Palestiinalaisten presidentti Mahmud Abbas kertoi perjantaina poikkeuksellisessa tv-haastattelussa, että arabimaailma teki virheen, kun se ei hyväksynyt Palestiinan jakamista kahdeksi valtioksi vuonna 1947.
Asiasta kertoo muun muassa israelilaislehti Haaretz.
Yhdistyneet kansakunnat esitti tuolloin, että Palestiina jaetaan juutalaiseksi valtioksi ja Palestiinaksi. Vuotta myöhemmin Israel julistautui itsenäiseksi ja arabivaltiot hyökkäsivät ja hävisivät myöhemmin sodan.
- Se oli meidän virheemme. Se oli koko arabimaailman virhe, Abbas totesi.
- Mutta rankaisevatko he (israelilaiset) meitä siitä virheestä 64 vuotta? hän kysyi.
Abbasin mukaan hän ja Israelin entinen pääministeri Ehud Olmert olivat hyvin lähellä päästä solmimaan rauhansopimus vuonna 2008. Olmertiin kohdistuneet korruptiosyytökset ja hänen eronsa kuitenkin vesittivät neuvottelut.
Abbasin mukaan sopuun olisi päästy, jos Olmert olisi ollut vallassa vielä kaksi-kolme kuukautta.

Kommentit
Näin matkan päästä
Näin matkan päästä katsottuna, arabit ole muuta kuin
virheitä tehnytkään.
Tarvitse kuin katsoa mitä tahansa arabimaata.
Kun taas sionistit ovat olleet aina oikeassa!
On se harmi, että sionistiterroristit eivät saaneet lahdattua kaikkia Palestiinan oikeutettuja omistajia jo 1940-luvulla. Ei enää tarvitsi katepillaroida arabien koteja.
Oikeutettu omistaja
Israel on perustettu maalle, jonka sen arabi(mulsimi-)omistajat MÖIVÄT rahaa, maksua, vastaan juutalaisille, yksityisille ja järjestöille. Sen lisäksi Negevin autiomaa, jossa ei asunut sen enempää arabeja kuin juutalaisiakaan, jaettiin, jotta Israelilla olisi yhteys Eilatiin, Aqabanlahden juutalaiskaupunkiin.
Palestiinalaisvaltion tuhosivat ympäröivät arabimaat, jotka julistivat alueiden kuuluvan itselleen ja aloittivat sodan - Egypti, Libanon, Syyria ja Jordania. Mukaan tuli mm. Sudan, jonka motiiveja voi vain ihmetellä.
Jos typerät arabit olisivat tyytyneet ensimmäisen aseleposopimuksen rajoihin, Israelia tuskin enää olisi olemassa. Mutta ei. Juutalaiset piti "ajaa mereen", saada myydyt maat takaisin ja pitää maksetut rahat.
Huonosti kävi.
Israel ei suinkaan ole "rangaissut" arabeja 64 vuoden ajan, vaan ainoastaan voittanut kaikki arabien tähän asti alueella masinoineet sodat. Kuten Moshe Dayan sanoi: Israel voi voittaa vaikka kuinka monta kertaa, mutta hävitä sodan vain kerran.
Nyt Abbas vihdoin tunnustaa, ettei Israel aio hävitä sitä yhtäkään.
Totuus ei kuulu arabialaiseen kulttuuriin, kaikkein vähiten arabialaiseen poliittiseen kulttuuriin, kuten olemme nähneet. Kauankohan ressukka enää saa olla hengissä?
Mulsimit?
Selitäpäs nyt, miten se myyminen tapahtui ja mikä oli myyntiä edeltävä maanomistuksen järjestely.
Sen jälkeen esitä tarkka selvitys jokaisesta aarista, jonka sionistit ovat ottaneet haltuunsa: miten maakauppa on tehty.
Ilman näitä tietoja en voi kuin todeta, että sionistit ovat maananastajia, hyeenoja.
Arabien virhe on aivan muualla...
Arabien silloinen tarkoitus oli pyyhkäistä Israelin juutalaiset maailman kartalta. Sitä ovat yrittäneet näihin päiviin saakka ja sitä tulevat edelleen yrittämään. Palestiina-valtion tunnustaminen on yhtäkuin Israelin hävittämisen tunnustaminen. Kun Palestiina on valtio, se tulee välittömästi yrittämään Israelin hävittämistä Iranin ja muiden Arabivaltioiden avustuksella.
Geenitietojen perusteella suuri osa Israelilaisista on alueen alkuperäisväestön kanssa samaa kansaa, joten vaikka he olivatkin vuosisatoja pakoon ajettuina omasta maastaan, on heillä oikeus olla siellä ihan samoin perustein kuin Palestiinalaistenkin, jotka alueelle on tuotu ihan muilta alueilta kuin Palestiinasta. Palestiina tulee sanasta Philistines ja nuo heimot ovat jostain Turkista päin kotoisin.. Alueen alkuperäinen nimi on kuitenkin Kanaaninmaa, joka tarkoitti seemiläisiä.. myös juutalaisia ts. israelilaisia. Palestiinalaiset nykyään ovat enimmäkseen arabeja, joiden alkuperäinen koti on Arabian niemimaalla.. Koska siis alkuperäisyysväittely voidaan viedä kuinka pitkälle tahansa, kannattaa suunnata katse vain nykyisyyteen. Kaikilla on oikeus elää siellä. Mitä tapahtuu, kun Palestiina tunnustetaan. Arabivaltiot ja Israel ovat sodassa keskenään. Yksi mitätön kivikkoinen Jerusalem on taas historianäyttämöllä. Arabeja koskeva suurin inhimillisyyden virhe tapahtui 600-luvulla, ei 1947.
Tervettä järkeä Abbasilta
Arabit uskoivat saavansa kaiken lyömällä juutalaiset 1947, siksi he eivät ratkaisua hyväksyneet. On aika turha vedota enää tuohon ratkaisuun, jonka itse hylkäsivät täydellisen voiton toivossa. Homma kusikin sitten pahemman kerran. On turha syytellä juutalaisia, jos voittivat sodan, jonka päämäärä oli juutalaisten nitistäminen.
Toivoisin samanlaista realismia Abbasilta ja palestiinalaisilta yleensäkin nykyiseen rauhanprosessiin, kaikkea ei voi saada. Palestiinalaiset ehkä saavat valtionsa, tosin parempi olisi valtioliitto Jordanian kanssa, samaa kansaa kun käytännössä ovat. Nitistäkää Hamasit ja Jihadit, silloin löytyy mahdollisuus rinnakkaiseloon Israelin kanssa, ei muuten.
Rauhan este
Abbas on harvinaisen järkevä neuvottelija, tämä taas ei sovi Hamas- fanaatikoille, heillä on edelleen Israelin totaalinen hävitys missionaan. Neuvotteluihin tarvittaisiin selkeä johtohahmo, jolla on arvovaltaa ja halua neuvotella. Abbas saattaisi olla se henkilö, kunhan vain saisi riittävän tuen taakseen. Israelinkaan puolella ei nyt näytä suurta kansansuosiota nauttivaa neuvottelijaa löytyvän.
Vain sitkeillä neuvotteluilla ja myönnytyksillä osapuolten välillä on merkitystä rauhan aikaansaamiseksi. Kumpikaan näistä veljeskansoista ei taivu pakollakaan yksipuoliseen ratkaisuun, se on nähty.
EU voisi tehdä välillä jotain hyödyllistäkin, eikä syytää viimeisiä rahojaan hävittäjiensä kurvailuun arabimaiden yllä, se voisi toimia isäntänä huippukokouksessa, jossa oikeasti rauhaa yritettäisiin saada aikaan, -ilman sarvia ja hampaita.
Onhan noita paikkoja ollut
Mielenkiintoinen dokkari tuli tuossa viikolla. Siitä kuinka palestiinan poliittis/uskonnollinen johtaja Suurmufti liittoitui Natsisaksan kanssa kuin Suomi konsanaan. Oli olemassa jopa islamilainen SS-osasto.
Ongelmaa ei olisi jos sitä ei arabien keskuudessa haluttaisi olevan. Mutta arabien islamilaiseen maailmankuvaan ei sovi juutalainen valtio Israel ja sen pääkaupunkina Jerusalem. Polittinen ratkaisu ei ole alueella mahdollinen koska mukaan on sotkettu uskonto ja liian monelle arabiryhmittymälle nykyinen tilanne on tuottoisampi ja sopii oman maan sisäpolitiikan jatkeeksi.
abbas edustaa uutta ajattelua tai kehittynyttä...
..on uskomatonta, että arabi osapuolelta tulee tuollaisia kommentteja. Ilman muuta uskon sota Israelia vastaan on ollut yhtä suurta erehdystä. Abbasin kaltaisia ihmisiä tulee vielä lisää, rauha on mahdollinen lähi-itään...
Israel ei Koskaan luovuta "itäJerusalemia Islamisteille!!
Niin paljon Israelin kansa on valuttanut verta Luvatun maan hiekkaan.. "Luvattu maa oli pelkkää erämaata vuonna -47, joka oli harvaan asuttua maata.. Ei yhtään viljelmiä.. Ei mitään.. Maahan muuttaneet Juutalaiset ostivat täysin hyödyttömiä suo ja erämaa alueita joita Arabit eivät haluneet koskeakaan..
Kun Israel julistautui (hyvin pieneksi) Itsenäiseksi Valtioksi YK:julistuken nojalla niin kuitenkin Kaikki ympäröivät Arabivaltiot hyökkäsivät tämän pienen kansan kimpuun, mutta kuitenkin kärsivät suuren tappion..
Arabit ja Muslimit eivät Koskaan ole olleet kiinnostuneita muusta kuin Israelin Demokraattisen Valtion Tuhoamisesta!!
Te, Israelia Vihaavat.. Kertokaa missä Muslimivaltiossa Kansa saa äänestää, sekä "miehet että naiset.. Israel on Ainut Demokratia jossa miehet, naiset, arabit ja juutalaiset saavat valita parlamentin, eli Knessetin..
Miettikääpä Lusiferin virtsapäät, missä Muslimaassa Juutalaisilla olisi ollut minkäänlaisia elämisen oikeuksia? Kaikki Juutalaisten omaisuus takavarikoitiin diktaattoreille Hitlerin mallin mukaan!!
Israel on ainut Demokratia Islamistien ympäröimänä..