Sunnuntai 27.5.2012

”Suomi ei ole sodassa, mutta…”

Luotu: 
26.7.2009 15:00
Päivitetty: 
26.7.2009 15:19
  • Kuva: Petteri Paalasmaa/ Uusi Suomi
    SDP:n kansanedustaja, ex-ulkoministeri Erkki Tuomioja haluaa, että eduskunta keskustelisi suomalaisten rauhanturvaajien Afganistan-tilanteesta heti syyskuussa.

Faktakulma

Isaf-operaatio Afganistanissa

-Nato-johtoisessa operaatiossa mukana 41 maata.

-Suomi on ollut mukana vuodesta 2002.

- Eduskunta päätti viime maaliskuussa lähes kaksinkertaistaa Afganistanin-joukkojensa lukumäärän elokuun vaalien takia 210:een.

- Yksi suomalainen rauhanturvaaja kuoli Afganistanissa tienvarsipommin räjähdyksessä toukokuussa 2007.

Ex-ulkoministeri, kansanedustaja Erkki Tuomioja (sd.) katsoo, että Suomi ei ole sodan osapuoli osallistuessaan rauhanturvaamiseen Afganistanissa.

- Suomi ei ole sodan osapuoli, mutta jos se sellaiseksi määriteltäisiin, sieltä pitäisi lähteä heti pois, Tuomioja kertoo Uudelle Suomelle.

Tuomiojan mukaan kuitenkin tilanne Afganistanissa on muuttunut selkeästi siitä hetkestä, kun Suomi alun perin päätti lähettää maahan sotilaita vuonna 2002. Tuomioja toimi tuolloin Suomen ulkoministerinä.

Nyt kapinalliset käsittävät Tuomiojan mukaan kaikki ulkomaalaiset joukot sodan osapuoliksi.

- Alun perin Afganistanin Isaf-operaatio ja amerikkalaisten oma operaatio olivat aivan eri operaatioita. Lähtökohta oli, ettei suomalaisia rauhanturvaajia viedä sinne maalitauluiksi. Nyt kaikkien maiden tilanne on muuttunut siellä.

Suomea sodan osapuoleksi on väittänyt Ulkopoliittisen instituutin tutkija Charly Salonius-Pasternak. Ulkoministeri Alexander Stubb (kok.) ja puolustusministeri Jyri Häkämies (kok.) kiistivät jyrkästi tutkijan väitteen.

”Tästä asiasta on keskusteltava heti syyskuussa eduskunnassa”

Väkivalta on lisääntynyt tänä kesänä selvästi Afganistanissa, mikä on herättänyt vilkasta keskustelua Uuden Suomen lukijoiden keskuudessa. Heinäkuu on ollut koko kahdeksanvuotisen operaation tuhoisin kuukausi. Tällä viikolla suomalaiset sotilaat ovat joutuneet jo kolmeen aseelliseen yhteenottoon, ja lauantaina suomalaiset joutuivat ensimmäistä kertaa ampumaan itsepuolustuksekseen kapinallisia.

Tuomioja ei halua ottaa vielä kantaa, pitäisikö Suomen vetää rauhanturvaajansa pois Afganistanista, kuten ulkomaankauppaministeri Paavo Väyrynen (kesk.) ehdotti tehtäväksi tulevalla vaalikaudella.

- Tästä asiasta on kuitenkin keskusteltava heti syyskuussa eduskunnassa, ja siitä varmasti keskustellaan, Tuomioja uskoo.

Tuomioja, Väyrynen ja ulkoministeri Alexander Stubb (kok.) keskustelivat viime viikolla Porissa Suomen ulkopoliittisen linjan määrittelystä. Väyrynen halua palauttaa termin "puolueettomuus" Suomen ulkopolitiikkaan. Stubbin mielestä Suomi ei ole enää puolueeton, vaan sotilasliittoon kuulumaton maa.

Myös Tuomioja pitää Suomea ennemmin sotilaallisesti liittoutumattomana kuin puolueettomana.

- Afganistanin sota ja rauhanturvaaminen ei ole muuttanut tätä. Suomi toimii Afganistanissa YK:n mandaatilla. Sitä ei voi koskaan pitää lähtökohtana, että Suomi toimisi jossain Nato-solidaarisuudesta johtuen.

 

Faktakulma

Isaf-operaatio Afganistanissa

-Nato-johtoisessa operaatiossa mukana 41 maata.

-Suomi on ollut mukana vuodesta 2002.

- Eduskunta päätti viime maaliskuussa lähes kaksinkertaistaa Afganistanin-joukkojensa lukumäärän elokuun vaalien takia 210:een.

- Yksi suomalainen rauhanturvaaja kuoli Afganistanissa tienvarsipommin räjähdyksessä toukokuussa 2007.

Jaa artikkeli: 

Kommentit

kpyora

Tuomioja tuntuu keijuvan tiukasti ihan omissa todellisuuksissaan. Onko hänellä mitään kontaktia reaalimaailmaan? Minkälaisena operaationa hän on oikein pitänyt Afganistania? Kaikki normaalit ihmiset tiesivät jo operaatioon lähdettäessä, mihin se voi johtaa.

tapio_o_neva

Jaakko Iloniemi unohti lahjakkaasti, että keskisen ja pohjoisen Afganistanin rauhanturvaoperaatio ISAF ja Yhdysvaltain johtama sotaoperaatio Enduring Freedom.
http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Enduring_Freedom

Lopulta EU:n rauhanturvaoperaatio ISAF:iin yhdistettiin Yhdysvaltain eteläinen ja itäinen sotaoperaatio OEF. Ellei Etelä-Afganistanissa sodittaisi, siirtyisi sota pohjoisemmas.

Operaatioiden kannalta sodankäynnin erottaa rauhanturvaamisesta siten, että siinä käytetään aseistusta, jota poliiseilla ei ole: sinkoja, kranaatinheittimiä ja ilmapommituksia. Se, ampuuko joku suojatulta, että joku toinen pääsee irrottautumaan, ei ole sinänsä vielä ehkä varsinaisen sodankäynnin merkki.

Tarvitaan perustekoa lievempi käsite lievän raiskauksen tapaan: lievä sodankäynti.

Suomalaiset, saksalaiset ja ruotsalaiset harjoittavat vaalien turvaamiseksi lievää sodankäyntiä.

Rampe

Politiikot voivat päästella suustaan mitä tahansa. Puolustusministeri ei voi olla puolueeton. Voiko suomalainen yk-sotilas olla puolueeton kun kohti ammutaan. "Talibanit luulevat ehkä suomalaisia jäniksiksi" (Tuntematon sotilas). Jostain kummasta syystä kaukoidästä käsin on alkanut virrata väkeä Suomea kohti ja ylittävät rajan ilman asianmukaisia kulkulupia. Puolueettomuus ei kuitenkaan merkitse sitä, että ihmisoikeusrikkomukset sallitaan. Eikö vanha kunnon kirosana enää riitä huivipäiden kurissa pitämiseen?

tapio_o_neva

Varmaankaan ei ole suuria epäilyksiä siitä, etteikö yliluutnantti Jyri Häkämies olisi Afganistanissa käytävän sodan osapuoli.

Kysymys on vain siitä, koska yliluutnantti Jyri Häkämies alkaa tunnustaa, että hän on käytävän sodan osapuoli.
----------------------------------------------------------
Minä N.N. lupaan ja vakuutan

valassa
kaikkivaltiaan ja kaikkitietävän Jumalan edessä,

vakuutuksessa
kunniani ja omantuntoni kautta,

olevani Suomen valtakunnan luotettava ja uskollinen kansalainen. Tahdon palvella maatani rehellisesti sekä parhaan kykyni mukaan etsiä ja edistää sen hyötyä ja parasta.

Minä tahdon kaikkialla ja kaikissa tilanteissa, rauhan ja sodan aikana puolustaa isänmaani koskemattomuutta, sen laillista valtiojärjestystä sekä valtakunnan laillista esivaltaa. Jos havaitsen tai saan tietää jotakin olevan tekeillä laillisen esivallan kukistamiseksi tai maan valtiojärjestyksen kumoamiseksi, tahdon sen viipymättä viranomaisille ilmoittaa.

Joukkoa, johon kuulun sekä paikkaani siinä, en jätä missään tilanteessa, vaan niin kauan kuin minussa voimia on, suoritan saamani tehtävän loppuun.

Lupaan käyttäytyä kunnollisesti ja ryhdikkäästi, totella esimiehiäni, noudattaa lakeja ja asetuksia sekä säilyttää hyvin minulle uskotut palvelussalaisuudet. Tahdon myös asetovereitani kohtaan olla suora ja auttavainen. Milloinkaan en sukulaisuuden, ystävyyden, kateuden, vihan tai pelon vuoksi enkä myöskään lahjojen tai muun syyn tähden toimi vastoin palvelusvelvollisuuttani.

Jos minut asetetaan esimiesasemaan, tahdon olla alaisiani kohtaan oikeudenmukainen, pitää huolta heidän hyvinvoinnistaan, hankkia tietoja heidän toiveistaan, olla heidän neuvonantajanaan ja ohjaajanaan sekä omasta puolestani pyrkiä olemaan heille hyvänä ja kannustavana esimerkkinä.

Kaiken tämän minä tahdon kunniani ja omantuntoni mukaan täyttää.
----------------------------------------------------------

Tahdon myös asetovereitani kohtaan olla suora ja auttavainen.

=> Yliluutnantti Häkämies on siitä huolimatta, vaikka on poliitikko luvannut Jumalalle olevansa suora asetovereita kohtaan. Häkämies ilmeisesti siis kertoo totuuten tilanteesta ainakin palveluksessa oleville. Sama vala koskee korpraali Stubbiakin.

Mikko J.

Eiköhän tuo Erkki tiennyt aikoinaan tupinoiltaan mihin lähetti suomalaisia. Turhaa selittelee.

Nyt sitten sotilaiden pitäisi olla vellihousumaitojunalaisina takaisin tulossa.

kpyora

"Eiköhän tuo Erkki tiennyt aikoinaan tupinoiltaan mihin lähetti suomalaisia. Turhaa selittelee..."

Periaatteessa olisi pitänyt tietää, mutta hän on kyllä sen verran tyhmä, ettei asiasta voi olla täysin varma. Minusta kaikkea hänen aiheuttamaansa vahinkoa ei kuitenkaan voi laittaa tyhmyden piikkiin. Eli en pidä häntä täysin syyntakeettomana.

tapio_o_neva

Kyllä Suomenkin joukot voisivat rahoittaa itse itsensä Afganistanissa. Ei muuta kuin prostituutiovankiloita ja ilmasilta seksin oston kieltäneistä maista sinne. Toinen lisärahoitustapa omarahoitteisille ja tulosvastuullisille joukoille voisi olla unikon viljely ja jalostaminen. Paljoa valmista ryöstettäväähän ei köyhässä Afganistanissa olekaan.

Vieras

Samalla tavoin kuin vaalien korruptoitumisraja hämärtyi ja vastuu sen rajan hämärtymisestä delegoitiin ovelasti koskemaan kaikkia suuria puolueita, Nato kykeni delegoimaan oman operaationsa kaikille Afganistanissa oleville YK.n mandaatin alaisille joukoille.
Vastakkaisuuden asettelun kaupattiin olevan ohi kotimaassa ja Afganistanissa siirryttiin rauhanturvaamisesta rauhaan pakottamiseen ja sitä myötä sotaan.
Intelligentsia on aina hävinnyt sotakoneiston jyllätessä.

tapio_o_neva

"Intelligentsia on aina hävinnyt sotakoneiston jyllätessä."

Kyllähän näitä maistereita, tohtoreita, professoreja ja päivystäviä dosentteja on ennenkin tarvittu papeiksi siunaamaan aseet.

Afganistanin ISAF-operaation luonne muuttui silloin, kun yhdysvaltalaisten sotaopraatio Enduring Freedom yhdistettiin ISAF:iin, jolloin ISAF-velliin yhdistettiin Enduring Freedom-puuro.

ISAF B = rauhanturvaoperaatio ISAF A + Yhdysvaltain johtama sotaoperaatio Enduring Freedom. Sodassa Yhdysvaltain lisäksi ovat nyt etelässä Alankomaat, Britannia ja Kanada eteläisellä lohkolla. Sotaa käydään jalkaväkiasein ilmatuettuna.

Koska ei ole tietokoneita eikä valokaapeleita, sanomalehdistö vaikuttavissa määrin jne. eivät verkostosodan teoreetikot loista akateemisella älykkyydellään, vaan toiminta on aivan tavallisen yksinkertaisen miehen ymmärrettävissä olevaa vanhanaikaista tappamista ja rajasotaa keskuksen (Kabulin) hyväksi periferiassa.

Kun Irakin entinen käskynhaltija, L. Paul Bremer III, Yhdysvaltain entisenä Alankomaiden suurlähettiläänä painosti De Volkrant -lehdessä Alankomaiden hallituksen lähettämään taistelujoukkoja kanadalaisten tueksi Etelä-Afganistaniin niin silloin piti myös alankomaiden armeijan palata entiseen: hakea museosta 81 mm kranaatinheittimet ja ostaa Saksasta uudet ammukset niihin.

Suomessa on kyllä melko lahjakkaasti vaiettu se, mitä alankomaalaiset Etelä-Afganistanissa tekevät ja joutuvat tekemää, mutta rintama pitäisi ja jotteivat keskisen ja pohjoisen Afganistanin rauhanturvaajat talibanien päästyä läpi toisi sotaa myös rauhanturvaajien alueille.

Vieras

Suomi rakentaa demokratiaa Afganistanissa. Tosin luulen että Stubb ei tiedä mitä demokratia tarkoittaa. Jos tietäisi, niin hallitus Suomessa olisi jo eronnut.

Demokratiassa on myös tarkoitus että kansa valitsee henkilöt, jotka edustavat kansaa. Stubia ei koskaan ole valittu edes eduskuntaan. Siellä se nyt päättää SUOMEN sodasta ja rauhasta!

Ulkoministeri Stubb: Afganistan tarvitsee rauhanturvaajia vaalien valvontaan ja demokratian kehityksen turvaamiseen.

http://www.mtv3.fi/uutiset/arkisto.shtml/arkistot/kotimaa/2009/03/831529

Iltalehden Gallup:

Pitäisikö Matti Vanhasen erota?
89% KYLLÄ ( ääniä annettu 14 368 )

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200906259823361_uu.shtml

pekkalin

Hallitus on vastuussa Eduskunnalle. Ja eduskunnan valitsee kansa. Näin se menee parlamentarismissa.

Ja aika harva tärkeimmistä ulkoministereistämme on ollut samaan aikaan valittuna kansanedustajaksi kun hänet oli Eduskunnan suostumuksella tehtäväänsä valittu.

Äkkiseltään huomaa, että maineikkaat ulkoministerimme Enckell, Witting, Procopé olivat näitä äänestäjän mandaattia omaamattomia virkakaudellaan.

Eivätkä mm. Hallama eikä Heikki Haavisto koskaan olleet kansalta suoraan valtuutusta, eivät koskaan olleet kansanedustajina.

Tuskin tarvitsee vielä muistuttaa, ettei Mannerheimkään ollut kansanedustajana, saati Martti Ahtisaari.

Parlamentarismin peruskäsitteet kaivannevat tarkistusta.

pekkalin

Kaikki Suomen kohtalonhetkinä ulkoministereinä. Lienee turhaa jatkaa jos ovat tuntemattomia nimiä.

Mutta vahvat on mielipiteet totaalisen tietämättömälläkin!

Mutta ainahan vieraan ja (kirjautumattoman) on helppoa olla vastuuton...

tapio_o_neva

On melko helppoa nimetä joku virkamies hyväksi ulkopoliitikoksi sen vuoksi, että hän on ylläpitänyt linjaa yrittämättä muotoilla sitä.

Yleensä Suomessa on usein varottu linjaamasta ja sopeuduttu suhdanteisiin.

Jos nyt mietitään ulkoministereitä niin mieleen tulee Rudolf Holsti, joka linjasi ja kokosi. Ensin hän vastusti heimosotia ja sitten Hitleriä, mutta kannatti kuitenkin ententeä ja reunavaltiopolitiikkaa.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Rudolf_Holsti

Toinen linjaajaulkoministeri, joka tulee mieleen ei ole ulkoasiainhallinnon virkamies, vaan tässä mielessä puolipuhdas poliitikko. Hän on Alexander Stubb, jonka linjanvedot vaikuttavat Etyj:ssä vielä Kreikankin puheenjohtajakaudella.

No kolmas ulkopoliitiikko tulee mieleen: Erkki Tuomioja.

Sulo Hytonen

...mikäli nämä jästipäät ei sitä muuten usko, niin se heille takoa päähän kaikin käytettävissä olevin keinoin ja niitähän kyllä riittää kun niikseen tulee. Takalautana "hydropommi".
Sota on nyt- ja aina ollut vastustajan pakottamista rauhaan- kaikin käytettävissä olevin keinoin. Sitähän Suomalaisetkin ovat Afganistanissa tekemässä. Näyttää vain siltä, että Suomalaiset ovat tälläkin kertaa valinneet häviävän osapuolen kumppanikseen, kuten muutaman kerran ennenkin.

tapio_o_neva

Mistä olet veli hyvä päätynyt sellaiseen arvioon, että Suomelle kävisi Afganistanissa niin kuin Britannialle ja Neuvostoliitolle?

Jos Afganistanissa halutaan tuloksia aikaan, pitää lopettaa kaikenlainen saksalaisten parjaaminen sekä kumota holokaustin kiistämislainsäädäntö.

Jos Afganistan annettaisiin Saksalle mandaattialueeksi Kansainliiton hengessä niin alkaisi tapahtua.
http://www.menec.fi/detail.php?id=29542

Saakashvili ja Stubb muuten hävisivät 11.8.2008 Etelä-Ossetian sodan.

Platon

Suomalaiset joukot voidaan vetää pois, jos samalla sovitaan että Suomi ei ota enää koskaan yhtäkään pakolaista vastaan Afganistanista. Mikäli ulkomaiset joukot lähtevät afganistanista, Al-Quidan ja Talebanin hirmuhallinto saa suurimman osan afganistanilaisista pakenemaan maastaan.

On tahoja joiden kanssa rauha ei ole koskaan mahdollista, sen pitäisi Tuomiojankin ymmärtää.

tapio_o_neva

Hella Murrik oli kommunistinakin kova kokoomuslainen. Murrik on virolainen ylioppilasnationalisti, josta kartanonherra Sulo Wuolijoki kasvatti kommunistin. Hella Wuolijoella oli kartanon lisäksi myös puutavarayritys eli moni kokoomuslainen olisi ylpeä, jos olisi yhtä varakas ja porvarillisesti ajatteleva mummo kuin Hella.

Tuskin kukaan muu kuin kartanonrouva voisi kirjoittaa niin hyvää juttua kartanoista kuin Hellan Niskavuori-sarja.

Vieras

ok. lopetan nyt tämän touhun,kun multa kaapataan keskeneräisiä kirjoituksia. Pidä hyvänäsi ääretön bittiavaruus. Vaihdan koneeseen,johon ei läppävartijat ja tietohallintomönkiäiset pääse, ja teen hetken oikeita töitä. Suukkoja ja halauksia.

pekkalin

Tässähän on kyseessä taistelu Ranskan 220 vuotta sitten alkaneen vallankumouksen tulosten puolesta. Vapaus, veljeys ja tasa-arvo ovat tiivistetysti ne arvot. Riippumatta "rodusta", sukupuolesta, "kansallisuudesta". Ja aina ajavat nämä humanistiset arvot "uskonnonkin" yli.
Olen ylpeä, että suomalaiset ovat turvaamassa näitä arvoja. Maapallohan on globaalinen pallo, jossa kaikki elämme, ja kun kaikki korostavat puheissaan ihmisten tasa-arvoa, niin eikö tämä ole juuri sitä parasta mitä voimme tehdä, auttaa ihmisiä kaukana meistä saavuttamaan se, minkä jo itse pidämme itsestäänselvänä.
Kaikki muu on lintukotoajattelua, karkuunmenemistä, omaan napaan tuijottamista ja sylkäisy vasten normaalia, tasapainoista, rauhallista perhe-elämää kaipaavien ihmisten kasvoja. Kuin sanottaisiin, että hittoon te, selvittäkää omat sotkunne. Me mennään mökille.
Voihan sitä mennä karkuun, mutta ei vain ole moraalisesti oikein jättää kaveria pulaan, olkoon hän missä maasta tahansa, olkoon hänen ihonvärinsä minkävärinen tahansa, olkoon hänen kielensä mikä tahansa, pukeutukoon hän miten tahansa ja olkoon hän miten köyhä tahansa.
Geneettisesti ja antropologisesti sekä kulttuurihistoriallisesti olisi outoa, että jotkut ihmiset tahtoisivat olla alistetussa asemassa.
Olisihan tuollainen maailmakuva väistämättä erittäin rasistinen.

tapio_o_neva

"Voihan sitä mennä karkuun, mutta ei vain ole moraalisesti oikein jättää kaveria pulaan, olkoon hän missä maasta tahansa, olkoon hänen ihonvärinsä minkävärinen tahansa, olkoon hänen kielensä mikä tahansa, pukeutukoon hän miten tahansa ja olkoon hän miten köyhä tahansa."

Joko olet ilmoittautunut Suomalaisen rauhanturvajoukon reserviin ja tehnyt toimintavalmiussitoumuksen?

pekkalin

Tyypillinen karkuunmenovastaus. Mennään henkilökohtaisuuksiin tyyliin, että jos ei täällä hommat maita, niin muilutetaan itärajan taa.

Mutta vastataan nyt, jos se huonoa omaatuntoanne herra piilonimi helpottaa:

Tottakai olen valmis. Isäni oli valmis. Taisteli Espanjan Tasavallan puolesta XV prikaatissa. Teruel, Ebro, Candesa ja sitä rataa. Hän oli valmis puolustamaan muitakin kuin "suomalaisia".

Minä olen myös valmis.

Poikanikin ovat valmiita.

Mutta se tärkein kysymys kuuluukin, oletko sinä valmis? Oletko sinä valmis puolustamaan ihmisiä? Juuri sinä. Esitit kysymyksen itsellesi. Oletko rasisti, oletko karkuunmenijä, joku toinenko hoitaa kaikki maailman ongelmat? Et kai nyt vaan nyt sinä.

Jos kerrankin voisi keskustella asiasta, ei henkilökohtaisuuksista. Mutta ei kai rahkeet riitä sitten. Silloin olisi kai vain parempi luovuttaa ja lueskella jotain omaan ideologiseen kotiin sopivaa.

tapio_o_neva

Oletko tehnyt koskaan toimintavalmiussitoumusta suomalaiseen rauhanturvajoukkoon 2002-2009 ja oletko koskaan itse ollut siinä tilanteessa, että sinulla olisi ollut mahdollisuus päästä ihanteittesi mukaiseen toimintaan?

pekkalin

Miten minun vaatimaton persoonani tähän liittyy?

Eli karkuun menette jälleen piiloherra.

Kysymys oli siitä, että oletteko juuri te valmis puolustamaan hädässä olevaa vaikka omalla hengellänne?

Ihanteitteni mukainen toiminta on totaalinen rauhantila, sen saavuttamiseksi olen luvannut antaa vaikka henkeni. Ei ole helppoa antaa juhlallinen vakuutus, mutta mikä te olette herra piiloherra epäilemään ihanteitani ja vakaumukseni vahvuutta.

Yrittäisitte nyt jotenkin ymmärtää että olen vielä muutaman vuoden reservissä. Ja siten asevelvollinen. Kolme poikaanikin ovat reservissä, siis asevelvollisia. Eli henki on luvattu antaa, vai mikä on ongelma? Ilmeisesti itse ette ole reservissä kun aiheen yksinkertaisen terminologian merkitysten ymmärtäminen on teille ilmeisesti kovin vaikeaa. Pahoittelen vaikeuttanne. Kyseisenlaisiin ongelmiin apua löytyy usein jopa itseisopiskelusta.

Mutta voisitteko nyt itse vihdoinkin vastata joskus. Kysytte minulta että olenko valmis, ja olen vastannut, että olen. Minkä ihmeen todistuksen vaaditte. Keskustelun pitäisi tässä kohtaa edetä, ei palata jatkuvasti alkupisteeseen. Tokihan voi olla, että olette tottunut siihen, ja voihan se olla teille nautittavaakin, mutta suoraan sanoen en näe mitään loogista järkeä kysymyksissänne. Olen jo vastannut ja te kysytte uudelleen saman kysymyksen, vain toisin sanoin.

Ja tehän alunperin esititte tämän kysymyksen juuri itsellenne, yritin tuossa edellisessä viestissä kertoa sen teille. Jospa nyt ryhdistäytyisitte ja miettisitte asiaa ja vastaisitte:

Oletteko siis itse valmis puolustamaan ketä tahansa ihmistä, olkoon hän missä maasta tahansa, olkoon hänen ihonvärinsä minkävärinen tahansa, olkoon hänen kielensä mikä tahansa, pukeutukoon hän miten tahansa ja olkoon hän miten köyhä tahansa?

Vai kieltäydyttekö ylipäätään puolustamasta ketään, sillä uhalla että itse saisitte siitä jotain harmeja? Jatketaan siitä sitten naarmujen, haavojen, vammojen, amputaation jne kautta itse hengenlähtöön. Mihin kohtaan piiloherran harmittavuusasteikkoa ihmisrakkaus jää?

tapio_o_neva

En kysynyt, oletteko Suomen puolustusvoimien reservissä niin kuin kaikki muutkin, vaan että oletteko tai oletteko ollut suomalaisen rauhanturvajoukon palvelussitoutumisen tehneenä vuoden tai kaksi ja onko teillä ollut edes teoriassa mahdollisuus päästä tai joutua Afganistaniin.

Se, mitä poikanne tekevät, on heidän oma asiansa.

Oletteko koskaan anonut vapaaehtoiseksi suomalaiseen rauhanturvajoukkoon 2002-2009 ja näin ollen edes ilmoittanut valmiutenne allekirjoittaa palvelussitoumus, joka tuottaa asevelvollisuuden Afganistaniin?

pekkalin

Pahoittelen, että ilmeisesti matematiikantaidoissanne on tiettyjä epätäydellisyyksiä. Olin jo muutama "vastauksenne" sitten olettanut, että olisitte jo helposti laskenut iäkseni 57 vuotta. Mutta kerrankos sitä ihminen erehtyy...

Joten kysymyksenne toimintavalmiussitoumuksen suomalaiseen rauhanturvajoukkoon jne luulin jo itsennekin pistäneenne mappiin "tuskin lähtee Mars-lennolle".

Mielenkiintoista kyllä sinänsä kysymyksenne jankkaus, siinä voi olla jotain, haluatte ilmeisesti jonkin perusargumentin todistetuksi...

Nyt taas siis kysyin.

Mutta jostain kummasta ideologianne tai kuvittelemanne perushyvyytenne lähteistä suotte itsellenne oikeuden olla vastaamatta, olla tyly ja vaativa minua ja varmaan kaikkia muitakin sellaisia ihmisiä kohtaan, jotka eivät aina ole samalla hyvyystasolla kuin heidän pitäisi olla.

Mikäköhän teidät tekikään noin erinomaiseksi ja hyväksi ihmiseksi? En voi muuta kuin todeta käyttäytymisenne erittäin epäkohteliaaksi. Minähän olen jo aika paljon nähnyt, mutta yrittäkää nyt hillitä itseänne jatkossa, voitte saada hankalan ihmisen maineen ja siitä on vaikeaa päästä irti.

Tuskin siis vastaatte tähänkään:

Oletteko sitä mieltä, että ainoastaan "toimintavalmiussitoumuksen suomalaiseen rauhanturvajoukkoon 2002-2009 allekirjoittaneet ja ne henkilöt, jotka ovat olleet siinä tilanteessa, että heillä olisi ollut mahdollisuus päästä sotilaalliseen toimintaan" on oikeus puhua Afganistanin rauhanturva-asioista?

Aivan erikoinen sananvapaudenrajoitusmuoto, rajaisi mm. koko Eduskunnan ja valtioneuvoston pois, mutta vastaamattomuutenne saa ajattelemaan mitä hulluimpia ajatusskenaarioita.

Hämärästi olen kuitenkin aavistavanani mahdollisen tausta-ajatuksenne; ellei itse ole allekirjoittanut, niin turha puhua. Mutta juhlallinen vakuutushan riittää. Ja tuo, että olisiko minulla olisi ollut mahdollisuus päästä sotilaalliseen toimintaan, riippui ja riippuu täysin vihollisesta. Viisi kertausharjoitusta olen tosissani käynyt (kun tämä nyt käy henkilökohtaiseksi), ja ne on käyty tosissaan.

Epäilenpä, että teillä on nyt jokin harha-ajatus tuosta vastuusta ja sitoutumisesta; minähän olen aivan tällainen, onnellisessa ensimmäisessä avioliitossani kummasti viihtyvä, pyylevöitynyt joviaali mies, jolla on kolme rakasta aikuista lasta, ovat muuttaneet omiin koteihinsa, mutta hyvin lähelle, ja suhde on mitä lämpimin ja ihanat keskustelumme analyyttisyydessään vertaansa hakevia, kuten suvullemme on tapana.

En siis ole missään nimessä militaristi tai edes väkivaltainen. Eivätkä tietenkään ole nuo kolme reservissä olevaa poikaanikaan. Kulttuuria harrastamme, itse olen bukinisti, lingvisti, mutta myös paljon, paljon muuta. Kuten jälkikasvummekin. Mutta sen, olenko sotilas vaiko en, päättää siis ainoastaan vihollinen.

Jos jotain vihaan, niin sotaa! Mutta kai nyt sentään jokin vastuu lähimmäisistään pitää ottaa, aivan kuin omista lapsistaan ja vanhemmistaan. Sama koskee koko maailmaa.

Ja turhaan kai sitten taas kysyn:
Oletteko siis itse valmis puolustamaan ketä tahansa ihmistä, olkoon hän missä maasta tahansa, olkoon hänen ihonvärinsä minkävärinen tahansa, olkoon hänen kielensä mikä tahansa, pukeutukoon hän miten tahansa ja olkoon hän miten köyhä tahansa?

Vai kieltäydyttekö ylipäätään puolustamasta ketään, sillä uhalla että itse saisitte siitä jotain harmeja? Jatketaan siitä sitten naarmujen, haavojen, vammojen, amputaation jne kautta itse hengenlähtöön. Mihin kohtaan piiloherran harmittavuusasteikkoa ihmisrakkaus jää?

Kiertäen, kaartaen yritätte välttää vastuutanne ihmiskunnalle.

tapio_o_neva

En ymmärrä, mistä tiedosta olisi pitänyt päätellä, että olette jo 45 vuotta täyttänyt ettekä täytä ikänne puolesta palvelusehtoja.

Minusta on turha keskustella teoriassa valmiuksista, ellei ole sotilaskoulutettu tai ellei ole edes siihen johtavassa putkessa eli Afganistaniin johtavassa toimintavalmiudessa.

Tähänastisista toimista henki olisi voinut lähteä yhden kerran Lapissa ajamalla noin 90 km/h päin poroa (jarrutus ehti alkaa), mutta sain kuonon edestä väistettyä ja toisen kerran ulkomaankauppaan liittyen, mutta ei omiin liiketoimiin liittyen Moskovassa, jossa tuli kaksi potkua naamaan, neljä nyrkiniskua naamaan ja lopulta maassa puukko kurkulle. Homma oikaistiin nukutusleikkauksella. Luotia ei ole kohdalle vielä sattunut, mutta toimintavalmius on tuttu asia.

Kannattaisi nyt vielä kerran katsoa ne Afganistanin luvut:

1) Miten paljon afgaaneja on jo koulutettu puolustamaan maataan tai edes kotiseutuaan länsimaisin mentelmin (upseereitakin ilmeisesti jo yli 5000 - 6000 komppanianpäälliköiksi ja joukkueenjohtajiksi), vaikka armeijan kokonaisvahvuus ei ole kuin joku 45 000.

2) Miten ratkaistaan Afganistanin unikko- ja hallinto-ongelma. Hallituksellahan ei ole valtaa eikä kannatusta kuin pääkaupungissa ja sekin ilmeisesti vain Ranskan armeijan takaamana.

3) Afganistanissa on 16-49 -vuotiaita miehiä 7 431 147 ja naisia 7 004 819 eli yhteensä 14 435 966 sen ikäistä, jollen voi antaa aseen kouraan. Väkeä on 31 000 000 kuin Kanadassa olisi.

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/af.html

Suomen puolustusvoimat liikekannalle pantuna 350 000 sotilaalla voisi ottaa kevyesti Afganistain haltuunsa: eihän Neuvostoliitollakaan ollut kuin 100 000 - 130 000 sotilasta paikalla kerrallaan. Mutta mitä sitten?

pekkalin

Jos on vain muutama vuosi enää reserviä jäljellä, niin luvut kyllä kertovat melko helposti että tosiaankin olen 45 vuotta täyttänyt.

Teidän mielestänne "on turha keskustella teoriassa valmiuksista, ellei ole sotilaskoulutettu tai ellei ole edes siihen johtavassa putkessa eli Afganistaniin johtavassa toimintavalmiudessa." Tämähän rajaa liki puolet eduskunnasta ja yli puolet valtioneuvostosta, Tarja Halosenkin vielä pois keskustelun piiristä, kuten niin monen muunkin. Sotaveteraaneittemmekin kommentit asiaan olisivat melko turhia, kun eivät ole Afganistan-putkessa, ja tuskin heidän koulutuksensakaan olisi vaatimallanne tasolla keskusteluoikeuden saadakseen. Ja aika harva nainen saisi kommenttejaan esittää, siviilipalveluksen valinneista puhumattakaan.

Mutta kysehän ei ole luvuista. Eikä iästä. Eikä Moskovasta. Eikä sotilaskoulutuksesta. Eikä henkilökohtaisesta turpiinsaamisesta. Vaan moraalista.

Pitääkö auttaa vai eikö?
Pitääkö puolustaa heikompaa?

Olen nyt vihdoinkin vastauksettomuudestanne taipuvainen päättelemään, että mielestänne ei pitäisi auttaa Afganistanin väestöä, vaan pitäisi mennä mökille karkuun. Itse ainakin teette niin. Onneksi maailmalla on useimmiten riittänyt moraaliltaan ryhdikkäämpiäkin henkilöitä, muutenhan mm. Auschwitz- ja Srebrenicatouhuja ei olisi saatu lopetettua.

jounihalonen

Kysymykset ovat aivan oikeat. Suomalaisilla on vielä omalta kohdaltaan tapahtuneet onnettomuudet muistissaan.

Vastaukset vain vaihtelevat.

Pitääkö auttaa? Pitää auttaa afganistanilaisia, mutta ei suurkapitaalia ja heidän juoksupoikiaan maailmanvalloituksessaan. Olivatpa he mistä päin tahansa.

Pitääkö puolustaa heikompaa? Pitää l. vihdoinkin ajaa ylivoimaiset maailmanvalloittajat ja vallanvaihdon spesialistit ulos Afganistanista, jotta maa pääsee jaloilleen päättämään omista asioistaan. Siviilit ja maan aikanaan rauhoittaneet talebanit siellä ovat heikoimpia. Lisäksi aiheutetut vahingot tulee korvata pitkältä ajalta.

pekkalin

Kyllä ne talebanit ne naiset ja tyttölapset rauhoittivatkin oikein viimeisen päälle. Ja kaikki toisinajattelijat siinä samalla.
Samaan logiikan mukaan Varsovan geton kapinan hoito olisi pitänyt jättää Schutzstaffelin huoleksi. Hehän olivat rauhoittaneet juutalaiset ja puolalaisetkin. Ja olivathan SS-joukot tuossa tilanteessa todella heikoimpia. Stalin sentään tajusi tämän ja oli puuttumatta asiaan.
Kyllä nyt puolet pitäisi pystyä valitsemaan. Jos vain aina puolustetaan heikoimpia, niin olisiko pitänyt mennä Dachaun vartijoiden puolelle siinä tilanteessa, kun he olivat heikoimpia, eli kun Yhdysvaltain armeijan yksiköt menivät häiritsemään sen ajan talebanien rauhoitusoperaatiota?

pekkalin

Tämä voisi olla Göbbelsin päiväkirjasta:

"Kysymykset ovat aivan oikeat. Ranskalaisilla on vielä omalta kohdaltaan tapahtuneet onnettomuudet muistissaan.

Vastaukset vain vaihtelevat.

Pitääkö auttaa? Pitää auttaa ranskalaisia, mutta ei suurkapitaalia ja heidän juoksupoikiaan maailmanvalloituksessaan. Olivatpa he mistä päin tahansa.

Pitääkö puolustaa heikompaa? Pitää l. vihdoinkin ajaa ylivoimaiset maailmanvalloittajat ja vallanvaihdon spesialistit ulos Ranskasta, jotta maa pääsee jaloilleen päättämään omista asioistaan. Siviilit ja maan aikanaan rauhoittaneet joukkomme siellä ovat heikoimpia. Lisäksi aiheutetut vahingot tulee korvata pitkältä ajalta."

Luepas kyseisiä päiväkirjoja. Voisit varmaan olla samaa mieltä kovin monesta asiasta.

tapio_o_neva

"Teidän mielestänne "on turha keskustella teoriassa valmiuksista, ellei ole sotilaskoulutettu tai ellei ole edes siihen johtavassa putkessa eli Afganistaniin johtavassa toimintavalmiudessa." Tämähän rajaa liki puolet eduskunnasta ja yli puolet valtioneuvostosta, Tarja Halosenkin vielä pois keskustelun piiristä, kuten niin monen muunkin."

Juuri tästä näemme, että kruununraakit ja naiset, eivät asianomaiset, keskustelevat sodankäynnistä ja kuolemasta: eivät sodanajan tehtäviin sijoitetut reserviläiset eivätkä toimintavalmiussitoumuksen tehneet Afganistanin sodan asevelvolliset.

Onhan se niin helppo paukutaa poskea, kun kysymys on "muista". On helppo olla maalla viisas, kun merellä on hätä.

pekkalin

Eli jos siis toimintavalmiussitoumuksen tehneet Afganistanistan sodan vapaaehtoiset ovat ainoita, jotka asiasta saavat keskustella, niin eiköhän kannatus Afganistanin operaatiolle ole melko huima. Hehän ovat nimellään vahvistaneet osallistumishalunsa.

Mutta onneksi minäkin saan luvallanne keskustella sentään. Olenhan vielä ne muutamat eräitten laskutaitoa haastavat vuodet reservissä ja vielä jopa sijoitettunakin. Sehän ei kuitenkaan pakota minua eikä ketään reservissä olevaa, eikä edes sijoitettuakaan (meitä harvoja) ilman omaa suostumustamme mihinkään rajojemme ulkopuolelle lähtemään.

Ja mites sen täällä tuon sijoituksensa sitten kukin todistaisi, jotta saisi edes pienen vaatimattoman mielipiteensä esittää asiasta?

Mutta kun herra keskusteluoikeusrajaajan perustiedot ovat pikku hiljaa kasvaen paljastuneett sangen köykäisiksi, voisi ajatella, että ei olisi kaukana tilanne, jolloin olisi pakko myöntyä sellaisen ajatuksen mahdolliseen todenperäisyyteen, että voisi herätä melko vahva sellanenkin epäily, että herra sananvapaudenrajoittaja ei itse ole mihinkään tehtävään sijoitettu, eikä ole ollut käskettynä kertausharjoituksiinkaan, ja tietojensa ontuvuuden perusteella voisi päätyä epäilemään jopa reservissäoloaansakin. Nostoväki tuntuisi ehkä joistain loogisemmalle ja oivemmalle sijoitukselle.

pekkalin

Ilmeisesti oli vaikeaa lainata koko kappaletta. Mutta jotainhan siitäkin selvisi. Sotaveteraanien kohdalla epäröitte, samoin naiset ja siviilipalvelusmiehet ovat arka paikka. Mielenkiintoista tuo teille epämiellyttävien asioitten poisjättämisenne vastausvelvollisuutenne piiristä. Sekin kun kertoo paljon...

Tässä se vielä kokonaan, lainauksen lainauksen lainaus:
"Teidän mielestänne "on turha keskustella teoriassa valmiuksista, ellei ole sotilaskoulutettu tai ellei ole edes siihen johtavassa putkessa eli Afganistaniin johtavassa toimintavalmiudessa." Tämähän rajaa liki puolet eduskunnasta ja yli puolet valtioneuvostosta, Tarja Halosenkin vielä pois keskustelun piiristä, kuten niin monen muunkin. Sotaveteraaneittemmekin kommentit asiaan olisivat melko turhia, kun eivät ole Afganistan-putkessa, ja tuskin heidän koulutuksensakaan olisi vaatimallanne tasolla keskusteluoikeuden saadakseen. Ja aika harva nainen saisi kommenttejaan esittää, siviilipalveluksen valinneista puhumattakaan."

pekkalin

Kun nyt sitaatteja alettiin harrastaa, niin tässä eräs:

"Onhan se niin helppo paukutaa poskea, kun kysymys on 'muista'. On helppo olla maalla viisas, kun merellä on hätä."

Kas kummaa kun taisi oma tekstinne sattua nyt omaan nilkkaanne.

Aivan omasta tahdostaanhan he puolustavat heikkoja siellä Afganistanistanissa nämä teidän 'suremanne'.

Eikä kukaan todellakaan teitä pakota liittymään moraaliltaan korkeatasoisempien joukkoon, olisitte sitten miten reservissä tai keksimässänne omituisessa 'Afganistan-putkessa'.

Te sen kun ruikutatte rannalla, että ei, älkää olko siellä auttamassa hädässä olevia, voi käydä huonosti, minä en ainakaan auttamaan tule, vaikka mikä olisi. Menen mökille.

uuras

Ensin jenkit lanseerasi käsitteen "west", vaikka Venezuela ei siihen kuulukkaan ja vaikka lännessä sijaitseekin!
==> WEST == KAIKKIEN ARABIEN VIHOLLINEN!!!!!!! (ovela veto!)

Ja nyt sitten Suomi on vedetty "lännen" sotaan, joka on laajennettu Pakistaniin Obaman aikana !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Krista Emilia Katainen

Usko, Toivo ja Rakkaus
usko toivo rakkaus
uskotoivorakkaus

Vapaus, Veljeys ja Tasa-arvo
vapaus veljeys tasa-arvo
vapausveljeystasaarvo

Koti, Uskonto ja Isänmaa
koti uskonto isänmaa
kotiuskontoisänmaa

Rock, Rauha ja Rakkaus
rock rauha rakkaus
rockrauharakkaus

Raha, Rakkaus ja Koskenkorva
raha rakkaus koskenkorva
raharakkauskoskenkorva

(Toistetaan tai jatketaan maailmanloppuun asti.)

Vieras

Suomalaiset pitäisi komentaa ns. vaalien jälkeen välittömästi kotiin. Rauhaa ja vakautta ei voi viedä ns. ylhäältä alas. Se syntyy jos on syntyäkseen ns. alhaalta ylospäin. Maa elää heimo/suku -kulttuurissa, eikä se muutu edes sadassa vuodessa.

Ulkopolitiikan johto ei ole tehnyt mitään mission/tehtävän muutoksissa tapahtuneiden muutosten vuoksi. Olemme ajautuneet sotaa käyväksi maaksi.

Toivottavasti "suomipojat" saavat kunnon opetuksen näistä "humanitäärisistä" hommista maailmalla ja vaativat kotiutusta pikimiten.

Veli venäläinen nauraa varmaan partaansa - jenkkien koaliitio tulee joka tapauksessa kotiin siipeensä saaneena, siinä mukana myös siellä hännystelemässä oleva pieni Suomi.

Robelto

Copypastasin tuosta jutusta hieman, ja mitäs tulikaan..

- Suomi ei ole sodan osapuoli, mutta jos se sellaiseksi määriteltäisiin, sieltä pitäisi lähteä heti pois, Tuomioja kertoo Uudelle Suomelle

Nyt kapinalliset käsittävät Tuomiojan mukaan kaikki ulkomaalaiset joukot sodan osapuoliksi.

siis että
Me voidaan täällä spekuloida ihan mitä tahansa, mutta
jos joku on sodassa meitä vastaan niin missäs me sitten ollaan...

semi

Puolueettomana, joku puoli se kuitenkin on valittava. Jos Talibani johtaja kysyy Suomalaiselta -oletko meidän puolella vai Usa,n puolella vastataanko Talibneille että olemme puolueettomia. Uskooko parta peikko vuorilla moista väitettä.

Rampe

Eikös noilla ilmansuunnilla ole niitä aseellisia ryhmiä vaikka muille jakaa, jotka omasta mielestään ovat olleet demokratiaa puolustamassa? Naisten demokratiasta ei niin väliä, eikä toisinajattelijoiden.

Vieras

Finlandian de facto -osallistuminen Afganistanin de facto -sisällissotaan on taustaltaan paitsi traaginen myös kansainvälisen oikeuden vastainen. Nykyisen operaation taustalla on jokaisen tiedossa oleva USA:n (ja Britannian) laiton hyökkäys Afganistaniin. Finlandia toimii Afganistanissa tosiallisesti maailmanpoliisi USA:n ja sen apurin Naton asialla naamioituneena YK:n ohueen suojaverhoon. Tätä Finlandialle teettää EU:n jäsenyys, joka velvoittaa yhteiseen turvallisuus- ja ulkopolitiikkaan sekä lopulta yhteiseen puolustukseen.

Salonius-Pasternak on luonnollisesti oikeilla jäljillä, vaikka hänen analyysinsä argumentointi on muodollisesti ottaen hivenen epätäsmällinen. Hyvä, että tutkijamaailmassakin joku reagoi ja kritikoi - Visurin ohella.
*
Say what you want, but this war is illegal - by Michael Mandel

Summary:

A well-kept secret about the U.S.-U.K. attack on Afghanistan is, that it is clearly illegal. It violates international law and the express words of the United Nations Charter. The right of unilateral self-defence does not include the right to retaliate once an attack has stopped. Since the United States and Britain have undertaken this attack without the explicit authorization of the Security Council, those who die from it will be victims of a crime against humanity. We may come to remember September 11, not for its human tragedy, but for the beginning of a headlong plunge into a violent, lawless world.

MICHAEL MANDEL is Professor of law at Osgoode Hall Law School, Toronto.

A well-kept secret about the U.S.-U.K. attack on Afghanistan is, that it is clearly illegal. It violates international law and the express words of the United Nations Charter.

Despite repeated reference to the right of self-defence under Article 51, the Charter simply does not apply here. Article 51 gives a state the right to repel an attack that is ongoing or imminent as a temporary measure until the UN Security Council can take steps necessary for international peace and security.

The Security Council has already passed two resolutions condemning the Sept. 11 attacks and announcing a host of measures aimed at combating terrorism. These include measures for the legal suppression of terrorism and its financing, and for co-operation between states in security, intelligence, criminal investigations and proceedings relating to terrorism. The Security Council has set up a committee to monitor progress on the measures in the resolution and has given all states 90 days to report back to it.

Neither resolution can remotely be said to authorize the use of military force. True, both, in their preambles, abstractly "affirm" the inherent right of self-defence, but they do so "in accordance with the Charter." They do not say military action against Afghanistan would be within the right of self-defence. Nor could they. That's because the right of unilateral self-defence does not include the right to retaliate once an attack has stopped.

The right of self-defence in international law is like the right of self-defence in our own law: It allows you to defend yourself when the law is not around, but it does not allow you to take the law into your own hands.

Since the United States and Britain have undertaken this attack without the explicit authorization of the Security Council, those who die from it will be victims of a crime against humanity, just like the victims of the Sept. 11 attacks.

Even the Security Council is only permitted to authorize the use of force where "necessary to maintain and restore international peace and security." Now it must be clear to everyone that the military attack on Afghanistan has nothing to do with preventing terrorism. This attack will be far more likely to provoke terrorism. Even the Bush administration concedes that the real war against terrorism is long term, a combination of improved security, intelligence and a rethinking of U.S. foreign alliances.

But, you might ask, does legality matter in a case like this? You bet it does. Without the law, there is no limit to international violence but the power, ruthlessness and cunning of the perpetrators. Without the international legality of the UN system, the people of the world are sidelined in matters of our most vital interests.

We are all at risk from what happens next. We must insist that Washington make the case for the necessity, rationality and proportionality of this attack in the light of day before the real international community.

The bombing of Afghanistan is the legal and moral equivalent of what was done to the Americans on Sept. 11. We may come to remember that day, not for its human tragedy, but for the beginning of a headlong plunge into a violent, lawless world.

tapio_o_neva

"Tätä Finlandialle teettää EU:n jäsenyys, joka velvoittaa yhteiseen turvallisuus- ja ulkopolitiikkaan sekä lopulta yhteiseen puolustukseen."

Ei Euroopan unioni edellytä Suomen vahvaa osallistumista Afganistanissa, vaan NATO-merirauhankumppanuus Ruotsin kanssa ja toisaalta se, että Suomessa aiotaan hankkia good williä Yhdysvalloista siksi, että vaihdetaan Hornetit JointStrikeFighter-35 :een.

Suomessahan oli jo hanke, jossa kinuttiin Yhdysvalloilta Horneteihin ilmasta maahan-ohjusta, jonka seuraavalla sukupolvella olisi pystynyt iskemään Lappeenrannasta Moskovaan. Yhdysvallat kuitenkin kieltäytyi myymästä edes nykyistä karvalakkiversiota.

Ei Yhdysvalloilla ole mitään intressiä sallia Suomelle, Virolle, Latvialle tai Liettualle itsenäistä siitä riippumatonta puolustuskykyä. Yhdysvallat ei ole koskaan, ei edes talvisodan aikana Neuvostoliitolle ammuksia laivatessaan kannattanut Suomen itsenäistä eikä uskottavaa puolustusta.

Ruotsi on esimerkki valtiosta, jossa puolustusvoimat on niin naimisissa Yhdysvaltain laivaston kanssa, että se estää jopa demokratian toimimisen maassa. Maa, jossa on vallassa LO-Wallenberg-Saab-McDonnell Douglas ei voi olla kovin itsenäinen. Jokainen ymmärtää, millainen korporatiivinen uhka jälkiteollinen sosialidemokratia on kansalaisvapauksille.

Kun Ruotsin sosialidemokraattinen hallitus kieltäytyi vahvistamasta meripuolustusta Yhdysvaltain tahdon mukaan "säästäen rahaa" niin Yhdysvallat järjesti Neuvostoliiton piikkiin menevät provokaatiot Ruotsin aluevesillä, jota puolustusvoimat "muka" yritti torjua. Suomessa ei voisi kuvitellakaan, että puolustusvoimien johto vehkeilisi presidenttiä vastaan - tai no ehkä vuoden 2000 perustuslailla voi, ellei presidentti ole perillä puolustuksesta ja pane virkamiehiä lujille.

Hyvää Norjassa ja Ruotsissakin on se, että pyritään ylläpitämään puolustusvälinetuotannon rippeitä säästöliekillä. Tässä mielessä olisi hyvä Yleisradion hallintoneuvoston, Jungnerin ja toimittajien muistaa, että Sisun pystyssä pitäminen Karjaalla yhdessä Norjan ja Ruotsin kanssa on isänmaallinen teko eikä Suomi-brändin kehittäminen mm. korruptiotutkimuksin ole välttämätöntä kuin vasta sitten, kun Suomella nousukautena riittää rahaa Sisulle kansallisista varoista. Vaikka Karjaalla olisikin sosialidemokraateista töissä pääasiassa vain Metallityöväen liiton jäseniä, hekin ovat perheineen ihmisiä siinä, missä Yleisradion jo sukupolvi tai kaksi sitten tuottavasta työstä irronneet toverit.

Suomen liittoutumattomuuden pahimmat uhat ovat Suomen ilmavoimien kalustohankinnat Horneteiden jälkeen ja NATO:n merirauhankumppanuus Ruotsin kanssa. Norjan kanssa asiat ovt paljon ongelmattomammat siksi, että Norja Euroopan viimeisenä neuvostovaltiona noudattaa myös kehitysekonomiaa ja valtionyhtiöpolitiikkaa, jolloin päivänpoliittisten irtiottojen sijasta pitkä linja on tiedossa.

Suomi on hieman samanlaisessa tilanteessa kuin Kekkonen professori Kari Suomalaisen pilapiirroksessa, jossa Kekkonen sanoo, että hän kyllä selviää (sisäpoliittisista) vihollisistaan, mutta kuka auttaa häntä selviämään (ulkopoliittisista) ystävistään.

Suomen Afganistan -politiikkaa ei määrittele Euroopan unioni: Saksa tai Ranska, vaan Yhdysvallat ja EU:n kovasta ytimestä hieman irraallaan oleva Britannia transatlanttisessa yhteydessä.

Suomelle olisi edullista, jos Euroopan unionissa olisi koordinoidumpi mannereurooppalainen puolustusvälinetuotanto erityisesti taisteluhävittäjien ja niiden ohjusten osalta.

En ole kuitenkaan ainoankaan Euroopan parlamentin jäsenen tai suureen valiokuntaan kuuluvan kansanedutajan tai ministerin pohtineen asiaa ääneen.

Pete Ilvo

Hauska dilemma jossa on monenlaisia kortteja pöydällä. Tuomioja kuvaa tilannetta catch-22, jossa yksilö häviää aina, tekipä hän mitä hyvänsä. Oma-alotteinen projekti liian lähellä Amerikkalaisia ja Halonen janoaa kunniaa. Väyrysen haikailee olemattomien ruplien perään. Mielenkiintoisinta tässä on että Häkämies ja Stubb käärii koko potin.

Hiukan vaan HARMAA parta tärähtää kun AK jyrähtää.

http://www.youtube.com/watch?v=SraWgqR4fbQ&feature=PlayList&p=DC6AF3AA09...

Vieras Seppo Naukkarinen

"Tietenkin puolueeton sotilas hyväksyy, että myös Afganistanin laillisella taliban-hallituksella on ehdokkaat vaaleissa."

Kaikki kansanvaltaiset puolueet ovat edustettuina. Rikollinen, joka ei laske ääniä, ei ole ehdolla. Kaapattu valta ei ole koskaan "laillinen", vaan edustaa pyöveliä ja sortoa. Valvomme okeusvaltion periaatteella, että taliban häviää. (myös NL hävisi)

j.holoppa

"Tuomioja: Lähtökohta oli, ettei suomalaisia rauhanturvaajia viedä sinne maalitauluiksi."

Mitä ihmeen mikki hiiri politiikkaa tämä on? Lähetetäänkö Suomesta mailmalle retkeilemään ammattisotilaita ja heti kun vihulaisen varmistin tippuu niin vedetään joukot pois?

Hitlerillä oli vain yksi kives, mutta "munattomista" johtajista ei kait historia vielä tiedä?

tapio_o_neva

Kannattaa muistaa, että Erkki Tuomiojan ulkoasiainministerikaudella ISAF oli rauhanturvaopraatio ja OEF oli sotaoperaatio Afganistanissa.

2006 OEF yhdistettiin ISAF:iin.

urcci

nythän siellä saa sotilaat hyvää koulutusta tositilanteita varten. kaikki upseerit vaan käymään & partioimaan sinne jotta saavat tietää mitä on olla todellisessa tilanteessa, voittaa varmasti sata-nolla suomen metsissä rymyämisen ja paukkupatruunoilla ammuskelun.

Samalla voidaan testata armeijan kalustoa onko siitä mihinkään oikessa tilanteessa vai onko idän romukalusto nimensä mukaista (ajeleekohan pojat siellä Uaz:illa partiossa?).

tapio_o_neva

Jotenkin uskon, että ilman ilmatukea ja tasalattialta eivät Afganistanin rauhanturvaamisen veteraanit olisi vallan yliviomaisia Sodankylän jääkäreihin tai Kainuun jääkäreihin verrattuna.

Siinä vaiheessa kun tappioista ei välitetä ja tapetaan tosissaan, häviää kokemusero nopeasti. Kylmä, pimeä, heikko huolto ja pakkanen.

tapio_o_neva

KABUL, Afghanistan - Afghan National Securixty Force (ANSF) and International Security Assistance Force (ISAF) service members are exerting pressure on insurgents in Helmand Province in southern Afghanistan.

ANSF and ISAF have already begun the transition from Phase One of Operation Khanjar (Strike of the Sword) in the Helmand River valley, to Phase Two.

Phase One of Operation Khanjar involved clearing operations in which ANSF and ISAF service members moved into towns and villages along the Helmand River valley. Security forces then separated insurgents from the local population. This will ensure that local Afghan civilians are protected from insurgent intimidation and violence.

Importantly, security forces have recently completed two raids that seized quantities of drugs and IED components.

Phase Two of Operation Khanjar involves ANSF and ISAF establishing forward operating bases and combat outposts from which they will continue to engage insurgents who threaten security and stability in the area.

Security forces have also conducted raids on bazaars in the towns of Lakari and Safaar, which uncovered large quantities of drugs, narcotics, contraband, weapons caches and IED components.

The ISAF and ANSF mission is to provide security for population centres along the Helmand River valley and connect local citizens with their legitimate government, while also establishing stable and secure conditions for national elections scheduled for August 20.

Contact Information ISAF Public Affairs Office
Tel: +93 (0)799 51 1155 - Mobile: 0093 (0) 799 55 8291 pressoffice@hq.isaf.nato.int - www.nato.int/isaf/

**************

Phase One of Operation Khanjar involved clearing operations in which ANSF and ISAF service members moved into towns and villages along the Helmand River valley. Security forces then separated insurgents from the local population.

=> Toisin sanoen talebanit ovat operaatioon mennessä olleet aivan vapaasti väestön keskuudessa siten, ettei heitä ole voitu tai uskallettu ottaa kiinni poliisin toimesta.

Security forces have also conducted raids on bazaars in the towns of Lakari and Safaar, which uncovered large quantities of drugs, narcotics, contraband, weapons caches and IED components.

=> Toisin sanoen Lakarin ja Safaarin bazaarissa on ollut - poliisin välittämättä - huumeita, salakuljetustavaraa, asekätköjä ja vapaamuotoisesti tehtyjä räjähteitä.

KENEN HALLUSSA HELMANDIN JOKILAAKSO, LAKARI JA SAAFAR OVAT TÄHÄN MENNESSÄ OLLEET?

tapio_o_neva

http://www.rpfrance-otan.org/article.php3?id_article=447

France also plays an active role in training the Afghan Army. This mission is essential to the long-term stabilization of the country : more than 3,800 officers have been trained by French instructors.

-----

Jo pelkästään ranskalaiset ovat kouluttaneet 3 800 upseeria ja 2007 kansallisarmeijalla oli 46 177 sotilasta.

Mihin ja kenelle NATO-maiden kouluttamat sotilaat oikein päätyvät?

-----

http://www.mod.gov.af/

Afghan National Army soldiers driving in a military pick-up truck.

Upon becoming president of Afghanistan, Hamid Karzai set a goal of an army of 70,000 men by 2009. By January, 2003 just over 1,700 soldiers in five kandaks (Pashtun for battalion) had completed the 10-week training course, and by June 2003 a total of 4,000 troops had been trained. Initial recruiting problems lay in the lack of cooperation from regional warlords and inconsistent international support. The problem of desertion dogged the force in its early days: in the summer of 2003, the desertion rate was estimated to be ten percent and in mid-March, 2004 estimate suggested that 3,000 soldiers had deserted.

Soldiers in the new army initially received $30 a month during training and $50 a month upon graduation, though pay for trained soldiers has since risen to $120. Some recruits were under 18 years of age and many could not read or write. Recruits who spoke only Pashto experienced difficulty because instruction was given through interpreters who spoke Farsi.

Growth continued, however, and the ANA had expanded to 5,000 trained soldiers by July of 2003. That month, approximately 1,000 ANA soldiers were deployed in the U.S-led Operation Warrior Sweep, marking the first major combat operation for Afghan troops.

Troop levels
Soldiers
As of
1,750 March 2003
6,000 September 29, 2003
6,000 January 22, 2004
7,000 February 2004
8,300, plus 2,500 in training April 30, 2004
12,360 June 29, 2004
13,000 August 2004
13,500, plus 3,000 in training September 13, 2004
13,000 December 2004
17,800, plus 3,400 in training January 10, 2005
26,000, plus 4,000 in training September 16, 2005
26,900 January 31, 2006
36,000 January 10-22, 2007
46,177 April 12, 2007

tapio_o_neva

http://e-ariana.com/ariana/eariana.nsf/allDocs/F5733475A5B1871F872575FD0...

Karzai praised the role of foreign troops but promised that rules governing their presence will change if he wins re-election.

"Elections here will be imperfect," Holbrooke said between briefings at a military base run by Polish and U.S. troops. "But I am an American who lived through an imperfect election eight years ago. I am not going to hold Afghanistan to standards which even the United States does not achieve."

"What we want is an election that reflects the legitimate will of the Afghan people and whoever wins the international community will support," he added.

tapio_o_neva

http://e-ariana.com/ariana/eariana.nsf/allDocs/961999BC157A58D1872575FD0...

Elizabeth Gould: When the Soviets crossed the Afghan border, President Carter exclaimed that this was the greatest threat to peace since the Second World War. The claim was that the Soviets were running out of oil and this was their first step to the Persian Gulf to get our oil. So that became the mantra.

MJ: So when did a different explanation catch on?

Gould: In 1998 Jimmy Carter’s national security advisor Zbigniew Brzezinski went public with the fact that six months prior to the Soviet invasion, he was getting a black project signed by President Carter to basically allow for a provocation on the Soviet Union’s southern border to increase the chances that the Soviets would be drawn into Afghanistan, into what Brzezinski referred to as the Afghan trap. And in fact there was actually an active desire on the part of many within the intelligence community to give the Soviets their own Vietnam. And that's what it became known as at the time. Part of the goal was not only to draw them into Afghanistan, but to hold them there and to destroy them there. So these are all part of the back-story that really was missing when that first exclamation came out of President Carter.

jussivaarala

Yhdysvallat lämmittelee rauhanprosessia Lähi-Idässä, otsikoi media.

Yhtä lailla media voisi otsikoida että Yhdysvallat lämmittelee sodanprosessia Georgiassa ja Ukrainassa.

Niin käsittämätöntä on Yhdysvaltojen myötäsukainen suhtautuminen maailmanpolitiikan kyseenalaisiin törmäilijöihin Georgiaan ja Ukrainaan. Ja EU katsoo tietty toopena ja sanattomana vieressä - jopa siinä määrin että pitää kysyä onko EU:lla ulkopolitiikkaa lainkaan.

Muuta ei voi päätellä Obaman kaudellakaan kuin tämän - Yhdysvallat tarvitse aina jossain sodan.

Kun se muille on aina syviä haavoja jättävä katastrofi.

Yhdysvallat on sairastunut aseisiin.

Jussi Vaarala
Somerniemi

toinen euromies

ISAFin Afganistanin operaatio johtuu siitä, että George W. Bushilla, Cheneyllä ja Rumsfeldilla oli tulenpalava kiire Irakiin.

Afganistanin puhdistaminen talebanien hirmuvallasta jätettiin kesken vuonna 2002, koska USA:n johtajilla oli kiire Saddam Husseinin kimppuun. Sen jälkeen talebanit ovat hivuttautuneet takaisin omille heimoalueilleen ja myös pohjoisille alueille, joille ne eivät päässeet oman hirmuvaltansa aikana, koska Pohjoinen Liitto pystyi vastustamaan talebaneja loppuun saakka eli syksyyn 2001 saakka. Talebanien valtaannousu Afganistanissa ja Pakistanissa olisi kuolemanvakava asia. Pakistanin ydinaseet joutuisivat al-Qaidan käsiin. Se uhkaisi koko Keski-idän vakautta ja maailman tärkeimpiä öljyvaroja.

tapio_o_neva

Varmaan jokainen ymmärtää, että tadzikit pitäisi liittää Tadzikistaniin ja uzbekit Uzbekistaniin sekä antaa Venäjälle niin paljon rahaa, että se hoitaisi Tadzikistanin ja Uzbekistanin puolustuksen.

Se, mitä keskiselle ja eteläiselle Afganistanille pitäisi tehdä, on kokonaan hämärän peitossa.

Ei se, että partioidaan aurinkolasit päässä johda pidemmän päälle mihinkään. Neuvostoliitto 1960-luvulla rakensi teitä ja 1980-luvullakin järjesti massiivisen avustusohjelman hallussa pitämilleen alueille sosiaaliseksi kehitykseksi.

Afganistanin kylien puolustus voi olla vain sen varassa, että perustetaan suojeluskunta ja kyläläiset aseistetaan ja sotilaskoulutetaan oikein.

Kuitenkaan tällaiseen demokratiaan eivät ole valmiita alueiden sotapäälliköt eivät Hamid Karzain hallitus, joka toimii vain ranskalaisten aseiden varassa pääkaupungissa.

Mauno Koivisto voisi kirjoittaa kirjan:"Väärää politiikkaa II".

En ole vielä Alexander Stubbin, Jyri Häkämiehen, Pertti Salolaisen tms. kuullut kirjoittavan mitään, mitä Afganistanissa pitäisi tehdä. Käsitykseni mukaan teot ovat paljon vähäisemmät kuin Neuvostoliitolla 1960-luvulla tai 1980-luvulla siviilipuolellakin.

Retorinen kysymys:"Riittääkö vartiointiliike yhteiskuntapolitiikaksi?".

Radikaaleinta, mitä Afganistanissa voisi tehdä tyttöjen koulujen lisäksi, olisi aseistaa ja sotilaskouluttaa naiset sekä jakaa heille kotiin Sveitsin tapaan automaattiase.