Sunnuntai 27.5.2012

Wikileaks-vuotajan puolustus veti esiin homokortin

Luotu: 
21.12.2011 05:58
  • Kuva: EPA / All Over Press
    Mielenosoittajat kannattavat Bradley Manningia, jonka epäillään vuotaneen Wikileaksille kymmeniätuhansia asiakirjoja.

Tuhansia asiakirjojen, viestien ja muuta Yhdysvaltojen sotatoimiin sekä ulkopolitiikkaan liittyvän materiaalin Wikileaks-sivustolle vuotamisesta epäilty Bradley Manningin sotaoikeudenkäynti on asettumassa uomaansa.

Syyttäjän mukaan Manningin ja Wikileaks-hahmon Julian Assangen väitetty yhteydenpito voidaan todistaa. Syyttäjä sanoo Manningin olleen yhteydessä Assangeen Irakista käsin.

Manningin puolustus taas vetoaa Yhdysvaltain armeijan riittämättömään tietoturvaan. Puolustuksen mukaan armeijan olisi pitänyt ymmärtää olla päästämättä sotamiehenä palvellutta Manningia käsiksi arkaluontoiseen materiaaliin.

Tietovuodosta syytetty homoseksuaali Manning palveli armeijassa aikana, jolloin omaa sukupuolista suuntautuneisuuttaan ei ollut sallittua ilmoittaa muille. Tämä ajoi Bradley Manningin ahdistukseen ja epätoivoisiin tekoihin, puolustuksen asianajaja perusteli.

24-vuotias Bradley Manning vastaa 22 syytteeseen, jotka liittyvät valtiorikoksiin. Miestä uhkaa elinkautinen vankeusrangaistus.

Oikeusjutussa vuorossa on vasta esikuuleminen, jonka perusteella sotatuomioistuin päättää oikeudenkäynnin jatkosta.

Henkilöt: 
Paikat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

Old Fargo

Kuulin tutulta aikaisemmin, että Manning olisi ollut homo ja vaikeuksissa armeijassa. Pitää paikkansa uutisen mukaan.

Sitten oli vielä juttua, että M. olisi ollut marttyrisoituja ja lyhyt pituudeltaan, minkä takia hän alkoi suunnitella kostamista. Oli verrattu kouluampujiiin yms., jotka aiheuttavat lähipiirille suurta vahinkoa. Ehkä tämäkin vahingontekijä-tutuille-katkeruuden-ja-kiusaamisen-takia-syy pitää paikkansa.

Kun erilainen hlö jää yksin puristuksiin yhteisön kanssa, kostoajatukset leviävät. - Mutta M:n jutussa on IMO hyviäkin puolia tekojen seuraamuksissa: vuodot toivat esiin epäkohtia U. S. Armyn toiminnassa.

A_L

Jos kaikki väärinkohdellut saavat oikeudelta vapautuksen ahdistuessaan ryhtyä epätoivoisiin tekoihin, niin tulemme jatkossa elämään melkoisen sekasortoisessa maailmassa.

Avoimuus on kuitenkin hyvä ja oikea tie. Tieto on valtaa.
Mielummin ymmärrystä ja jytky, kuin ymmärtämättömyyttä ja itkua sekä kyyneleitä.

TSV

Että syyttäjä vaatii elinkautista, mutta tuomari voi määrätä kuolemantuomionkin.

Syytteet on kyllä tuulesta temmattu, koska niistä ei ole ollut muuta haittaa kuin noloja hetkiä kun saatiin selville mitä ihmiset oikeasti ajattelivat esim. Pakistanista.
Mutta sekö tehnyt hallaa? Vai se että Pakistan piilotteli Osamaa ja jenkit meni ilman lupaa tappamaan hänet tai jatkuvat Drone-striket, joista viimeisin tuhosi Pakistanin raja-aseman (vahingossa).