Sunnuntai 27.5.2012

EU-parlamentin ”kummitusmepit” tulevat kalliiksi

Luotu: 
14.12.2009 10:32
  • Kuva: EPA / All Over Press

Euroopan parlamentin niin sanotut "kummitusmepit" tulevat veronmaksajille kalliiksi, kirjoittaa brittilehti Daily Telegraph. Tarkkailijan aseman saaneet 18 ylimääräistä euroedustajaa eivät voi osallistua mihinkään päätöksentekoon, mutta saavat silti muiden meppien tavoin etuuksia ja mahdollisesti jopa täyden palkan, Telegraph kertoo.

Kysymys on joulukuun alussa voimaan tulleesta Lissabonin sopimuksesta. Sen myötä europarlamentin jäsenmäärä nousee 736 edustajasta 754 edustajaan. 18 uutta meppiä tulevat 12 eri maasta: Isosta-Britanniasta, Espanjasta, Ruotsista, Ranskasta, Itävallasta, Italiasta, Puolasta, Alankomaista, Bulgariasta, Latviasta, Sloveniasta ja Maltalta.

Ylimääräiset mepit eivät voi aloittaa työtään ennen kuin jokainen EU:n jäsenmaa on ratifioinut ylimääräisen pöytäkirjan. Europarlamentin lähde kertoo Telegraphille, että ratifioimisessa voi mennä jopa kahdesta neljään vuotta. EU-lähde kertoo myös Telegraphille, että "kummitusmepit" saisivat ensi vuoden alusta lähtien täyden palkan.

Euroskeptisen ajatushautomon Open Europen edustaja Lorraine Mullally kommentoi Telegraphille, että on "hulluutta" maksaa 18 mepille palkkaa siitä, että he eivät tee mitään.

 

Jaa artikkeli: 

Kommentit

Karitsa

ajatellen kyseessä on EU-hulluus, joka lisää maalais- tai kaupunkilaisjärjellä varustettujen EU-kansalaisten inhoa koko laitosta kohtaan ja antaa aihetta epäillä myös muiden päätösten tarpeellisuutta tai oikeutusta.

machdevelop

Saa yhä kummallisempia piirteitä. Palkalliset kummitusedustajat ilman töitä? Sehän on sama kuin riviedustajillakin, ei heilläkään töitä ole,mutta palkka juoksee. Päivällä kuunnellaan turhia puheita ja illalla ryypätään tyhmien rahat