Sunnuntai 27.5.2012

”Anteeksi, Charles Darwin”

Luotu: 
12.2.2009 17:33
  • Kuva: EPA/All Over Press
    Britannian posti julkaisi uuden evoluutioaiheisen postimerkkisarjan Charles Darwinin merkkivuoden kunniaksi.

Evoluutioteorian isän Charles Darwinin syntymästä tuli torstaina kuluneeksi 200 vuotta. Darwinin pääteos Lajien synty mullisti aikansa luonnontieteelliset käsitykset ilmestyttyään 150 vuotta sitten.

Britannian posti julkaisi uuden evoluutioaiheisen postimerkkisarjan merkkivuoden kunniaksi.

Darwinia juhlittiin erityisesti Britanniassa ja Ecuadorin Galapagossaarilla, missä hän sai evoluutioteorian synnyttäneen oivalluksen. Saarille virtaa nykyään niin paljon innokkaita turisteja, että niiden herkkä luonto on vaarassa.

Evoluutioteoria aiheuttaa jatkuvasti kiivasta poliittista ja uskonnollista keskustelua. Darwinia kiinnostaneet aiheet ovat myös yhä tieteellisen tutkimuksen kohteena.

Viime syksynä Englannin kirkko myönsi ymmärtäneensä tiedemiehen aikoinaan väärin. Kirkon mukaan juhlavuosi on sopiva aika pyytää Darwinilta anteeksi.

Henkilöt: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

Ilkka Luoma

Evoluutiolla ei ole tunteita, adjektiiveja eikä sinänsä ihmistä tai eläintä
[orig. 18.01.2009]
(Helsingissä avattiin suurelle yleisölle tarkoitettu Tieteen päivät 0/ 7.1.2009 - päivät kestivät sunnuntaihin 11. päivään saakka - Aiheena Evoluutio 1/)

[ ... ihmiset kipristelevät ilmastonmuutoksessa 2/, joka sekin on evoluutiota. Neljän - viiden asteen nousu 2080 mennessä aikaansaa hankaluudet, joissa itse luonto toimii vaikka ei ihmistä enää olisikaan. Hitaat muuttujat 3/ kiihtyvät meille ylitsepääsemättömiksi ongelmiksi. Evoluutio ei ole riippuvainen itsessään meistä ... ]

Ihminen hakkaa metsiä. Ihminen ryöstökalastaa. Ihminen polttaa vuosimiljoonaiset varastohiilidioksidit niin kiihtyvästi, että arviokatastrofiin riittävä ilmaston ka. 3~5 asteen nousu saavutetaan peruuttamattomasti jo tällä vuosisadalla.

Ihmiskunta ei ole oppinut säästämään - aikomusvauhti siihen on aivan liian hidas. Meneillään oleva muutosprosessi jo itsessään pitää käynnissä muutoksia, joiden vääjäämättömyys ajaa meille tuntematonta evoluutiota - meille ihmiskuntana miltei mahdottomana yhtälönä. Harvennus ja harventuminen ovat myös evoluutioita.

Ihminen on yksinkertaisesti jo nyt liiaksi sormeillut materia- ja energiakiertoja. Ihmisen mukavuudenhalu kokee paluun arkeen - evoluutio järjestää ilman adjektiiveja ja inhimillisyyttä olosuhteet, jotka ovat aina suosiollisia joillekin, eikä enää välttämättä ihmiselle itselleen. Nyt on kyse ihmiskunnan mukautumiskyvyn ylityksestä - paluu ei tapahdu vaurioittamatta meidän elossapitojärjestelmiä - vaan ne muuntuvat tuntemattomaan suuntaan.

Evoluutio reagoi hitaasti, mutta myös nopeasti. Hitaus on momentiltaan järjestäytyneempi, kun taas kiihtyvä nopeus aikaansaa kaaosta, jossa evoluutio on tuntemattomien yhtälöiden muutosprosessissa. Suuri luomakunnan mallinnuskaava on vielä tietämättömissä - ainakin meiltä ihmisiltä - kiihkeästä etsinnästä huolimatta. Olisiko se lähempänä kuin arvaammekaan?

Ihminen itsessään on säilyttäjäna kasvattaja. Yhteiskunta työtätekevänä ilmiönä on saavutetusta irtautumaton - ikiaikaista ei ole silti kuin evoluutiossa, jossa seurausta edeltää aina syy. Aikaansaamamme syy on ylittänyt meille "varatun osuuden elintilasta". Nyt tuo meistä "ulkopuolinen osuudenhaltija" ottaa osansa - ilman adjektiiveja ja kaltaistamme suuntaavaa itsekkyysinhimillisyyttä.

Luonto muuttuu, se on varma. Varmuuteen kuuluu vaiheistus, jossa elolokeromme kaventuu uuteen mittakaavaamme - asteikkoon, jossa määrämme on suhteutunut lajiharmonian asettamaan mittakaavaan. Luonto ei rankaise - vain ihminen on rangaissut. Eläinkunta ei kosta, vain ihminen on kostanut - eläinkunta vain syö pysyäkseen evoluutionsa suosiollisuudessa.

Ihmiskunnan biomassa vastaa muurahaispopulaatioiden määrää. Maapallon biomassasta ihmiskunnan osuus on hyvin pieni - miltei olematon. Evoluutiossa muualla kuin ihmiskunnassa on tapahtumakertymä, jonka mittakaava ei satu edes samoille asteikoille kanssamme.

Evoluutio raivaa soveltuudelle ja sopeumalle tilaa. Voisi arvata, että hallitsemattoman nopeassa ihmisvaikutteisessa tilanneavaruudessa suurimmat biomassat määräävät hitaan varmasti evoluution suunnan seuraten kokonaisharmoniaa, vahtimatta aina. Evolutiivinen harmonia kasautuu kuin palapeli, jossa kuvana ei ole ihminen. Tuo kuva on jo määrätty jossain - se on jo tietona olemassa, kuten tieto kaiken alusta on joka hetki läsnä.

Lopullisen loputtomuuden avaa eliöistä massiivisin. Virukset ovat aikakoneita, joilla on "tehtävä". Virukset istuuvat isäntäänsä ja huolehtivat tasapainosta - suurimmatkin ovat kaatuneet, mikäli harmonia on ylittynyt liiaksi. Viruksilla on oma evoluutio, jonka rakenne ja päämäärä on meille tuntematon.

Ihminen evaluoi itsensä apuvälineidensä kautta massiivisen ympäristötuhon rajalle. Se ei varmaankaan ole jäänyt huomaamatta eliökunnan tasapainoaistimuksissa. Voisimme odottaa luomakunnan vastaiskua - ilman rankaisua, ilman kostoa - ainoastaan paluuna tavoiteltuun tasapainoon. Kaikella on aikansa, ja kaikella on loppunsa. Vain kierto on varmaa.

0/
http://www.tieteenpaivat.fi
1/
http://fi.wikipedia.org/wiki/Evoluutio
2/
http://ilkkaluoma.blogspot.com/search?q=ilmasto+muuttuu+ihmisen+kanssa
3/
http://ilkkaluoma.blogspot.com/search?q=hitaat+muuttujat+voivat+kiihty%C...

Ilkka Luoma
...

Mielipidekirjoitukseen liittyvät kuvakansiot~
Tieteen päiviltä 8. ja 9. tammikuuta 2009 - kuvia saa käyttää vapaasti ylläolevan kirjoituksen yhteydessä - Copyright by Ilkka Luoma 2009.

Kansio 1 - 1. päivä evoluutiota
--- http://www.kuvaboxi.fi/julkinen/2baoe+ilkka-luoma-tieteen-paivat.html ---

Kansio 2 - 2. päivä evoluutiota
--- http://www.kuvaboxi.fi/julkinen/2bbcu+ilkka-luoma-science-days.html ---

universal

Olet selvittänyt eräälle nuorelle miehelle tärkeitä kysymyksiä. Mitä me olemme, mistä me tulemme , ja miksi me olemme sellaisia kuin olemme?

Darwinin selitys elämälle on niin vakuuttava , ettei siinä enää vanhoja uskontoja ja uskomuksia tarvita.

Täytyy tosin myöntää että myös psykologia on ollut myös suureksi avuksi ihmisen elämän kummallisuuksia ratkottaessa. Siihenhän Darwin ei tainnut pahemmin kantaa ottaa.

Vieras

Lapsena minulle kerrottiin satua, että sammakosta tuli prinssi. Nyt sama kerrotaan minulle tieteenä - sammakosta prinssiksi muuttuminen kesti vain hiukan kauemmin - ja pitäisi muka uskoa. Valitan ei vakuuta ilman todellisen elämän todisteita.

Saahan sitä tieteen avulla pyrkiä rakentamaan tarinoita, mutta olennaiset osat evotluutioteoriassa pysyvät uskon asioina ja niihin ei evoluutioteoreetikot ole pystyneet antamaan todisteita. Ei vakuuta näillä todisteilla vaikka kuinka paljon tähän kuplaan puhalletaan ilmaa - on vaan suurempi kupla kuin mitä talous/internet kuplat, joihin niin kovasti aikanaan uskottiin.

Akateeminen pätkätyöläinen

"Lapsena minulle kerrottiin satua, että sammakosta tuli prinssi. Nyt sama kerrotaan minulle tieteenä - sammakosta prinssiksi muuttuminen kesti vain hiukan kauemmin - ja pitäisi muka uskoa."

Kyllä ne simsalabim-tomusta-mies-ja-kylkiluusta-nainen-sadut on vakaasti siellä uskonnon puolella. Kannattaisi ottaa edes hieman selvää vastustamastaan asiasta, ettei tee itsestään aivan pelleä.

Evoluutiosta on muuten todisteita luvuttomasti, mutta jotenkin epäilen arvon Vieraan halua tutustua niihin. Siinähän voisi vaikka oppia jotakin ja joutua muuttamaan mielipiteitään. Hui kauhistus.

jotos

"akateeminen pätkätyöläinen" mainita esimerkin makroevoluutiosta,jossa eläinlaji tai lajiryhmä on muuttunut toiseksi?
Mikroevoluutiota eli lajin sisäistä muuttumista tietenkin esiintyy.