New Yorkin poliisi uskoo, että Long Islandin kaukaiselle rannalle jätetyt paloitellut vainajat on surmannut yksi ja sama henkilö.
Poliisi on löytänyt New Yorkin kaupungin vieressä sijaitsevalta saarelta jo kymmenen surmatun ihmisen ruumiit. Surmatuista kahdeksan on naisia, yksi mies ja yksi vauva. Varhaisimmat vainajat löydettiin jo vuonna 1996.
Tutkijat ovat aiemmin vältelleet surmien liittämistä yhteen, mutta nyt todisteet ovat kääntyneet sarjamurhateorian puolelle.
Viidentoista vuoden aikana poliisin etsimä sarjamurhaaja on keskittynyt prostituoitujen surmaamiseen. Kaikki yhdeksän aikuista uhria on työskennellyt seksialalla. Surmattu vauva oli yhden uhrin lapsi.
Sarjamurhaajaa yritetään nyt tavoittaa mittavalla vihjepalkkiolla. Poliisi on saanut jo yli 1 200 vinkkiä sarjamurhaajasta. Toistaiseksi surmaaja on kyennyt kuitenkin välttämään kiinnioton.
Long Islandin sarjamurhaajasta kirjoittaa muiden muassa New York Times ja BBC.

Kommentit
kuin elokuvista - silti toivokaamme
että sanonta rikos ei kannata ja että rikollinen jää lopulta kiinni, olisivat edelleen totta
Missä ne nuuskijat ovat?
Äkkiä CSI:n ja NCIS:n ja mitä niitä nyt on, tutkijat paikalle! Rosmo on tuota pikaa kiinni.
Järkyttävää
Eikö oikeassa elämässä rikospaikalta löydykään eksoottista siitepölyä tai siementä jota esiintyy vain tietyssä paikkaa New Yorkia!?
...
Ilmeisesti tarvitaan edelleen Sherlock Holmesia, joka päättelykykynsä ja ylivertaisen älynsä avulla pystyy löytämään murhaajat.
Onko kokeiltu jäljityskoirien taitoja?
ne ovat todella tehokkaita
Työ?
Onko sarjamurhaaminen työtä? Millaista palkkaa siitä saa, onko koulutusta/pätevyysvaatimuksia?