Sunnuntai 27.5.2012

Suomi viivyttelee, suurvallat tunnustivat Kosovon

Luotu: 
18.2.2008 19:54
  • Kuva: EPA / All Over Press
    Suomi on valmis hyväksymään Kosovon itsenäisten valtioiden joukkoon aikasintaan 29. helmikuuta. Kuvassa ulkoministeri Ilkka Kanerva tapaamassa Kosovon pääministeri Hashim Thacia helmikuun alussa.

Yhdysvallat on tunnustanut Kosovon itsenäiseksi valtioksi. Yhdysvaltain ulkoministeri Condoleezza Rice antoi maanantaina julkisuuteen lausuman, jossa hän ilmoitti yhdysvaltojen pitävä Kosovoa nyt itsenäisenä ja suvereenina valtiona.

Yhdysvaltain presidentti George W. Bush ilmoitti jo aiemmin hyväksyvänsä Kosovon itsenäisyyden.

Länsivalloista ensimmäisenä Kosovon itsenäisyyden ehti tunnustamaan Ranska. Länsimaista muiden muassa Iso-Britannia, Italia ja Turkki katsovat Serbian entisen maakunnan olevan nyt itsenäinen. Eurooppalaisten suurvaltojen ilmoitukset ovat vielä epävirallisia.

Entisen Jugoslavian lähimaat eivät sen sijaan ole innokkaita hyväksymään uutta valtiota. Esimerkiksi Slovakia, Bulgaria ja Romania ottivat kielteisen kannan Kosovon itsenäisyyteen.

Yle Uutisten mukaan Suomi on valmis hyväksymään Kosovon itsenäisten valtioiden joukkoon aikasiintaan 29. helmikuuta.

Paikat: 
Muut asiasanat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

katiskanen

Halonen haastattelussa sanoi, että "Jos itsenäisyys osoittautuu parhaaksi ratkaisuksi Kosovolle, Euroopalle ja maailmalle, me tuemme sitä."
Paistaa läpi Venäjän nuoleskelu ja Venäjän tuumaus asiasta.

tapio_o_neva

Tasavallan presidentti on virallisella linjalla ja yhdessä ulkoasiainministerin kanssa Suomen virallinen ulkopoliittinen linja. Sodasta (Serbiaa vastaan Kosovossa) ja rauhasta (Kosovosta) päättävät Suomessa kuitenkin Tasavallan presidentti ja eduskunta - ei hallitus eikä Helsingin Sanomat, Alma Media, Yleisradio tai MTV3.

Suomella ei ole Etyj-puheenjohtajamaana mitään kiirettä vielä tällä viikolla tai oikeastaan seuraavallakaan viikolla potkia aisoille ja nolata Saksaa.

vara-apulainen

Venäjän uhkailu jarruttaa tunnustamista. Sen suhteen huoli on täysin turha, tehdään niin tai näin, Venäjä uhkailee ja on maallemme aina se uhka numero yksi, kaksi ja kolme.

Mitä enemmän uhkailun edessä taivutaan, sitä enemmän meitä yritetään taivuttaa. Lopulta on selkä kaaressa ja perätuhto osoittaa länteen.

Ei ole vaikea uskoa että tunnustamisen jarruna häärää linnaa asuttava Halonen.

tapio_o_neva

Espanja ei tunnusta Kosovon itsenäisyyttä, koska sille ei ole olemassa kansainvälis-oikeudellisia perusteita. Espanja edellyttää, että Kosovo ja Serbia sopivat asiasta tai että Yhdistyneiden kansakuntien turvallisuusneuvosto tekee asiasta päätöksen.

Italia ja Saksa lykkäävät tunnustamista.

U fails to unite over Kosovo independence as Spain is first to refuse recognition
http://www.dailymail.co.uk/pages/live/articles/news/worldnews.html?in_ar...

Spain protests to Russia over Putin Kosovo remarks
http://www.channelnewsasia.com/stories/afp_world/view/329182/1/.html

Britain and France recognize Kosovo; Spain and other EU nations opposed
http://www.iht.com/articles/ap/2008/02/18/europe/EU-Kosovo.php

vara-apulainen

Espanjan kieltäytymisen taustalla tuskin on näkemyseroa kv-oikeudellisista perusteista, vaikka voihan se toki virallinen selitys olla. Espanjan sisällä itsenäistymishaluja löytyy niin vauraalla Katalonian maakunnalla, kuin Baskimaallakin, mutta Madridissa ei vaan olla samaa mieltä näistä pyrkimyksistä.

Johdonmukaista on vastustaa silloin kaiken maailman maakuntien itsenäistymishaluja.

tapio_o_neva

Sosialidemokraatti Javier Solana, joka on Euroopan unionin korkea-arvoinen ulkopoliittinen valtuutettu - täysvallaton ulkoasiainministeri - sanoi, että Kosovo voidaan saattaa Euroopan unionin piiriin.

Toisin sanoen Eurostoliitolla on leniniläinen kansallisuusohjelma. Feodalistinen Jugoslavia puretaan loppuun vanhentuneista rakenteistaan niin kuin Venäjän keisarikunta ja kansat ryntäävät riemulla uuteen federaatioon niin kuin ensiksi Venäjän sosialistiseen federatiiviseen tasavaltaan ja sittemmin Neuvostoliittoon.

Kosovon tiellä ensin NATO:on ja sitten EU:iin on ongelma. Kun NATO:n jäsenmaa Espanja ei tunnusta Kosovoa eikä EU:n jäsenmaa Espanja tunnusta Kosovoa Kreikasta ja Kyproksesta nyt puhumattakaan, ei ole mahdollista, että Kosovo voitaisiin integroida kumpaankaan, vaan yhteistyötä tehdään ilman papereita.

Kosovo muisuttaa Britannialle ja Ranskalle Kansainliiton mandaatteina jaettuja Saksan ja Ottomaanien valtakunnan alueita, joista tuli niiden protektoraatteja.

Toisin sanoen Euroopan unioni joutuu olemaan sotilaallisesti läsnä ensin Yhdistyneinä kansakuntina ja kun mandaatti loppuu Euroopan unionina läsnä valtiossa, mitä osa Euroopan unionin jäsenvaltioista ei tunnusta, ja joka ei voi sen vuoksi liittyä ensin NATO:on ja sitten Euroopan unioniin.

Euroopan unionilla on oma leniniläinen projekti: porvarillisesti itsenäiseksi julistettu Kosovo, minkä pitäisi liittyä kansojen perheeseen eurososialidemokraattisesti EU:n kautta.

Marxilaisista myös sosialidemokraateilla on samanlainen kehityskulku kuin venäläisillä kommunisteilla. Eurososialidemokraattista kehitystä tukevat myös maailmanmarkkinaliberaalit, jotka kesyttävät talouden avulla nationalisteja.

Suurelle rahalle itsenäisyydet ovat kaupan ja kehityksen esteitä, koska mikään suurempi liiketoiminta ei pidä pienistä ja elinkelvottomista markkinoista ja kymmenistä tullipuomeista ja lainsäädännöistä. Kommunistit itse asiassa ovat (valtio)kapitalisteja, joille porvarit ovat este tai ainakin hidaste yhteishallinnon ja markkinan toteuttamiselle.

osmovirta

Espanjan kieltäytymisen syy paistaa läpi: Baskit eli siihen suuntaan ei vähäisintäkään viestiä itsenäistymispyrkimyksille. Perustelut täyttä jeesustelua. Kyproksen ja Kreikan kieltäytymisessä sama paikallinen syy: Kyproksen turkkilaisasutus uhkana.

Espanjalaiselle Barrosolle asia on kiusallinen.

Tarja katsoo ensin, mitä Venäjä (Putin) sanoo ja miten tunnustaminen sopii toveri Erkki Tuomiojan käyttämään mandraan: Suomen on pysyttävä erossa suurvaltojen eturistiriidoista.

Heinäluoma on rehdisti tunnustamisen takana. Jos käsittely etenee eduskuntaan asti, olen jokseenkin varma, että tuomiojalaisuutta esiintyy.

Mutta pääasia etenee - Kosovo itsenäistyy ja yhdessä lähekkäin on elettävä.

tapio_o_neva

José Manuel Barroso on portugalilainen maolainen, joka ryhtyi oikeistososialidemokraatiksi ja istui kuin nyrkki silmään Tony Blairille. Vaikka Lipponen olisi lähetyttänyt Porin prikaatin Bagdadiin 2003, ei hänelle olisi irronnut komission puheenjohtajan paikkaa. Portugalilla nimittäin on pitkä proven track record liittolaisuudesta Britannian kanssa "puolueettomana" maana.

Se, joka Kosovosta on antanut nyt lausuntoja, on Javier Solana, joka kunnostautui ennen NATO:n pääsihteeriksi tuloaan mm. kirjoittamalla kirjan "50 syytä, miksi ei pidä liittyä NATO:on". Hänkin on oikeistotoveri, joka haluaa selkeää suuruuden ekonomiaa ja sitä, että pannaan rivit suoriksi eikä vempuloida.

Ongelmana on vain se, ettei portugalilaisilla, espanjalaisilla tai brittiläisilläkään tovereilla ole oikein lihaksia panna Saksan sosiali- ja kristillisdemokraatteja kuriin asioissa, missä on mukana Saksan valtioetu ja idänpolitiikka.

Venäjän ja Saksan vuoksi ei Suomessa kannata paukutella henkseleitään nopeammin kuin mitä saksalaiset paukuttelevat nahkahousujensa henkseleitä.

Suomessa länsimainen demokratia on mahdotonta, koska maa elää Venäjän ja Saksan vaikutuspiirin varjossa. Toisaalta myös Venäjän nousevan auringon valossa, mikäli maassa olisi yksikin kauppapoliitikko, joka osoittaisi sen, miten suomalainen teollisuus sopisi yhteen Venäjän uuden kauppapolitiikan kanssa, mikä edellyttää PUOLIVALMISTAMISTA selluksi, lankuksi jne.

Mitä järkevämmäksi Venäjä tulee, sitä älykkäämpää myös sen naapureiden politiikan tulisi olla ja hienojakoisempaa.

Olisi järkevää maksaa 100 - 200 ylioppilasta omalle koulutusalalleen Venäjälle vuodessa kuin kirjoitella Suomessa propagandaa tieteen nimissä.

Ajatellaan tätäkin

Eivätkö serbit järjestäneet taannoin Balkanilla albaanien etnisen puhdistuksen? Eikö ole luonnollista, että albaanit haluavat tälläisten isäntien hallinnosta eroon? Ei muilla Euroopan mailla pitäisi olla nokan koputtamista.

Eikö Kanerva sanonut, että Suomi tunnustaa Kosovon ennen EUta? Onko isoveli taas asialla, kun tunnustusta ei kuulu. Ollaanko sitä taas 'kananpoikia'. Suomalaisten tulisi huomata, että juuri sellaisia ei naapurimme kunnioita.

A.I.J.

Serbian pitäminen emovaltiona tässä on vähän kyseenalaista. Näkisin Kosovon itsenäistymisen osana Jugoslavian hajoamista. Mielestäni ratkaisu itsenäisestä kosovosta on oikea jo Serbian ja Kosovon yhteistä lähihistoriaa katsomalla. Kun yhteinen elo ei onnistu sovussa on järkevä jakaa alue kahdeksi valtioksi.

Vaikka tilanne ei nytkään tule olemaan ongelmaton uskon, että edellytykset valoisammalle tulevaisuudelle ovat tällä ratkaisulla paremmat.

proine

Suomen tyhjäntoimittaja-presidentti ei edes tunnustamiseen kärkijoukoissa kyennyt, vaikka koko kuvio on Ahtisaaren työtä. Tai ehkä juuri sen vuoksi; kiusa se on pienikin kiusa. Voi kun presidentti edes joskus uskaltaisi uskaltaa Suomen eduksi.

jussilaari

Onko julistettu kansainvälinen nopeuskilpailu Kosovon tunnustamisessa? Jos on, niin minulta se on mennyt ohi, vaikka seuraankin kansainvälistä mediaa.

Miksi Suomen pitäisi tunnustaa Kosovo ensimmäisten joukossa? Onko Kosovo itsenäisenä valtiona Suomelle jotenkin erittäin tärkeä?

Onko rutiköyhä maa meille potentiaalinen kauppapoliittinen kultakaivos, vai mitä? Onko Suomella elintärkeitä etuja tulevassa itsenäisessä Kosovossa?

Siksikö Suomen presidentin olisi pitänyt peruuttaa valtiovierailu Indonesiaan, jotta olisi ollut kotona valmiina passissa heti tunnustamassa Kosovoa, kun se on mahdollista.

Vai miksi nämä valitukset:

"Taas Suomi on jälkijunassa", "kohta Ukrainakin ajaa ohi", "kyllä nyt hävettää olla suomalainen".

Ruotsalaisia hävettää varmaan vielä enemmän. Heidän aikataulussaan kun tunnustaminen tapahtuu vasta maaliskuun puolella.

Ajatellaan tätäkin

Meillä on presidentti, joka on aina kannattanut ihmisoikeuksia (?) .

Miten tämä ihmisoikeuksien kunnioittaminen on niin riippuvaista kohdemaasta. Oliko se Chilevai Zambia, joissa niitä piti erityisesti kunnioitettaman? Mitä eroa on kosovolaisilla?

Jotta oltaisiin johdonmukaisia, nyt pitäisi kirmata tunnustamaan Kosovo!

tapio_o_neva

Vaikka Ahtisaari pohjusti itsenäisyyttä "rajoitettuna itsenäisyytenä", mikä on valtio-oikeudellisesti melko omalaatuinen tulkinta suvereniteetista, silti on sanottava, että presidentti Ahtisaari on turvallisuuskonsultti ja toimii oman näkemyksensä ja toimeksiantajiensa mukaan.

Suomella on vastuu myös siitä, että Etyj pysyy koossa, vaikka se ei saisi mitään tällä kaudella aikaiseksi, joten vanhan sanonnan mukaan "vähempikin kiire riittää".

Suomella ei ole mitään kiirettä nolata Saksaa ja kiirehtiä asiassa, millä itse asiassa ei ole kiire: Kosovossa on YK:n rauhanturvaajia ja Kosovoa miehittää samanaikaisesti EU.

tapio_o_neva

Suomeen pitäisi perustaa perustuslaillinen puolue, joka hieman katsoisi sosialistien (SDP), suomettarelaisten (Kokoomus) ja maalaisliiton (Suomen Keskusta) lainkäytön perään.

Suomessa perustuslaillisuus on EU:n vuoksi pahemmin heikoilla kuin silloin, kun Kekkonen valittiin poikkeuslailla. Juuri nyt tarvittaisiin oikeistokokoomuslaisia ja oikeistoruotsalaisia perustuslaillisuusmiehiä.

On kuitenkin niin, että lännettymistapauksessa ei perustuslaillisuudesta ole väliä niin kuin idättymistapauksissa.

Uudenmaan Kokoomusnuoret ovat huomanneet nykymenon riskit.
http://www.uudenmaankokoomusnuoret.fi/main.site?action=news/view&id=33&n...

Tero Turkulainen

MTV3 (18.2): Kanerva halusi antaa erityisen tunnustuksen presidentti Martti Ahtisaaren työlle.
- Ahtisaari on kyllä tämän tarinan sankarikäsikirjoittaja.
Kyllä se hänen suunnitelmansa on ollut ainoa kartta ja kompassi, jota tässä on voitu käyttää, Kanerva kehui.

Onneksi ulkoministerillä on rohkeutta linjata Suomen kantaa ja myös tukea Ahtisaaren tekemää työtä. Toivottavasti Suomi tunnustaa välittömästi suurten EU-maiden vanavedessä.

tapio_o_neva

Täytyy sanoa, että niinistöläisten ja zyskowicziläisten kouluttamalla Kanervalla on "sana hallussa". Kanerva osaa antaa arvostusta Ahtisaarelle, vaikka ei kannattaisi tämän aikaansaannoksia sen enempää kuin Halonen tai Tuomioja yhteensä.

Tero Turkulainen

Kansainvälinen politiikka on linjakasta lausunnoin vaikuttamista.
Kanervan lausunto on tällä kertaa kunniaksi Suomelle, sitä kehtaa Euroopassa esitellä.

Tasavallan presidentin vastaava tyyliin "ei tässä mitään kiirettä ole" kalpenee Kanervan tai Bushin lausuntojen rinnalla (IS 18.2): "Bush sanoi pitäytyvänsä Ahtisaaren suunnitelmassa. Presidentti Martti Ahtisaaren johdolla käydyissä neuvotteluissa tehtiin kansainvälinen suunnitelma Kosovon asemasta."

iloinen asia

En todellakaan lukeudu Halosen kannattajiin, mutta on sanottava että tässä kohdin tämä toimii ihan oikein eikä lähde mukaan poliittiseen teatteriin ja irtopisteiden keruuseen.

Kosovo ei ole mikään valtio eikä omaa minkäänlaisia edellytyksiä sellaiseksi tullakaan.

Kosovo on sekasortoinen maapläntti joka ei tuota yhtään mitään, jossa ei ole minkäänlaista hallintoa, ei minkäänlaisia edellytyksiä selviytyä itsenäisesti eteenpäin. Kosovoa voisi hyvällä syyllä verrata Gazaan ja kosovon albaaneja palestiinalaisiin. Kosovossa on huikea rikollisuus, se on täysin korruptoitunut ja rasismi kukkii(uutta kansanmurhaa odotellessa), nyt vaan sorretaan serbejä.

Ja tuollaista "valtiotako" tässä pitäisi nyt juhlia tai tunnustaa sen "itsenäisyys"?

Kosovolle itsenäistymisestä on tietysti se hyöty, että nyt se voi paremmin valtiona lypsää kansainvälisiä tukia "hallintonsa ylläpitoon" tai ottaa maailmanpankilta lainaa jota siten vaatia kehitysavun nimissä annettavaksi anteeksi. Skenaarioita voisi rakentaa mihin ne avustusmiljoonat Kosovossa hukkuu; kuka sotapäälikkö tai mafiapälikkö ne onnistuu kahmimaan, nouseeko johtoon Hamasin tyylinen terroristijärjestö.

ulkpuoleinen

Kovin vaikuttaa kummalliselta, että Kosovon asemaa ja sen tunnustamista sätvitään lähinnä sisäpoliittisena asiana sekä Suomi-kuvan näkökulmasta ja Venäjän-suhteen kannalta.
Itse asiakysymys, syyt, perusteet ja edellytykset Kosovon itsenäisyydelle, näyttää olevan useimmille toisarvoinen.
Olisi myös mielenkiitoista saada tietoa siitä, miten olisi perusteltua, että Balkanilla nyt pitää olla kaksi albanien kansalaisvaltiota.

tapio_o_neva

- Onko väki isänmaallista?

- Niin, niin, vihataanko ryssää?

(Nuorsuomalainen ruustinna täällä Pohjantähden alla -kirjassa).

Ei Suomessa oikeastaan kiinnosta pätkääkään se, monessako valtiossa albaanit asuvat, asuvathan saksalaisetkin Saksassa, Itävallassa, Sveitsissä ja Liechtensteinissa, vaan, se kenellä riittää intoa eniten viljellä "silmien välliin" -huumoria kansainvälisen diplomatian alalla.

iloinen asia

Kosovosta kehkeytyy Euroopan sisälle ensimmäinen puhdas terroristivaltio. Paikka on herkku erilaisille ääri-islamistisille liikkeille kaapata sekasortoinen ja vihan kyllästämä muslimi"valtio" hallintaansa.

tapio_o_neva

Kyseessä lienee Ruotsi-Suomi -maaottelu. Jos Suomi tunnustaa Ruotsin jälkeen, on se edelleen neuvostotasavalta. Jos Suomi näyttää Saksalle närhenmunat, on se osa transatlanttista länttä.

tapio_o_neva

Eero "vain pari piirua ihmisen suuntaan" Heinäluomasta on kehkeytynyt ulkopoliitikko, ja hän on siis presidenttiainesta. Heinäluoma on kylläsynyt Suomen Etyj- ja YYA-henkiseen saamattomuuteen ja lähes lipposlaisella päättäväisyydellä hän vaatii Kosovon kiireellistä tunnustamista.

Heinäluoma tietää varmasti - koska ei lue vieläkään englanninkielisiä lehtiä eikä tiedä maailmanmenosta Suomen ulkopuolella - ettei Kosovosta tule ennakkotapausta, mitä Espanja ja Kreikka pelkäävät tai minkä Venäjä on jo luvannut Georgialle Abhasiassa ja Etelä-Ossetiassa.

http://www.hs.fi/teksti/uutiset/tuoreet/artikkeli/Sdpn+Hein%c3%a4luoma+v...

Heinäluoma siis profiloituu osoittaessaan, miten saamattomia nahjuksia tasavallan presidentti ja ulkoasiainministeri ovat Kosovo-asiassa, missä pitäisi päästä Yhdysvaltain kanssa kovaan ytimeen ja ehkä ohittaa kiihdytyskaistalla Saksakin.

Mitään vähemmistötakuita siitä, että 120 000 serbiä saavat 300 000 ruotsinsuomalaisen kohtelun Kosovossa ennen Suomen tunnustamista, ei Heinäluoma edellytä Kosovolta.

Suomihan voisi edellyttää, että Kosovon serbeille myönnettäisiin suomenruotsalaisten tasoiset oikeudet ja koulutusetuoikeudet ennen kuin Suomelta heltiää itsenäisyystunnustus.

tapio_o_neva

http://fi.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_Brzezinski

Yleensä kaikki, mikä harmittaa erityisesti Venäjää, on Yhdysvalloissa ilon aihe. Martti Ahtisaari ei toki ole ilonaiheista suurin, vaikka tokin selin lämmittää kuin kupillinen Lipton-teetä sotilaskodin autosta.

Suomelle Ahtisaari on hyödyllinen, koska hän yksityisenä konsulttina kiinnittää huomion Suomeen siinä, missä Matti Nykänen, F1-autoilijat tai nyt viimeksi muista syistä Matti Vanhanen.

Ahtisaari on eristäytyneen ulkopolitiikan aktiivinen julkisivu, ja vaikka hänen linjansa olisi Lipposen linja, mikä ei sovi Suomen viralliseksi linjaksi, silti olemme super-Martista ylpeitä: häntähän tottelee - ainakin meidän tiedonvälityksemme mukaan - jo neuvoton ja koivistomainen jahkailija valtameren takana.

Mara on Elmo, ja hän voisi panna Yhdysvaltain puolesta järjestykseen myös Irakinkin.

timopekkanen

köyryselkäinen suomettaja pääsi esikuntineen valtaan.Eikö Halonen ole vielä ehtinyt kysyä lupaa Putinilta?Kyllä suomalaista jälleen kerran hävettää tämänkaltainen saappaiden nuoleskelu.

Jape

Venäjä pystynee saattamaan Suomen päättäjät erittäin ikävään tilanteeseen tässä asiassa. Jopa niin että meillä saatetaan päätyä johonkin muuhun ratkaisuun kuin tunnustamaan Kosovon itsenäisyys.

Nimittäin naapurissa on tapana nähdä asiat laajemminkin. Meillä on katkolla mm. Saimaan kanavan käyttösopimus, jonka jatkosta parhaillaan neuvotellaan. Myös raakapuun tuontitullien kohtaloa voidaan harkita monelta suunnalta. Asiaanhan voi hyvinkin vaikuttaa suomalaisen osapuolen halukkuus ymmärtää venäläisten näkemyksiä kansainvälisissä suhteissa. jne.

Ja, mitäpä siitä Kosovosta, eihän se meille vaikuta millään tavalla. Se on kaukana, Balkanilla asti.

tapio_o_neva

Suomessa pitäisi aloittaa kansalaiskeskustelu siitä, kuka uskaltaa tunnustaa Etelä-Ossetian ja Kyproksen turkkilaistasavallan itsenäisyyden?

Vain rähmällään olevt eivät uskalla tunnustaa kaikkian maailman de facto -itsenäisyyksiä. Taiwan ja Transnestria ovat omien joukkojensa hallussa, kun taas Kosovoa rauhanturvaa YK ja miehittää EU.

Sulo Hytonen

Mitä suurvaltoja Ranska ja Britannia ovat tänä päivänä. Saksa on yhtä suuri vaikuttaja maailman politiikassa, taloudellisen voimansa ansiosta, kuin mainitut yhteensä.
Kosovon on tähän mennessä tunnustanut tasan yksi suurvalta USA. Todellisia suurvaltoja ovat tätä nykyä mm. Kiina ja Intia, joita Kosovon itsenäisyys ei taatusti kiinnosta pätkääkään.
Se että Saksa on ottanut etäisyyttä koko Kosovo teatteriin on todellista viisautta ja osoitus että, poliittinen muisti toimii. Koko Balkkanin ongelma syntyi ensimmäisen maailmansodan voittajien voimannäyttönä kuten myös lähi-idän sekasorto.
On mahdotonta kuvitella että Saksa kovin pitkään nykyiseen poliittisen kääpiön ja maksajan rooliin sen enempää natossa kuin EU:sakaan. Näköpiirissä on uusi tilanne jossa todelliset vastuulliset maksajat kuten Saksa ottavat paikkansa pelissä ja politiikassa ja Nato ja EU jäävät vapaamatkustajien turvakodiksi.
Selvää on ettei Venäjä tule missään olosuhteissa hyväksymään syntynyttä tilannetta.
Balkan on edelleen jaettu valtioihin, ensimmäisen maailmansodan tuloksena- joissa kansallisilla rajoilla ei mitään merkitystä. Tätä on helppo käyttää tarvittaessa jokerina siinä vaiheessa kun ristiriidat kärjistyvät todella kuumiksi.
Se että Ahtisari oli Kosovo ratkaisun kätilö ei velvoita Suomea mihinkään. Parasta mitä Suomi voisi tehdä olisi pestä kätensä koko Kosovosta kuin "Pilatus" ja jättää se niiden huoleksi jotka perimmältään ovat koko sotkun historiallisesti aiheuttaneet, siis USA ja Britannia.

tapio_o_neva

Balkanin kriisien syy oli se, että Ottomaanien valtakunta tunkeutui ortodoksien asuinmaille. Itävallasta ei ollut Ottomaaneille vastukseksi, mutta Venäjästä oli.

Ortodokseja sieppaa se, kun katoliset ja protestantit vain viekastelivat sopuillen ottomaanien kanssa suurpoliittisista syistä, kun ortodoksit taistelivat 1700- ja 1800-luvun.

Jos nyt suurpoliittisesti ajatellaan niin moniko aivan oikeasti on sitä mieltä, että Suur-Turkin pitäisi olla edelleen läsnä vielä Balkanillakin?

Ellei Ottomaanien valtakunta olisi hävinnyt ensimmäistä maailmansotaa, siellä tuskin olisi tasavaltaa, jonka maallista perustuslakia vartioi armeija uhkaamalla vallankaappauksella aina tarvittaessa. Etelä-Balkanilla olisi voimassa sulttaanikunta.

Jape

Muutamilla seuduilla maailmassa on suhteellisen pienille alueille keräytynyt useita pienehköjä kansoja, jotka ovat sotineet keskenään koko tunnetun historian ajan. Euroopassa tällainen seutu on Balkan ja toisena esimerkkinä Kaukasian vuoristo ja laaksot. Kiitettävästi kahinoihin ovat osallistuneet myös naapureina olevat isommat valtiot, mikä mistäkin syystä. Suosittelen lukemaan kansojen historiaa jo kreikkalaisten ja roomalaisten ajoilta lähtien. Kirjallisuutta on paljon ja tarinat erittäin mielenkiintoisia. Ei ole puutetta syyllisistä eikä sen puoleen syyttömistäkään, mutta ns. hyväntekijöitä so. hyviä hallitsijoita esiintyy historiassa varsin harvanlaisesti.

Jo pelkästään viimeisen sadan vuoden tapahtumat alueella ovat johtaneen kaikenlaisiin "härdelleihin", joista ovat joutuneet, tavalla tai toisella, kärsimään alueen omien maiden kansalaisten lisäksi kymmenet miljoonat ihmiset muualla maailmassa. Tuskin näistäkään sodista tiedetään kuka on syyllinen tai syytön. Tai jos löytyykin, syyllisyys riippuu siitä miltä suunnalta asiaa tarkastelee.

Se lienee varmaa ettei Kosovosta olisi tullut omaa itsenäistä valtiotaan ilman Serbien merkittävää myötävaikutusta. Serbialla oli liian monta keinoja kaihtamatonta johtajaa, jotka kaikin mahdollisin ja mahdottomin keinoin koettivat estää Jugoslavian liittovaltion kansoja itsenäistymästä. Viimeistään serbialaisten tekemät kansanmurhat Bosniassa ja Kosovon alueella tekivät mahdottomaksi naapurikansojen yhteiselon Serbihallinnon alaisuudessa.

Jos Serbian johtajat (mm. Milosevic, Karadzic, Mladic) olisivat ymmärtäneet pysyttäytyä rauhanomaisen eroamisen tiellä, Kosovoa ei olisi koskaan erotettu omaksi valtiokseen. Siihen miksi erityisesti Serbia halusi estää Jugoslavian hajoamisen, löytyy varmasti monia syitä.

Mutten minä tässä syyllisiä kaipaa. Nyt on päädytty tällaiseen ratkaisuun. Se kestää aikansa ja tavallisten kansalaisten kannalta toivottavasti mahdollisimman pitkään.

Antero Manninen

Suomessakin on iloittu Serbiaan kuuluvan Kosovon maakunnan laittoman itsenäisyysjulistuksen johdosta. Media on nostanut sankareiksi kaksi suomalaista, Martti Ahtisaaren ja EU-komissaari Olli Rehnin. Ahtisaari on peloissaan pysytellyt vaiti. Rehn sen sijaan rehvastelee julkisuudessa lähes päivittäin.
Ahtisaari toimi Kosovon kysymyksen "sovittelijana" Naton ja Saksan juoksupoikana. Myös Rehn näyttää ottavan käskyt vastaan Saksalta ja USA:lta. Toiminnallaan molemmat ovat vetäneet Suomen mukaan kansainvälisen konfliktin osapuoleksi. Serbiassa, Venäjällä ja monissa muissa eurooppalaisissa maissa Suomi ja valitettavasti myös suomalaiset, koetaan nyt ja vastaisuudessa albaanien myötärikollisina Kosovon maakunnan ryöstöoperaatiossa.
Kosovosta tulee vuosikymmeniksi kriisipesäke, jonka esimerkki leviää useisiin Euroopan osiin. Erityisesti Espanjassa tunnetaan kasvavaa huolta baskiseparatistien aktivoituessa varmuudella Kosovon esimerkin johdosta. Suomalaisten on hyvä muistaa, että meillä itsellämmekin on Ahvenanmaa, jossa toimii vahvoja separatistisia aineksia, aina asiaan vihkiytynyttä puoluetta myöten, maakunnan irrottamiseksi Suomesta.
Kosovon itsenäisyyttä puolustellaan sillä, että kaikilla kansoilla on oikeus itsenäisyyteen. Pitää kuitenkin muistaa, että Kosovon albaanit eivät ole mikään kansa, vaan eräs, joskin merkittävä, etninen ja uskonnollinen väestöryhmä Kosovon maakunnassa. Kansana albaaneilla on jo itsenäinen valtio, Albania.
Onkin oikeutettua kysyä: entä kurdit, joita on Lähi-Idän alueella vähintään 30 miljoonaa? Milloin kansainvälinen yhteisö lähtee tukemaan kurdien oikeutettuja itsenäisyysvaatimuksia? Viime päivien tapahtumat osoittavat, että EU ja NATO ovat päinvastoin tukemassa Turkin aggressioita kurdiväestöä kohtaan. Turkki, joka sortaa raa'asti kurdiväestöään, oli muitten NATO-maitten mukana myös pommittamassa Serbiaa vuonna 1999. Turkki on lisäksi kansainvälisen oikeuden vastaisesti miehittänyt Kyproksen pohjoisosan ja ryöstänyt saaren kreikkalaisilta alueelle jääneen omaisuuden. Tästä kaikesta huolimatta Turkkia ajetaan voimakkaasti EU:n jäseneksi suomalaiskomissaari Olli Rehnin johdolla.
Suomi on perinteisesti pysytellyt suurvaltojen välisten eturistiriitojen ulkopuolella, mutta Kosovon kysymyksessä Suomi on kuitenkin asettunut selkeästi Venäjää vastaan ja ryhtynyt tukemaan USA:n ja eräiden EU:n suurvaltojen imperialistisia pyrkimyksiä.
Samanaikaisesti, kun suomalaiset taloudellisesti yrittävät hyötyä Venäjän voimakkaasta talouskasvusta, maamme ulkopoliittinen johto iskee salakavalasti Venäjää takaapäin niskaan. Mielenkiintoista nähdä, mitä tällaisesta kaksinaamaisuudesta seuraa.

Herzog

Antero Manninen kirjoittaa myös täysin nykyaikaan sopivaa tekstiä suhteestamme itäiseen naapuriimme Venäjään. Tuhat kertaa todettu tosiasia on, että Venäjä on ja tulee aina olemaan erittäin tärkeä ja voimaks naapurimaa meille.
Häkämiehenkin olisi muistettava historian opetus: Pidä ystävät lähellä, viholliset kaukana!
Kuitenkin on todettava, että jonkin maan tai maakunnan laillinen oikeus itsenäisyyteen on aina henkilön subjektiivinen näkemys, aina löytyy laista perusteita erilaisiin tulkintoihin.

Ahvenanmaa onkin jo sitten eri asia. Tiedämmehän, ettei Ahvenanmaan kannata itsenäistyä, vaikka sitä niille tyrkytettäisiin. Tuon suomalaisia halveksivan saariryppään asujaimiston asema "kultatarjottimella" on ainutlaaatuinen koko maailmassa.
Ahvenanmaa on myös vain jäävuoren huippu Suomen ruotsalaisten paapomisessa.
Kalliiksi, kovin kalliiksi suomalaisille tulevat nuo sivistyskieliset!