Sunnuntai 27.5.2012

Vaatimus Helsingissä: Tarkkailijoille pääsy Georgian ”miehitetyille alueille”

Luotu: 
4.12.2008 13:22
  • Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
    Georgian ulkoministeri Eka Tkeshelashvili Helsingin Etyj-kokouksessa 4. joulukuuta 2008.

Georgian ulkoministeri Eka Tkeshelashvili vaati Helsingin Etyj-kokouksessa kansainvälisille tarkkailijoille vapaata pääsyä Georgian "miehitetyille alueille". Samalla ulkoministeri korosti Etyjin ja muiden tarkkailijajärjestöjen toimivaltuuksien selkeyttämistä.

Tkeshelashvili toivoi tulevan Etyj-puheenjohtajamaan Kreikan keskittyvän erityisesti Georgian sisäisten pakolaisten aseman parantamiseen.

Venäjä tunnusti Georgian kanssa käymänsä lyhyen sodan jälkeen Abhasian ja Etelä-Ossetian itsenäisyyden. Se aikoo pitää separatistialueilla runsaat 7 500 sotilasta ja perustaa niille pysyviä tukikohtia. Georgia pitää alueita miehitettyinä.

Henkilöt: 
Paikat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

Conspiracy Intl.

Siellä on nyt sellaisia itsenäisiä maita kuin

Gruusia
Abhaasia
Etelä-Ossetia
ja
Venäjä

On aivan hölmöä mennä gruusialaisten halpaan ja tunnustaa Etelä-Ossetia Gruusian alueeksi kun siellä ei kansa halua kuulua Gruusiaan!

On hyvä, että alueella on venäläisten läsnäolo turvaamassa "Georgian" kuumapäiden aseilla räiskintää! Kehittäköön Gruusia itsestään niin humaanisen valtion, ettei tarvitse tapella. Mutta ei. Riitaa vaan pitää haastaa ja kaikenlaiset virolaiset Martin Laardit siellä ovat neuvonantajina kostomielessä venäläisille.

ETYJ-idiootit tosin saattavat mennä halpaan, koska puhuvatkin Georgiasta, vaikka maa on aasialainen Sarketvelo.

tapio_o_neva

http://www.sakartvelo.com/

Gruusian rajat eivät ole olleet poliittisesta kiehunnasta johtuen juuri koskaan vakaat. Vaikuttajia tekijöitä ovat olleet islaminuskoiset ja Osmanien valtakunta etelässä ja toisaalta vähitellen Venäjä pohjoisessa.

Siitä alkaen kun Yhdysvallat, Saksa, Itävalta, Ranska ja Britannia niin NATO:na kuin myös Euroopan unionina aloittivat Jugoslavian purkutyöt, on tietenkin ollut sosiaalisesti hyväksyttävää ja poliittisesti korrektia, että itsenäisyyksiä on periaatteessa tuettu muinkin kuin asetoimituksin aktivisteille, vaikka periaatteessa suuret kauppa-alueet ja taloudellinen integraatio eivät kannatakaan pieniä itsenäisyyksiä.

Sakartvelossa ei ole taloudessa ollut helppoa ja toivo on Pohjantähden tavoin kiinnitetty länsilinjaan. Ilman rahaa ei toki energiaa toimita Azerbaidzankaan ja toisaalta Georgia tarvitsee kehittymättömälle tuotannolleen jonkin markkinan. Ehkä Ukraina ostaa sen, minkä Venäjä jättää ostamatta. Ukraina ei kuitenkaan köyhempänä maana työllistä gruusialaisia niin paljoa kuin Venäjä.

Jospa Koponen rykäisisi artikkelin siitä, miten laajasti Sakartvelo edelelen nykyään joutuu tukeutumaan Venäjän federaatioon energiahuollossaan, tai tarkemmin ottaen Gazpromiin.

Myös British Petroleumin ja Gazpromin väliset suhteet alueella olisi hyvä eksplisiittisesti ilmaista.

Näin mielikuvakeskusteluun voisi tulla pohjaksi myös kylmää järkeä.

Vieras

Ongelma on ilmeinen: Euroopan unionin tarkkailijat pääsevät tarkkailemaan vain sitä, valmisteleeko Georgia hyökkäystä Abhasiaan ja Etelä-Ossetiaan, mutta eivät Venäjän ja Nicaraguan tunnustamien tasavaltojen puolta. Näin ollen muodollisesti Euroopan unionin ja Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestön tarkkailijat palvelevat lähinnä Georgian vastapuolen intressejä eivätkä niitäkään tehokkaasti, koska Georgia pitää ajoittain joukkoja liian lähellä tulitaukolinjaa. Tästä ollaan yhtä hiljaa kuin Georgian hyökkäysvalmisteluista heinä-elokuussa 2008. Syy ei ole tietenkään tarkkailijoiden, vaan ulkoasiainministereiden.

Näytelmä tarkkailulla ja huolestumisella jatkuu: Georgialla ei kuitenkaan ole lihasta yrittää uudelleen, koska Venäjällä on paikalla nyt kaksi prikaatia: 8 000 sotilasta, joilla on raskastakin aseistusta, ei pelkästään rauhanturvaajia miltei paljain käsin.

tapio_o_neva

Ennen vanhaan sanottiin Turussa, että Ekan vieressä on Toka (pitkäripainen).

Taitaa kuitenkin ole niin, että Eka ei itse asiassa ole Eka, vaan Katariina eli venäläisittäin Jekaterina.

http://en.wikipedia.org/wiki/Eka_Tkeshelashvili

Olisi mielenkiintoista tietää, koska Tkeshelashvili alkoi lyhentää etunimensä niin, ettei venäläis-neuvostoliittolainen alkuperä etunimessä näy.

Olisi tietenkin asiallista palvella lukijaa ja kirjoittaa nimi Jekaterina Tkeshelashvili, vaikka Eka siitä taitaisi pitääkään.

Poliittinen korrektius sekä venäläisen ja neuvostoliittolaisen menneisyyden aktiivinen unohtaminen aiheuttaa monissa neuvostotasavalloissa mielenkiintoisia mielikuvakampanjoita.

Voisikohan "tuulakiilamo" varmistaa kotuksesta, onko nimi suomen kielellä
Jekaterina Tkešelašvili?

Juhani Putkinen

"Olisi tietenkin asiallista palvella lukijaa ja kirjoittaa nimi Jekaterina Tkeshelashvili, vaikka Eka siitä taitaisi pitääkään."

Eka EI ole venäläinen, eikä tämä ole venäläinen foorumi. Käyttäkäämme georgialaisesta ulkoministeristä hänen oikeaa nimeään Eka.

tapio_o_neva

Tämä on suomalainen paikka, jossa kannattaisi paljastaa myös georgilaisten peittelyt ennen kuin joudumme Euroopan unionina tai NATO:n rauhankumppanina tai Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestönä tai Yhdistyneinä kansakuntina jälleen takaamaan toisten edesottamuksia ja poliittisia virheitä.

Ekaterine Tkeshelashvili Accuses Russia In Provocative Acts
http://news.trendaz.com/index.shtml?show=news&newsid=1243133&lang=EN

Ruotsin ulkoasiainministeriö, joka tuli puusta alas jo paljon ennen suomalaisia, osaa kirjoittaa

Georgia's foreign minister Ekaterine Tkeshelashvili visits Sweden
http://regeringen.se/sb/d/7955/a/110008

Suomessa on jälleen oltu laiskoja, epäpäteviä tai poliittisesti korrekteja tuulenhaistajia.

Etyj Karjalaankin!

Saako miehitettyjä alueita tarkkailla yleensä? Esimerkiksi Viipurin läänin alueella ei ainakaan Enson ("Svetogorskin") alueella ja monissa muissakaan perinteisissä suomalaispaikoissa´saa noin vain liikuskella havainnoimassa esim. sukunsa taloja ja metsiä...

kaartilainen

johtuu pelkästään raja vyöhykkeestä.ei ulkomaalaisia suvaita suomen puolellakaan raja linjaa tonkimassa.
menet 50 kilometriä rajasta itään niin voit vaikka telttailla 90 päivää kerrallaan jos siltä tuntuu.

tapio_o_neva

Tähän ehkä menee jonkin verran aikaa ennen kuin Helsingin Sanomien, Suomen Kuvalehden sekä Kokoomuksen ja Keskustan rinta- ja säärimiehet huomaavat uuden kokonaisuuden.

Olisi hyvä, jos Virallinen lehti paljastaisi, miten monta minuuttia Eka on kullekin köriläälle myöntänyt Etyj-viikon aikana audienssia.

Suomessa pitäisi järjestää vedonlyönti siitä, kuka tapaa Hillary Clintonin ensiksi: Tarja Halonen, Erkki Tuomioja, Jyri Häkämies, Matti Vanhanen, Ilkka Kanerva vai Alexander Stubb.

Suomessa Yhdysvaltain presidentti William Clintonin näki ensimmäisenä kristittyjen poliitikkojen tapaamisessa Toimi Kankaanniemi. Tätä järisyttävää ensitapaamista ei suostu muistelemaan, ei Yhtyneet Kuvalehdet, ei Sanoma eikä Alma Media tai Yleisradio siksi, että Toimi Kankaanniemi ulkoalkoministerinä pyrki kieltämään Salmiakkikossun.

Juuri tämä osoittaa, miten ahdasmielistä ja pitkävihaista on suomalainen vapaamielisyys ja suvaitsevaisuus. Suvaitsevaisten ihmisten tehtävänä on ahdistella hyvää tarkoittavia ahdasmielisiä. Tässä mielessä maallistuneet porvariliberaalit ovat samanlaisia kuin rienaajavasemmistolaisetkin.

Juhani Putkinen

Eka esitti täysin oikeutetun vaatimuksen, että Venäjän on päästettävä ETYJin ja EU:n tarkkailijat Venäjän miehittämänä oleville Georgian alueille.

Kaikkien demokraattisten maiden on esitettävä sama vaatimus Venäjälle.

tapio_o_neva

Venäjän federaatio on tunnustanut Abhasian tasavallan ja Etelä-Ossetian tasavallan 1992 vuodesta alkaen jatkuneen itsenäisyyden 2008 niin kuin Nicaragua.

Kummallakin valtiolla oma hallituksensa ja oma lakinsa. Koska Venäjä ei miehitä kyseessä olevia valtioita, mutta takaa kahdella prikaatilla niiden turvallisuutta YYA-sopimusten perusteella, ei Venäjä eikä mikään muukaan maa voi kutsua itsenäisten valtioiden alueelle vieraiden maiden virkamiehiä suoraan tai järjestöjen kautta, koska se loukkaisi valtioiden itsenäisyyttä.

Niin kauan kuin valtioita pidetään Georgian osina, ei asia kuulu, ei Abhasian hallitukselle eikä Etelä-Ossetian hallitukselle, vaan Georgian hallitukselle, koska Georgia ei hallitse itseään eikä alueitaan.

Georgian ulkoaisianministeriö voi siis huudella tuuleen tai sitten aloittaa rauhanneuvottelut Abhasian tasavallan ja Etelä-Ossetian tasavallan kanssa tunnustaen ne osapuoliksi ja itsenäisiksi valtioiksi, jolloin Tbilisissäkin tunnustetaan hävitty sota sekä tynkä-Georgia.

"Tosiasioiden tunnustaminen on viisauden alku."

- valtioneuvos ja tasavallan presidentti J. K. Paasikivi -

Venäjä ja Georgia käyvät neuvotteluja Sveitsissä

Juhani Putkinen

"Venäjän federaatio on tunnustanut Abhasian tasavallan ja Etelä-Ossetian tasavallan "

Venäjä tunnusti Suomen <a href="http://personal.inet.fi/koti/juhani.putkinen/Vapaussota.htm">Vapaussodan... aikana vain "kansanhallituksen", eikä Suomen laillista hallitusta. Onneksi Suomi voitti Vapaussodan Venäjää vastaan, joten Venäjä joutui uudelleen tunnustamaan Suomen laillisen hallituksen.

Venäjä tunnusti Viron <a href="http://personal.inet.fi/koti/juhani.putkinen/Viron_vapaussota.htm">Vapau... aikana vain "kansanhallituksen", eikä Viron laillista hallitusta. Onneksi Viro voitti Vapaussodan Venäjää vastaan, joten Venäjä joutui uudelleen tunnustamaan Viron laillisen hallituksen.

Venäjä tunnusti <a href="http://personal.inet.fi/koti/juhani.putkinen/Talvisota.htm">Talvisodan</a> aikana vain "kansanhallituksen", eikä Suomen laillista hallitusta. Onneksi Suomi saavutti torjuntavoiton Talvisodassa Venäjää vastaan, joten Venäjä joutui uudelleen tunnustamaan Suomen laillisen hallituksen.

Venäjä on toki asettanut vastavasti nukkehallitukset miehittämiinsä Georgian maakuntiin Abhasia ja ns. Etelä-Ossetia. Venäjä <a href="http://personal.inet.fi/koti/juhani.putkinen/Georgian_sodan_alku.htm">yr... miehittää koko Georgian elokuussa 2008, mutta Georgia pisti sen verran hanttiin, että Venäjän "salamasota" epäonnistui.

Venäjän on vedettävä KAIKKI miehitysjoukkonsa KAIKILTA Georgian alueilta - mukaanluettuna Abhasia ja ns. Etelä-Ossetia.

tapio_o_neva

Tämä oli vanha periaate. Jostain kummallisesta syystä muut valtiot kuin Venäjän federaatio ja Nicaragua kieltäytyvät tunnustamasta Abhasian ja Etelä-Ossetian tasavaltoja, vaikka niiden itsenäisyys on vahvemmissa kantimissa kuin Suomen tasavallan 1918-1919.

Juhani Putkinen

Suomi itsenäistyi ennen Vapaussotaa. Venäjän tarkoitus EI ollut sallia demokraattisten pikkuvaltioiden syntyä rajoilleen, vaan <a href="http://personal.inet.fi/koti/juhani.putkinen/Eroaminen_yhdistymista_vart... ne.

Venäjä EI vetänyt Suomen alueelta <a href="http://personal.inet.fi/koti/juhani.putkinen/Venalaiset_joukot_Vapaussod... ja yritti kaataa Suomen laillisen hallituksen, joten tarvittiin Vapaussota Suomen ja venäjän välillä.

Onneksi Suomi voitti sen <a href="http://personal.inet.fi/koti/juhani.putkinen/Vapaussota.htm">Vapaussodan..., joten Suomen ja Venäjän välillä solmittiin <a href="http://personal.inet.fi/koti/juhani.putkinen/Tarton_rauhansopimus.htm">r... Tartossa.

kaartilainen

18.12.1917 suomalainen valtuuskunta kävi kysymässä smolnasta itsenäisyyttä ja sai sen.se on historiallinen fakta.
venäjän tarkoitus on taas noita musta tuntuu juttuja.
muutama tuhat entistä venäjän armeijan sotilasta ja noin sata tuhatta suomalaista puna kaartilaista ja hän kutsuu sitä vapaussodaksi.pohjanmaalla venäläisten aseista riisuminen oli vapausotaa mutta hämeenlinnan ja lahden välillä se oli silkkaa teurastusta.
mäntyharjun rintamalla taisteli puna kaartinriveissä joitakin satoja baltteja kävikö suomi vapausotaansa myös latviaa vastaan?

Juhani Putkinen

"venäjän tarkoitus on taas noita musta tuntuu juttuja."

Leninin mielestä: ”»Irtautumisoikeus on paras ja ainoa poliittinen keino idioottimaista pikkuvaltiosysteemiä ja kansallista eristäytymistä vastaan -- Eroaminen ei suinkaan ole meidän ohjelmamme. Me emme lainkaan kannata eroamista.»”[Tuomo Polvinen, Venäjän vallankumous ja Suomi, Osa I, 1967, sivu 54]

”Leninin kansallisuusohjelma taas ei tähdännyt, kuten olemme nähneet, suinkaan pienten, itsenäisten ja kaikkein vähiten porvarillisten kansallisvaltioiden muodostamiseen - vaan vähemmistökansallisuuksien myötätunnon hankkimiseen irtautumisoikeutta hyväksi käyttäen bolsevikkien puolelle.”[Tuomo Polvinen, Venäjän vallankumous ja Suomi, Osa I, 1967, sivu 191]

"On selvästi nähtävissä, että bolshevikit eivät pitäneet itsenäisyyden tunnustamista Suomen peruuttamattomaan eroon Venäjästä johtavana tapahtumana. Suomi sai eron palatakseen myöhemmin - yhteiskuntajärjestyksen muututtua - sosialististen valtioiden yhteiseen perheeseen."[Jorma Kallenautio, Suomi katsoi eteensä, 1985, sivu 27]

kaartilainen

silti lenin tunnusti suomen itsenäisyyden.kannattaa kertoa myös kyseisille kirjailijoille ja tutkijoille ettei kannata ottaa jokaista lenini sanaa aivan vakavasti.mieshän puhui tsaarista verisenä hallitsijana siinä sivussa teloitti 100 kertaa enemmän vastustajiaan kuin nikolai toinen tai yksityis yrittäjyys on kiellettävä silti samaan aikaan ajoi nep järjestelmää käyttöön.

Conspiracy Intl.

Gruusien kiilusilmäisyys on läpinäkyvää.

Tuollaiset konfliktihakuiset kehitysmaat ja niiden 4-kymppiset mafiagansterit pitäisi laittaa kuriin eikä tukea näiden aseidenkalistelua.

Oli hyvä kun venäläiset tirvaisivat noita Suomen historian Talvisodan ja uhrien muiston ja kunnian häpäisijöitä kunnolla turpiin!

tapio_o_neva

Neuvostomaiden vaikeus on siinä, että niistä ei ole vielä oikein länsimaiksi, jotka voisivat elää ilman Venäjän jatkuvaa kiehitysapua eli länsihintoja alempia energianhintoja.

Kun neuvostomaiden tuotanto ei kelpaa kuin toisille neuvostomaille, on IVY ikään kuin automaattisesti olemassa ja länsi-integraatio on aineellisesti melko vaikeaa.

Tietenkin presidentti voi ostaa valtionkassalla länsiauton, helikopterin ja peililasit sekä purukumin, mutta ei se koko maata tee länsmaiseksi.

Georgian ongelma on Venäjän vaikutusvalta. Jos Georgiasta olisi länsimaaksi, se voisi suhtautua ympäristöönsä riippumattomasti kuin Israel arabinaapureihinsa.

Venäjästä irtautuminen tarvitsee kehittyneempää taloutta, ei pelkästään presidentin nimittämiä kuvernöörejä ja mafiosoja. Ivy-maat sössivät taloudellisen ponnistuspohjansa - halvan energian - ysmajo ennen kuin ponnistavat. Tämän vuoksi niissä on vahvoja kehitysmaapiirteitä.

Juhani Putkinen

"Kovin on itsensä kruunaaminen demokratiaksi halpaa nykyisin."

Georgia on demokratia - parlamentaarinen demokratia.

Venäjä sen sijaan EI ole demokratia, eikä Venäjästä mitä todennäköisimmin milloinkaan tule demokratiaa. Venäläiset ovat orjakansaa, jotka haluavat itselleen vahvan johtajan - diktaattorin.

TJH XX-7

Ei myöskään ole pahitteeksi niiden länsiauton, helikopterin, peililasien ja purukumin lisäksi nimetä pääkaupungista lentokentälle johtavaa kohtalaisen kokoista liikenneväylää Yhdysvaltojen istuvan presidentin mukaan (George W Bush Avenue Tbilisissä).

Siinä on kuulkaa pientä täkäläinen 60-70 -lukujen suomettuminen tuon nöyristelyn rinnalla (tosin tuo hännystely on täysin vapaaehtoista alamaisuusmenttaliteetin osoittamista).

digiyesterday

tehdä koko ajan noita neuvostoajan tyylisiä "länsimaailman imperialismi" suuntaisia viittauksia tavalla, jotka paljastaa oman alamaisuusmenttaliteetin. Kun tuohon aikaan sivostakatsojiakin se ehkä nauratti, niin nyt ja täällä se taistolaismainen ajattelutapa on vaan helppo todiste juuttuneisuudesta tuohon aikaan.

TJH XX-7

Kysehän ei tässä ole mistään "länsimaailman impearialismista", vaan siitä kuinka naurettavia klovneja Gruusian nykyjohto on Yhdysvaltojen nöyristelyssään. Itse Yhdysvalloissa ja George W. Bushissa ei ole mitään vikaa.

Että on aivan turhaa ruveta soittamaan tuota samaa vanhaa "neuvostoajan tyylinen" ja "taistolaismainen" levyä tässä yhteydessä.

Juhani Putkinen

"Georgian ongelma on Venäjän vaikutusvalta."

Venäjän vaikutusvalta Georgiassa on käytännössä nolla.

Georgian ja Venäjän välillä ei ole käytännössä mitään yhteyksiä.

Georgian oppositiokaan ei siedä Venäjää ja haluaa Venäjän miehittämänä olevat Georgian alueet takaisin Georgialle.

Valtava enemmistö georgialaisista haluaa Georgian liittyvän mahdollisimman nopeasti NATOon ja EU:n.

Juhani Putkinen

Georgian sähkö tuotetaan lähinnä georgialaisissa voimalaitoksissa - hyvin suuri osa vesivoimalla.

Georgia ostaa kaasua Azerbaidzanista.

kaartilainen

noin puolet kaasusta tulee venäjältä ja turkmenistanista
venäläinen mobiltel touhuaa kovasti georgian tele sektorilla
georgialaiset myivät tsekeille 6 vesivoimalaa eli ei siis georgialaisissa voimaloissa sitä paitsi suurinon korjausten alla vieläkin.eli venäjältä sähköä tulee
vuonna 2007 venäjä oli tuonti maista toinen 11 prosenti siivulla ja kaikki enerkiaa.

Juhani Putkinen

"georgialaiset myivät tsekeille 6 vesivoimalaa eli ei siis georgialaisissa voimaloissa"

Voimalat ovat Georgiassa - siis georgialaisella vesivoimalla, olkoot niiden omistaja kuka hyvänsä. Niitä voimaloita ei suinkaan viety Tshekkiin.