Sikainfluenssa leviää neljä kertaa muita viruksia nopeammin, sanoo Maailman terveysjärjestö WHO:n johtaja.
Ranskalaisen Le Monde -lehden lauantaina julkaisemassa haastattelussa Margaret Chan totesi, että H1N1-virus leviää "uskomatonta vauhtia".
– Se kulkee kuudessa viikossa saman matkan, jonka taittamiseen viruksilta menee tavallisesti kuusi kuukautta.
Chan lausui huolensa myös viruksen uhrien jakaumasta. 60 prosentilla sikainfluenssaan kuolleista on ollut aiempia terveysongelmia.
– Tämä tarkoittaa sitä, että 40 prosenttia kuolleisuudesta kohdistuu hyvässä terveyden tilassa oleviin nuoriin aikuisiin, jotka tappaa viidestä seitsemään päivään kestävä viruksen aiheuttama kuume.
Haastattelussa Chan arvioi, että riittävän rokotemäärän valmistaminen voi kestää vielä kuukausia.
Suomessa ei ole vielä sikainfluenssaepidemiaa. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tutkimusprofessori Petri Ruutu arvioi perjantaina, että epidemia puhkeaa todennäköisesti ennen tavanomaista kausi-influenssaa.
Aiemmin julkisuudessa esitetyt ennusteet epidemian alkamisesta ovat menneet pieleen. Puhkeamista odotettiin muun muassa koulujen alun tietämille.
Sikainfluenssa näyttää iskevän useammin esimerkiksi nuoriin aikuisiin, vaikka tavalliseen influenssaan sairastuvat eniten juuri pienet lapset.
Sosiaali- ja terveysministeriö poisti perjantaina alle kolmevuotiaat sikainfluenssan riskiryhmästä. Tämä tarkoittaa sitä, ettei pikkulapsille anneta automaattisesti viruslääkettä, jos heidän epäillään sairastuneen tautiin. Tämä koskee kuitenkin vain lieväoireisia.
Ministeriö perustelee muutosta sillä, että pikkulapset sairastavat runsaasti eri virusten aiheuttamia hengitystieinfektioita ja suuri osa oireiden perusteella määrättävästä lääkityksestä olisi turhaa.
Yli puolet sikainfluenssaan kuolleista on nuoria aikuisia. Lapset tai vanhukset eivät ole yhtä alttiita virukselle kuin 20–49-vuotiaat, ilmenee Euroopan tartuntatautikeskuksen tuoreesta tutkimuksesta. Vain 12 prosenttia H1N1-virukseen kuolleista oli yli 60-vuotiaita.
Sikainfluenssaan on kuollut noin 2 200 ihmistä.

Kommentit
Sian vauhti paranee
Sehän parantaa kuin sika juoksuaan.
Ennusteet sikainfluenssasta vaihtelevat
Kuin valtiovallan ennusteet tuloista ja menoista!
Mikä sikaflunssa
Jatkuvaa pientä pelottelua. Kaikki tapaukset Suomessa ovat olleet lieviä. Jos siitä tulee kuvatun kaltainen epidemia, niin mitä mieltä eristämistoimissa on kun kaikki kuitenkin saavat taudin?
Ei ole totta että kaikki
Ei ole totta että kaikki ovat olleet lieviä.
Eristäminen kannattaa, se hidastaa taudin leviämistä. Jos uusia tapauksia tulee tiheästi, niin tehohoitopaikat loppuvat nopeasti.
kts dagens nyheter
w h o luo pelkoa tahallaan
maalaisjärki sanoo , kun tauti on jyllännyt meksikossa ja koko amerikan tiheään asutulla mantereella lähes puoli vuotta, ja sairastuneita on pari sataa tuhatta maailmassa, niin ei tuo kovin nopeasti ole levinnyt
ps
uudet tartunnat ovat laskemaan päin joka puolella maailmaa
who yrittää herutella itselleen irtopisteitä vaikka järjestö möhli tän jutun totaalisesti: eivät pystyneet vaikuttamaan viruksen kulkuihin yhtään mitenkään, eivätkä myäskään ole rokotustakaan saaneet aikaan
jos olisivat tehtäviensä tasalla, meksikon rajat olis vedetty kiinni ja rokote olis jo tehty
turha , kallis, järjestö
Mistä tiedät tartuntojen määrän?
Minä en ainakaan keksi mitään menetelmää selvittää edes Suomen tartuntojen määrää, koska taudin toteaminen muilta kuin sairaalahoitoon otettavilta potilailta lopetettiin täällä jo muutama viikko sitten. Edes sikainfluenssaan kuolleiden määrää ei tiedetä tarkasti sen enempää meillä kuin muualla, koska sikainfluenssaa kuolinsyynä ei tietääkseni pystytä selvittämään täydellä varmuudella jälkikäteen.
Mitä WHO voisi mielestäsi käytännössä tehdä pysäyttääkseen jonkin viruksen kulun? Et kai tosissasi tarkoita, että sen pitäisi palkata itselleen joukot, joilla olisi kyky eristää Meksikon kokoisiakin maita?
Lopettakaa jo
Miksi tästä asiasta pitää uutisoida jatkuvasti? Kyllä tiedottaminen on jo hoidettu kauan sitten, jostain syystä on jatkuvasti pakkomielteisesti tehtävä uusia juttuja. Tämä alkaa jo häiritsemään yhä enemmän ja enemmän.
Pitää takoa
Kun pelko on kuumaa ja raha virtaa, tauti on niin nopea että sitä ei näköjään edes huomaa. Tällä selityksellä pohjustetaan Sika Influenssan paluu 2,sta ensi keväänä. Sen jälkeen saamme nähdä Sika Influenssan Ultima Version ja WTO,n ohjaajan version. Sika Influensa Colden Box ilmestynee keväällä 2011.
Kiva havaita
Että Suomessa on vielä ihmisiä, joilla on maalaisjärkeä.
niitä, joilla on
niitä, joilla on flunssaoireita (mm kurkkukipua, pientä lämpöä, yskää, väsymystä, pääkipua ja nuhaa), niin miten voivat olla varmoja ettei influessa kierrä jo? Lähdetään liikkeelle oletuksesta ettei epidemiaa voi olla, kun niin ei ole todistettu?
Ainakaan yhtäkään kovista flunssaoireista kärsiviä tuttujani/ystäviäni ole edes tutkittu, vaikka todella moni on jo sairaana. Miten siis terveysviranomaiset voivat olla varmoja, ettei epidemia ole jo käynnissä?
kädet pystyssä jo ennen epidemiaa
Näyttää siltä, että kädet on nostettu jo valmiiksi pystyyn mexikolaisen influessan suhteen, vaikkei epidemia ole edes alkanut.
Varmuuden vuoksi terveyskeskuksissa ei vastata puhelimeen, ei varmisteta tautia kokeilla, alle kolmevuotiaat otettiin pois riskiryhmästä ja vanhoja sinne ei ole koskaan laitettukaan. Sairastuneiden laskenta lopetettiin jonnekin alle kahdensadan paikkeille. Tästä sitten tehdään johtopäätös, että tauti ei ole levinnyt - ja joskus tuntuu, kuin ajatuskuplassa pitäisi lukea, että tauti ei ole levinnyt toivotulla nopeudella.
Muutenkin toimitaan -ainakin Hesassa - hölmöläisten tavoin: jos sairastut, pitää matkustaa kaupungin äärilaidoilta tiettyyn paikkaan, levittää virusta sinne sun tänne sen sijaan, että ne terveemmät matkuistaisivat ja influessan riivaamat kävisivät lähimmällä terviksellä.
Painopiste
Näyttää olevan keskustelun painopiste swineflussa. Ei paljoa vaivauduta keskustelemaan tai tiedottamaan miten ihmiset hoitaisivat terveyttään kaikista uhkista, taloudellisista paineista huolimatta. Jos ymmärrän oikein sikaflunssan kohtaamiseen vaikuttaa myös yleinen terveydentila ja ihmisen immuniteettitaso. Kaivattais tieteellistä neuvoa miten niitä kohottaa. Vai takooko kukin siellä mistä todennäköisimmin heruu jotain näin vaikeina aikoina?
Kyllä se siitä . . .
. . . vasurit tekee välikysymyksen ja pakottaa hallituksen sulkemaan rajat.
Niinpä niin
Ja paljonko maailmassa kuolee päivittäin ihmisiä likaisen juomaveden, malarian, koleran, ripulin tai HIV:n takia?
Jos inhorealistisesti saan todeta, niin ihmisiä kuolee näihin vitsauksiin enemmän kuin sikainfluenssaan konsanaan tulee kuolemaan. Ja kuka välittää esim. malarian uhreista?
Joten, miksi tällainen hysteria tästä sikainfluenssasta? Ja mitä sitten vaikka leviäisikin nopeasti niin tämä on yksinkertaisesti luonnon menetelmä, näin "linkolamaisesti" todettuna, päästä eroon ylimääräisestä populaatiosta.
Mitäs siinä teet, ei edes miljoonatkaan eurot auta jos tauti on tappava...
Eikös teillä ole mitään sanottavaa?
Miten ihmeessä te jauhatte tuollaista tyhjää. Kuka teillä noita muka-uutisia tuohon laittaa. Antakaa ihmeessä olla, jos ei ole asiaa. JA KAIKEN HUIPPU, ETTÄ SAMA KUVA KUIN PARI KUUKAUTTA SITTEN? Vai erehdynkö? Mutta mikä tehtävä tuolla uutissivullanne on? Eikös Herlin tai päätoimittaja voisi vähän ajatella, jos tämän sivun laatija ei viitsi.
Jaahas, onko virus kasvattamssa R-kertoimiaan?
Espanjantaudissa Ro oli aluksi 1,45 mutta pandemian päästyä vauhtiin puolessa vuodessa jo 4.
http://www.ganfyd.org/index.php?title=Reproduction_number