Saksan Bonnissa järjestettävä maailman Afganistan-kokous käynnistyy tänään kiristyneessä tunnelmassa, ja ilman Pakistania. Suomesta kokoukseen osallistuu ulkoministeri Erkki Tuomioja (sd.).
Pakistan ilmoitti viime viikolla boikotoivansa Afganistan-kokousta protestina Yhdysvaltain sotavoimien tekemälle hyökkäykselle Pakistanin armeijan tarkastuspisteelle.
Afganistanin ja Pakistanin rajalla sijainnut piste joutui hyökkäyksen kohteeksi ilmeisesti vahingossa, mutta yhdysvaltalaiset helikopterit eivät lopettaneet tulitutusta edes sen jälkeen, kun ne olivat saaneet tiedon kohteesta.
Pakistania on toistuvasti syytetty Afganistanista paenneiden taleban-taistelijoiden suojelemisesta. Al-Qaida-terroristijärjestön johtaja Osama bin Laden ehti piileskellä useita vuosia Pakistanissa ennen paljastumistaan ja surmaamistaan tänä vuonna.
Bonnin Afganistan-kokouksen asialistalla on maan uusi hallintorakenne ja Nato-joukkojen hiljalleen käynnistynyt vetäytyminen maasta. Afganistanin turvallisuuden pitäisi nykysuunnitelmien mukaan olla kokonaan maan hallinnon vastuulla vuonna 2014.
Länsijoukot jäävät maahan koulutus- ja tarkkailutehtäviin. Nykyisen Nato-johtoisen kriisinhallintaoperaation tilalle perustetaan siviilikriisinhallintaan ja poliisiyhteistyöhön keskittyvä operaatio.
Suomi on varustanut 195 sotilasta Afganistaniin, ja määrä on laskemassa 145 sotilaaseen tulevaisuudessa.
Ulkoministeri Tuomioja keskustelee Bonnin kokouksessa erityisesti Afganistanin naisten asemasta.

Kommentit
Tuomioja sinisessä burkhassa vasemmalla?
burkhaahan käytetään aina siellä, missä täytyy esiintyä anonyymina
Tärkeä tukija?
Ehkä paremminkin lypsäjä, joka vetää jättimäisiä tukisummia USA:lta Talebanin ja terrorismin vastaisessa sodassa, ja samaan aikaan harjoittaa salaista yhteistyötä niin Talebanin kuin Al Qaidan kanssa.
Amerikkalaisen termin mukaan "ystävällinen vihollinen."
Omien tulittaminen on muuten engklanniksi
friendly fire!
Sikäläinen ystävänpäivän kortti
Kyseessä oli Naton hyökkäys!
Minkähän takia Nato on jutussa vaihtunut USA:ksi? Tietysti Nato-Niinistön takia. Hänhän on viemässä Suomea Natoon, kuten muutkin kokoomuslaiset. Saulille tuli huonoon aikaan nämä Naton suorittamat pikkulasten ja pakistanilaisten tappamiset. Ääniä valuu kaatamalla Väyryselle, kolmosen gallupissa Väykällä on jo 37% kannatus Niinistön 8% vastaan. Niinistö romahtaa täysin Nato-kantansa takia!