Euroopan hiukkasfysiikan tutkimuskeskus Cernin kohuttu jättikiihdytin LHC vihitään käyttöön lokakuun 21. päivänä. Samana päivänä esitetään dokumentti aiheesta Yle Teema -kanavalla.
Tiededokumentti seuraa hiukkaskiihdyttimen valmistelua ja tiedemiesten tunnelmia viimeisten kuukausien ajalta aina ensimmäiseen käynnistykseen 10.syyskuuta asti.
Jättikiihdyttimestä odotetaan saatavan selvyyttä ihmisiä askarruttaneisiin ikuisuuskysymyksiin, kuten kuinka maailmankaikkeus syntyi ja mikä on aineen alkuperä.
Koko projekti on ollut käynnissä 14 vuotta ja sen kustannukset ovat tähän mennessä noin kuusi miljardia dollaria. Laitteen käynnistämisen jälkeen kiihdyttimessä oli syyskuussa laiterikko, ja korjaaminen siirtää suunniteltuja aikatauluja. Arvioitu uudelleenkäynnistys on ensi vuoden puolella ja ensimmäisiä hiukkastörmäyskokeita päästään tekemään keväällä 2009.
