Egypti on hälytystilassa, kun mielenosoittajat ovat vallanneet pääkaupunki Kairon kadut ja Israelin lähetystöön on murtauduttu.
BBC kertoo, että turvallisuusjoukot käyttivät kyynelkaasua mielenosoittajia vastaan ja ajoivat ajoneuvoillaan ihmisiä kohti. Mielenosoittajat heittivät viranomaisia kivillä ja bensapommeilla. Sadat ihmiset ovat loukkaantuneet rähinässä.
Mielenosoittajat murtautuivat Israelin lähetystöön ja tuhosivat asiakirjoja. Lähetystön liepeillä on yhä lukuisia mielenosoittajia muun muassa polttamassa renkaita kadulla. Mellakkapoliiseja on kaduilla ja laukauksia on ammuttu, BBC kertoo.
Egyptin ja Israelin välit ovat olleet kiristymään päin. BBC:lle arvioidaan, että tuore rähinä on paha isku maiden suhteille.

Kommentit
Eläköön vallankumoukset
ääri-islamisuus senkuin voimistuu. Onneksi Suomi ei sotkeutunut Libyan sotatoimiin, vaikka Stub sitä pahoitteleekin.
Mistäköhän tämä johtuu tällä kertaa...?
"ääri-islamisuus senkuin voimistuu"
Olisikohan tällä kertaa taas Israel pitkästä aikaa asialla....
Voisiko uuden vihan aallon aiheuttaa kuuden egyptiläisen rajavartijan ampuminen Siinailla viime kuussa. Välikohtaus tapahtui, kun Israelin armeija etsi palestiinalaisia terroristeja...
Mistä tämä alkoikaan...?
Vastaus: Israelilaiset ampuivat 6 egyptiläistä rajavartijaa.
Egyptissä tunnetaan laajaa vastenmielisyyttä Israelia kohtaan palestiinalaisten kohtelun vuoksi. Uuden vihan aallon aiheutti kuuden egyptiläisen rajavartijan ampuminen Siinailla viime kuussa. Välikohtaus tapahtui, kun Israelin armeija etsi palestiinalaisia terroristeja.
Lähde: YLE uutiset
http://yle.fi/uutiset/teemat/kansannousut/2011/09/suurmellakka_israelin_...
Anti-Israel sentiment has been on the rise in Egypt, propelled by the deaths on 18 August of five Egyptian policemen on the Israeli border.
Lähde: BBC
http://www.bbc.co.uk/news/14864411
Israel aloitti tämän mellakoinnin ampumalla 5-6 egyptiläistä rajavartijaa. Ajan kuluminen ei näytä olevan ratkaisu Israelin turvallisuuden lisääntymiseen... päin vastoin. Israelin toiminta alkaa olemaan jo surullista...
Mitä kylvetään sitä niitetään
Ei Israelvihamielisyys nyt syntynyt vaan se on ollut Egyptissä vuosikymmeniä, eikä sitä kitketty Mubarakin aikanakaan pois. Sama vihan ilmapiiri on kaikissa seudun muslimimaissa ja sitä ruokitaan jo lasten koulukirjoissa. Suomessa sitä ruokitaan julkistamalla vain osatototuuksia ja ne, jotka luottavat suomalaiseen mediaan ovat itse vastuussa siitä, että tulevat eksytetyiksi.
Kun Siinaille tuli terroristiryhmä ja aloitti tulen linja-autoa vastaan ja henkilöautoa kohti tappaen siinä olevat oli luonnollista, että terroristit pyritään tappamaan ennenkkuin he tekevät lisää tuhoa. Porukka pakeni Egyptiin,ja ammutuista olikin 3 tunnettua terroristia, jonka Egyptikin myönsi.
Jos Israel alistuu tuhottavaksi se tuntuu olevan monen suomalaisenkin mieleen, valitettavasti.
Israelin toiminnan arviointia...
Israelin toiminnan arvioinnissa ja vastapuolen toimien arvioinnissa voi halutessaan ottaa huomioon että kun toisella puolella on ydinase ja toinen osapuoli tavoittelee sitä niin ajankuluminen ei varmasti ole Israelin etu niin kauan kuin sovintoratkaisu ei ole näkyvissä.
Pitäisikö Israelin aktiivisesti pyrkiä sovintoratkaisuun rehellisellä toiminnalla ja saada siten maltilliset tahot vastapuolella tukemaa tätä tavoitetta? Nyt suunta ei ole tämä.
Se että Israel on luonut pelisäännöt hankkimalla ydinaseen eli siten myös vastapuoli tavoittelee vastaavaa ei ole kovin viisasta taktiikkaa Israelilta.
Israel on Hamasin tehokkain vahvistaja tarjoamalla vaihtoehdottomuutta palestiinalaisille. Tämä Israelin vaihtoehdottomuus vahvistaa Hamasin kaltaisten toimijoiden kansainvälistä kannatusta ja ymmärrystä.
UPI / Tuulia Nieminen Lainaus
"Ensinnäkin, niin kauan kuin Hamasia ei oteta mukaan konfliktin kansainvälisiin ratkaisuyrityksiin, tilanne hyödyttää kovan linjan kannattajia Hamasin sisällä. On harhaluulo kuvitella, että Hamasin sisällä kaikki olisivat täysin yksimielisiä, muistuttavat raportin kirjoittajat."
Lähde yllä olevaan lainaukseen Ulkopoliittisen instituutin (UPI) sivulle:
http://www.upi-fiia.fi/fi/blog/106/mita_eu_voisi_lahi-idan_kriisissa_tehda/
Syy miksi molempien sekä Israelin että Hamasin politiikka on muututtavat on se että tästä ei ole nykypolitiikalla kuin yksi tie: Molemmat koventavat otteita. Käyttääkö Israelin ydinasetta vai myrkyttääkö Hamas israelilaisten kosher-ruokakaupat?
Ainakaan tavallinen kansalainen ei otteiden kovenemisesta hyödy se on varmaa.
On paljon viisaita juutalaisia rabbeja, ihmettelen vaan miksi he ovat hiljaa kun israelilaiset pelaavat nyt itsensä shakkimattiin.
Asiaan liittyen
Miksi muuten turkkilaisetkin, yrittävätät avustuskuljetuksia Gazaan meritse, kun Gazalla on etelässä ystävällinen arabirajanaapuri Egypti? Miksi ei avustukset kulje Egyptin kautta?
Israel
on jo 70 vuotta pyrkinyt sovintoratkaisuun. Jos jotain on
aikaansaatu, sen on vastapuoli heti rikkonut.
Terroristit tulivat Egyptistä ja ilmeisesti rajanvartioden
suojeluksessa. Torjuntaisku oli rajalle, jolloin uhreja tuli.
Sovintomalli ja välineet
Israel on 70 vuotta pyrkinyt israelaiseen sovitoratkaisuun
Amerikan siionistien anteliaalla tuella ja amerikkalaisilla aseilla.