Yhdysvaltalaisen selvityksen mukaan maan johto syyllistyi toistuvasti valehteluun Irakin joukkotuhoaseista ennen maan miehittämistä, kertoo Reuters.
Tuoreessa selvityksessään The Center for Public Integrity -tutkimuslaitos on kerännyt kahden vuoden ajalta ennen sotaa yhteensä 935 valhetta Irakin joukkotuhoaseista sekä totuudenvastaisia väitteitä Irakin yhteyksistä terroristijärjestö al-Qaidaan maan kahdeksan huippuvirkamiehen sanomana, mukaan lukien George W. Bush.
Raportin mukaan järjestelmällinen valehtelu alkoi syyskuun 11. päivän terrori-iskuista vuonna 2001 lisääntyen kongressin ollessa tekemässä päätöstä sodasta. Valheellisiksi tulkitut kommentit kerättiin useista eri lähteistä, kuten uutisista, hallituksen raporteista ja puheista.
Aiemmin demokraatit ovat syyttäneet Bushin hallintoa Irakin uhan liioittelusta ja pelottelusta. Republikaanien kannan mukaan ennen sotaa tehdyt arviot perustuivat virheellisiin tiedustelutietoihin.
The Center for Public Integrity on vuonna 1990 perustettu amerikkalainen yleishyödyllinen järjestö, jonka tarkoituksena on selvittää omien tutkimustensa avulla yhdysvaltalaisen yhteiskunnan sosiaalisia ongelmia, viranomaisten palveluja ja hallituksen toimia.

Kommentit
Tuoreessa selvityksessään
Tuoreessa selvityksessään The Center for Public Integrity -tutkimuslaitos on kerännyt kahden vuoden ajalta ennen sotaa yhteensä 935 valhetta Irakin joukkotuhoaseista sekä totuudenvastaisia väitteitä Irakin yhteyksistä terroristijärjestö al-Qaidaan maan kahdeksan huippuvirkamiehen sanomana, mukaan lukien George W. Bush.
-------------------------
Kommentit ovat tarpeettomat. Luvut kertovat karua kieltään.
Niinpä
Eihän nyt Saddamilla voinut mitenkään olla mitää tekemistä kv. terroristien kanssa - todella mahdotonta.
Päinvastoin - hänen uhoamisensa oli vain kulissi ja tarkoitettu peittämään ja naamioimaan todellisuus. Eli syvä ja sydämestä lähtevä rauhantahto - ystävyyden ja rakkauden ilmapiirin luominen kaikkiin suuntiin.
Ja ennenkaikkea ympärillä oleviin aateveljiin ;)
935 valhetta
935 valhetta on melko vähän, kun ottaa huomioon Irakin sodan kaatuneet myös rauhantilan toteamisen jälkeen.
Itse olisi uskonut, että Irakin sodan laajuinen sota edellyttää noin 5000-7000 valhetta bruttolukuna.
"Sodan ensimmäinen uhri on totuus!"
Valehtelu alkaa tosiasiassa jo ennen erikoisjoukkojen operaatioita ja ilmaiskuja.
Vai valehteliko sittenkään?
Tuolla arkistossa 12.11 päivätyssä kolumnissa loppupuolella kerrotaan tästäkin asiasta.
http://www.ajanteos.com/kolumni.htm
False after false
Tästä löytyy linkkeinä alkuperäiset lähteet ja raportin tilastot:
http://aikakaudenydin.blogspot.com/2008/01/tm-ei-ole-satua.html
Hallitus saa valehdella Suomessakin
Mikäs valehtelija USA:sta nyt on tullut?
Valtion edun vuoksi valehdellaan paljon ja joka puolella maailmaa. Aina on niin tehty. Ei yksi sota asiaa muuta, joten valtiovaltaan vastaan hyökkäävien tutkimuslaitosten omat motiivit ovat yhtä kyseenalaistettavia.
Suomessa patologisimmat asioiden vääristelijät ja valehtelijat löytyvät SDP:stä, SAK:sta ja vihreistä. Sitten ovat kaupallista hyötyä tavoittelevat valehtelijat.....
eli SO WHAT?
Osattava nähdä valheiden yli
Niin, jatkan vielä, että kyllä meidän suomalaisten pitäisi tämä tietää, kun venäläisten naapurissa olemme asuneet. Neuvostoliiton johtajajien puheita ei kukaan ottanut totuutena.
Pitää osata nähdä valheiden yli.
Norsulla on pienet aivot
Eiköhän me nähty valheiden yli viimeistään silloin kun Colin Powell esitti satelliitti- vai olivatko ne UAV-kuvia YK:ssa. Mutta norsulla on pienet aivot ja paljon voimaa. Eli USA:n presidentin vaaleissa emme voi äänestää, vaikka sen tarpeellisuus olisikin yhä ilmeisempi.
Kaupallista etuja
Kaupallista etuja tavoittelevat totuuden vääristäjät lienevät siten kokoomus ja kepu?
Suomessa oppositiokin saa valehdella
Sananvapaus jokaisella. SDP:ssä menee sisäisiin puhdistuksiin niin paljon energiaa, että eivät ehdi valhepaljastaa hallitusta.
Marxilaisissa luokkataistelupuolueissa puhdistukset voivat olla yllättävän raakoja.
Pitäisi syyttää murhista.Ja sen jälkeen historian vääristelystä.
Todennäköisesti historiankirjoihin yhdysvalloissa kirjataan yllämainitut henkilöt Isänmaan vapauttajiksi eli vapaussotureiksi.
Yrittiväthän he vapauttaa Irakin kansan mm.öljystä.Sen lisäksi moni vapautui ainiaaksi asuntoveloistaan joihin kotirintaman ryöstöretket subbrime lainojen muodossa ovat kotiutuvat vapaussoturit saattaneet. Ei veriteoista saaduilla renikoilla lainoja maksella.
150 000 irakilaista
150 000 irakilaista, myös Irakin valtionpäämies Saddam Hussein on jo vapautettu hengestään.
Yhdysvallat on maailman
Yhdysvallat on maailman vaarallisin valtio. Sen johto, ns. "neokonservatiivit" muodostavat maapallolle ja sen elämälle hengenvaarallisen uhan. Uhka on suurempi kuin natsien muodostama, sillä näillä sekopäillä on käytössään ydinase.
Nämä rikolliset ovat osoittaneet valmiutensa tuhota kokonaisen valtion (Irakin) nykyisyys ja tulevaisuus saadakseen käsiinsä tämän öljyvarallisuuden. Tämä tuhoaminen "oikeutettiin" syöttämällä valheita mediassa.
Nyt on vuorossa sitten Iran. Muutama viikko sitten USA lavasti "hyökkäyksen" sen laivastoa vastaan Persianlahdella, joka väitettiin Iranin teoksi. Valhe paljastui, mutta lisää on tulossa. Nämä demonit eivät luovuta, ennen kuin koko Lähi-Idän öljy- ja kaasuvarallisuus on heidän kontrollissaan.
Onko Kiinasta ja Venäjästä pedon pysäyttäjäksi?
Valehteluteollisuus
Yhdysvalloissa media-ala on suurta. Valehtelu on yhtä tärkeää kuin varustelu. Taitavasti valehtelemalla säästyy monelta harmilta.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Psykologinen_operaatio
http://fi.wikipedia.org/wiki/Crowleyn_lista
Joissain maissa rehellistä pidetään "hieman" yksinkertaisena.
Valhe muuttuu taitavissa käsissä totuudeksi
Jos on uskominen luomiskertomusta (joka sekin on valhe) niin jo omenan antaminen oli valhe. Kumpi valehtelee, kirkko vai kaksinkertainen lahkolaistohtori ? Esimerkkejä riittäisi. Jo lapsille opetetaan, että vaikka valheella on lyhyet jäljet, siitä voi hyötyä. Nuo Konservatiivien ja Bushin valheet ovat vain niitä suurimpia maailmassa, sillä amerikkalaiset valehtelisivat mitä vaan, jotta öljyhanat pysyvät auki. Saapa nähdä, millaisia valheita ne keksivät turvatakseen oman teollisuutensa ilmastonmuutoskokouksessa.
Emeritus DI
http://kotisivu.lumonetti.fi/kojojaa
Valheista uskomattomin
Yksi asia on johdonmukaisesti unohdettu, niin usassa kuin
liberaaleissakin valtioissa. Miksi kukaan ei kysy seuraavaa:
WTC iskuissa oli 19 terroristia, joista 15 oli Saudeja. Irakilaisia
ei ollut iskuissa yhtään. Joten miksi ihmeessä hyökättiin Irakiin
eikä saudeihin!
Käännetään asia yksinkertaistaen ja toisinpäin:
Ruotsi hyökkää suomeen. Kostoksi tähän, suomi keksii verukkeita
ja valloittaa Viron!!
Kertokaapa mikä logiikka tähän sisältyy. Minä en nimittäin
ymmärrä sitä ollenkaan. Kannattaa muistaa myös, että Osama itse
on saudi ja Saudit ovat maailmanlaajuisen terrorismin suurimpia
rahoittajia.
Logiikan nimi on öljy.
Logiikan nimi on öljy.
Osama taisi itsekin olla
Osama taisi itsekin olla USA:n leivissä, kunnes pettyi. Irakissa isä Bushilta jäi homma pojan mielestä vähän kesken. Pakkomielle ei ole mitenkään harvinainen ilmiö poliittisten johtajien keskuudessa.
Eikös Saddamkin ollut aikansa USA:n liittolainen. Niin kauan kuin se sopi USA:n kuvioihin.
Olisiko muuten aivan liian nopeaa?
<ol>"Osama taisi itsekin olla USA:n leivissä, kunnes pettyi"</ol>
Miten ne eivät saa kiinni sitä tässä kissa ja hiiri -leikissä?