Uusi Suomi / Ulkomaat Perjantai 10.2.12 Aseta US kotisivuksi

Miljardööristä voi tänään tulla presidentti Chilessä

Miljardööristä voi tänään tulla presidentti Chilessä
Julkaistu: 17.1.2010 9:36
Chilessä järjestetään tänään presidentinvaalien toinen kierros. Vaalit saattavat tuoda valtaan oikeiston ehdokkaan ensimmäistä kertaa Augusto Pinochetin kauden jälkeen.

Miljardiomaisuuden kerännyt liikemies Sebastian Pinera voitti selvästi joulukuussa käydyn vaalien ensimmäisen kierroksen. Hän on hienoinen ennakkosuosikki myös toisella kierroksella.

Mielipidemittausten mukaan tilanne on kuitenkin viime aikoina tasoittunut, ja entinen presidentti Eduardo Frei on aivan Pineran kannoilla.

Nykyinen presidentti Michelle Bachelet on erittäin suosittu Chilessä, mutta hän ei voi enää asettua ehdolle.

 
STT-Uusi Suomi
STT-Uusi Suomi
 

Tähän uutiseen liittyvät asiasanat

Henkilöt: Sebastian Pinera
Paikat: Chile
 

Politiikka

 
 
 
 
 

Sopii hyvin USA:n hallinnolle

Pineran tausta on sikäli hyvä, että hänestä "tehdään" presidentti. Demokraattisestiko? No, "demokraattisesti".

 
 
ILMOITUS

Yritysblogit

Sami Järvinen
Sami Järvinen, Navi Group
 
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola, Omistajayrittäjä.fi
 
 
 

Tilaa US-uutiskirje

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.

 

Luetuimmat

 
 
 
 
 

Kysely