Sunnuntai 27.5.2012

Presidentti Putin, otaksun?

Luotu: 
27.11.2011 13:33
Päivitetty: 
27.11.2011 13:50
  • Kuva: EPA / Ria Novosti / All Over Press / Yekaterina Shtukina
    Pääministeri Vladimir Putin ja presidentti Dmitri Medvedev ovat aina korostaneet hyvää yhteisymmärrystä virallisissa esiintymisissä.

Venäjän suurin puolue Yhtenäinen Venäjä on valinnut odotetusti presidenttiehdokkaaksi ensi vuoden maaliskuun vaaleihin nykyisen pääministerin Vladimir Putinin. Moskovassa pidetyssä puolueen kokouksessa Putinin kykyjä ylisti muiden mukana presidentti Dmitri Medvedev. Venäjän tandemjohto asteli Luzhnikin halliin tutuksi käyneeseen tapaan rintarinnan.

Yksimielistä puoluekokousta kiittänyt Putin kehotti kansalaisia äänestämään Yhtenäinen Venäjä vaalivoittoon jo joulukuisissa parlamentin alahuoneen duuman vaaleissa.

-Kansa tarvitsee vaalivoittomme, Medvedev sanoi kannatuspuheessaan. Ennen Putinin valintaa puhuneen presidentin mukaan Yhtenäinen Venäjä ei ole aina oikeassa, mutta arvostellessaan puoluetta oppositio suorastaan valehtelee.

Putin täydensi omassa puheessaan puolueen tietävän paremmin kuin kukaan muu, miten maata on johdettava sen kehittymiseksi. Pääministeri viittasi siihen, että 1990-luvun teollisuustuotanto olisi ollut kilpailukykyistä, jos sen toimintaa ei olisi onnistuttu heikentämään poliittisilla valinnoilla. Putin toimi itse 1990-luvulla Pietarin kaupunginjohdossa vastuualueenaan ulkomaankauppa.

Kannatuspuheissa muistutettiin, että Putin on pystyvä organisaattori. Pääministeri näpäytti puheessaan myös turhan innokkaasti Venäjän vaaleihin suhtautuvia ulkovaltoja todeten, ettei maahan kannata syytää tukirahaa.

-Se olisi turhaa - kuin rahan tuuleen heittämistä, Putin totesi Vzgljad-lehden uutisessa.

Moskovan kokousta on arvioitu tuoreeltaan laajasti sosiaalisessa mediassa hyvin ohjatuksi.

Kommentoijat odottavat tietoja ministereistä. Viitteitä muutoksista saatiin puheissa.

-Itse asiassa kyse on vallan täydellisestä uudistumisesta. Nerokasta. Jäämme valtaan, mikä tarkoittaa kuitenkin täydellistä uudistumista. Dialektiikkaa?, kommentoi päätoimittaja Jevgenia Albats tweettaamassaan arviossa.

Venäjällä äänestetään maan parlamentin alahuoneen duuman vaaleissa ensi sunnuntaina 4. päivä joulukuuta. Äänikynnnyksen oletetaan karsivan valtakunnallisten läpimenevien puolueiden määrän neljään. Läpimenijöinä pidetään Yhtenainen Venäjä -puoluetta, Oikeudenmukainen Venäjä -puoluetta, Liberaalidemokraatteja ja kommunisteja. Puolueet muodostivat edellisen duuman.

Alueellisissa vaaleissa muillakin puolueilla on menestymisen mahdollisuuksia. Uuden vaalilain mukaan Venäjällä äänestetään puolueen listoja, eikä yksittäisiä henkilöehdokkaita.

Yhtenäisen Venäjän arvioidaan tarvitsevan maan johtajien voimakkaan tuen, koska puolueen suosionlasku saattaa vaarantaa kahden kolmasosan paikkaenemmistön duumassa. Riittävä kannatus mahdollistaa puolueeelle käytännössä täyden lainsäädäntövallan.

Jaa artikkeli: 

Kommentit

luuserius

On kaikille eduksi. Suomi tarvitsee nyt enemmän kuin koskaan vahvaa ja vaurasta Venäjää.

Se että länsimaat pyrkivät rahoittamaan kansalaisjärjestöjä toiveena ehkä sekasortoa ja lopulta ''demokraattinen'' islamivaltio on täysin vastoin Suomen ja muiden Euroopan maiden etua. Valkoinen johtaja, jolla ei ole pitkää partaa, on meidän kaikkien etu.

Ola

Neukkilassa olivat erinomaiset kommunistisen puolueen koulut, joissa opetettiin miten valta keskitetään ja vauraus jaetaan pienen eliitin kesken. Venäjän nykyiset ns johtajat alajohtajineen ovat näiden koulujen kasvatteja.

Mikään ei ole tässä mielessä Venäjällä muuttunut. Ainoastaan kommunistien tilalle on tullut johtamisessa sanat "venäläinen demokratia", joka muistuttaa lähinnä Afrikan maiden diktaattorien johtamismallia. Venäjän naapurina on sen hyvä ystävä ja esimerkkikin, Lukshenkan johtama diktatuurinen Valko-Venäjä.

Juhani Putkinen

Jarmo "Riittävä kannatus mahdollistaa puolueeelle käytännössä täyden lainsäädäntövallan."

Todellisuudessa sillä miten kansa äänestää ei ole mitään merkitystä Venäjällä. Se on tärkeää kuka ja miten äänet laskeaan - ja äänet laskee KGB (nykyiseltä nimeltään toki FSB). Kun Venäjällä on vallassa KGB-diktatuuri, niin se tiedetään jo etukäteen miten ne äänet lasketaan.

Kun vielä otetaan huomioon, ettei Venäjällä ole vapaata mediaa, ei sananvapautta, ei mielenosoitusvapautta, niin on suorastaan irvokasta, että diktatuurin keulakuvat Putin ja Medvedev puhuvat Venäjästä demokratiana.

demarien vihollinen no1

..Putini heitot "länteen" taas ovat ilmassa. Sitähän on venäläisile syötetty satavuotta, siis pohjat valmiina.
Onko Putinin kelmi, joka rahastaa virallaan valtaa ja rahaa. Vai onko Putin kuin suomen Kekkonen, myötäilee kansan mieletöntä tilaa ja pelaa yksin , omien etujen mukana ollessa kriteereinä, saa kansan käännytetyksi oman viisautensa tielle?Koska venäjällä ei demokratia voi olla mahdollista?

Positiivista on se, että venäjän kansantalous on nousussa. Ehkä epävarmuus jostakin "demokratiasta" on vain häiritsevää kansalle, joka haluaa lopultakin ryhtiä ja rehtiä venäläistä virkamiestä ja lakeja...

Veikko Saksi

Ei duuman vaaleja voi ottaa tosissaan. Aivan yhtä vähän kuin ensi vuoden presidentinvaaleja.

Viime pressanvaaleissa Putinin joukkio käytti kaikkia laillisia ja laittomia keinoja saadakseen juuri haluamansa vaalituksen. Muistatte varmasti Kremlin mustan kassan, työntekijöiden uhkailun, sotilaiden marssirivistöt äänestämään.

Ehkä "parhaimpia" paloja olivat hallinnon määräykset, kuinka paljon kullakin alueella pitää tulla ääniä Medvedeville. Siksi kohtuuton määrä vaalituloksista päättyi .0 tai .5.

Ja varmuuden vakuudeksi hallinto lupasi keskusvaalilautakunnan virkailijoille, että toisen kierroksen kulut, 41 milj. dollaria, jaetaan heidän kesken, jos ei tarvita toista kierrosta.

Venäjällä johto antaa kansalle ne henkilöt, joita heidän on äänestettävä.

Venäjän kansantalous kulkee kohti romahdusta. Hyvän energiaraaka-ainehinnan kehityksen vuoksi sillä on ollut hyvää aikaa, mutta se ei ole käyttänyt tätä aikaa hyväkseen.

Korruptio on suurempi kuin koskaan. Investointivaje suurempi kuin koskaan. Demokratiavaje samanlainen kuin Stalinin aikaan. Joten ei ole odotettavissa ryhtyä sen paremmin kuin hyvää tulostakaan.

Ikävä juttu, mutta 100 miljoonaa venäläistä elää kiikun kaakun. Jos tästä talvesta tulee kova, voi ihmisparkoja.