Uusi Suomi / Ulkomaat Keskiviikko 8.2.12 Aseta US kotisivuksi

Liian harva sikainfluenssapotilas hakee hoitoa USA:ssa

Liian harva sikainfluenssapotilas hakee hoitoa USA:ssa
Julkaistu: 31.10.2009 4:04
Päivitetty: 31.10.2009 6:33
Yhdysvalloissa monet välitöntä hoitoa sikainfluenssan takia tarvitsevista eivät hakeudu hoitoon. Terveysviranomaiset ovat tilanteesta huolissaan, sillä tauti näyttää leviävän ennennäkemätöntä vauhtia.

– Olemme olleet yllättyneitä, että jopa astmaa tai sydän- tai keuhkotauteja sairastavista vain puolet hakee hoitoa, sanoi tautien ehkäisy- ja seurantakeskuksen (CDC) johtaja Thomas Frieden.

Friedenin mukaan terveyskeskukset ovat sen sijaan täynnä ihmisiä, jotka eivät tarvitse terveydenhoitoa.

Tuoreimpien tietojen mukaan Yhdysvalloissa sikainfluenssaan on kuollut huhtikuun jälkeen 114 lasta. Viranomaisten mukaan tartunnat lisääntyvät valtaosassa osavaltioita. Kaikkiaan kuolemia on ollut ainakin 1 300, arvioi CDC.

Presidentti Barack Obama puolestaan ilmaisi eilen huolensa siitä, että riittävä määrä rokoteannoksia saadaan ajoissa. Valkoisen talon edustaja korosti, että kaikille H1N1-rokotuksen haluaville on taattava siihen mahdollisuus.

 
STT
STT
 
 
 
 
 

Liian harva haki lapsilleen lääkärin hoitoa, kun kuolivat!

Liian harva kehitysmaiden isä ja äiti haki kuolleille lapsilleen lääkärin hoitoa, kun likaiseen veden bakteereihin ja viruksiin kuolivat - 3400 joka päivä, kymmenien vuosien ajan. Mediaa ei kiinnosta.

Ei sen puoleen, ei kuolleiden lapsien vanhemmilla olisi lääkäriin edes ollut varaa, tai noita lääkäreitä ei edes paikka paikoin olisi ollutkaan.

 
 
ILMOITUS

Yritysblogit

Sami Järvinen
Sami Järvinen, Navi Group
 
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola, Omistajayrittäjä.fi
 
 
 

Tilaa US-uutiskirje

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.

 

Luetuimmat

 
 
 
 
 

Kysely