Sunnuntai 27.5.2012

Sarah Palin haukkuu Obaman: ”Miksi tuet Suomea?”

Luotu: 
24.10.2011 10:21
Päivitetty: 
24.10.2011 11:46
  • Kuva: EPA / All Over Press
    Arkistokuva Sarah Palinista.
  • Kuva: Valmet Automotive
    Fisker Karma -hybridiurheiluauto.

Yhdysvaltalainen republikaanipoliitikko Sarah Palin arvostelee ankarasti presidentti Barack Obamaa "Suomen tukemisesta".

- On jo tarpeeksi pahaa, että lainaamme rahaa ulkomailta, jotta voimme antaa sitä ulkomaille. Nyt lainaamme rahaa ulkomailta rahoittaaksemme työpaikkoja ulkomailla, Palin kirjoittaa Facebook-sivullaan.

- Olen varma, että miljoonat työttömät jokaisessa osavaltiossa haluavat tietää, miksi Obaman hallinto antoi puoli miljardia dollaria "vihreiden" Suomessa valmistettujen autojen rahoittamiseen.

Fisker Automotive -yhtiö sai Obaman hallinnolta 529 miljoonan dollarin eli noin 380 miljoonan euron suuruisen lainantakauksen kaksi vuotta sitten, kirjoittaa ABC News. Lainan myönsi maan energiaministeriö, joka uskoi sähköautoja valmistavan yrityksen tuovan työpaikkoja Yhdysvaltoihin.

Fisker Karma -hybridiurheiluautoja alettiin kuitenkin valmistaa Valmet Automotiven tehtailla Uudessakaupungissa. Valmistuksesta sovittiin jo vuonna 2008. Yhtiön mukaan se ei löytänyt sopivaa autovalmistajaa Yhdysvalloista.

Fisker Automotiven toimitusjohtajan Henrik Fisker kertoo ABC Newsille, että valtiolta saatu laina käytettiin Yhdysvalloissa tehtyyn suunnittelutyöhön.

Asiasta kertoi Suomessa ensimmäisenä Iltalehti. Valmet Automotivin viestintäjohtaja Teija Åhlman sanoo Iltalehdelle, että projektin pääpaino on Yhdysvalloissa.

- Se ei todellakaan ole rahaa, jota olisi pantu Suomeen, Åhlman sanoo.

Fisker Karma -luksusautoa on myyty tähän mennessä vasta kaksi kappaletta. Toisen niistä osti näyttelijä Leonardo DiCaprio. Auto maksaa 97 000 dollaria.

Jaa artikkeli: 

Kommentit

J. Mikkola

Ensinnäkin, oiskohan nämä viimeinkin niitä jenkkien vastakauppoja, joita lupailtiin hornet kaupoista, vai mistä lie?

Palinhan on loistava esimerkki rahan käytöstä, ja nimenomaan sen KERÄÄMISESTÄ.

Saara keräsi rahaa, ja kamppanjoi presidentti kisassa. Siis siinä kisassa, jossa Palin mietti, että lähdenkö edes ehdolle vai en? Ja kuis kävi..ei lähtenyt ehdolle, mutta mites ne muutamat "tuki miljoonat" ei tainnu palautua antajilleen.

Noh, eihän se hullu oo joka pyytää, varsinkin maassa jossa vastaavia vasemman jalan saappaita löytyy enemmän kuin tarpeeksi, niin aina riittää antajia.

Oli mien oli, niin tuo eukko on todellinen vaara maailmanrauhalle, ja täydellinen esimerkki siitä, miten ammattitaidolla/sivistyksellä ei ole mitn tekemistä tuollaisten virkojen hoidossa.

Naama ja "asenne" kohdallaan-asevoimien ylipäälikkö. Toivottavasti ei koskaan.

TSaari

En ihan usko että Suomen kokosesta ja Suomen koulutusjärjestelmällä varustetusta maasta löytyy Palinin kaltaista kananaivoa.

Ehkä joku Nykänen tai Hakkarainen.

Brutus

Eivätkö juuri Palinin republikaanit ole yleensä ajaneet sitä vapaata markkinataloutta, jossa yritykset itse saavat päättää, missä tuotanto on järkevintä ja kannattavinta.

Tuskinpa tuo 529 miljoonaa taalaa on myönnetty valmistusta varten. Eikö kyse ollut tutkimusrahoista, joka tapahtui USA:ssa. Tutkimustyöpaikkoja siis syntyi sinne. Kuka puhuikaan miesten putkiaivoista?

MaraS

Hänen vaalikampanjassa oli kaiken näköisiä sotkuja. Toivottavasti pysyy Alaskassa ja sielläkin kunnallisella tasolla. Ei tällaisia äärioikeistolaisia tarvita valtakunnalliseen politiikkaan saati maailmanpolitiikkaan. Bush saattoi amerikkalaiset kostopoliitillaan mielettömään velkaan, jonka suuruutta tuskin kukaan käsittää. Saavatko koskaan "vapauttamiltaan" öljyntuottajilta takaisin? Palin on vielä kauheampi sotahaukka. Luoja meitä varjelkoon (äänestäjät toivottavasti tajuavat) tällaisilta ihmisiltä.

TSV

"who killed the electric car" niin huomaat asian olevan juurikin näin, jostain syystä isot öljy-yhtiöt halusiavat lopettaa autojen akkujen kehittämisen ja ostivat yritykset pois lähinnä autojen valmistajilta. Jenkkilän pahin vihollinen on jenkkilä itse.

MaraS

Varmaan olet osittain oikeassa. Kehittellä oli moderni 2-tahtipolttomoottori, haudattiin hiljaisuudessa. Sähkömoottoreiden ongelma, ainakin osittain se miten lataat akkua asuen Helsingin osaketalon 10-nennessä kerroksessa. Roikkaa ei saa vetää ikkunasta auton lataustöpseliin. Sitten toinen juttu on se että ajoittain joudumme ostamaan sähköä ulkomailta. Tuulivoimasta ei ole hyötyä sen huonon hyötysuhteen-ja kalleuden vuoksi. Vaatii myös säätövoimaa vesivoimaloiden myötä, niitäkään ei rakentaa lisää. Mitä tehdään?

MURSU

kehityksellä on aina ollut ja on esteitä. Ne eivät saa kuitenkaan kehittyvässä innovatiivisessa maailmassa olla ESTETEITÄ, VAAN VAIN HIDASTEITA, jotka eivät saa estää kohteeseen ja haluttuun tavoitteeseen pääsemistä....

kyllä, lainasin tuon loppuosan armeijan ajatusmaailman ohjeistuksista, jos joku nyt ölähtää etten ite keksinä.

space

Muualla ollaan kateellisia siitä että Suomessa osataan jotain mitä muualla ei osata. Hyvä. Tätä lisää.

salakankee

halukasta valmistajaa, mutta olen kuullut, että Palinin autohajottamo Alaskassa olisi ollut kiinnostunut!
Frau Palin: kuinka paljon amerikkalaiset yhtiöt valmistuttavat erilaista härpäkettä esim Kiinassa? Miksi ette siitä elämöi? Mutta sen ainoan kerran kun Suomi sai teiltä yhden tilauksen, nousette parkumaan! Naisen logiikkaa?
Sillä, että tuote on saanut tuotekehitysrahaa valtiolta, ei ole mitään sen kanssa tekemistä, missä tuotteet lopulta tässä maailmassa tehdään! Pitäisi kapitalismin kehdossa asuneelle olla nämä peruspalikat hallinnassa! Nokia on saanut satoja miljoonia tuotekehitystukea Suomen valtiolta, silti luurit tehdään pääosin Kiinassa!

Hämeenmies

Tämä tapahtuu kuitenkin lopulta Suomenkin omaksi eduksi...:

Obaman neuvonantajan ja tukijan, Liittovaltion terveystutkimuslaitoksen NIH:n (joka on laatulaitos eikä mikään "THL"...) neurofysilogian tutkimuksen johtajan R. Douglas Fieldsin aikamme neurolääketieteen suurteoksessa "The Other Brain" on 30 sivua lähdeteosten nimiä, EIKÄ JOUKOSSA OLE AINOATAKAAN SUOMALAISTA TUTKIMUSTA EIKÄ TEKIJÄN NIMEÄ, EI ILMEISESTIKÄÄN EDES AMERIKANSUOMALAISTA (eikä australian- eikä vänäjänsuomalaistakaan...):

http://books.google.fi/books?id=2nmHpXPmV80C&pg=PA218&lpg=PA218&dq=%22K%...

Jopa Ragnar Granit puuttuu, ainoana erittäin merkittäviä löytöjä tehneistä neurofysiologeista...

kpyora

Jonkun pitää kertoa Sarahille, että rahat ovat menneet maailman amerikkalaisimpaan maahan. Ehkä hän leppyy siitä.

Puoli miljardia on kyllä hieman liioittelua, koska pääosa rahasta käytettiin suunnittelutyöhön USA:ssa.

Diipa daapa

Voikin tässä sitte kysyä puoluetoveri Niklakselta, jotta miksi näinkin "isänmaalisen" lehden omistaja vei noin 1000 työpaikkaa (kannattavasta) Härmälän tehtaasta Puolaan?

Oliko tonttirahat jaossa kavereitten kesken?