Sunnuntai 27.5.2012

Stubb sivuutti Tuomiojan vaatimukset

Luotu: 
14.1.2009 14:17
  • Kuva: Jarkko Mikkonen / Uusi Suomi

Ulkoministeri Alexander Stubb on tavannut Gazan kriisin takia sekä Israelin suurlähettilään että palestiinalaisten edustuston päällikön. Keskusteluita käytiin muun muassa Kirkon ulkomaanavun tukeman klinikan tuhoamisesta Gazassa.

- Keskustelut olivat erittäin informatiivisia. Israel on luvannut yksityiskohtaisen selvityksen klinikkaan tehdyistä iskuista myöhemmin, Stubb sanoi.

Stubb kieltäytyi kommentoimasta entisen ulkoministerin Erkki Tuomiojan blogikirjoitusta, jossa vaadittiin Israelia maksamaan korvauksia klinikan tuhoamisesta.

Stubb kertoi tuominneensa iskut ja vaatineensa välitöntä tulitaukoa, humanitaarisen avulle perille viemistä sekä rauhanneuvotteluiden aloittamista uudelleen.

Suurlähettiläs Avi Granot toisti puolestaan Israelin kannan, jonka mukaan evakuoidussa rakennuksessa oli ollut palestiinalaistaistelijoita. Israelin mukaan lähistön asukkaita oli varoitettu klinikan pommittamisesta.

Granot tapaa tänään myös Kirkon ulkomaanavun edustajia.

Paikat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

juupe

Palestiinalaiset elävät täysin toisten rahoilla. EU tukee 500 milj./€
ja palestiinalaiset käyttävät ne raketteihin. Ei sellaisella valtiolla ole oikeutusta joka ei pärjää yhtään ilman toisten avustuksia.
Hillutaan vain kaduilla kun pitäisi keskiä työtä, yrityksiä, viljellä appelsiineja ja kasvattaa omavaraisuutta niinkuin juutalaiset tekevät jokapuolella maailmaa.

Tepa

Ei niin voi tehdä! Jos ruvettaisiin vain rakentamaan omaa hyvinvointia ja luovuttaisiin Pyhästä Vihasta, niin mihin Hamasia ja muita terroristeja enää tarvittaisiin?

Arabit ovat osanneet hoitaa asiansa paljon suomalaisia paremmin. Jos Suomi olisi ymmärtänyt sijoittaa Karjalan evakot nykyisen itärajan pintaan rakennettaville slummileireille, niin meidänkin asiat olisivat nyt yhtä hyvin kuin arabeilla. Karjala tosin olisi ihan yhtä vahvasti ryssän miehittämä, ellei sitten Neuvostoliiton romahduksen jälkeisessä itänaapurin alennustilassa olisi käynyt hyvä tuuri.

Olisi kannattanut jossain vaiheessa myös keksiä, että Karjalassa asuneet suomalaiset ovat oma, muista suomalaisista erillinen kansa, jolle kuuluu oma valtio. Sen itärajan pitäisi kulkea vähintään Vienanmerellä, mieluummin Uralilla. Olisi myös kannattanut perustaa uskonto, jonka keskeisimpiin kuuluva pyhä paikka sattuu sijaitsemaan Pietarissa, tai esim. Moskovan Kremlin kohdalla.

Juhani Venetvaara

Kenen iskut Stubb on tuominnut? Nähtävästi vain Israelin, koska hänellähän olisi ollut jo runsaasti aikaa tuomita terroristijärjestö Hamasin israelilaisiin kohdistuvat iskut. Tuomioita ei vaan ole kuulunut. On outoa, että jopa arabimaista Egypti ja Saudi-Arabia ovat kritisoineet avoimesti Hamasin siviileistä piittaamatonta rakettitouhua ja todenneet sen vastuulliseksi nykytapahtumiin, mutta Suomen ulkopoliittinen johto ei kykene edes lievään kritiikkiin selkeästi terroristien lietsomiin Gazan tapahtumiin.On kai turvallisempaa ja vieläkin 70-luvun hengessä trendikkäämpää tuomita terrorismista kärsivä Israel ja osoittaa näin salonkikelpoisuutensa islamilaisen maailman edessä.

On naurettavaa tehdä numero yhdestä kirkon klinikasta. Vetäytyessään vuonna 2005 Gazasta Israel lhjoitti kokonaisen sairaalan gazalaisille.Eiköhän sieltä löydy uusi tila kirkon klinikalle.

kiravuo

"Ei sellaisella valtiolla ole oikeutusta joka ei pärjää yhtään ilman toisten avustuksia."

No annetaan palestiinalaisille se oma valtio ensin ja katsellaan sitten miten pärjäävät. Nythän Gaza on ollut Israelin ja Egyptin torppaama ghetto. Yhtä hyvin voisimme arvostella Varsovan gheton juutalaisia siitä, että eivät saaneet omaa kaupunginosaansa toimimaan.

Sitten voi kyllä kysellä miten koko muu Palestiina on leiviskäänsä hoitanut ja epäilemättä suuri osa nykyisestä kurjuudesta olisi voitu saavuttaa ilman Israelinkin toimenpiteitä.

kiravuo

mää

Gazassa on ollut jo vuosia palestiinalaisten itsemääräämisoikeus, siellä ei ole ollut vuosiin yhtään israelilaista. Gazassa todellisuudessa taistelee Hamas ja PLO. Paitsi tietysti nyt:)

Syyria ei ole suostunut tekemään rauhansopimusta Israelin kanssa, vaikka Israel on sitä yrittänyt vuosikymmeniä. Golanin kukkulat ovat erittäin tärkeitä taktisesti mahdollisessa sodassa, joten ilman rauhansopimusta ei Israel tule niitä vihamieliselle diktaattorivaltiolle luovuttamaan.

Vieras

Kyllä nämä vaatimukset välittömästä tulitauosta ja väkivaltaisuuksien lopettamisesta ovat vain normaalia diplomatiaa jotka "kuuluu sanoa" tässä tilanteessa mutta jokainenhan ymmärtää rivien välistä että tällä tarkoitetaan sitä että ensin on saatava riittävät takuut rakettien ampumisen loppumisesta itsenäisen suvereenin valtion, tässä tapauksessa Israelin, alueelle. Myös arabimaat ovat ymmärrettävästi olleet hyvin maltillisia lausunnoissaan koska sielläkin hyvin ymmärretään että minkään itsenäisen valtion velvollisuus ei ole sietää sellaista.

Juhani Venetvaara

Suomen linja on ulkoministeri Stubin mukaan ”mahdollisimman objektiivinen.” Niinpä Israelin Suomen suurlähettiläs saikin ottaa häneltä vastaan hyvin voimakkaat tuomiot Gazan tapahtumista. Sen sijaan ns. palestiinalaisten edustajan ei tarvinnut ottaa vastaan pienintäkään kritiikkiä, tuomioista puhumattakaan. Hänen kanssaan käytiin läpi lähinnä ”tilannekatsaus palestiinalaisten näkökulmasta” , kuten Stubb ilmaisi. Miten kilttiä. Todella mieluista postia ns palestiinalaisten edustajalle vietäväksi terroristeille!

tapio_o_neva

Suomessa on Kansallisen Kokoomuksen vallasta väistyvän veljespuolueen, Yhdysvaltain republikaanisen puolueen, linja. Suomen ei olisi pakko nöyristellä Israelillekaan, ellei ajatella, että Suomen tulee olla yhtä rähmällään Israelinkin edessä kuin mitä se on ilmatuen vuoksi Yhdysvaltain edessä.

Nyt pitäisi miettiä, mikä on ulkoasiainministeri Hillary Clintonin linja. Onko hän kuin Madeleine Albright vai jotain muuta? Kovinkaan paljoa eivät Janne Virkkunen tai Tapani Ruokanen ole usuttaneet kokoomusministereitä Häkämies tai Stubb Hillary Clintonin juttusille tai sitten heillä ei mitään asiaa olekan Yhdysvaltain ulkoasiainministerille, koska ovat määritelmän mukaisesti pelkkiä republikaaneja.

Klinikka Gazassa kuuluu Israelin kansanterveyteen, josta vastannee terveysministeri http://www.health.gov.il/english/

http://en.wikipedia.org/wiki/Health_Minister_of_Israel

Marokkolainen Jaakov Ben-Jezri on eläkeläisten puolueen ministeri. Toivottavasti haavoittuneet palestiinalaislapset pääsevät hänen ikäisikseen terveinä tai vammautuneina invalideina.

Tepa

Veikkaan, että rva Rodham Clintonin henkilökohtainen linja on pehmokovis/pehmohaukka, kuten miehensäkin. Melko oikeistodemari, joskin siitä parin piirun verran vasemmalla feministisissä ym. poliittisen korrektiuden kysymyksissä. Presidentinvaalikampanjassa kannat oli tieysti linjattu tarkoitukseen sopivalla tavalla. Lähi-idän asioissa en nyt ihan heti jaksa uskoa, että tällaisen poliitikon profiiliin sopisi juutalaisten ärsyttäminen. Tosin täytyy ottaa huomioon, ettei amerikanjuutalaisten suuri enemmistö taida olla mitään kovin jyrkän linjan Likud/pro-siirtokunnat -henkistä väkeä, mutta tuskin silti ryhtyy kovin Israel-vastaiseksi. USA:n linjan tulee kuitenkin määräämään Obama, tai häneen vaikutusvaltaa omaavat tahot, joten Israelille penseämpikään linja ei siten ole poissuljettu vaihtoehto.

Tepa

Ainakaan siinä mielessä ei, että se paljon himoittu kansakunnan johtoasema puuttuu.

Mielenkiintoista nähdä, minkälaista strategiaa/taktiikkaa Obaman hallinto keksii Iranin, Syyrian ja kumppaneiden suhteen.

tapio_o_neva

Stubbille tuntuu olevan hieman epäselvää, kuka on palkanmaksaja ja kuka on esimies. http://www.tpk.fi/

Muumimamma on aivan liian hyväsydäminen ihminen, jotta hän voisi palauttaa työnjohto-oikeuden. Stubb ei tohtorinakaan tajua, että Suomen ulkopolitiikkaa pitäisi edelleen hoitaa kansanedustaja Tuomiojan käsikirjoituksen mukaan, vaikka tämä paljastettiin jo Itse Valtiaissa.

Ennen vanhaan yksikään ulkoministeri ei tehnyt omiaan, sitä, mitä Kekkonen ei olisi hyväksynyt. Joskus ulkoministeri joutui syrjään niin kuin Keijo Korhonen, kun hän everstijuntassa ajoi liian määrätietoisesti Suomen etua niin, että neukut hermostuivat. Tarvittiin hienostuneempia otteita.

Parlamentaarinen hallitusmuoto rämettää aivan kaiken. Tunarit hyppivät pöydällä ja nököhampaiset pikkuoravat määrittävät ulko-, puolustus- ja kauppapolitiikan: ne isojen miesten politiikka-alat.

Suomessa on tasa-arvo jo niin pitkällä, että valkaistut hampaat ja väitöskirja mistä tahansa aiheesta riittää raskaaseen sarjaan. Kuitenkin Eurostoliiton integraation vuoksi Suomen ulkoasiainministeristä tulee pelkkä provinssiulkoministeri.

Jotenkin toivoisi, että Risto EJ Penttilä nousisi korokkeelle ja julistaisi Stubbille, että "on aika puhua asioista niiden oikeilla nimillä".

Israel tuhoaa muitakin avustuskohteita, mahdollisesti työntekijöineen, ellei asiaan reagoida nyt.

Kokoomusnuoret voisivt panna housut jalkoihinsa ja hameet päällensä ja järjestää rauhallisen kynttilämielenosoituksen Israelin lähetystön edessä.

Tepa

"Stubbille tuntuu olevan hieman epäselvää, kuka on palkanmaksaja ja kuka on esimies. http://www.tpk.fi/"

Ainakaan tasavallan presidentti ei ole ulkoministerin palkanmaksaja, sillä eihän t.p. ole edes (palkkatulo)veronmaksaja. Presidentin palkkio on verovapaa.

Presidentti ei ole myöskään ulkoministerin työnantaja, joten ei hänellä ole työnantajan direktio-oikeutta, vaikka ulkopolitiikan johtoasema onkin.

Hyväsydämisyys on Muumimammalla Tuomiojan luokkaa. Tästä asiastahan ovat jotkut oikeastikin hänen johdettavanaan olleet lausuneet omat todistuksensa julkisuudessa. Uskottavuutta ja painoarvoa lisää se, että lausujat lienevät omia aatetovereita.

Toki Kekkonen voisi olla pelastus Suomelle 2000-luvullakin, mutta hän on uskoakseni nykyisin vieläkin heikommassa kunnossa kuin viimeisinä vallassaoloaikoinaan. Haudasta ylös kaivettua miestä tuskin sentään mikään hovikaan tohtisi pitää valtansa kulissina. Koska yli-inhimillisiä presidenttejä ei enää ole tarjolla, joudutaan tyytymään niihin s-nan tunareihin, eli tavallisiin poliitikkoihin. Kenenkään sellaisen käsiin tuskin Kekkonenkaan presidentin yksinvaltaa uskoisi, vaan kääntyisi parlamentaarisen demokratian kannattajaksi.

tapio_o_neva

Kyllä on melko vaikeaa presidentin täyttää perustuslain vaatimuksia, jos ulkoasiainministeri on nakugolffista haaveileva hammasvalkaisu- tai hammastahnamainos, jolla ei ole oikeastaan mitään työtä, mutta jolle on mielenkiintosita "osallistua keskusteluihin" ja olla mukana 26 muun jäsenvaltion provinssiulkoasiainministereiden jatkona.

Onkohan nyt niin, että Kirkon ulkomaanavun on kirjoitettava kaunis kirje espanjalaiselle korkea-arvoiselle valtuutetulle, entiselle NATO:n pääsihteerille, joka kirjoitti kirjan 55 syystä, miksi Espanjan ei pidä liittyä NATO:on, jotta tämä ryhtyisi Euroopan unionin nimissä puuttumaan vandalismiin Gazassa?

Muistaako kukaan nyt mitään muuta saavutusta Stubbilta kuin Etyj:n ajaminen karille Georgiassa ja Etyj:n sotilastarkkailijoiden karkoitus mandaatin loppuessa Georgiasta?

Juhani Venetvaara

"Palestiinalaiset ovat altavastaajia eikä heitä epäillä sotarikoksista"

Viattomiin siviileihin kohdistuneet itsemurhaiskut, rakettien ampumiset kouluihin , sairaaloihin, koteihin, linja-autopysäkeille. Israelilaisten sotilaiden sieppaukset israelin puolelta ja hedän elämällään kiristäminen jne. Lasten kouluttaminen ja lähettäminen terroristisiin tehtäviin. Siviilien suojakilpenä käyttäminen. Sairaaloiden, koulujen ja moskeijoiden käyttäminen terroristisiin tarkoituksiin jne. Siis ei epäillä sotarikoksista?

Yhtään ns. palestiinalaisten lasta ei olisi "murhattu" ellei raketteja israelilaisiin asutuskeskuksiin olisi ammuttu. Yksinkertaista! Jopa Egypti ja Saudi-Arabia ovat tämän ymmärtäneet ja tuominneet Hamasin. Terroristijärjestö Hamas on yksin syyllinen ja on toimillaan lasten, jopa omien lastensa murhaaja. Israelilaiset suojelevat omia lapsiaan ja siviiliväestöään. Se on itsenäisen valtion tehtävä. Vastuuta tapahtumista nämä lasten murhaajien johtajat eivät tietysti kykene ottamaan, vaan piileskelevät esimerkiksi sairaaloissa lääkäreiksi ja hoitajiksi tekeytyneinä.

tapio_o_neva

Osaako kukaan luetella, mitä kaikkia rooleja ja kansallisuuksia Mossad käytti Golda Meirin määräämässä murhakampanjassa 1970-luvulla, joka johti Norjaan asettuneen ja norjalaisen kanssa naimisiin menneen marokkolaisen kylmäveriseen murhaan Lillehammerissa?

Moniko Suomen juutalainen on puolueettoman YK-palveluksensa jälkeen värvätty YK-palveluksessa hankkimiensa tietojen vuoksi IDF:ään esimerkiksi Libanonista?

Pauke

Vaikka Tuomioja entisenä ulkoministerinä uskalsikin tuomita iskut eikä vain kehoittaa ottaa asiat esille suurlähettilään kanssa, on mielestäni korvausvaatimusten esittäminen pelkkää oppositiopopulismia.

Mitä vaateita SDP hallituskaudellaan esitti suurvalloille tuhotusta omaisuudesta lähialueillaan?

Helppo on peesata Israelin kovistelijoita, kun puolen Euroopan yleinen mielipide jo valmiiksi tuomitsee iskut.