Sunnuntai 27.5.2012

Lentoemäntien kuumat kalenterikuvat raivostuttavat

Luotu: 
17.11.2008 12:25
  • Kuva: EPA / All Over Press
    Ryanairin lentoemännät esittelevät kuvaa yhdestä vuoden 2008 hyväntekeväisyyskalenterin tytöistä.

Eurooppalaisen halpalentoyhtiö Ryanairin hyväntekeväisyyskalenteri on saanut naisasiajärjestöt takajaloilleen, kertoo saksalaislehti Der Spiegel. 13 Ryanairin lentoemäntää suostui riisumaan vaatteitaan hyväntekeväisyyskalenteria varten. Nyt Espanjan naisten instituutti on valittanut kalenterista Englannin ja Irlannin viranomaisille. Instituutti aikoo myös ryhtyä lakitoimiin Ryanairia vastaan.

Kalenterikuvat koskettavat Espanjan naisten instituuttia siten, että kalenterikuvat on otettu Espanjassa. Instituutin mielestä kalenteri esittää naiset seksistisesti. Naisasiaryhmiä suututtaa myös se, että niiden mukaan Ryanair ylläpitää seksististä mielikuvaa lentoemännistä.

Lentoemoja itseään tämä ei tunnu haittaavan, sillä Spiegelin mukaan yli 700 lentoemäntää haki kalenteritytöksi.

Myös aiempina vuosina Ryanairin kalenterit ovat herättäneet närää.

Ryanairia on kritisoitu seksismistä myös lokakuussa. Tuolloin Ruotsin mainonnasta vastaava viranomainen antoi Ryanairille huomautuksen mainoksesta, jossa esiintyi vähäpukeisia nuoria naisia. Myös toimitusjohtaja itse on herättänyt närää möläytyksillään. Michael O'Leary kuvaili lehdistötilaisuudessa Düsseldorfissa aiemmin tänä vuonna bisnesluokan palveluita sanoilla ”beds and blowjobs” (sänkyjä ja suihinottoja). Myöhemmin markkinointiosasto selvensi lausuntoa sanomalla, että ilmaisu on slangia ja tarkoittaa ”luksuspalvelua”.

Yritykset: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

Mies

No en kyllä tajua mitä tämä seksikkyys on syntiä ajattelu oikein on. Nainen on nainen ja mies on mies. Jos ketään ei tuollaiseen pakoteta, siitä pitäisi mitään meteliä nostaa.

Henkilökohtaisesti olen hyvinkin sitä mieltä, että tottakai tuommoinen kalenteri on seksikäs ja sen on varmasti tarkoituskin olla. Itse pidän ajatusta todella paljon eroottisempana, kun tavalliset työssäkäyvät naiset uskaltautuvat tuollaiseen, kun kaiken maailman erotiikan ammattilaiset. Hatun nosto tytöille hyvästä kalenterista ja ottakaa suomalaiset yritykset mallia.

Nuttura

Espoon kirjastonhoitajattaret ovat työstäneet myös kalenterin. Onkohan se tehty työajalla? Joka tapauksessa Espoo ei saa palkata enää työvoimaa mutta onneksi kirjastossa on ylimääräistä porukkaa reservissä.

Eräs mies

Niin nyt herää kysymys, että pakotettiinko nämä lentoemännät noihin "rohkeisiin" kuviin? Epäilen tätä suuresti, taitaa olla pikemminkin niin että he ovat menneet näihin kalenterikuviin ihan vapaaehtoisesti.

Mikä ihmeen tarve on tällaisesta nostaa noin kauhea poru? Antaa nyt hyvännäköisten naisten esitellä itseänsä ja sulojansa k.o. kalenterikuvissa, suokaa edes vähän silmäniloa tähän arjen harmauteen.

Eivätkä nämä (mielestäni) sensuellit kuvat sentään olleet mitään "levittelykuvia", tyyliin jalat asennossa kymmentä vaille kaksi, ja ilman pikkuhousuja (iik). Tulee pikkuilkeästi mieleen, että nämä suurimmat vaahtoajat ovat itse sennäköisiä naisia, ettei heitä voi ilman paperipussia katsella. Ja että he ovat vain kateellisia näille viehkeille naisille joita katsellessa silmä lepää ja stressi vähenee.

Sitten ehkä voisi nostaa ison äläkän jos nämä naiset olisivat esiintyneet vaikkapa pornoelokuvassa (kenties vielä pakotettuina) vastanäyttelijänä "alan" veteraanit a la Peter North, Ron Jeremy tai Rocco Silfredi.

Eiköhän tällaisten järjestöjen kannattaisi suunnata sitä energiaansa todellisiin ongelmiin, kuten naisten kokemaan parisuhdeväkivaltaan?

Kuinka iso haloo siitä syntyisi jos lentokapteenit julkaisisivat samantyylisen kalenterin? Luulisin että jopa naisasiajärjestöjen naiset olisivat vain mielissään....

Gonzales

Hitsi vie. Kalenterin koko tuottohan olisi mennyt hyväntekeväisyyteen. Olisin kyllä tilannut sen kympillä, mutkun lisäksi olisikin pitänyt maksaa vielä kaikenmaailman kuluja vitonen...

Mulju

Mitä ihmettä, eihän tämä ole edes seksikalenteri! Olen närkästynyt. Pettymystäni nieleskellen voin kuitenkin todeta, ettei jäljessä ole mitään vikaa ja se on kaikin puolin esteettisesti tyydyttävää. Feministit elävät pahemman sorttisessa, moninkertaisessa harhassa.