Kun Suomessa kiistellään Lex Nokiasta, 17. helmikuuta Portugalissa astui voimaan uusi työntekijöiden yksityisyyttä suojeleva laki (laki 7/2009).
Lain artikloissa 21 ja 22 rajataan työnantajan oikeuksia käyttää ja säilyttää työntekijöitten biometrisiä tietoja sekä ”kunnioittaa työntekijän yksityistä viestintää”.
Yksinkertaistaen lain voidaan katsoa tarkoittavan, ettei työnantaja saa valvoa alaistensa työpaikalta lähettämiä yksityisiä sähköposteja.
Samassa laissa säädettiin tiukat rajoitukset myös työpaikoille asetettaviin valvontakameroihin.

Kommentit
Meidän pitäisi ottaa
Meidän pitäisi ottaa mallia...
Mikä tässä on
Mikä tässä on vastakohtaa?
Onko siis ajatus se, että Portugalissa suojataan yksityistä viestintää ja Suomessa ei? Tämähän ei pidä paikkaansa - Suomessa on jo vuonna 2001 säädetty työelämän tietosuojalaki.
Ja veikkaanpa asiaa tuntematta, ettei Portugalin laki koske lainkaan tunnistetietoja. Ehkä Anna Roschier voisi kysellä laista vähän tarkemmin?
Ennen vanhaan sai ankaran
Ennen vanhaan sai ankaran kepityksen, jos käytti työnantajan etanapostia henkilökohtaiseen kirjeenvaihtoon. Tietotekniikka näyttää muuttaneen tämän kuvion päinvastaiseksi.
Linkki alkuperäiseen lakiin 7/2009
En tosiaan löytänyt yksilöintiä tunnistetiedoista lukiessani lakiuudistuksesta ja tutkiessani lain kohtia 21 ja 22.
Omakohtaista tutkimusta voi harrastaa uutislinkistä, jonka liitän alle. Valitettavasti se on protugaliksi ja käännöstä ei toistaiseksi ole saatavissa.
http://www.realtime-itcompliance.com/laws_regulations/2009/02/surveillan...
Anna Roschier
google auttaa
translate.google.com niin kääntyy auttavasti portugalista suomeksi
Kummallista
Luulisi työnantajalla olevan oikeus työpaikalla, työnantajan välineillä ja työaikana valvoa työntekijän viestintää - sekän on työtä, mitä pitäisi muutoinkin valvoa.