YK:n kehitysohjelman tukema Aids-komissio vaatii seksityön laillistamista koko maailmassa. Komissio vaatii kansainväliseltä yhteisöltä myös useita muita toimia seksityöläisten aseman parantamiseksi.
Komission tärkein ehdotus on, että vapaaehtoinen prostituutio on tulkittava samanlaiseksi työksi kuin mikä tahansa muukin ammatti. Virallinen ammattiasema vähentäisi seksikauppaan liittyviä haittoja ja parantaisi seksityöläisten asemaa monin tavoin, komissio toteaa raportissaan.
Samalla seksikauppa siirtyisi valtioiden valvontaan ja sitä kautta nykyistä paremmin myös hallintaan. Yhteiskunnan kontrolli tarkoittaisi muun muassa HI-viruksen leviämisen vähenemistä ja prostituoitujen kokeman väkivallan vähenemistä.
- Kaikki lait, jotka kriminalisoivat ja alistavat ihmisryhmiä, ajavat ihmiset maan alle pois terveyspalveluiden luota. Se lisää HI-viruksen leviämisen riskiä, komissio arvioi ja kutsuu tiedotteessaan tällaisia lakeja ”pahoiksi laeiksi”.
Seksikaupan laillistamisen lisäksi komissio vaatii kaikkien vapaaehtoisten seksiaktien vapauttamista lainsääntelyn piiristä.
Tällä hetkellä yli 100 maassa esimerkiksi samaa sukupuolta olevien ihmisen välinen seksi on tavalla tai toisella rangaistavaa. Ankarimmin homoseksiin suhtaudutaan Iranissa ja Jemenissä, joissa homosuhteista voidaan tuomita kuolemaan.
Tärkein syy seksikaupan vapauttamiseksi on erottaa selkeästi toisistaan paritus ja ihmiskauppa sekä vapaaehtoinen seksityö.
Suomessa käynnistyi viime viikolla keskustelu seksin ostamisen täyskiellosta, kun oikeusministeri Anna-Maja Henriksson (r.) ilmoitti aloittavansa kieltolain valmistelun ohi hallitusohjelman.
Suomessa seksin ostaminen alaikäiseltä ja parituksen tai ihmiskaupan uhrilta on kielletty laissa. Vapaaehtoista seksikauppaa ei säädellä lailla.
Tänään julkaistun raportin kirjoittanut Aids-komissio saa tukea YK:n kehitysohjelmasta ja sitä tukee muun muassa pääsihteeri Ban Ki-moon.


Kommentit
Niinpä niin, tämä pitäisi kertoa Suomen vanhoillisille ministereille.
Eiköhän Suomikin jossain vaiheessa päädy samaan ratkaisuun, vaikka nyt vielä yritetään toistaa Ruotsin tekemää virhettä kaiken seksikaupan kieltämisestä. Kieltojen seurauksena parituksesta tulee aina vain selkeämmin järjestäytyneen rikollisuuden ja ihmiskaupan pelikenttää.
Näin on, Suomi on tunnettu useista turhista kielloista jotka ei toimi enää nykyaikana.
Jos minä paritan kännykkäni handfreekuulokkeen kanssa bluetoothissa, on se sitten järjestäytynyttä rikollisuutta?
Kommentti on poistettu
Ei tule onnistumaan Suomessa. Seksityön hyväksyminenhän on hyvien naisten alistamista. Hyväksymällä seksityö ammatiksi ammattien joukkoon, johtaa se parisuhteessa elävien naisten aseman heikkenemiseen, koska he eivät sen jälkeen enää voi kiristää seksillä. Ainostaan seksin käyttö palkitsemiseen onnistuu sen jälkeen mutta eihän miestä voi koskaan palkita koska mies on sika - naisten mielestä. Toisaalta, kyllähän Viivikin tykkää Wagnerista (mutta se on vain sarjakuvaa).
Suomi gogo puupäät. Jos huoraaminenkin kiellettäisi ja discorahaa ei tulisi enää seinästä. Kuka tänne jäisi?
"Suomessa seksin ostaminen alaikäiseltä ja parituksen tai ihmiskaupan uhrilta on kielletty laissa." Epäilen! Vai voisiko joku kertoa lainkohdan jossa sanotaan ettei paritettu saa ostaa seksiä?
Seksiä ei saa ostaa paritetulta.
Kerrankin viisauden sanoja YK:sta sen ainaisen jankuttamisen sijaan
Hieman järjen valoa sisäsiittoiseen hurrihämärään sekä siihen Räsäsen mustaan ja angstiseen koston jumalan valtakuntaan.
Kiitos.
Tästä aiheesta onkin jo muuten tehty todella hyvä piirrosdokumentti: http://www.youtube.com/watch?v=k1LVt7_nKUo
No niin Henriksoni, mites nyt suu pannaan.
Kuten elokuvissa! Batmanin ensi-illassa oli yhdistetty fiktio ja todellisuus ja tässä on myös tavoitteena yhdistää vanhat kunnon länkkärileffat ja huoratalon bisnes, jossa hyvä sheriffi ottaa vallan ilotalosta. Tässä lisää tätä spekulointia: http://youtu.be/cXqBnIRys_I
UN Dessert After Aurora, Colorado Shooting: http://youtu.be/eWGR_heAPzs
UN Demands: Sex Business Is Real Job As Any Other: http://youtu.be/dY95Dv1AmeU
Miksi ei voi toimia EU:sa kuten muutkin sivistysvaltiot. Saksa, Italia ja Espanja. Miksi jos meidän on pakko olla EU:ssa, pitäisi seurata Ruotsin tekemisiä. Senkö takia, kun Oikeusministeri ite puhuu ruotsia?
YK,ssa on laajempi näkemys ja kokemus laittoman seksikaupan haitoista.Kenen etua kielloilla haetaan?
Kielloilla perinteisesti haetaan haittaa muille, vaikka omaa etua ei ole luvassakaan.
Onko veronkeruu tästä työstä sitten paritusta?