Sunnuntai 27.5.2012

Tiibetissä varauduttu levottomuuksiin - vuosipäivää vietetään

Luotu: 
10.3.2009 08:19
  • Kuva: EPA / All Over Press
    Tiibetin hengellinen johtaja Dalai-lama.

Kiinan viranomaiset ovat varautuneet levottomuuksiin Tiibetissä. Tänään tulee kuluneeksi 50 vuotta Tiibetin kansannousun kukistamisesta. Sen seurauksena tiibetiläisten hengellinen johtaja Dalai-lama pakeni Intiaan.

Dalai-lama vaatii Kiinaa vahvistamaan alueen itsehallintoa. Hänen mukaansa tiibetiläisten tavoitteena ei ole kuitenkaan itsenäisyys.

Kiinan presidentti Hu Jintao varoitti eilen tiibetiläisiä epävakauden lietsomisesta. Viime vuoden vuosipäivän mellakoissa ja niitä seuranneissa tapahtumissa kuoli tiibetiläisryhmien mukaan yli 200 ihmistä.

Maanpaossa elävät tiibetiläiset järjestivät maanantaina Washingtonissa hiljaisen hetken tiibetiläisten kansannousun muistoksi. Samanlaisia kahden minuutin hiljaisia hetkiä oli määrä järjestää eri puolilla maailmaa.

– Olemme täällä kertoaksemme, että 50 vuotta miehitystä, vainoa ja kansanmurhaa on liian paljon, sanoi tiibetiläisten nuorisokongressin edustaja Tsering Palden Valkoisen talon edustalla pidetyssä tilaisuudessa.

– Taistelu Tiibetin vapauden puolesta jatkuu kunnes Tiibet on vapaa, Palden sanoi. Mielenosoittajat marssivat Kiinan suurlähetystön edustalle.

Henkilöt: 
Paikat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

Vieras

Ei ole Suomessa hirveästi Tiibetin asioita käsitelty julkisuudessa. Suomalaisten yritysten Kiinassa tekemät voitot ovat yksinkertaisesti verirahoja.
Aivan kuten natsit, ovat Kiinalaisetkin kykenemättömiä erottamaan niinkin yksinkertaista asiaa kuin oikea ja väärä.
Tiibet on vapautensa ansainnut. Yli miljoona tapettua Tiibetiläistä ja ympäristön tuhoaminen riittää näytöksi minkälainen kumppani Kiina on.