Uusi Suomi / Ulkomaat Perjantai 10.2.12 Aseta US kotisivuksi

Berlusconi jyräsi kansanäänestyksen - Takaisin ydinaikaan

Berlusconi jyräsi kansanäänestyksen - Takaisin ydinaikaan
Julkaistu: 24.2.2009 18:26
Kuva: EPA / All Over Press
Kuva
Kuva: EPA / All Over Press
Italia palasi tiistaina ydinvoiman käyttäjäksi 22 vuotta kestäneen kiellon jälkeen. Italian pääministeri Silvio Berlusconi ja Ranskan presidentti Nicolas Sarkozy allekirjoittivat yhteistyösopimuksen, joka sisältää neljän ydinvoimalan rakentamisen Italiaan.

Rakentamisesta vastaavat italialainen energiayhtiö ENEL ja ranskalainen EDF. Italialaisyhtiö antoi ymmärtää, että uusia reaktoreita voi tulla tulevaisuudessa enemmänkin. Ydinvoimaloiden on määrä olla käytössä viimeistään vuonna 2020.

Berlusconin hallitus jyräsi näin vuoden 1987 kansanäänestyksen tuloksen, jolla Italia luopui ydinvoimasta. Berlusconi haluaa ydinvoiman avulla vähentää Italian riippuvuutta ulkomaisesta öljystä ja kaasusta.

Sarkozy vaati suojatoimia

Sarkozy vaati johtajien tiedotustilaisuudessa EU:ta vastaamaan mahdollisiin Yhdysvaltain protektionistisiin toimiin samalla mitalla. Sarkozy uhkasi käyttää ensi viikonvaihteen EU:n kriisikokouksessa tarvittaessa tiukkaa kieltä. Hänen mukaansa Ranska ja Italia vaativat EU:lta yhdessä "vahvoja päätöksiä."

Sarkozy sanoi, että EU:n pitää olla valmis suojelemaan maatalouttaan ja teollisuudenalojaan, mikäli Yhdysvallat tekee niin.

 
Uusi Suomi - STT
Uusi Suomi - STT
 

Tähän uutiseen liittyvät asiasanat

 
 
 
 

Kansalta on turha kysellä

Kansalta on turha kysellä tällaisia asioita. Mutu tuntumalta ollaan vastaan kaikkea mitä ei ymmärrä tai mikä vähänkin vaikuttaa ongelmalliselta. Hyvä päätös!

Belissimo

Näin tekee viisaat, Italialaiset, omavaraiseen energiantuotantoon sekä ilmastoystävälliseen aikaan siirtyen. Meillä Suomessa kehitystä ja turvallisuutta jarruttaa punatatti, kommari, feministi ja *esbo jonka Silvio selätti elintarvikevirastokiistassa karismalla hurmaamalla. Italia on viisaasti myös NATOjäsen mitä Suomi ei änkyräpressan ja kommarien takia ole vaikka stalininurut alkavat laulamaan varmasti meille heti kun kriisi puhkeaa. Me eletään "Tatin" alla. Sellainen pressa kuin kansakin?

 
 
ILMOITUS

Yritysblogit

Sami Järvinen
Sami Järvinen, Navi Group
 
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola, Omistajayrittäjä.fi
 
 
 

Tilaa US-uutiskirje

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.

 

Luetuimmat

 
 
 
 
 

Kysely