
Radikaali vasemmisto on samoilla linjoilla. Lisäksi kaksi muuta oppositiopuoluetta ovat jo aiemmin vaatineet seksin ostokieltoa.
Sosiologi Claus Lautrup arvioi Jyllands-Postenissa, että seksin osto kriminalisoidaan Tanskassa viiden vuoden kuluessa. Hän on varma, että Tanska seuraa asiassa muita Pohjoismaita.
Kööpenhaminassa toimivien prostituoitujen järjestön puheenjohtaja Anette Rix ei ole aivan yhtä innoissaan. Hän pelkää, että ostokielto johtaa ihmiskauppaan.

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.
Näin se käy
Kilpailin kerran ravintolassa samasta miehestä ammattilaisen kanssa. Typykkä tuli kauniine harmaine silmineen meidän väliin ja tarjosi itseään 200 euroa kerta.
Liukenin paikalta, mutta myöhemmin mies lyöttäytyi taas seuraani. Kysyin,miksei hän ottanut tarjousta vastaan,koska rahasta ei näyttänyt olevan puutetta?
Mies väitti,että on tullut varovaiseksi noin julkealle kaupittelulle,koska noilla tytöillä on taustaverkot, joihin kuuluu monesti jopa poliisi,joka on sitten hanakkana lakia rikkovan miehen kimpussa,jos jotakin menee pieleen. Että silleen...Pihtasin tietenkin jatkossa, vaikka puutteessa olinkin.Ilmaiseksiko olisi pitänyt antaa, ilmiselvälle alan asiantuntijalle?
Tanska perässä?
Kukapa ei voisi vastustaa tätä pahaa asiaa nimeltä seksi? On kovin vaikea vastustaa kristittyjen kaikkein saastaisinta asiaa, sillä muut katsovat heti kieroon, jos puolustaa vapaampaa seksikauppaa.
Suomessa seksin ostamisen kriminalisoiminen paritusten uhreilta on heikentänyt heidän asemaa, sillä ilmiantoja tulee paljon aikaisempaa vähemmän. Aina ei ihminen joko seksinhimossaan malta, tai välttämättä ensimmäisenä tajua, että henkilö saattaisi olla parituksen uhri. Harvassa taas on ihmiset, jotka menevät poliisiasemalle vapaaehtoisesti ilmiantamaan itsensä.
Seksin myyntiä tulee olemaan tasan nin kauan, kuin ihmisillä on haluja, sekä köyhyyttä, joten eikö vain yksinkertaisesti myös tanskalaisten kannattaisi yrittää tehdä myös seksinmyyjien olot mahdollisimman inhimmillisiksi. Toki poliitikoilla on vaikea ymmärtää, että joku seksin myyjä saattaisi jopa nähdä työnsä rahantuloon nähden mieluisana. Ihmisiä on vain niin erilaisia.
Näin se käy- jatkoa
Mies siis OSASI siinä tilanteessa olla varovainen, kun minä vielä seisoin hänen vierellään. Periaattessa,jos itsensä tarjoaja olisi valikoinut kohteensa SATTUMALTA, hän olisi voinut kuvitella meidän olevan pariskunta. Mutta hän tiesi, että mies oli TÄRKEÄ ulkopaikkakuntalainen vieras ja minä vain joku, koska käyn kyseisessä juhlapaikassa noin kerran seitsemässä vuodessa.
En minä niin tyhmä ole, ettenkö voinut päätellä,että tyttö oli nimenomaan järjestetty sinne tätä tärkeää vierasta varten.
Se oli ihmiskauppaa, jota harrastetaan koko ajan myös meillä Suomessa!! Vähät siitä onko poliisi mukana, mutta eiköhän nykyinen laki mahdollista senkin. Tärkeintä näyttää olevan, että joku muu kuin nainen itse on se palvelun järjestäjä.
muuan tapaus
Joka opetti paremmin ymmärtämään miestä ja tapahtui jo markka-aikana samaisessa hotellissa: Mustanpuhuva mies tuli hakemaan tanssiin ja kysyi muitta mutkitta hintaa. Sanoin, että kolmetuhatta koko yö hänen huoneessaan. Selvä, vastasi mies. Aloin nauraa, koska olin luullut tarjouksen olevan vitsi. Selittelin väärinymmärrystä, mutta mies tarttui kipeästi kiinni ja vei minut pimeän ikkunan luo ja käski katsoa kadulle ja kysyi mitä näen. Autiutta ja pimeyttä, vastasin.
Tajuatko nyt, hän kysyi ja sylkäisi sitten kasvoilleni ja häipyi.
Opin kerralla,että nämä asiat eivät ole leikin asioita, vaan niissä on pelisäännöt,joita ei passaa ainakaan naisen lyödä lekkeriksi.Ilmeisesti olisin saanut turpaaan, ellei oltaisi oltu ihmisjoukossa.