Sunnuntai 27.5.2012

Stubb: ”Jättiläismäinen murros – EU:ssa natisee”

Luotu: 
10.12.2011 12:58
  • Kuva: Petteri Paalasmaa/Uusi Suomi
    Eurooppa- ja ulkomaankauppaministeri Alexander Stubb, kok.

Suomen Eurooppa- ja ulkomaankauppaministeri Alexander Stubbin (kok.) mielestä Euroopan unioni elää "jättiläismäisen" murroksen aikaa, kun se perjantaina otti askeleen kohti talousunionia.

Ylen Ykkösaamun haastattelussa Stubb puolusti myös euron kriisin ratkaisemiseksi tehtyjä akuutteja toimia, vaikka huomauttikin, ettei markkinoille tunnu mikään riittävän.

- Itse näen, että otimme historiallisen askeleen kohti eurooppalaista talous- ja vakausunionia, jossa vahvistetaan kuria. Toki se kansainvälinen sopimus, joka tästä syntyy - ehkä kolmen kuukauden kuluttua - on vielä pienen matkan päässä, mutta ainakin suunta on oikea, Stubb sanoo.

Eurooppaministeri tulkitsee yleisesti että unionin kehitys on kulkenut vapaakauppa-alueesta tulliunioniin, sisämarkkinoihin ja rahaunioniin. Kehitystä on kuljettanut eteenpäin kokemus siitä, ettei kulloinenkaan integraation vaihe ole ollut riittävä, Stubb pohtii.

Nyt rahaunionin tueksi tarvitaan muun muassa talouskuria.

- Jos on olemassa rahaunioni, sen tueksi tarvitaan jonkinlainen talousunioni. Siihen tarvitaan lisäksi talouskuria ja automatiikka. Ja väitän, että taloussopimuksen - joka tästä syntyy - seurauksena, niin EU:n talousunioni ja kuri vahvistuvat, Stubb toteaa.

EU elää Stubbin mukaan toisenlaisessakin taitekohdassa, sillä sen kolme fundamenttia - "Schengen, euro ja koko eurooppalainen hyvinvointivaltion olemassaolo" - ovat hyökkäyksen kohteena. Eurooppaministeri kuvaa näiden fundamenttien jo "natisevan".

"Markkinoille ei tunnu mikään riittävän"

Torstain ja perjantain huippukokousta on kritisoitu siitä, että se keskittyi pitkän aikavälin ratkaisuihin sen sijaan, että nykyiseen kriisiin olisi tartuttu. Stubbin mielestä tämä ei pidä paikkaansa.

- Akuutilla puolella, Suomen toivomuksen mukaan muun muassa, nostettiin IMF (Maailman valuuttarahasto) mukaan talkoisiin. Aikaistettiin pysyvää vakausmekanismia, eli EVM:ää, pidettiin kiinni sijoittajavastuusta ja annettiin lämmintä kättä niille toimille, joita Italia ja Kreikka ovat tehneet.

- Toivon mukaan ne akuutit toimet, mitkä tarvittiin ja joilla lisättiin palomuureja, ovat riittäviä. Toki myönnän, ettei markkinoille näytä mikään riittävän, Stubb sanoo.

Eläkevakuutusyhtiö Ilmarisen varatoimitusjohtaja Timo Ritakallio arvioi aiemmin Ylen Aamu-tv:ssä, että toistaiseksi loppua euron kriisille ei näy.

- Lähiviikot ja -kuukaudet tulevat sitten näyttämään, että miten päätöksiä kyetään panna toimeen. Kuitenkin euron kriisiä ei millään tavalla loppuun ratkaistu näissäkään huippukokouksissa. Kysymys on siitä, että jos on liian paljon velkaa, niin ne velat on maksettava takaisin ja on tultava luottamus siihen, että tämä pystytään tekemään, Ritakallio toteaa.

Stubb ei halua ottaa suoraan kantaa markkinoiden reaktioon saavutetuista ratkaisuista. Hän kuitenkin huomauttaa pessimistisesti, että aikaisempien "historiallisten päätösten" jälkeen pörssit ovat maanantaina avautuneet laskuun.

Henkilöt: 
Paikat: 
Muut asiasanat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

Brutus

"Eurooppaministeri tulkitsee yleisesti että unionin kehitys on kulkenut vapaakauppa-alueesta tulliunioniin, sisämarkkinoihin ja rahaunioniin. Kehitystä on kuljettanut eteenpäin kokemus siitä, ettei kulloinenkaan integraation vaihe ole ollut riittävä,"

Näitä eri vaiheita kutsutaan integraation portaiksi. Askel kerrallaan ollaan menossa kohti syvempää integraatiota jos halutaan, että tämä korttitalo pysyy kasassa. Näin meitä pikkuhiljaa talutetaan kohti federalistista Euroopan Unionia, jolle Englanti sanoi kiitos ei.

Nyt on osoittautunut, että rahaunioni ei nykyisellään ole riittävä, vaan vaaditaan selkeitä yhteisiä pelisääntöjä, koordinointia ja kurinalaisuutta, jotta järjestelmä toimii. Europoliitikot sitten perustellustikin sanovat, että pakko tehdä näin, tai kaikki romahtaa. Ei jää paljoa vaihtoehtoja. Putkessa ollaan.

Kiusallinen muisti

Josta Soini toisessa kirjoituksessaan kertoo oleellisen sisällön!

http://timosoini.puheenvuoro.uusisuomi.fi/90755-eu...

Jota ei löydy, joten tässä teksti lainattuna.

EU-huippukokouksen hedelmät
Julkaistu 9.12.2011 kirjoittajalta Timo Soini

Jyrki Katainen otti eilen harppauksen matkalla kohti Suomen itsenäisyyden myymistä.

Olemme menossa rytinällä kohti velkaunionia, kansallisen budjettivallan menettämistä, Suomen täysvaltaisuuden myymistä – sekä räjähtävällä voimalla lisääntyvää valtion velkaa, kun yksi euromaa kaatuu toisensa perään, ja Suomi jatkaa takaamista!

Eikä meiltä enää kysytä – tuodaan vain lasku!

Huippukokous oli kaikkien poliittisten vedätysten huippu. Ensin luotiin keinotekoinen markkinapaine. “Nyt pitää suostua tai loppu tulee!” Markkinameklarit tietävät, että se oli suomeksi sanottuna valhetta. Kyllä suurpankkiirit tämän osaavat, kun heidän rahojaan pelastetaan.

Jos joku muuta luulee, pyydän selittämään, miten huippukokous on ratkaissut eurokriisin. Ei mitenkään. Se ei millään tavoin ratkaise kriisimaiden ongelmia. Nyt vallan keskittäjät käyttävät ihmisten pelkoa ja tietämättömyyttä häikäilemättä hyväkseen. “Älä koskaan jätä kriisiä käyttämättä“, he sanovat.

Merkozy kyllä tietää, miten poliittista peliä pelataan. Heidät on monessa liemessä keitetty. Kataisen hallitus on sen rinnalla lauma pikkulapsia. Ja tulos on sen näköistä.

Kun lukee huippukokoukset päätöslausumia, on vaikea löytää mitään merkkiä siitä ohjeistuksesta ja valtuutuksesta, jolla eduskunta lähetti hallituksen neuvottelemaan. Eikä ihme. Ei Suomen kanta kiinnosta. Miksi kiinnostaisi? Mehän suostumme kuitenkin! Alistumme – menemme vaikka rähmällemme! “Pitää olla päätöksenteon ytimessä!”

Kataisen ainut saavutus on epämääräinen alaviite. Pahoin pelkään, että EVM:n määräenemmistösääntöön olisi suostuttu kokonaan, jos perustusvaliokunta ei olisi todennut sen olevan Suomen perustuslain vastainen.

Seuraavaksi alkaa juonittelu siitä, miten sekin alaviite voidaan vesittää. Joko yritetään saada valiokunta pyörtämään aiemman kantansa tai sitten vikitellään keskusta mukaan. Eurokriisissä keskustalla ei ole ollut johdonmukaista linjaa.

Ja perustuslakivaltiokunta on poliittinen elin. Se tottelee lopulta hallituksen tahtoa, kun pannaan kova kovaa vastaan.

Hallitus on käytännössä jo suostunut Suomen veto-oikeuden menettämiseen, vaikka ennen kokousta vannoi kautta kiven ja kannon, että sitä ei voida hyväksyä.

Näin käy, kun ei ole omaa suunnitelmaa. Jos et ole valmis kävelemään ulos, jäät muiden pelinappulaksi.

Kirjoitin viime toukokuussa Wall Street Journalissa, että näin tulisi käymään: “Yksimielisyyden poistaminen on vain ajan kysymys. Silloin meillä on täysmittainen varainsiirtoja tekevä liittovaltio.”

Vähemmälle huomiolle on jäänyt se, että huippukokouksessa käytännössä vesitettiin sijoittajavastuu. Saa nähdä, miten Urpilainen yrittää sen selittää. Oliko sijoittajavastuu kynnyskysymys hallitusyhteistyölle vai eikö se ollutkaan? Ollaanko vasta päästy linnanjuhlista kotiin kun alkavat uudet takinkääntöjuhlat?

Brutus

"Jos joku muuta luulee, pyydän selittämään, miten huippukokous on ratkaissut eurokriisin."

Tämä huippukokous ei todellakaan ratkaissut mitään, mutta johonkin tähän suuntaan on mentävä, jos euro halutaan pitää väkisin kasassa.

Hyvää on se, jos todellakin budjettikuria saadaan etelän maiden kohdalla tiukennettua. Sehän parantaa heidän mahdollisuuksia itse vastata omista veloistaan.

Mihinkään velkaunioniin tai yhteiseen budjettiin ei todellakaan pidä mennä eli jokainen vastatkoon omista veloistaan. Muuten jatkamme tätä tuhoisaa moraalikato-ongelmaa loputtomiin.

Yksityiskohdat ovat vielä täysin avoinna. Mitään ei ole vielä ratkaistu. Kaikki on vielä toistaiseksi Suomen eduskunnan käsissä. Mihinkään emme vielä ole pistäneet virallisesti nimeämme alle.

Kiusallinen muisti

Britannia, Unkari ja Ruotsi ole mukana maksamassa.

Irlanti järjestää kansan äänestyksen ja ei tule mukaan.

Kokouksen julistus, " todennäköisesti kaikki 17 euromaata + 6 euron ulkopuolista mahdollisesti mukana".

Stub valehteli TV:ssä että vain Britannia puuttuu joukosta mutta 26 muuta maata mukana.

Markkinat antavat päätöksistä arvion ensiviikolla, olkaa nopeita liikkeissänne!

Hesekiel

että 27 maasta varmuudella vain britit eivät ole mukana. Muutama muukin euron ulkopuolinen maa empii mukaantuloa. Siis britit eivät ole varmuudella mukana, muista ei vielä varmuutta. Ei myöskään Suomesta, jonka hallitus on Urpilaisen virittämään hirttosilmukkaan joutuessaan jäämässä ulos EVM:stä. 1/3 vastustajia löytyy perussuomalaisista ja keskustasta. Suomi on siis varmuudella ainoana euromaana jäämässä ulos. Muitakin voi tulla.

Hesekiel

Hallitus ja Urpilainen saavat esimakua tuulesta ja tuiskusta välikysymystä seuraavasta luottamusäänestyksestä. Kannattaa seurata äänestystulosta sillä silmällä, että se heijastelee myös EVM-äänestystä eduskunnan käsittelyssä.

de comments

kuunnella miten hallitus reakoi, siis vastaa välikysymykseen. Näiden viimetietojen valossa kun näyttää hallituspuolueiden rivien rakoilevan. Tehdäänkö EVM:n päätökset Kataisen halun mukaisesti määräenemmistön mukaan, vai SDP:n ja KD:n julkituoman kannan mukaan yksimielisesti.

Mielenkiintoista? Varsin on muutoinkin ristiriitaista tietoa IFM:n lisärahoituksen suhteen. Stubb kertoo YLE Uutisten mukaan tulevan eduskunnan päätöksellä takauksena, siis 3,8 miljardia euroa. Katainenhan taas kertoi rahan menevän SP:sta. Mikähän onkaan totuus. Ei hyvältä näytä.

Kiusallinen muisti

(Käännöksen olen laatinut parhaan tahtoni ja käsityskykyni mukaan. Sanatarkkuuden sijasta soinismien ilmaisuteho ja asenteen lujuus ovat ohjanneet suomennostani, varmaankin kömpelösti. Mutta asia on yksi yhteen WSJ:n tekstin kanssa. Kääntäjä Jukka Sjöstedt).

Johtaessani perussuomalaiset voittoon huhtikuun vaaleissa, teimme pyhä lupauksen vastustaa niin kutsuttuja pelastusohjelmia. Nämä avut ovat pahasta Euroopalle, pahasta Suomelle ja pahasta maille, jotka pakotetaan ne nielemään. Eurooppa kärsii taloustulehtumista julkisella ja yksityisellä puolella. Paisekohdat on poltettava ruvelle -tai mätä etenee.

Virallinen viisaus puhuu käteisen puutteesta. Olisi tarvis vain välikauden rahasta ja kaikki oikenisi ennalleen. Tämä virallinen versio on valhe. Se on sitä sorttia valhe, että se pitää tavallista eurooppalaista idioottina.

Totisesti tarvitaan parempaa poliitikoilta ja johtajilta.

Ymmärtääksemme pelastusohjelmien todellista laatua ja tarkoitusperää,
on ensin käsitettävä kuka niistä oikeasti hyötyy. Seuratkaamme euroja.
Populismista syytettynäkin, aloitamme ilmeisimmästä: se ei
ole mattimeikäläinen joka näistä etuja korjaa. Häntä lypsetään ja hänelle valehdellaan jotta epäkelpo systeemi voisi jatkaa.

Hän tienaisi vähemmän, mutta maksaisi veroja raskaammin! Rahalla turvotettaisiin huijausta, Ponziketjukirjettä -pyramidihuipun aina vain kohota. Kuolettava yhteispeli vallitsee poliitikkojen ja pankkien välillä. Poliittiset johtajamme ottavat yhä lisää lainaa maksaakseen
pankkien edellisiä vaatimuksia. Pankit kiittävät ja lainaavat taas lisää hallituksille. Näin palkkiostrategia etenee.

Aidossa markkinataloudessa huonoista siirroista rangaistaan. Ei täällä.
Kun ylivelkaantuneiden maiden umpikuja alkoi häämöttää, tehtiin salainen sopimus.

Sen sijaan että huono ja liiallinen lainotus olisi todettu, seuraukset kannettu -pankkeja kaatunut ja nostettu jaloilleen kansallistettuina- päätettiinkin siirtää tappiot veroalamaisille jos minkälaisilla finanssivirityksillä, joiden rinnalla Enronin skandaali kalpenee. Eräät
poliitikot tajusivat missä mennään, toiset vain panikoituivat -allekirjoittavat mitä eteen tuodaan.

Raha ei mene velkatalouksiin. Se virtaa läpi EKP:n ja
valtiovarainministeriöiden kohti isojen pankkien ja rahastoyhtiöiden kirstuja.

Kreikka, Irlanti ja Portugali eivät tahdo tällaista "apua", ei tällä tavalla. Heidän olisi luontevaa myöntää maksukyvyttömyytensä. Nielkööt pankit osansa pötsimahaisesta rahakurlauksesta.

Mutta näinhän se ei mene. Edellinen valtiovarainministeri Brian Lenihan paljasti äskettäin kuinka Irlanti pakotettiin ottamaan se raha. Samoin tapahtuu Portugalissa vaikka Jose Sokrates ei yhtä sukailemattomasti puhukaan suutaan puhtaaksi -yhä virassa.

Miksi sitten Brysseli-Frankfurt EKP sytytti rakettimoottorit ajamaan toimimatonta toipumista? Koska niitä kiristettiin.
Veronkannon tuottoa omiin käsiinsä hamuavat pankit eivät "kenties" ilmaantuisikaan seuraavaan huutokauppahuutoon. Niissähän valtiokonttorit hakevat ikuisten lainaohjelmiensa pätkäuusimisia.
Ajatelkaapa jos finanssipiirit kieltäytyisivät Espanjan, Belgian, Ranskankin valtiolainojen nykyehtoiselta pidentämiseltä!

Hyvä sentään, ettei tämä pirunkone, pankkiirien ja politiikkavaltiasten kartelli porskuta enää vaan yskii ja pahasti. Autettavat ovat raunioina. Eivät ne ikinä suoriudu elinkeinoelämään kuormiensa alta ja kannustinpiikit kyljissään. Eivät vaikka keventäisivät kuormistaan
valtionomistukset, hekin.

Ja näin, avorokkoisina, basillit riehuvat. Espanjan kiinteistökupla -EKP:n rahankylvöstä- lilluu tasehämärässä. Nykyarvoin ne ehkä jo olisivat zombeja. Probleemi ei häivy itsestään. Pörssikello tikittää.

Euroopan vakausmekanismi ei ole ratkaisu. Se systematisoisi varain imentää yksityisiltä kansalaisilta kompromentoituneelle politiikan ja finanssien ylhäiseliiteille. Veronmaksua jalostettaisiin korkotuloiksi.
Kunniakato olisi korvaamaton. Finanssiyhtiöiden kilpailusta ei jäisi mitään, vain yksi yhteinen lukinverkko.

Jotkut sanovat että kysyyhän EVK yksimielisyyttä. Portugalirähäkkä kielii kuinka eliitti kiskoo yksituumaisuuden hätyyttämisillään kun
argumentit eivät tepsi, kun puheelle ei alistuta. Veto-oikeus menisi
sen sileän tien. Sitten meillä olisi tulonsiirtounioni. Portin tai luukun vartijoina Brysselin teknokratia. Olisimme kiikissä, koukut lihoissa, ei-kasvua vakauttajiin, kuopissa jähmettymässä paikoillaanpolkemisen suolla. Joidenkin-etu Euroopassa!

Onneksi vielä ehtii. Pankit on tutkittava. Farssi seis. Riippumattomia tarkastajia -henkilökunnasta tiedemiehiin- penkomaan paperit.

Epäkelvot pankit ja finanssilaitokset joutavat mennä. Pakko puristaa mätä ulos. Markkinoilla saa epäonnistua. On vapaus ja oikeus kaatua.
Tukipönkät ovatkin loukkaus parempia kohtaan. Ei pidä kantaa vettä nurinkuriseen suuntaan kaivotiellä. Jos veronmaksajan on viisainta panna uudet osakepääomat omansa syöneisiin pankkeihin, niin omistus on sitten kansallista. Ja johtokunnat saavat kenkää. Mutta ennen tätä
vaihetta leikattakoot tukkurahoittajien saamisia. Huomattavalta osaltaanhan ne ovatkin onttoa pankkienvälistä, verkonsisäistä paisuntavekslausta, niin kutsuttua interpankki"toimintaa".

Velkoihinsa tukehtuville valtiollekin kuuluu epäonnistujan armo. Avain uuteen kasvuun on velkajärjestely. Vetkuttelulinja tuhoaa Euroopan taloudet. Verojen tiukkaaminen ja verotuoton siirtäminen perheiltä
rahayhtiöille on sietämätön näköala. Kansojen velkakuormat on helpotettava lamasta suoristautumisen mahdollistavalle tasolle.
Kasvusuuntautuva tuotantopolitiikka ja työhanakka suuntaus on saatava esiin.

Vaakakupissa ei ole pelkästään talous. Ihmiset tuntevat itsensä petetyiksi. Irlannissa uuteen hallitukseen astuvat puolueet lupasivatrokottaa pankkien etupiirejä, mutta paineen alla vetäytyivät.
Äänestäjät tajuavat vaikutuskyvyttömyytensä, demokratian impotenssin.
Eliitit Euroopassa sanovat, että Suomen on pidettävä implisiittiset sitoumuksensa toisille eurokumppaneille. Mutta Bryssel on sanaton siitä onko kansallisen poliitikon pidettävä sanansa äänestäjilleen.
Demokratiassa hallitaan kansakunnan luvalla. Valta on lainassa.
Me teemme kuten lupasimme. Jos se sitten maksaisikin illallisen Brysselissä, "mediakielteisyyttä" -tai vaikka kabinettijakkaran, niin siitä vaan.

Euroopan syvänä yönä 1939-45, sota tuli Suomeen pakkasvihureina ja sokkotuiskuina. Äitini eli kahdeksanlukuisessa sisarusparvessa
pientilalla sisä-Suomessa. Enoni ryntäsivät itärajalle. Kaksi haavoittui taistelutoiminnassa. Euroopan hirvittävä verilöyly ja massamurhaamisen tosiasia kasvattivat minut ikävöimään Euroopan kauneimpia arvoja. Tajusin että kauhujen yöt eivät saisi toistuvasti
laskeutua päällemme. Opin ymmärtämään niitä arvoja ja aatteita, joille alun alkaen perustettiin Euroopan Unioni.

Tämä Eurooppa, tämä visio oli se, joka tarjoaisi Suomen kansalle ja koko Euroopalle rauhantilan armeliaisuutta. Se soisi ihmisille demokratian, vapauden, oikeuden ja omista asioistaan päättämisen ja huolehtimisen lahjaa. Tällainen Eurooppa on totisesti haluamisen arvoinen.

Syvästi tuskastuneena näen projektin joutuneen uhan alle.
Poliittinen rälssi olisi kauhukseni valmis uhraamaan tavallisten ihmisten elontoimet suojellakseen tiettyjä valtiaspiirien intressejä.

Eurooppa saattaisi vielä kohentua alamäestään ja kovettumataudista.
Talousmätä on ajettava ulos kaikkien nähdä ja todeta. Kivikkoinen tie on astuttava tulevaisuuden tähden -Suomen ja Euroopan tähden.

Mr.Soini is the chairman of the True Finns Party in Finland.

Helsingissä 10.5.2011

Kääntäjä Jukka Sjöstedt

salakankee

asiallinen. Hän kertoi analyyttisesti sen, miten asioita päätetään jatkossa. En voi mitenkään uskoa, että ministeri valehtelisi! Miksi hän niin tekisi? Mitä hyötyä siitä olisi?
En tiennyt silloin Soinin kirjoituksesta, kun oman analyysini tein. Ilmeisesti kuitenkin, aina valpas US:n toimitus on päätynyt samaan lopputulemaan kuin minä, ettei Stubbia pidä taas lyödä, kun mies kerta antoi parhaansa ja kertoi sen, minkä osasi. Niin hyvin kuin tiesi! Ihaillen kuuntelin hänen vastaustapaansa. Se oli valpas ja johdonmukainen. Skarppi!
Kaikista poliitikoista ei voi todellakaan sanoa samaa! Nautin verbaalisesti lahjakkaitten ihmisten esiintymisestä; se on just fun! Nautin myös Väyrysen esiintymisestä! Se on valpasta ja loistavaa retoriikkaa! Siinä on nuoremmillakin oppimista!
Se, olenko Väyrysen kannattaja joka asiassa, on taas eri asia! Siitä huolimatta, I like Paavo! Hän osaa tuulettaa.
Pyydän anteeksi, jos oma analyysini on nyt epälinjakas, mutta - siinä teille onkin pähkinä. Mikä on totuus-leikki.

de comments

tuon TV-lähetyksen, jossa toimittaja haastatteli Stubbia. Olen kuitenkin eri mieltä kanssasi siitä Stubbin johdonmukaisesta esiintymisestä. Toimittaja esitti mm. yhden kysymyksen miten tuo kriisikokous vaikuttaa Suomeen. Kuinka ollakaan Stubb käänsikin keskustelun ja oman vastauksensa UK:on. Politiikko on politiikko, ei siis vastaa siihen mitä kysytään.

Stubb ei muutoinkaan ole kommentoinut esim. IFM:n Suomen osuuden rahoitusta 3,8 miljardia euroa samoin kuin oman puolueensa neuvottelija Katainen, sillä Katainen on taas sanonut tuon rahan menevän SP:sta. Huom. Eurooppaministeri Stubb oli myös kriisikokouksessa. Missähän on uskottavuus ja johdonmukaisuus?

Entäpä sitten Stubbib kertomasta talousliiton synnystä EU:hun rahaliiton lisäksi. Miten se voi syntyä, kun EU perussopimuksen mukaan tulee olla yksimielinen päätös? Ai niin kokoomushan ei välitä edes omasta perussopimuksestamme, niin ei kai siinä paina myöskaan EU:n, kuten ei aiemminkaan. UK ei hyväksynyt talousliiton päätöslauselmaa ja Unkari, Tsekki ja Ruotsikin vielä miettivät. Ei ole siis yksimielisyyttä. Mutta Stubbib mukaan talousliitto on tulossa kriisikokouksen päätöslauselman mukaan.

Christina Holm

Saksa veti DDR:n melko hyvälle tasolle kahdessa vuosikymmenessä. Kaikkien muiden EU valtion vetäminen tulee viemään Saksalta huomattavasti enemmän aikaa... Markkinat osaavat laskea, myös kunkin valtion velat, ja monella tulee olemaan tosi suuria vaikeuksia edes kattaa korkomenot nykyluokituksella. Ne maat joiden verotuloilla ja valtion pankeilla paikataan reikiä uuden sopimuksen mukaisesti ovat liian pieniä kokonaistarpeisiin verrattuina. Kriisi ei valitettavasti lopu tähän mutta uusi sopimus köyhdyttää Suomea huomattavasti enemmän kuin muita.

Excelman

Otimme historialliset askeleet kohti liittovaltiota, enemmistön päätösvaltaa (eli ei mitään valtaa Suomelle), tulonsiirtounionia ja kollektiivista velkavastuuta. Tulevat sukupolvet jotka maksavat tämän kokeilun laskun tulevat ihmettelemään mitä Stubbien ja muiden suomalaisten mielessä liikkui kun omasta tahdosta piti lähteä muiden laskuja maksamaan. Turha tässä mitään itsenäisyyspäivää enää viettää kun Epäkansallinen Kom-koomus antaa kaiken päätösvallan ja rahat Suomesta pois.

3800 miljoonaa euroakin meni ilmoittamismenettelyllä IMF:lle joka on eteläisten euromaiden bulvaani. Kaikki tietää että rahat menee Italiaan ja Espanjaan ja ne onkin korvamerkitty sinne. Jyrki todistaa yksinkertaisuutensa sanomalla että "rahat eivät tule valtion budjetista vaan Suomen Pankista". Hoh-hoijaa, kuka omistaa ja takaa Suomen Pankin? Luuleeko Jyrki että kaikki on yhtä yksinkertaisia kuin hän?

gautama

"Kehitystä on kuljettanut eteenpäin kokemus siitä, ettei kulloinenkaan integraation vaihe ole ollut riittävä"

Poliitikot ja asiantuntijat ovat joko menneet laput silmillä, eivät ymmärrä yksinkertaisiakaan asiayhteyksiä tai sitten kaikki etenee juuri niin kuin suunniteltu: kriisien, kiireen ja "markkinoiden saneleman pakon" varjolla yritetään välttää keskustelu siitä mihin itse asiassa ollaan menossa, ja välttää kansan informoiminen ja kuuleminen.

Aidoissa pitkän aikavälin ratkaisuissa tarvittaisiin suuria muutoksia nykyiseen jatkuvan kasvuun ja kulutukseen perustuvaan talousmalliin, rahan ja voitontavoittelun kaikkivoipaisuuteen ja vastuun ja päätöksenteon siirtäminen alas, ei ylöspäin sekä aitoa keskustelua näistä kaikista.

Todellisuudessa mitään ei olla muuttamassa ja mitään todellista keskustelua ei käydä. Samat miehet jatkavat samaa touhua entistä isommilla pelimerkeillä ja sitovat päätöksenteon pienenevälle piirille. Uuteen Neuvostoliittoon.

POJ

Raha vie poliitikkoja kun litran mittaa. Aivan liian pitkään on kestänyt matalien korkojen aika. USA:ssa bulkkilainoilla yritettiin saada reaalituottoa mutta se meni kiville kun ahneet vetivät välistä. Nyt sama porukka vetää naruista Euroopassa ja nyt tuntuukin siltä että onnistuminen on lähellä. Rahaa syydetään molokin kitaan poliittisilla päätöksillä. Merkel ja Sarkozy ovat liikkeellä oman poliittisen karriäärinsä siivittämänä. Jos vähänkin on hajua finanssipolitiikasta niin nyt kynnetään Euroopassa todella syvällä. Ruotsalaiset ovat jälleen osoittaneet viisautensa ja annan täydet pisteet Jutta Urpilaiselle koska vaikuttaa siltä että hän on aika hyvin perillä siitä missä mennään. Katainen on puoluekavereittensa Sarkozy ja Merkel talutushihnassa. Odotankin mielenkiinnolla Kataisen kuvioita joilla hän pyrkii tekemään omia irtiottoja.

Totuus on se että vasta sitten kun lainoista maksetaan reaalikorkoa ja lainanotto perustuu reaaliseen tuottoon lainanottajalle, ollaan balanssissa, nyt ollaan kaukana siitä koska nyt syödään jo siemenperunoita. Liian kauan on ostettu ääniä velanotolla jonka hyöty on mennyt vain rikkaille tuottamatta mitään.

Meister

Kehitys kulkee kriisien kautta, sanoi muuan hyvin tunnettu historian henkilö. EU:n muokkaaminen kohti liittovaltiota johtaa koko unionin tuhoon. Sitä ennen Euroopassa koetaan kriisejä toisensa jälkeen. Tulee lamaa, työttömyyttä ja lopulta sisäinen konflikti.

Nämä hyväuskoiset hölmöt kuvittelevat, että integraatiolla ratkaistaan velkakriisi. Todellisuudessa se pahentaa tilannetta, sillä nyt tarvittaisiin päinvastoin kansallista talouspoliittista liikkumavaraa. Eurooppa toimii parhaiten vapaakauppa-alueena, sillä tiivis unioni tarkoittaa sitä, että tulemme maksamaan heikompien maiden velat. Luuletteko, että heidän vuosikymmeniä jatkuneet tapansa muuttuvat yhdessä yössä?

Takaisin ETA-järjestelmään ja heti!

gautama

Meille annetaan ymmärtää, että asiat jotenkin paranevat, kun kaikki saadaan yhdessä kantamaan yhteistä velkataakkaa, niin suurta, että sitä ei edes poliitikot kuvittele joskus maksettavan pois. Todella hieno tilanne sille, joka meitä luotottaa. Korko juoksee ja piiska viuhuu.

Todellisuudessa nyt on menossa sisäänkelausvaihe, jossa luotottajat alkavat vähentää tarjolla olevan rahan määrää. Velallisilta voidaan kiristää lisäehtoja, kuten sijoittajien velkavastuu pois, lainsäädäntö uusiksi, pankin miehet johtoon jne. Tästä huolimatta rahan määrää edelleen vähennetään, kunnes ensimmäiset alkavat kaatua. Jos ei heti valtiot, niin ensin yritykset niiden sisällä, koska kaikki liiketoiminta pyörii nykyään ulkopuolisen rahoituksen varassa. Ja kenellä on rahaa ostaa nämä sitten pilkkahinnalla konkurssipesästä?

1990 -luvun alussa Suomen Valtio meni takaaman pankkien tappiot sillä seurauksella, että pankit lopettivat monien vielä toimintakykyisten, mutta rahoitustarpeessa olevien yritysten rahoittamisen, koska saivat niistä rahat joka tapauksessa valtiolta. Saman pankin johtaja sitten osti yrityksen tai sen osat konkurssipesästä pilkkahintaan. Vain kassaneiti ihmetteli, että miten yritys saattoi mennä konkursiin, kun rahaa kuitenkin tuli koko ajan tilille eli yritys toimi. Ei vain riittänyt kaikkiin menoihin ja veroihin. Yrittäjän olisi pitänyt ymmärtää ja kyetä supistamaan toimintaansa nopeammin ja potkimaan työntekijöitä jo aiemmin pihalle. Ei arvannut, kun pankin luototus loppui kuin seinään.

On meneillän maailman suurin tulonsiirto-operaatio, jota johdetaan USA:sta, FED ja Goldman Sachs. http://www.thrivemovement.com

snadi

Olisiko niin että "pörssimaailma" on saanut jo kauan temmeltää hiekkalaatikoilla miten mieleen on juolahtanut ja poliitikot ovat joutuneet juoksupojan asemaan USA:n presidenttejä myöden? "Markkinat" odottanevat "rahan poikivan" ilman tuottavia investointejakin? EU ei ole tainnut onnistua erityisen hyvin kilpailukykynsä ja tuottavuuden rakentamisessa (muiden huseeratessa vanhoilla ympäristönormeilla ja suruttomalla luonnonvarojen ryöstöllä) sen enempää yhteiskunta/työllisyyspoliittisissa kuin energiapoliittisissakaan kysymyksissä? Työttömien osaksi koituu herkästi "syömävelka" ja elintason lasku kansantuotteen aleneman myötä?

Artmurt

..Suomea viedään liittovaltioon?

Onko kellään mitään ideoita miten nämä maanpetturit voitaisiin pysäyttää ja asettaa myöhemmin vastuuseen?
Suomea on johdettu jo pidemmän aikaa ulkomailta käsin. Katainen ja Stubb ovat ainoastaan markkinavoimien marionetteja. Voi olla, että he eivät sitä itsekkään täysin ymmärrä, mutta heillä nyt on muutenkin vielä paljon elämästä opittavaa. Valitettavasti.

Jouko Heyno

EU /on/ liittovaltio.

Ja Suomi vietiin siihen kansanäänestyksen tuella, kansanäänestyksen, jossa jäsenyyttä vastusti vain 38 % äänioikeutetuista. Selvä ja ylivoimainen enemmistö siis asettui jäsenyyden tueksi.

EU:sta ei voi erota.

Meister

Lissabonin sopimus, aikaisemmalta nimeltään EU:n perustuslaki, oli liittovaltiosopimus. Liittovaltio-sanaa ei käytetä sen poliittisen vaarallisuuden vuoksi.

Liittovaltioteorian mukaan ja lakiteknisestikin, mikäli osavaltio on hyväksynyt liittovaltion perustuslain, ei se voi erota yksipuolisella ilmoituksella. Yleensä eroamisesta on seurannut historian aikana sisällissotia.

Jouko Heyno

Sopimustekstissä todetaan selvästi, että se on solmittu määräämättömäksi ajaksi. Sopimukstekstissä jäsenmaa sitoutuu luopumaan itsenäisen valtion asemasta luovuttamalla ylimmän päätösvallan lainsäädännössä ja ulkosuhteissa Unionille.

Sopimuksessa ei ole irtisanomisehtoa.

Kusetettu on, olet oikeassa. Mutta se on jo kokonaan toinen juttu. Kansanäänestyksessä kysyttiin selvästi, että "hyväksytkö sopimuksen nyt neuvotellussa muodossa". Ei kai kkukaan mene kannattamaan sopimusta, jonka sisältöä ei ole lukenut? Eihän? Typeräähän se olisi.

de comments

ettei suomalaisille edes kerrottu mitä tuo sopimus piti tuolloin sisällään. Jostain jopa luin ettei sopimusta oltu vielä edes lopullisesti tehty. Lipposella ja Sauli Niinistöllä oli kuitenkin kiire saada Suomi "ytimeen". Miksi? Sitä sopii kysyä ja sitäkin miksi meille ei kerrottu tosiasioita mihin liitytään ja millä perustein. Niin ja veiväthän nuo samat heput emuun kansalaisilta kysymättä. Tämä jos mikään oli perustuslain vastainen toimi.

http://www.youtube.com/watch?v=PwEbyUactDE

Jouko Heyno

"Taisipa olla jopa niin ettei suomalaisille edes kerrottu mitä tuo sopimus piti tuolloin sisällään."

Ei kai kukaan ole voinut olla niin tyhmä, että tuossa tilanteessa äänestäisi hyväksymisen puolesta? Siis, jos ei tiedä, mitä sopimuksessa on, mistä pitäisi sopia. Eihän???

de comments

Taisi kuitenkin käydä tosiaankin niin, että Suomen EU:hun viejät eivät kertoneet totuutta mihin liitytään ja millä ehdoilla, koska liittymissopimusta ei oltu vielä neuvoteltu valmiiksi ja EU:n perussopimuskin taisi olla muutosvaiheessa. Ei valmis. Oli siis vain kansalaisille annettu "vireheellistä" tietoa, jota sitäkin saatiin hyvin niukasti.

Jouko Heyno

Ei siinä äänestyksessä kysytty mielipidettä siihen, mitä EU:sta on kerrottu, vaan siihen, mitä sopimuksissa lukee.

Sopimusteksti olli saatavilla, luin sen itsekin, ja tein siitä seminaarityön oppiaineeseen. Jos löydän, voin laittaa sen tänne.

Eivätkö "kannattajat" tutustuneet itse sopimukseen? No, kansanvaltaisessa oikeusvaltiossa kansalaisella toki on oikeus olla täysi typerys, mutta maksamaan joutuu joka tapauksessa - ihan sopimuksen mukaisesti.

de comments

siinä uskossa, että kaikilla äänestäneillä kansalaisilla olisi ollut mahdollisuus saada luettavaksi suomenkielinen sopimusteksti? Noita sopimustekstejä kun ei vieläkään ole edes eduskunnassa käännettynä. Kuinka voit edes kuvitella että "tavallinen" kansalainen selviytyy koukeroisesta englanninkielisestä tekstistä, jos sen ylipäätään löytää jostain. Totuus on kuitenkin ettei kansalaisille annettu päättäjien taholta oikeaa tietoa. Se on fakta.

Jouko Heyno

en ymmärrä, kuinka joku voi kannattaa sopimusta, jonka sisältöön ei ole tutustunut. Ymmärrätkö sinä?

Jos, ja kun, kansanvaltaisessa oikeusvaltiossa äänestäjällä on oikeus olla idiootti, niin niin sitten on. Mutta ihan turhaa selitellä omia hölmöilyjään. Sitten maksetaaan.

Analogiana tässä 80-luvun asuntolainojen takaukset: "Kun se pankin setä sanoi, että...". Puolustukseksi ei riitä, että "pankin setä" suolsi potaskaa. Olisi pitänyt lukea sopimus ennen kuin allekirjoittaa sen. Tai sitten jättää allekirjoittamatta.

Niin se nyt vain on.

de comments

Ymmärrän kuitenkin niin, että enemmistö äänestäjistä on uskonut mitä nuo suuret "euroon viejät" kertoivat. Luottamus on ollut liian suuri. Eivät ole vieläkään sisäistäneet itselleen sitä kuinka poliitikot valehtelevat tai kertovat muunneltua totuutta.

Olen kanssasi samaa mieltä että jokaiseen sopimukseen on itse tutustuttava ennen kuin antaa äänensä millekään puolueelle tai kannalle. Voisi olla niin, että jos nyt äänestettäisiin EU:hun liittymisestä, niin äänestystulos olisikin toisenlainen. Nyt on netti tullut käyttöön paljon laajemmin. Tietoa on saatavissa monesta eri "tuutista". Tosin nytkin pitää käyttää omaa suodatinta.

Excelman

Suomalaiset ei todellakaan ole äänestänyt minkään liittovaltion puolesta. Suomi on itsenäinen valtio, voit luntata vaikka Suomen perustuslaista jos et muuten usko.

Tottakai itsenäinen valtio voi erota EU:sta. Sopimuksia voi irtisanoa tai neuvotella uusiksi, ei sen kummallisempaa.

Suomalaiset äänestivät aivan muusta kuin mihin EU on nyt menemässä. Ei suomalaiset äänestänyt siitä että meillä on yhteinen valuutta tai että Suomi tukee 50 miljardilla eurolla Etelä-Eurooppaa tai että mennään velkojen kollektivisointiin.

Jouko Heyno

Suomalaiset äänestivät jäsenyyssopimuksen puolesta, ja kyse oli jäsenyydestä liittovaltiossa nimeltään Euroopan Unioni.

Suomi EI ole itsenäinen valtio, voit luntata vaikka EU-jäsenyyssopimuksesta.

EU:sta ei voi erota. Jankuttamisesi ei muuta tosiasioita.

Suomalaiset äänestivät EU:sta, jossa ei ole tehty mitään, mitä alkuperäisessä sopimuksessa ei olisi mainittu. Siinä mainitaan myös valuuttaunioni ja yhteinen raha samoin kuin yhteinen keskuspankki.

Jos et vaivaudu lukemaan sopimuksia, joista olet esittävinäsi mielipiteitä, esitä mielipiteesi jossain muualla.

Kiitos.

Excelman

Kaikki tietävät ettei EU nykyään ole liittovaltio vaikka sanoilla haluatkin leikkiä. Ei ole verotusoikeutta, yhteistä armeijaa, rajavalvontaa, maajoukkuetta, ei mitään tunnusmerkkejä.

Kuten sanoin niin kyse on sopimusten irtisanomisesta tai uudelleen neuvottelusta. Suomalaiset pelkäävät nyt mitä mörköjä vain mutta kyse on vain itseluottamuksesta tehdä päätökset, ei sen kummallisempaa. Tottakai EU-kiimaiset tulkitsevat aina sopimuksiaan niin ettei Suomi voi mitään tehdä mutta totuus on se että kaikki merkittävät EU ja euro-sopimukset on jo rikottu ilman yhtään mitään sanktioita. EU-jäsenyyskin lisättiin perustuslakiin viime kuussa ja yhtä helposti tai vaikeasti se lähtee sieltä pois. Jos sinun herranpelko on niin suuri ettet koe että asumme itsenäisessä valtiossa niin otan osaa ja kehotan hakemaan paremmin toimivaa lääkitystä.

Jouko Heyno

"Ei ole verotusoikeutta,"

Ei ole totta. Sovittu määräosa ALV:sta tuloutetaan suoraan Euroopan Unionin itsenäiseen kassaan. Se on verotusta, ja siihen on oikeus.

"Ei yhteistä armeijaa"

EU:lla on yhteinen armeija, jossa on myös joukko-osastoja. Tällä hetkellä se koostuu saksalaisista ja ranskalaisista (!)sotilaista. Armeijasta on sovittu Perustamissopimuksessa, jonka Suomi(kin) on ratifioinut.

"rajavalvontaa,"

Schengen-sopimus lie tuttu?

" maajoukkuetta,"

Osoittaa ajattelusi tasoa.

" ei mitään tunnusmerkkejä. "

Tarkoitatko mahdollisesti lippua (http://www.flags.net/images/largeflags/EUUN0001.GIF) vai kansallishymniä (http://en.wikipedia.org/wiki/Anthem_of_Europe)?

jaek

Sorry vain Excelman...

1. EUsta ei voi erota itsenäisesti, ero on muiden hyväksyttävä. Tämän piti olla tiedossa jo 1994, mutta tieto ei mennyt perille. Miksi ei mennyt? Tieto ei mennyt perille, koska valtamedia (Sanoma Oy, Alma Media, ...) propagoivat EU-jäsenyyden puolesta sekä julkisesti, että hienovaraisemmin uutisoinissaan ja mielipidekirjoitusten valikoinnissa. Tämä ei ole väite, vaan nyt jo tutkittua tietoa.

2. Valitettavasti suomalaiset äänestivät juuri siitä, mihin EU on nyt menemässä. He eivät vain tienneet sitä.

Seuraava vaihe?

Seuraava vaihe on kansalaismielipiteen muokkaaminen ymmärtämään se ettei liittoovaltio mikään mörkö ole vaan itseasiassa ihan kiva asia. Taisi Stubb jo aloitella.

"Emmää jaksa ajatella ite, mä palaan kotiin mutsi, sä saat taas määrätä mitä mää teen. Se oli loppujen lopux ihan kivaa aikaa kun ei itte tarvinnu päättää mistään"...:)

Sori.

P.S.
Sauli Niinistö Hesarissa lokakuussa 1994 antoi lausunnon, joka ymmärrettiin s.e. EU-jäsenyys ei sitonut EMU:uun. Kun sitten tuli aika päättää EMU:uun liittymisestä, niin sama mies sanoi, että itseasiassa siitä päätettiin jo EU:hun liityttäessä...:)

JM

.. olet varmasti ihan hyvällä asialla ja jos tuo on totta.. mitä viestissäsi kirjoitit että..

'1. EUsta ei voi erota itsenäisesti, ero on muiden hyväksyttävä. Tämän piti olla tiedossa jo 1994, mutta tieto ei mennyt perille. Miksi ei mennyt? Tieto ei mennyt perille, koska valtamedia (Sanoma Oy, Alma Media, ...) propagoivat EU-jäsenyyden puolesta sekä julkisesti, että hienovaraisemmin uutisoinissaan ja mielipidekirjoitusten valikoinnissa. Tämä ei ole väite, vaan nyt jo tutkittua tietoa.

2. Valitettavasti suomalaiset äänestivät juuri siitä, mihin EU on nyt menemässä. He eivät vain tienneet sitä.'

Voiko mielestäsi Suomen kansanäänestys EU-jäsenyyden puolesta enää olla laillinen ja sitova jos meille suomalaisille ei aikanaan tehty täysin selväksi että emme muka voisi EU:sta haluttaessa vaikka kansanäänestyksellä tai eduskunnan päätöksellä.. eli meidän omalla päätöksellä erota?..

Minä en itse aikanaan äänestänyt lainkaan koska en ollut kovinkaan paljoa politiikasta kiinnostunut mutta jos minä olisin tiennyt että EU:sta ei voisi itsenäisesti erota.. niin ei kai kukaan järkevä ihminen voisi tuollaista idioottiomaisuutta hyväksyä ja olisin tietysti minäkin käynyt äänestämässä että EI.

Lähin asia mikä näin äkkiä tulee mieleen siitä että voit liittyä mutta et ikinä erota.. olisi vaikka joku mafian kaltainen rikollisjärjestö..

Vierailija

Pertti Salolainen totesi, että oli hyvä asia, että kansalle ei kerrottu markan häviämisestä, oli sitä mieltä, että kansa olisi äänestänyt ei-EU:lle siinä tapauksessa.

"Nykypäivä-lehden haastattelussa (24.3.2005) Pertti Salolainen kertoi myös markasta luopumisesta:

”Onneksi markan katoamisesta ei puhuttu...tiedettiin, että integraatio syvenee. Jos silloin olisi sanottu, että markka häviää, olisimme takuulla hävinneet kansanäänes­tyksen, Salolainen uskoo."

http://www.promerit.net/MUISTILISTA.htm

Jouko Heyno

Mutta se on jo toinen juttu. Ja tuo "kansanedustajien vakuutteluun" uskominen on juuri se moka, jonka takia ylipäätään olemme EU:ssa. Sopimustekstit ovat ne, jotka ratkaisevat, eivät kansanedustajien vakuuttelut.

Jos joku kansanedustaja sinulle vielä tuollaista "vakuuttelee", pyydä näyttämään jäsenyyssopimuksesta kohta, johon hänen "vakuuttelunsa" perustuu.

jaek

... hallitaan" (Axel Oxenstierna)

"kansanedustaja vakuuttanut, että EU:sta voidaan erota eduskunnan yksinkertaisella enemmistöpäätöksellä. Kyllä kansanedustajan on tiedettävä tällaiset asiat."

Olisi todella mielenkiintoista tietää näiden edustajien nimet? Haastaisin heti tarkentamaan väitteen perusteita. Pelottavaa tietämättömyyttä perusasioista.

Vai onko tämä taas niitä "monet ovat tätä mieltä" tokaisuja? :)

Heikki Leivo

"Markkinoille ei tunnu mikään riittävän"

Markkinavoimat, terrorismi, Irakin joukkotuhoaseet... Onhan näitä keppihevosia nähty, millä kansalaisia sumutetaan ja ostetaan oikeutus milloin mihinkin. Onneksi Suomen perustuslaki on vain suuntaa-antava suositus, joten maanpetokseen syyllistyvillä poliitikoilla ei ole mitään syytä huoleen kävi miten kävi.

Rajapinta

"Markkinoille ei tunnu mikään riittävän"
...... sijoitaja ei lähde marssimaan kaduille eikä kiipeä barrikaadeille. Markkinoiden heilahtelut voidaan katsoa olevan sijoitajien protesti jolla pyritään ohjaamaan politiikkaa. Antaa markkinoiden heilua, mutta ei anneta sen häiritä.

JAK

Markkinat lypsävät tasan niin kauan, kun niille sitä rahaa vastikkeetta jaetaan. Viisas olisi laittanut tälle stopin jo vuonna 2008. Luulevatko nämä hölmöläiset, että markkinat rauhoittuvat rahan viskomisella??? Sehän on sama, kuin heittäisi bensaa tuleen.

Vieras mies

Ei pelkästään natise vaan tunnetun jenkkikenraalin mukaan kohta myös rytisee.

http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-16122887

Monessakin mielessä on siis tärkeää, että EU pysyy kasassa ja selättää nykyisen kriisin. Yksin olisi maamme lopullisesti hukassa. Harmillista kyllä on meneillään oleva kriisi peittänyt vielä tärkeämmän asian, nimittäin Durbanissa meneillää olevan ympäristökonferenssin, jonka tulokset vaikuttavat tulevaisuuteemme monin verroin enemmän kuin Euroopan taloushuolien ratkominen.

amppeeri antti

Vieras mies voisi jo mennä keksimään sitä ruutia. Sieltä tulee joka asiaan sellaisia kommentteja että ihmetyttää.

Piski Uskii

-EU:n tiiviimmän integroitumisen kannalta lienee EU addiktoituneiden epä-älyllinen argumentointi, jolla vaivoin kyetään olemaan uskottava kansalaisiin päin. Selvästikin tätä päättäjien kansalaisten mielipiteisiin vaikuttavaa vierestäpuhumisen disinfoa ohjaa sisäpoliittiset valtapyrkimykset ja jotka ohjaavat päättäjiämme turuilla ja toreilla.
Olkoonkin, että olemme pahemmassa kuin EU -liemessä viimeaikojen päättäjien huopaa-souda-tärkeilyissään ja lisäksi laillisten menettelytapojen kyseenalaistamisen julkea suunnitteleminen.

Brutus

etteivät tyhmät poliitikot voi tehdä aivan mitä tahansa. Ilman markkinoita koko Etelä-Euroopan eurohulluus olisi saanut jatkua aivan loputtomiin.

Sekään Stubbin lause ei pidä paikkaansa, ettei markkinoille mikään riitä. Niille riittää se, että poliitikot tekevät uskottavia ja tarpeellisia päätöksiä talouden tervehdyttämiseksi - ja vielä paino sanalla USKOTTAVA. Mitkään poliitikoille tyypilliset lehmänkaupat eivät todellakaan riitä.

Tarvitsemme markkinakontrollia.

Eki54

Suomella ei ole perustuslaillista ongelmaa. Tässä Stubb on täysin väärässä. Olemme vain sitä mieltä kuten perustulakiemme säännöt varojemme käytön vallasta asiaa tukee että mitään määräenemmistöä ei voi EVM-päätöksissä varojemme käytössä soveltaa. Se vain olisi kannaltamme typerää. Se ei siis ole mikään meidän tai perustuslakimme ongelma. Siitä tulee ongelma Stubbin korvien välissä. Perustuslaki päinvastoin pyrkii estämään meitä tekemästä typeryyksiä. Stubbin päähän vaan ei mahdu että kaikki EU-fantasiat eivät ole meille ongelmia elleivät Stubbin kaltaiset niistä meille niitä tee. Stubbista on kiva pyöriä siellä "institutionaalisessa" ytimessä kun taas täällä EU:n veronmaksajien periferiassa kaukana ytimistä me olemme niitä maksajia näille suurille puheille ja koko loistokkaalle EU-byrokratialle. Stubbin mielestä pitää olla pelivaraa neuvotella siitä jos kuitenkin kannattaisi olla hölmö. Sensijaan Jutalla tuntuu olevan vielä joku tolkku päässä.

ristoi

"Kehitystä on kuljettanut eteenpäin kokemus siitä, ettei kulloinenkaan integraation vaihe ole ollut riittävä, Stubb pohtii."
Tässä sanotaan siis näin:
Kehitystä huonompaan on kuljettanut eteenpäin kokemus siitä, ettei kulloinenkaan integraation vaihe ole ollut riittävä, Stubb pohtii.

Onko toivoa, että kehitys huonompaan muuttuisi, jos samaa keinoa käytetään enemmän?

Mauri T Taavitson

Olisi tosi kiusallista Suomen europarlamentaarikoille, jos
Suomi perustuslakiinsa vedoten ei takaisikaan
miljardeja euroja vakinaisen kriisirahaston kautta.
Kyllä Kokoomus keksii jonkin porsaanreiän, jotta rahan
jakoa voidaan jatkaa.
Paljonkohan taas joudutaan kiristämään vyötä, jotta makaroonivaltio
saa tarpeeksi rahaa ylisuurien eläkkeiden yms maksuun.

LT

Voisikohan tuota Stubbin toimintaa kutsua maanpetokselliseksi? Näyttää siltä, että hän olisi innostunut myymään Suomen suveriniteetin hintaan mihin hyvänsä, antamaan sen pois vaikka ilmaiseksi. Valtaosa meistä veronmaksajista ei pääse, toisin kuin Stubb, täältä mihinkään karkuun jos liittovaltio toteutuu. Suomesta tulee "orjavaltio", jonka ahkeruudella ja rehellisyydellä ansaitut verorahat imetään ranskalaisten ja saksalaisten pankkien sekä eteläisten eu-(kehitys)maiden tukemiseen.

olavinieminen

Oliko 6.12. Suomen viimeinen itsenäisyyspäivä ja onko sen perustuslaki voimassa?

Mikä on Ruotsin asema tulevaisuudessa, onko se itsenäinen ?

Onko EU aidosti demokraattinen ja suvereenien valtioiden liitto ?

Piski Uskii

Jonkinlainen ei ilmitullut EU -riippuvuuden ominaisuus ohjannee kansallista päätöksentekoamme, joka komeana sarjana epäloogisia integroitumiseen johtavia päätöksiä on johtanut maamme EU:n mukana tilanteeseen jossa ei ole kuin huonoja valintoja.

Luulenkin, että päättäjämme käyvät kahden rintaman sotaa:
Voimakkaan sisäpoliittisen inho-opposition nujertamisen ja Eu-Nato -riippuvaisen,ideologisen hurahtaneisuuden barrikaadeilla.
On vaikea kuvitella, mikä tämän umpisolmun aukaisee?

Päättäjien kaukana olevien poliittisten päämäärien, intressien argumentointia ei ole vielä lopullisesti kirjoitettu. Poliittiseti valtapuolueita yhdistää vain kaiken uusiksi paneva, kasvava opposition pelko. Tilanteessa tehdään hallituksen sisäisällä siedätysvalintapäätöksiä, joita muuten ei tehtäisi.

On vaikea uskoa, että hallitus selviää yksimielisenä EU -vesille.

Jukka Mikkola

”Jos on olemassa rahaunioni, sen tueksi tarvitaan jonkinlainen talousunioni. Siihen tarvitaan lisäksi talouskuria ja automatiikka. Ja väitän, että taloussopimuksen - joka tästä syntyy - seurauksena, niin EU:n talousunioni ja kuri vahvistuvat, Stubb toteaa”. Tässä olen kyllä täysin eri mieltä. Moraali on tehnyt jo vararikon. Siitä seurauksena talous tekee vararikon. Vanha tuttu ”syyn ja seurauksen laki”. Ei sen kummempaa. ”Juna meni jo”. Kreikka on siitä täydellinen esimerkki. ”Deekumaata” ei tulla saamaan kuriin millään sanktioilla. Se on pelkkää toiveajattelua.
Iso-Britannia, pääministerinään David Cameron, on vetänyt selvät johtopäätökset. Schäublen mukaan Ison-Britannian on liityttävä euroon ja hylättävä puntansa ”nopeammin kuin ihmiset ajattelevat”, hän totesi viime kuussa. Kirjoitin silloin ”hyvin vaari veisaa, mutta valitettavasti väärää virttä”. Näin siinä sitten kävi. Virsi oli tosiaan väärä.
Ministeri Stubbilla tuntuu olevan kova kiire ”kengät punaisina” EU-liittovaltioon. Nyt ei olla kuitenkaan ”sateenkaariväen” juhlassa. Muistan, kun Stubb esiintyi Arto Nybergin haastatteluohjelmassa punaisissa kengissä. Se tuntui häiritsevän ilmeistä päätellen myös ohjelman toimittajaa, joka tuntui katsovan Stubbia ”japaniksi”.

Kiusallinen muisti

Stubin kyky ilmaista itseään on selvästi Psykopaatin suvereenia tasoa.

Asiat joita Hän väittää Suomen eduksi, eivät ole Suomen etuja, eivät ole olleet eivätkä tule olemaan.

Lähes 100 miljardin vastuun siirtäminen Suomalaisten maksettavaksi vastuuomien huijarien ja huijarimaiden velkoina ja takauksina, jotta pankit voivat ryöstää Euroopan kansat ei ole Suomen etu. Tuo 100 miljardia maksettuna ulos Suomen kansantaloudesta, tarkoitta Suomen kansantalouden heikkenemistä 1.000 miljardilla ja se vahvistaa Saksan ja Ranskan kansantalouksia tuolla 1.000 miljardilla.

Alla Soinin kirjoitus asiasta.

EU-huippukokouksen hedelmät
Julkaistu 9.12.2011 kirjoittajalta Timo Soini

Jyrki Katainen otti eilen harppauksen matkalla kohti Suomen itsenäisyyden myymistä.

Olemme menossa rytinällä kohti velkaunionia, kansallisen budjettivallan menettämistä, Suomen täysvaltaisuuden myymistä – sekä räjähtävällä voimalla lisääntyvää valtion velkaa, kun yksi euromaa kaatuu toisensa perään, ja Suomi jatkaa takaamista!

Eikä meiltä enää kysytä – tuodaan vain lasku!

Huippukokous oli kaikkien poliittisten vedätysten huippu. Ensin luotiin keinotekoinen markkinapaine. “Nyt pitää suostua tai loppu tulee!” Markkinameklarit tietävät, että se oli suomeksi sanottuna valhetta. Kyllä suurpankkiirit tämän osaavat, kun heidän rahojaan pelastetaan.

Jos joku muuta luulee, pyydän selittämään, miten huippukokous on ratkaissut eurokriisin. Ei mitenkään. Se ei millään tavoin ratkaise kriisimaiden ongelmia. Nyt vallan keskittäjät käyttävät ihmisten pelkoa ja tietämättömyyttä häikäilemättä hyväkseen. “Älä koskaan jätä kriisiä käyttämättä“, he sanovat.

Merkozy kyllä tietää, miten poliittista peliä pelataan. Heidät on monessa liemessä keitetty. Kataisen hallitus on sen rinnalla lauma pikkulapsia. Ja tulos on sen näköistä.

Kun lukee huippukokoukset päätöslausumia, on vaikea löytää mitään merkkiä siitä ohjeistuksesta ja valtuutuksesta, jolla eduskunta lähetti hallituksen neuvottelemaan. Eikä ihme. Ei Suomen kanta kiinnosta. Miksi kiinnostaisi? Mehän suostumme kuitenkin! Alistumme – menemme vaikka rähmällemme! “Pitää olla päätöksenteon ytimessä!”

Kataisen ainut saavutus on epämääräinen alaviite. Pahoin pelkään, että EVM:n määräenemmistösääntöön olisi suostuttu kokonaan, jos perustusvaliokunta ei olisi todennut sen olevan Suomen perustuslain vastainen.

Seuraavaksi alkaa juonittelu siitä, miten sekin alaviite voidaan vesittää. Joko yritetään saada valiokunta pyörtämään aiemman kantansa tai sitten vikitellään keskusta mukaan. Eurokriisissä keskustalla ei ole ollut johdonmukaista linjaa.

Ja perustuslakivaltiokunta on poliittinen elin. Se tottelee lopulta hallituksen tahtoa, kun pannaan kova kovaa vastaan.

Hallitus on käytännössä jo suostunut Suomen veto-oikeuden menettämiseen, vaikka ennen kokousta vannoi kautta kiven ja kannon, että sitä ei voida hyväksyä.

Näin käy, kun ei ole omaa suunnitelmaa. Jos et ole valmis kävelemään ulos, jäät muiden pelinappulaksi.

Kirjoitin viime toukokuussa Wall Street Journalissa, että näin tulisi käymään: “Yksimielisyyden poistaminen on vain ajan kysymys. Silloin meillä on täysmittainen varainsiirtoja tekevä liittovaltio.”

Vähemmälle huomiolle on jäänyt se, että huippukokouksessa käytännössä vesitettiin sijoittajavastuu. Saa nähdä, miten Urpilainen yrittää sen selittää. Oliko sijoittajavastuu kynnyskysymys hallitusyhteistyölle vai eikö se ollutkaan? Ollaanko vasta päästy linnanjuhlista kotiin kun alkavat uudet takinkääntöjuhlat?

salakankee

muistista. Mitään sellaista, mihin viittaat, ei tullut esille.
Jos rahoitus siirtyy jatkossa IMF:n vastuulle, ok, samaa rahaa kuin EKP:n raha, miksi se muuksi muuttuisi. Kuvion vitsi lienee siinä, että Kiinaa ei kiinnosta ostaa mm. Kreikan papereita suoraan vaan mutkan kautta. Korjaa jos olen väärässä. Myös Suomella voi olla sama intressi. Ei Stubb ole niin paha kuin maalaat. Hän pelaa sitä peliä, mitä EU:ssa pelataan, hän tuntee pelin säännöt; se voi olla Suomessa outo juttu, outo tosiasia.

Pankkien vastuut ovat etupäässä Ranskan ja Saksan (Britannian) ongelmia; tottamooses, jokainen maa hoitakoot omien pankkiensa pääomittamisen, se on selvä. En voi mitenkään nähdä, että sekin olisi Stubbin syytä!

Kiusallinen muisti

Koko Saksan "kansa" sokaistui Hitlerin esiintymisestä!

Psykopaatin takuuvarma ominaisuus olla lumoava, esiintyä ja sanoa asiat miten kuulija haluaa ne kuulla, totuudesta viis.

Stubin ajamassa Talous Unionissa Suomi on marginaalissa, suhteellisesti suurin maksaja jolla ei ole mitään päätäntävaltaa mihinkään asioihin, ei edes maan sisäisiin omiin asioihinsa.

Italia joka tulee olemaan suurin avun vastaanottaja Ranskan kanssa omaa Veto oikeuden päätöksiin, kuten Ranska ja Saksa.

Vertailuksi aluksi tiedoksi, Suomen maksamat sotakorvaukset neuvostoliitolle olivat nykyrahassa 3,5 miljardia euroa.

Tässä EVM:ssä Suomi joutuu maksamaan muiden päätösten mukaisesti n. 100 miljardia euroa toisten aiheuttamia vahinkoja, jotta pankit saavat omat pelirahansa moninkertaisina takaisin.

Tuo summa rasittaa Suomen kansantaloutta yli 1 000 miljardilla eurolla heikentäen sitä, samalla vahvistaen Saksan, Italian ja Ranskan kansantalouksia 1 000 miljardilla. Totta kai muille sopii enemmistö päätökset koska ne vahingoittavat vain Suomen etuja, totta kai on voitu jatkuvasti rikkoa EU ja EMU sääntöjä, sopimuksia ja direktiivejä kun ne ovat hyödyttäneet rikkojia ja vahingoittaneet Suomea. Nyt heille sopii hyvin että Suomi maksaa aiheutetut vahingot ja Stub on Salakankeen kanssa innolla esittämässä laskua suomalaisille.

Stub ei tätä ymmärrä vaan hokee vain mantraansa. Suomen pitää olla mukana päättämässä ytimissä asioista, joka tarkoittaa todellisuudessa, Suomi saa olla paikalla kuuntelemassa kun Saksa, Ranska ja italia kertovat muille mitä he ovat päättäneet tehtävän.

Katsoin ohjelman, Hän on loistava esiintyjä ja siksi erittäin vaarallinen Suomelle, on jatkuvasti puhunut puuta heinää etkä sinäkään muista niitä kun kuuntelet hänen puheitaan.

Hän ei ymmärrä kansantaloudesta yhtään mitään! Hän on täysin kykenemätön arvioimaan mitä tuo 100 miljardia tekee Suomen kansantaloudelle ja kansalaisten hyvinvoinnille.

Se hokema että Suomi saa sitten apua EVM:stä jos sille käy huonosti on täyttä puppua. EVM:ssä ovat tulevia avun saajia mukana Kreikka, Italia, Espanja, Portugali, Ranska ja Belgia
joiden pankit myös hyötyvät tukien maksamisista yli velkaantuneille maille, joten niiden kansataloudet myös saavat hyödyn. Irlanti on jo saanut riittävästi tukia, joten se ei lähde enää mukaan kun joutuisi maksamaan. Unkari saa jo tukea, mutta ei osallistu pysyvään EVM rakenteeseen kun joutuisi ehkä maksamaan. Saksan kannattaa makssa koska sen oma vienti ja sen omat pankit hyötyvät tuista enemmän kuin sen maksut ovat. Vain Suomi on todellinen maksaja ja varma tuhoutuja mukaan lähtiessään!

salakankee

Suomen parhaaksi! En ole saattamassa Suomea tahallani huonoon väliin! Olen vain tavallinen kuolevainen. Oma kohtaloni muotoutuu ihan muuten kuin Stubbin kortinjaoilla. Oma "ankea todennäköisesti köyhä" työelämän jälkeinen kohtaloni ei ole Stubbin syytä. Eläkkeeni tulee olemaan todella pieni johtuen siitä, että olen elänyt pitkän palan elämääni ulkomailla, josta kukaan ei minua palkitse! Siis Suomi eikä EU ole minulle mikään kiitoksen aihe! En ole muusta kiitollinen tälle maalle kuin siitä että sain aikanaan opintolainaa!
Muu on aivan omaa ansiotani!
Jollen olisi isänmaallinen kaveri, olisin muualla ja kuolisin siellä - ehkä onnellisempana. Kenties.
Olen todella tehnyt oman elämäni! Kuka voi rehellisesti sanoa samaa!

Piski Uskii

- voivat viestiä mitä vaan...!
Ehkä noilla halutaan vastavuoroisesti ilmentää sinipunan ideologista yhteenkuuluvuutta Arhinmäen valkoisten tennarien kanssa.
Näin halutaan kaikki kivet kääntää Soinin aurinkonaaman torppaamiseksi.

pakista

Mikä tahansa laillisesti solmittu liitto on oikeutettu siinä tapauksessa, että se kiistattomasti on liiton osapuolten etujen mukainen.

Mikäli on kyseenalaista, että liitto palvelee sen jäsenten etuja, on syytä tarkistaa jäsenyyden velvoitteet ja oikeutus ja pahimmassa tapauksessa harkita siitä luopumista.

Liitto sinänsä ei ole itsetarkoitus vaan tulee palvella sen jäsenten etuja - ei päinvastoin.

AllSynergy

No ei nyt millään pahalla, mutta jos kuka tahansa kuvittelee että yhtään mitään saa aikaan 27-maan veto-oikeudella (aina oltava 100% yksimielisyys kaikessa tai ei päätetä mitään), niin uskoo lentäviin lehmiin. Sama kuin uskoisi että Suomessa asiat menisivät eteenpäin vain, jos 100% kansanedustajista on samaa mieltä (mitä siitä muka tulisi, no ei mitään)

Ajatelkaa nyt järjellä. Ei 100% yksimielisyyttä voi olla, niin että mikään toimisi. Määräenemmistöpäätökset ovat ainoa tapa realistisesti (ellei elä sitten ruusunpunaisessa maailmassa) saada mitään päätöksiä eteenpäin.

Jos toisaalta ei haluta mistään päättää, vaan kaataa kaikki, niin se on toinen asia. Mutta määräenemmistöpäätöksien vaihtoehto on järjestelmän kaatuminen, ei se että joka kysymyksessä naiivisti oletetaan 27 maan olevan aina samaa mieltä (ei sellainen toimi elämässä muutoinkaan, miksi muka valtioiden kesken).

Järkevintä olisi etsiä vain mahdollisimman oikeudenmukainen tapa määräenemmistöpäätöksiin, niin ettei isoimmilla mailla ole mitään ylimääräisiä veto-oikeuksia. Mutta ei kai täällä kukaan aidosti ratkaisuja halua.... 2-mielisyys -vitsit sun muut vain hauskuuttamaan :D

jaek

Se ei todellakaan toimi ja siksi oli päinvastaisista vakuutteluista huolimatta jo aivan alussa helposti pääteltävissä (ja tästä yritettiin varoittaa!), että aikaa myöten EU tulee joka tapauksessa jossain vaiheessa siirtymään isompia valtioita suosiviin enemmistöpäätöksiin.

Tämä oli yksi hyvä perustelu sille miksi Suomen olisi tullut jättäytyä EU:n ulkopuolle ja olla vain sen kiva pohjoinen puolueeton kaveri.

Nyt virheen korjaaminen on jo vaikeaa. Yksipuolinen ero ei ole mahdollista. Ainoa tapa erota ilman muiden suostumusta olisi vedota aiempaan perustuslakiin ja todeta liittymisen olleen sen vastainen. Venäjän vaaleissa on ollut kansainvälinen tarkkailijaryhmä. Suomen 1994 vaalit voitaisiin myös antaa kansainvälisen (EU:n ulkopuolisen) tarkkailijaryhmän tutkittaviksi. Tällainen retrotarkkailu olis aivan mahdollista käymällä läpi esimerkiksi silloisen median kirjoitukset ja poliitiikkojen lausunnot sekä eräämällä materiaalia kirjoituksista, joita silloinen lehditösensuuri ei liian EU-kriittisinä päästänyt läpi.

Tämä ajatus tuntuu nyt heitettynä oudolta, mutta se johtuu vain ihmisen luontaisesta ennakkoluuloista. Jonain päivänä lapsenlapsemme saattavat ihmetellä, miksi näin ei koskaan tehty...

Kiusallinen muisti

Kun tulevassa EVM:ssä päätetään Suomen valtion rahoista, joka on suhteellisesti kaikkein suurin maksaja tuossa velkamaiden pelastuksessa pankkiirien ahneuksien tyydyttämiseksi ja petoksen kattamisessa, on kohtuullista että Suomi saisi itse päättää omista rahoistaan.

Sinä siis haluat että Italian mafiosot päättävät puolestamme rahojemme käytöstä, jota suoraan tarkoittaa määräenemmistö päätökset EVM:ssä.

Tässä Soinin valaiseva kirjoitus luettavaksesi.

EU-huippukokouksen hedelmät
Julkaistu 9.12.2011 kirjoittajalta Timo Soini

Jyrki Katainen otti eilen harppauksen matkalla kohti Suomen itsenäisyyden myymistä.

Olemme menossa rytinällä kohti velkaunionia, kansallisen budjettivallan menettämistä, Suomen täysvaltaisuuden myymistä – sekä räjähtävällä voimalla lisääntyvää valtion velkaa, kun yksi euromaa kaatuu toisensa perään, ja Suomi jatkaa takaamista!

Eikä meiltä enää kysytä – tuodaan vain lasku!

Huippukokous oli kaikkien poliittisten vedätysten huippu. Ensin luotiin keinotekoinen markkinapaine. “Nyt pitää suostua tai loppu tulee!” Markkinameklarit tietävät, että se oli suomeksi sanottuna valhetta. Kyllä suurpankkiirit tämän osaavat, kun heidän rahojaan pelastetaan.

Jos joku muuta luulee, pyydän selittämään, miten huippukokous on ratkaissut eurokriisin. Ei mitenkään. Se ei millään tavoin ratkaise kriisimaiden ongelmia. Nyt vallan keskittäjät käyttävät ihmisten pelkoa ja tietämättömyyttä häikäilemättä hyväkseen. “Älä koskaan jätä kriisiä käyttämättä“, he sanovat.

Merkozy kyllä tietää, miten poliittista peliä pelataan. Heidät on monessa liemessä keitetty. Kataisen hallitus on sen rinnalla lauma pikkulapsia. Ja tulos on sen näköistä.

Kun lukee huippukokoukset päätöslausumia, on vaikea löytää mitään merkkiä siitä ohjeistuksesta ja valtuutuksesta, jolla eduskunta lähetti hallituksen neuvottelemaan. Eikä ihme. Ei Suomen kanta kiinnosta. Miksi kiinnostaisi? Mehän suostumme kuitenkin! Alistumme – menemme vaikka rähmällemme! “Pitää olla päätöksenteon ytimessä!”

Kataisen ainut saavutus on epämääräinen alaviite. Pahoin pelkään, että EVM:n määräenemmistösääntöön olisi suostuttu kokonaan, jos perustusvaliokunta ei olisi todennut sen olevan Suomen perustuslain vastainen.

Seuraavaksi alkaa juonittelu siitä, miten sekin alaviite voidaan vesittää. Joko yritetään saada valiokunta pyörtämään aiemman kantansa tai sitten vikitellään keskusta mukaan. Eurokriisissä keskustalla ei ole ollut johdonmukaista linjaa.

Ja perustuslakivaltiokunta on poliittinen elin. Se tottelee lopulta hallituksen tahtoa, kun pannaan kova kovaa vastaan.

Hallitus on käytännössä jo suostunut Suomen veto-oikeuden menettämiseen, vaikka ennen kokousta vannoi kautta kiven ja kannon, että sitä ei voida hyväksyä.

Näin käy, kun ei ole omaa suunnitelmaa. Jos et ole valmis kävelemään ulos, jäät muiden pelinappulaksi.

Kirjoitin viime toukokuussa Wall Street Journalissa, että näin tulisi käymään: “Yksimielisyyden poistaminen on vain ajan kysymys. Silloin meillä on täysmittainen varainsiirtoja tekevä liittovaltio.”

Vähemmälle huomiolle on jäänyt se, että huippukokouksessa käytännössä vesitettiin sijoittajavastuu. Saa nähdä, miten Urpilainen yrittää sen selittää. Oliko sijoittajavastuu kynnyskysymys hallitusyhteistyölle vai eikö se ollutkaan? Ollaanko vasta päästy linnanjuhlista kotiin kun alkavat uudet takinkääntöjuhlat?

Piski Uskii

Ei toimi ei!

Jos viime eduskuntavaalit olisivat menneet kuten edellinen hallitus asian toivorikkaasti oli junaillut, meillä ei olisi po. -kaltaista EU-ongelmaa. Äänetäjät eivät vain halunneet, että EU:n nettomaksajina menemme suin-päin sitoumuksiin, joilla sössitään kansallinen hyvinvointimme.
Olemme olleet nyt jo liikaa löperön EU:n konsesuspolitiikan vietävinä, josta loppulasku tulee kyllä aikanaan.

Lienee aivan eri asia, toimiiko EU hallinnollisesti parhaiten, joka edellyttäisi Suomen mukanaoloa ilman välihuutoja. Varmasti näin olisikin, mutta mihin se johtaa?

Jo nyt näemme vain Ranskan ja Saksan edustajien intiimeiksi tulkittavien, suvereenien päättäjien kuvavälähdyksiä "raskaiden neuvotteluiden" väliajalta, joissa neuvotteluissa olemme vain sivustakatselevia jeesmiehiä ja -naisia sitten aikanaan "päättämässä" valmiissa pöydässä.

yrjorepo

Kuten muutkin poliitikon, Stubb tuskailee sitä, että markkinoille ei mikään tunnu riittävän. Turhaan tuskailee. Radiossa tänään (10.12.2011)joku talousasiantuntija totesi, että markkinat vievät poliitikkoja, koska näin annetaan tehdä. Viite oli selvä. Viime kädessä päätösvalta on poliitikoilla. Jos heillä on riittävästi tahtoa ja uskallusta, niin he vievät ja markkinat vikisevät.

AllSynergy

Toki on noin että voisivat tehdä päätöksiä, mutta jos päätökset voidaan tehdä nyt vain 27 maan yksimielisillä päätöksillä, niin luuletkos että mitään päätöksiä koskaan tulee? Ei sitä turhaan määräenemmistöisiä päätöksiä haeta, nykyinen meno ei toimi joka nyt jokaisen maalaisjärkeen käy.

Veto-oikeus joka maalla joka ainoaan kysymykseen? Ei mitään järkeä. Ja sitten ihmiset aidosti kannattavat tällaista vaihtoehtoa, joka takaa ettei yhtään päätöstä synny (ja päätäntävaltaa ja päätöksiä kaipaat näköjään sinäkin). Joko se on määräenemmistöpäätökset tai ulos.

Hassuna sivuhuomautuksena 1-mielisyyden kannattajille: eurosta eroaminen vaatii myös sitä 100% eli yksimielistä päätöksentekoa eli jokaisen täytyy se hyväksyä (yksikin veto-oikeuden käyttö miltä tahansa maalta ja no-way), joten tilanne on kertakaikkiaan ratkiriemukasta... että miettikääpä sitäkin kun kerran kannatatte yksimielisyyttä kaikessa aina ja kaikkialla). Että sellaista 1-mielisyyden nerokkuutta, jolla varmistetaan että mikään ei toimi eikä koskaan tule toimimaankaan.

AllSynergy

Osmo soininvaara kirjoitteli mm. seuraavaa:
"Eurosta eroaminen muuten vaatii tämän Suomen haluaman yksimielisyyden. Vaatii muutoksen perussopimukseen."

SDP lienee sen verran perussuomalaisten takia paniikissa ettei ajattele muuta kuin millä saa mahdollisimman paljon ääniä seuraavissa vaaleissa (Keskusta huomannut saman ja lähtenyt toimenpiteisiin). Tai muuten aidosti kannattavat 1-mielisyyssekoilua ja sitä, ettei mikään toimi jatkossakaan.

Vaikea sanoa kun eivät kantansa perusteeksi ole kerrassaan mitään järkevää vielä sanoneet tai sitten on jäänyt huomaamatta, mutta kai he kovasti miettivät... ja toivovat ettei mitään erikoisia perusteluja tarvitse antaakaan. Poliittista peliähän tämä Suomessa on nyt ihan sisäpoliittisen vallan saannin maksimoimiseksi. Ikävä asia sinällään, koska ratkaisujahan tässä pitäisi hakea ihmisten parhaaksi eikä pelkkää pelailua ja irtopisteiden keruuta tavalla jos toisella. Mikä tahansa kriittinen EU:ta kohtaan kerää nyt suosiota eli sen mukaan pelaillaan ja ratkaisuvaihtoehdoista viis. Jopa kokonaan EU:sta lähtemisen aktiivinen hakeminen olisi älyllisesti rehellisempää kuin kaikkien ehdotusten torppaaminen, mutta EU:sta lähtemistä eivät hae edes perussuomalaiset. Pelkällä kritiikillä saanee tarpeeksi ääniä ja useammatkin puolueet pelailevat sen mukaan.

Htalk

"- Itse näen, että otimme historiallisen askeleen kohti eurooppalaista talous- ja vakausunionia, jossa vahvistetaan kuria."

Nopeasti näet historiallisen askeleen... viimeaikaiset päätökset eivät ole olleet kovin pitkälle vaikuttavia...

Itse uskon että EU byrokratia tulee pitämään naurunalaisena automaattisia sanktioita ja budjettirajoja. Toivottavasti olen väärässä...

Piski Uskii

- voimakkaasti subjektiivisia intressejä ja mieltymyksiä kansallisten sijaan..
Kapea-alainen kansalaismielipiteen tietämättömyys korvataan laillisen päätösvallan julkealla kiertämishankkeella, jos muu ei auta päämäärän saavuttamiseksi.
Tyypillistä, jääviä kansallisen edun vastaista näkökulmaa edustavat EU -hallintoon sisäänkasvaneet, keskustasuuntautuneet Rehn ja Antola. Stubb on vallassaolijoista sijalla uno, jos Katalainen ja hallitus eivät pahasti sössi kansallista EU -liitovaltiohankettamme ja onnistuu kiertämissuunnitelmassaan.

fredrik

Nyt olisi aikaa ottaa aikalisää. Puolueet pitäisivät nyt sisäisesti sopia miten kansalaisille ilmoitetaan asioita. Tätä menoa hallitus menettää luottamusta. Stubb ei ole poikkeus, toinen päivä Suomi on sisäpiirissä päättämässä asioita viikon päästä ollaan Italian takanpäin ilman päätösvaltaa ollenkaan. Näitä sivuheittoja ei nyt vaan onnistu enää, koska kansa tuntuu että poliitikot huijaavat
jatkuvasti. Hyvä esimerkki on perustuslain sivuuttamista pienin elein Katajaisen toimesta. Kyllä ymmärrän työn vaikeus, kun päättäjävaltiot paivän varoitusajalla antaa ehdotus miten pitää päättää, siitä jos jostain pitää protestoida. Sekin osoittaa missä valta on, kun kukaan ei uskalla protestoida.
Kyllä Suomi nyt pitää ajatella omia etuja, koska valtio on tosi pieni eikä kestä
velkaantumista ja takausvastuita ilman että tulevat polvet joutuisivat kärsimään.

Piski Uskii

Olen samaa mieltä kanssasi,"fredrik", että Suomen tulee nähdä oma kansallinen edunvalvonta kaikilla kansainvälisillä foorumeilla.
Ehkä olemme kansalliseen pienuuteemme käperyneitä, suuren naapurimme kaltoin kohtelemia, jatkuvasti tönittäväksi alistuneena traumatisoitunut kansakuntana. Alistumme liian helpolla tyrkylle tilanteisiin, jossa sitten hyväntahtoisuuttamme muut käyttävät hyväkseen.
Jo EU:n liittyminen oli ulkoista teatraalista showta. Kuin lähetyskäskyn saaneena "ytimestä" tehtiin meille uskonvahvistusvierailuja "kelvollisuudestamme" EU:n taysivaltaiseksi jäseneksi.
Näin suurin synti takanamme oli sovitettu ja anteeksi annettu. Suuren laman savuavat rauniot sammuivat sitten aikanaan. Sammuivat miten sammuivat!

quantum

Stubbin mukaan "Markkinoille ei tunnu mikään riittävän". Tässä Stubb on harvainaista kyllä ihan oikeassa. Markkinat rauhoittuvat vasta, kun Mario Graghi antaa käskyn painokokeiden käynnistämisestä ja painattaa ihkauusia euroja muutaman sadan miljardin edestä, sanotaan nyt tuollaiset 2000 mrd.€. Ongelma on se, ettei tämä ole mahdollista EKP:n toimivallan mukaista. Tiukan paikan tullen tähänkin löytyy varmasti luova ratkaisu.

Tuolla summalla saadaan GIIPS-maiden velat järjelliselle tasolle ja hoidetaan pankkien pääomatarpeet. Voi siitä jäädä vähän myös elvytykseen. Varmaa on, että markkinat ja Geithner olisivat tyytyväisiä. Merkel tosin saattaisi odottaa hiki otsalla hyperinflaatiota, mutta mitä siitä, sanoihan Stubb:kin , että jos jotain saa, niin jostain muusta on luovuttava.

Stubbin EU:lla on monta ydintä. Käsitteellä ydin on monta merkitystä. Se on esimerkiksi atomin osa, homomorfismeihin liittyvä aliavaruus tai puun sisin osa. Käsitteellisesti EU:lla voi olla vain yksin ydin, ei monta. Vai onko Stubb omaksunut nykytietokoneiden moniydin proressoreista tutun tekniikan, josta samalla piipalalla on 2-4 itsenäistä prosessoria, joiden välillä kokonaiskuormitus jaetaan ohjelmallisesti tarkoituksenmukaisesti.

Jos EU:lla on todella monta ydintä, kuten Stubb sanoo, niin niiden välinen työjako on huonosti hoidettu EU:ssa, siksi sekavaa ja hidasta EU:n päätöksenteko on. Moniydin -EU tarjoaa jopa Suomella mahdollisuuden toimia jossain ytimessä, ainakin sen poliitikkojen omasta mielestä. Tosiasia on kuitenkin tällä hetkellä se, että EU:lla on yksi ja vain yksi ydin, Saksa/Ranska tai paremminkin Merkel/Sarkozy ,sanokoot Stubb mitä tahansa. Ei Suomi missään ytimessä ole ollut eikä ole. Stubb:in kannattaisi laskeutua yläpilvistä tukevasti takaisin maan pinnalle, jos aikoo olla vakavasti otettava poliitikko.

Ei Stubb haastattelussa mitään uutta tai mullistavaa esittänyt. Kaikki hänen sanomansa oli sitä samaa, mitä EU-poliitikot ovat kansainvälisissä medioissa esittäneet. Haastattelusta Stubb yritti peitellä hallituksen kokoomuksen ja SDP:n välisiä tulkintaeroja Suomen alaviitteen merkityksestä. Kokoomuksen Katainen ja Stubb edustavat linjaa: antaa vain mennä, pääasia on, että ollaan mukana kuvitteellisessa ytimessä.

Piski Uskii

Tuossa "hokemassa" ei ole mitään järkeä, jos sillä tarkoitetaan finannissitalouden tavoitteita henkilökohtaisen ja tai kansallisen hyvinvoinnin turvaamisen näkökulmasta. Puhumattakaan, että aineellista hyvinvointia haluttaisiin parantaa, ihan niin kuin asiayhteydestä voisi olettaa.

Tällä lieneekin tarkoitettu pitkälle menevälle myöntyväisyydelle perustettua neuvottelulähtökohtaa.(?)

Jos neuvottelut koskevat talouteen vaikuttavien parametrien hätätilassa tehdyä manipulointiaietta, on niissä muhuvissa erimielisyyksien pakkoyhteensovittamisissa myöntyväisyyden näkökulmasta vaikea nähdä hyvinvoinnin kasvun elementtejä. Alistumalla vähäeleisesti typeriin vaihtokauppoihin vaarantuu omat ja vieraat pääomat.
Ainakin nyt pitäisi neuvottelijoiden olla skarppina kun olemme hyvin selvillä EU:n -talouden jättimäisestä, monimutkaisesta ja paljon tuntematonta sisältävästä ahdingosta. Lisäksi vallitsevaan EU:n -tilaan kansallisena valtiona emme ole mitenkään syyllisiä ja olemme ( vielä ) suhteellisen hyvässä neuvotteluasemassakin.

Mielestäni finanssitaloudessa ei ole "riittävä" -käsitettä. On vain eräänlainen tunteeton, joka puolelle lonkeronsa ulottava talouden "multipower-monobolipeli".
Jos riittävä ei olekaan "riittävä", laitetaan lobbarit asialle.
Neuvottelijamme ovatkin joutuneet "pelimiesten" suggeroimiksi, jossa heikoin perustein kansallinen myöntyväisyytemme on viety liian pitkälle ja jossa tulee tunne, että mikään ei riitä.

järkevästi ajatellen

ja eroaa Eurosta ekana koska myöhemmin eroavat kärsivät eniten.
Kun heti erotaan voidaan käyttää euroa vielä siirtymä aikana käteisenä rahana kunnes se loppuu.
Kun heti aletaan omia rahoja painamaan tulee ensimäiset pankkeihin alta viikon ja silloin voidaan myös sitten vastaavasti euroja poistaa käytöstä maksamalla vaikka niillä muille euromaille ostoja.
Näin niistä saadaan se irti mitä vielä on saatavissa.

Onslow

Nyt on tapahtumassa se mitä on eniten pelätty, eli lopunkin päätösvallan luovuttaminen "isoille pojille tai tytöille". Suomi on enää olemattomassa marginaalissa kun kaikkien hyväksymistä ei enää päätöksille vaadita.

EU toi mukanaan hienoja etuja: avoimet rajat, tullimuurin poistuminen ja yhteinen raha sekä alhaiset korot.

Tämä taisi olla vain hetken ilo, tulevaisuus näyttää synkältä. Emme hyötyneetkään mitään, joudumme maksamaan (etelän vetelän) halvan rahan kustannukset jälkikäteen ja avoimet rajat toivat kerjäläiset ja rosvot pysyvästi kotikonnuillemme. Yhteiset työmarkkinat toimivat meitä vastaan ja uskomaton 1,5e tuntipalkka on saapunut maahamme.

Sananvapautta aiotaan rajoittaa ja kaikenlainen kyylääminen lisääntyy. Yksilö on heikommalla kuin ennen.

Huonoa kehitystä.

muuan

Tämä foorumi kannattaa säilyttää, kun sitä vertaa moniin muihin. "Kohtuuttomat" voisivat pysytellä niissä, nimiltä tässä mainitsematta.
Erästä toista tunnettua foorumia taas vaivaavat ainakin ennakkotarkastuksen aikaansaama jähmeys sekä keskusteluympäristön fyysinen kolkkous ja ahtaus. Tekniset ratkaisut näyttävät siltä kuin keskustelijat olisi puristettu nurkkaan ja heidän äänensä vaimennettu (kirjasin). Vastaukset toisille eivät ole loogisilla paikoillaan, eli tällaista selkeää sisennysmenetelmää ei tunneta. Ei tee mieli edes lukea, toisin kuin tätä US:n foorumia.

Rohmar

EU:n perimmäinen tarkoitus oli tasata valtioiden väliset erot erilaisten hyödykkeiden vapaan liikkuvuuden turvin. Hanke on kansalaisten näkökulmasta täydellisen epäonnistunut:

- Ruokakaupassa useiden päivittäistavaroiden hinta on moninkertainen muihin maihin nähden. Oma vertailuni toiseen EMU maahan: Pikakahvi purnukka 8x, Saksalainen olut 7x jne. jne. - kalliimpaa.

- Autoilijoiden unelmat eivät toteutuneet. Ennen Suomessa oli sentään uudempi autokanta kuin entisissä Itä-Euroopan maissa. Nyt Suomessa on koko Euroopan vanhin autokanta.

- Verotus ei ole laskenut, vaan noussut välillisten verojen vuoksi. Näitä verotuloja lahjoitetaan maihin, joissa on parempi perusturva ja matalampi verotus.

Rohmar

Kommenttini tarkoitus oli tuoda esiin, että talousunioni on mitä ilmeisimmin tuonut kansalaisille toivottujen hyötyjen sijaan toivomattomia haittoja. Se, onko Stubbin sanomisessa järkeä vai ei, on oikeastaan toissijaista, sillä loppujen lopuksi tulokset puhuvat puolestaan.

Pidän nimimerkkiä "salakankee" sivistyneenä kirjoittajana, mutta tällä kertaa epäilen, että hän on rapistellut kalsarikännit.

HyveKunniaHyväOmatunto

Tietyllä tavalla Suomea ei ole enää ollut olemassa vuoden 1991 tai 1992 jälkeen, koska Neuvostoliitto lakkasi olemasta. Suomi ja Neuvostoliitto syntyivät samaan aikaan ja itsenäisen Suomen historia ja "kehitys" on ollut aina tietyssä suhteessa Neuvostoliittoon. Suuri lama ja "Euroopan integraatio" ja Neuvostoliiton hajoamien osuvat ajallisesti yhteen.

Se Suomi, jota yhä useampi kaipailee nostalgisesti takaisin, siis 1960-80-lukujen Suomi, liittyy kylmän sodan aikaisiin kuvioihin. Hävittyään Neuvostoliitolle toisessa maailmansodassa, Suomi-niminen valtio joutui pakottautumaan tehokkaammaksi, demokraattisemmaksi, solidaarisemmaksi ja kansalaisluottamuksellisemmaksi. Tämän pakon tehokkuuteen ja ulkoiseen yhdenvertaisuuteen (vaikka luokkaerot olivat huomattavat) aiheutti Neuvostoliiton pelko, että Neuvostoliitto tulisi ja tappaisi. Tappaisi varsinkin johtavat luokat Suomesta.

Kun sitten kävi toisin päin eli Neuvostoliitto lakkasi olemasta, silloin myös lakkasi olemasta yksi keskeinen Suomen valtion olemassaolon motiivi. Alkoi vähitellen Suomen idean hajoaminen, mikä nopeutui suuren laman aikana. Suomi myytiin ulkomaille, suomalaiset sumutettiin sankoin joukoin uudenlaisen yhteiskunta- ja talousjärjestelmäarvomaailman kannattajiksi. Vaikka nykyäänkin puhutaan demokratiasta ja pohjoismaisesta hyvinvointiyhteiskunnasta niin todellisuudessa nämä ovat höpöhöpöä, vaan oikeastaan ihmiset ovat jo alistuneet epäoikeudenmukaisuuteen ja pitää eriarvoisuutta normaalina yhteiskunnallisena todellisuutena. Tämän hyväksyvät myös päähänpotkitut syrjäytyneet ja pienituloiset. Sen sijaan jos joku puhuu demokratiasta, solidaarisuudesta, suvaitsevaisuudesta, rauhasta tai ekologisuudesta, niin hänelle nauretaan ja häntä haukutaan kukkahattutädiksi, viherpiipertäjäksi tai kommariksi. (Mutta näitähän he ilmeisesti ovatkin, pieni marginaalipopulaatio.)

Suomea ei ole olemassa. Suomi ei ole itsenäinen. Suomea hallitsee joukko ulkomaalaisia yrityksiä, varsinkin amerikkalaisia sijoittajia. EU:sta on tullut monille jonkinlainen korvike patrioottisuudelle. EU- ja USA-myönteisyys on kuitenkin täysin sisällöllisesti samanlaista kuin Neukkumyönteisyys tai Natsimyönteisyys tai Keisari-suuriruhtinasmyönteisyys.

Olisi nopeasti päätettävä, mitä me haluamme tehdä. Joudutaan käyttämään koviakin otteita. Pystyykö tämä kansa siihen?

Rohmar

Mielestäni vedenjakajana oli enemmänkin taloudellisten voimapisteiden muutos.

- Aikaisemmin suurinta taloudellista valtaa edustivat kansallisvaltiot. Tällöin yhteiset kansalliset pyrkimykset ja valistustyö olivat valtioiden välistä kilvoittelua. Äärimmilleen tiivistettynä tämä ajattelu yhdistyi monien eri suuntauksien yhdistelmänä fasismiksi, joka oli melko vallitseva suuntaus euroopassa ja myös USA:ssa.

- Tilanne muuttui Suomessa noin 1980-luvulle tultaessa. Maailmantaloutta johti valtioiden sijaan suuryritykset, joille kansallisvaltiot edustavat lähinnä turhanpäiväistä estettä ja uhkaa. Näin siirryttiin hiljalleen globalismiin, monikulttuurisuuteen ja kehdosta hautaan sosialipolitiikkaan.

Nämä kaikki uudet aatokset ovat kuitenkin tuoneet mukanaan uudenlaisia moraalisia ja sosiaalisia ongelmia. Huvittava yhtymäkohta on se, että ennen kirjarovioita polttivat natsit, mutta nyt oman aikamme johtajavan näkemyksen edustajat.

Aatosten täyskäännös tapahtui kovin lyhyessä ajassa.
Ongelmana on tietenkin se, että kansalaisten ajatukset ovat edelleen Suur-Suomen ajassa, kun taas puolueet ovat palvelleet tietäen, tahi tietämättään uusia isäntiä jo vuosikymmeniä.

salakankee

munkkia? Koska - Arhinmäen jengi ei osaa nähdä eikä ymmärrä kansan syvien rivien kauhua! Sen enempää kuin vihreät. Molemmat ovat ns sisäpiirihuumoria; kukaan ulkopuolinen ei nappaa heidän sanomaansa! Sellainen on huono ideologia! an sich.
Kuka väittää vastaan! Ei kukaan, joten olen taas oikeassa kuten aina!

Vierailija

"Sen enempää kuin vihreät."

Vihreillehän tuo sopii hyvin, kansa köyhtyy, eikä enään saastuta luontoa kuluttamalla ja liikkumalla autoilla, se ängetään pizzakolmioon radanvarsille neukkuutioihin asumaan ja pidetään hiljaisena ja tyytyväisenä tittytainmentillä; maailma pelastuu ;-)

muuan

Minä näen asian vähän toisin ja vivahteikkaampana.

Aina 1200-luvulle asti oli useampiakin itsenäisiä Suomia eli heimoyhteiskuntia, jopa pienempiäkin alueita.

Sitten 1800-luvulla Suomi oli puoli-itsenäinen. Vuodesta 1917 olemme olleet enemmän tai vähemmän itsenäisiä. Eihän mikään valtio koskaan ole ollut täysin vapaa vieraiden vaikutuksesta, pienet valtiot varsinkaan. Kyse on siis tosiasiassa aste-eroista, ei jaosta itsenäinen/epäitsenäinen muutoin kuin muodollisesti.

Partiohavyton

Me olemme länsimielisiä ja kuulumme vain länteen. Alexander Stubin selkeä hyvä esitys meidän EU:n hyvästä jatkosta vakuuttaa meidät. Pelastava liittovaltio on totta. Ikuinen rahan riittäminen todellisuutta. Velkojen kuoleentumisessa liittovaltiossa on omat hyvät puolensa. Me olemme osa koko hyvän maailman taloutta. Suomessa opittiin lukemaan varhain 1600-luvulla. Suomessa tämä opillinen tasa-arvo saavutettiin poikkeuksellisen varhain poikkeuksellisen hyvin. On turvallista olla vapaa länsi. Ruotsin kuningas määräsi virkavallan pysymään paikoillaan kun silloin hetkeksi tuli venäläisiä käymään. Vapaussodassa ajoimme vainolaiset pois maastamme. Ruotsalainen elinvoimainen kansamme torjuu Stalinin. Leninin ja Putinin. Stalinistit hävittivät "Venäjän". Äiti ja Isä ammuttiin kotipihalla lasten silmien edessä. Natossa olemme rehellisesti ystävällisiä joka suuntaan. Raha ei voi koskaan loppua liittovaltiossa. Päämääränä Natolla (YK) on pysyvä rauha. Länsi rakentaa Kiinan ja Japanin kanssa vapautuville alueille tuotantolaitoksia. Raaka-aineita ja energiaa tuodaan. Saavat käydä ostoksilla. Kohti osoitettua päämäärää. Juna kulkee kiskoilla...

Old Fargo

Menepä Stubbi johonkin Helsingin lähiöön ja lainaa jollekulle pultsarille noin 50 000 euroa. Ota siltä vaikka suullinen lupaus ja sen kaverin "takaus". Laitatte yhdessä vaikka 5000 euroaSI tilille kasvamaan korkoa, jotka saat 35 v kuluttua.

Tämän jälkeen ymmärrät, mitä Suomi on tekemässä EMU-maiden kanssa.