Reilut seitsemän kymmenestä ruotsalaisesta sallisi homoavioliitot, kertoo ruotsalaisen SvD.se:n teettämä kysely. Viime vuonna pistettiin alulle valtiollinen selvitys asiasta.
-Selvityksellä on vakuuttava tuki, mutta se kohtaa vahvaa vastustusta kristillisdemokraattien toimesta, mielipidetiedustelun SvD:lle tehneen Sifosin Toivo Sjören lehden verkkosivuilla.
Lehden arvion mukaan kristillisdemokraatteja äänestävistä noin kolme neljästä ovat homoavioliittoja vastaan.
Kysely toteutettiin tammikuun 14.-17. päivien aikana ja siihen vastasi tuhat ruotsalaista.
Tähän mennessä samaa sukupuolta olevien avioliitot ovat laillistaneet Alankomaat, Belgia, Espanja, Kanada ja Etelä-Afrikka.
Paikat:


Kommentit
Avioliitto on uskonnollinen asia
Avioliitto on uskonnollinen asia. Asiasta pitäisi kysyä on-line-gallupissa myös jumalilta tai heidän maanpäällisiltä lähettiläiltään.
Intiassa oikeusistuin lähetti kirjeen jumalalle, mutta koska postilaitos palautti sen, päädyttiin kuulutukseen sanomalehdessä. Kyse oli maasta, joka perimätiedon mukaan kuului jollekin Intian jumalista.