Uusi Suomi / Ulkomaat Torstai 9.2.12 Aseta US kotisivuksi

Putinin naiskuvioista uutisoinut lehti suljettiin

Putinin naiskuvioista uutisoinut lehti suljettiin
Julkaistu: 19.4.2008 13:22
Kuva: EPA / All Over Press
Kuva
Venäjän presidentti Vladimir Putin ja venäläinen voimistelija Alina Kabajeva Kremlissä marraskuussa 2004. Venäläislehden mukaan Putin erosi helmikuussa 2008 vaimostaan ja aikoo mennä naimisiin Kabajevan kanssa heinäkuussa.
Kuva: EPA / All Over Press
Venäjän presidentti Vladimir Putin ja venäläinen voimistelija Alina Kabajeva Kremlissä marraskuussa 2004. Venäläislehden mukaan Putin erosi helmikuussa 2008 vaimostaan ja aikoo mennä naimisiin Kabajevan kanssa heinäkuussa.
Viikko sitten Venäjän presidentin Vladimir Putinin erosta ja uudesta naisystävästä uutisoineen Moskovskij Korrespondent –sanomalehden julkaiseminen on keskeytetty väliaikaisesti. Myös lehden verkkosivut on poistettu käytöstä.

Julkaisun keskeyttämisen syyksi on ilmoitettu rahoituksen tyrehtyminen.

Lehti uutisoi noin viikko sitten, että Putin olisi eronnut vaimostaan ja että presidentti olisi menossa naimisiin olympiatason voimistelijan ja kansanedustajan, Alina Kabajevan, 24, kanssa.

Uutistoimisto Interfaxin mukaan tieto lehden julkaisemisen jäädyttämisestä on tullut sanomalehteä julkaisevalta, Natsionalnaya mediakompania –kustannusyhtiön johtajalta, Artem Artemovilta. Kustannusyhtiön omistaa ex-kansanedustaja, liikemies Aleksander Lebedev.

- Olen tehnyt päätöksen lehden rahoituksen ja sitä myötä myös lehden julkaisemisen keskeyttämisestä. Lehti on ollut taloudellisesti kannattamaton ja sen konseptista on ollut erimielisyyksiä, Artem Artemov kertoi. Kustannusyhtiön johtajan mukaan myös lehden päätoimittaja Grigori Nehoroshev on jättänyt eronpyyntönsä.

Artem Artemov sanoo, ettei lehden lakkauttamisella ei ole mitään tekemistä lehden julkaiseman "uutisankan" kanssa.

- Lehden lakkauttamiselleei missään nimessä ole mitään poliittisia syitä, Artemov kommentoi. Hänen mukaansa kyseessä on ”puhtaasti business-päätös”.

 
uusisuomi.fi - moskova.info
uusisuomi.fi - moskova.info
 
 
 
 
 

Venäjän touhua

Ällöttää mikään Venäjään liittyvä uutisointi. Seuraavaksi kai saa lukea kun Putin on murhauttanut lehden toimittajan.

Toimittajahan voi kuolla

lehden talousahdinkoon. Siis psyykkinen juttuhan se on jos kuula löytyy kallosta. Eikös vain, päänsisäinen oireyhtymä.

Oikein

.. seurataan mallia ja lopetetaan Suomestakin kaikki hullut "sonta " lehdet heti.. Saadaan joku järjestys tähänkin yhteiskuntaa.

RAhoitus loppuu lehdillä

RAhoitus loppuu lehdillä yleensä joo kun tulee haluttuja jymyuutisia. Siloin kun on jymyuutisia, niin kävimäärät laskee. Venäjällä asia menee näin ja jossei mene niin laitetaan menemään, kuten nyt TAAS kävi.

Ja vieläkö jotkut jaksaa paukuttaa "USA paha USA paha" jauhantaansa, joko hekin voisivat keskittyä millainen roistovaltio itänaapurimme on, imperialistinen roistovaltio.

Tunneihmisiä helppo huijata

"RAhoitus loppuu lehdillä yleensä joo kun tulee haluttuja jymyuutisia. Siloin kun on jymyuutisia, niin kävimäärät laskee. Venäjällä asia menee näin ja jossei mene niin laitetaan menemään, kuten nyt TAAS kävi.

Ja vieläkö jotkut jaksaa paukuttaa "USA paha USA paha" jauhantaansa, joko hekin voisivat keskittyä millainen roistovaltio itänaapurimme on, imperialistinen roistovaltio."

Luultavasti nuo USA:n demonisoijat eivät kantaansa muuta vaikka mitä tapahtuisi, se kanta kun ei ole järjellä muodostettu vaan enemmänkin tunteella.

Outoa vaan on se, että suomalaiset edelleen näyttävät uskovan että itänaapurimme on hyväntahtoinen demokratia. Ilmeisesti vasta huomattavasti konkreettisempi asia saanee aikaan tuon luulon kyseenalaistamisen?

"USA paha"

Jos joku luulee, että suomalaiset ovat kovia USA-kriitikoita, niin kannattaisi vähän vilkaista, mitä amerikkalaiset itse maastaan ja johtajistaan puhuvat. En ole Suomessa kuullut kenenkään heittävän niin pahaa herjaa jenkeistä kuin Bill Maher tekee omassa tv-showssaan. Myös Saturday Night Liven sketsit ovat välillä niin roiseja, että sääliksi melkein käy Bushia. Samalla asialla liikkuu usein myös Conan O'Brien, jonka jutuissa Bush ei näyttäydy järin välkkynä hahmona. Toimittaja Tavis Smiley sanookin, että todellista patrioottisuutta on isänmaansa arvosteleminen, silloin kun aihetta on. Lippujen heiluttelu ja hurraa-huutojen huutelu on maanpetturuutta, jos sillä peitellään poliitikkojen typeryyksiä.

Ja sitten näyte Bill Maherin "USA pahasta":

Yhdysvaltain kansalaisilla

Yhdysvaltain kansalaisilla kritiikkiin on näkemystä, mutta Suomalainen "USA paha, USA paha" on lähinnä trendin noudattamista joka taas on tuotosta SDP:n propagoinnista Helsingin Sanomien ja YLE:n kautta.

Näin se onkin hyvä että huomioidaan kansalaisten oma kritiikki, mutta painopiste näiden kahden suurvallan välillä on järjetön, Suomen suhteen. Ryssä on naapurissa ja USA 10000km päässä. Jos USA:ssa tapahtuisi Ryssän kaltaisia tapahtumia, niin nykyisellä painotuksella jo mediassakin USA olisi ylisaatana, eikä sitä pidettäisi ylitseampuvana määrittelynä.

Aha

Eli jenkit saavat kritisoida poliitikkojaan, mutta suomalaisten suut pitää tukkia? Selvä.

Ehkä USA:n saama negatiivinenkin huomio mediassa on ihan perusteltua. USA käyttää valtaa enemmän kuin kukaan muu maailmassa, joten tottakai sen pitää olla enemmän suurennuslasin alla kuin muiden. USA:ssa on myös järkevä oppositio, joka esittää uskottavaa vaihtoehtoa, mutta onko sellaista esim. Venäjällä? Lisäksi USA on niin vauras ja yltäkylläinen maa, että siltä on lupa edellyttää parempia menettelytapoja kuin joltain Afro-Numibialta. Vai odotatko sinä, että Rio de Janeiron slummissa elävä nuorimies toimii samalla tavalla kuin rikkaan Nokia-insinöörin poika Suomessa?

Jos olen rehellinen, niin

Jos olen rehellinen, niin minua ei voisi vähempää kiinnostaa Rio de Janeiron slummissa elävä nuorimies. Minua ei kiinnostaa elääkö hän vai kuoleeko hän, joten olen jäävi vertaamaan hänen toimintaansa "rikkaan" Nokia-insinöörin poikaan Suomessa.

On varmasti olemassa arvostelulle järkevä pohja ja kantaaottaminen Suomestakin käsin onnistuu. Mutta kuten varmaan sinä muiden joukossa olet huomannut niin 16 kesäset idealistit jankkaavat George Bush paha ja demonisoivat häntä. Kyseessä on trendi, ei tosiasioihin perustuva kritiikki. SDP:lle on vakava haamu kohdata USA:n elintason julkituominen, siksi vihatila on suotavaa.

No siinä tapauksessa

No siinä tapauksessa ketään ei varmaankaan voi vaatia kiinnostumaan Suomenkaan olemassaolosta. Ihan sama vaikka venäläiset ottaisivat tämän. Paskaako tällä tekee.

En myöskään ymmärrä, miten amerikkalaisten itsensä esittämä kritiikki muuttuu epäoikeutetuksi, jos 16-kesäiset suomalaiset sanovat sen saman kritiikin lievemmässä muodossa. USA:n slummien elintason julkituominen ei varmaankaan ole SDP:lle sen enempää haamu kuin tavoitekaan. Eiköhän heillä ole fokus Suomessa.

Suomessa on enemmän

Suomessa on enemmän köyhiä kuin USA:ssa. Suomi on sosialistinen slummi. On tekopyhää kutsua kiertoteitse toteutettua kommunistista järjestelmää markkinataloudeksi. Suomessa ihmisille jää säästöön 200e kuussa, ei sillä ole mitään tekemistä markkinatalouden kanssa. "Hyvinvointivaltio" on suurin kupla mitä maailman yhteiskuntahistoriassa on ikinä kansalla valehdeltu, suurin petos. Toteuttajana luonnollisesti maamme mädättäjä, SDP.

Bush paha - Bush paha - Bush

Bush paha - Bush paha - Bush paha.

Matille varmaan hyvä esimerkki

Noin täälläkin saataisiin media kuriin joka ei tottele Isä Aurikoista, Suurta Johtajaa Vanhasta :)

 
 
ILMOITUS

Yritysblogit

Sami Järvinen
Sami Järvinen, Navi Group
 
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola, Omistajayrittäjä.fi
 
 
 

Tilaa US-uutiskirje

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.

 

Luetuimmat

 
 
 
 
 

Kysely