Sunnuntai 27.5.2012

Oikean elämän Teho-osasto?

Luotu: 
11.7.2008 16:14
  • Kuva: EPA / All Over Press

The Joint Commission -sairaalajärjestö on saanut kyllikseen asenneongelmista amerikkalaisissa sairaaloissa, kertoo Svenska Dagbladet. Alentavia kommentteja, sanallisia purkauksia ja muita hävyttömyyksiä ei enää siedetä, järjestö kirjoittaa.

Teho-osastossa ja Greyn Anatomiassa tappelut, sanaharkat, uskottomuus ja selän takana haukkuminen ovat arkipäivää valkopukuisille. Todellisuudessa tilanteen pitäisi olla erilainen – mutta The Joint Commissionin raportti maalaa toisenlaisen kuvan.

Komission tarkistuslistalla on yli 15 000 hoitolaitosta USA:n eri puolilla. Se on lähettänyt kaikille työntekijöille, lääkäreille, sairaanhoitajille, farmaseuteille ja terapeuteille kehotuksen, jossa kerrotaan, että hävyttömyyksiä, uhkailua ja muita ikävyyksiä ei enää siedetä sen valvomissa laitoksissa.

Samassa yhteydessä julkistetussa raportissa kerrotaan, että sairaanhoitohenkilökunnan keskuudessa häiriökäyttäytyminen ja asenneongelmat ovat lisääntyneet viime aikoina. Sen vuoksi kaikkia laitoksia kehotetaan laatimaan käyttäytymiskoodi.

Yksi ongelma on, että työntekijät antavat harvoin ilmi asenneongelmaiset kollegat. Järjestö pelkää, että asenneongelma heijastuu viime kädessä potilaisiin ja on siksi päättänyt julkistaa kehotuksen.

Jaa artikkeli: