerrokset. Kuolonuhrien lisäksi kymmeniä on loukkaantunut.
Nigerialaisen YK-viranomaisen mukaan järjestö oli saanut jo viime kuussa tietoja, joiden mukaan terroriteoistaan tunnettu islamistiryhmä Boko Haram saattaa iskeä järjestön kimppuun.
Paikat:

Kommentit
ikäviä tapauksia
mutta aikamoista hyttysen ininää..
joidenkin tietojen mukaan suomessa kuolisi noin 130 ihmistä päivittäin, ja nigeriassa on karkeasti 30 kertaa enemmän ihmisiä kuin suomessa, joten jos elinolosuhteet olisivat samat, kuolisi siellä keskiarvona päivittäin lähes 4000 ihmistä, toki veikkaan tätä aika alakanttiin..
menipä ohi aiheen koko kommentti taas..
No niinpä meni
Aiheen ohi - ainakin melkein. Nigeriassa asuneena voin olla kanssasi samaa mieltä, että on aivan turha uutisoida maailmanlaajuisesti jostakin liikenneonnettomuudesta Nigeriassa, jossa on kuollut kymmenkunta ihmistä. Eikä tuossa yllä olevassa uutisessakaan luvuilla mässäillä, muutenhan uutinen olisi ollut "taas kuoli tuhansia mummoja ja lapsia tänään Nigeriassa".
Mutta kun on kyseessä Afrikan väkirikkain valtio (noin puolet USA:n populaatiosta, BTW), niin sillä on aika paljon merkitystä jos suhteellisen rauhanomaisessa maassa on islamistien terrori ensimmäisen kerran ulottunut pääkaupunkiin, ja kohteena jopa YK:n rakennus, jota on vaikea pitää minään sisäpoliittisena maalina, kuten viime aikoina erittäin harvojen pommi-iskujen osalta on ollut kyse (pari tussahdusta Abujassa vaalikampanjoiden aikana tänä keväänä). Nigeriassa pommiattentaatit ja muu suunnitelmallinen ja organisoitu väkivalta on tähän asti ollut pääasiassa Niger-joen suistoalueella, mitä nyt pientä heimokähinää Josin alueella aina silloin tällöin.
Eli pieni nuppiluku kuolleita tällä kertaa - voi harmi! -, mutta erittäin huolestuttavaa kehitystä kaikilta muilta osin. Taatusti raportoimisen väärtti uutinen. Jos Afrikan suurin öljyntuottaja ja väkirikkain valtio ajautuu sekasorron tielle, niin se ei ole "hyttysen ininää", kuten hauskasti totesit.