Uusi Suomi / Ulkomaat Torstai 9.2.12 Aseta US kotisivuksi

Venäjä rakentaa ”ainakin” 12 ydinreaktoria Intiaan

Venäjä rakentaa ”ainakin” 12 ydinreaktoria Intiaan
Julkaistu: 12.3.2010 19:02
Venäjä rakentaa toistakymmentä ydinreaktoria Intiaan. Varapääministeri Sergei Ivanov kertoi perjantaina, että reaktoreista on allekirjoitettu sopimus, joka mahdollistaa 16 reaktorin rakentamisen. Reaktorit tulisivat kolmeen paikkaan.

Venäjän valtiollisen ydinenergiayhtiön Rosatomin johtaja Sergei Kirijenko kertoi, että yhtiö rakentaa ainakin 12 reaktoria. Kuusi näistä on tarkoitus pystyttää vuoteen 2017 mennessä.

Intiassa vieraillut pääministeri Vladimir Putin luonnehtii ydinenergiaa yhdeksi tärkeimmäksi Intian ja Venäjän yhteistyökohteeksi. Venäjä rakentaa jo nyt kahta ydinvoimayksikköä Tamil Nadun alueelle Etelä-Intiaan.

Putinin vierailun aikana maat sinetöivät myös 1,5 miljardin dollarin hävittäjäkaupan. Rahoilla Intian laivasto saa 29 MiG-hävittäjää.

Venäjä on vuosikymmeniä ollut Intian tärkeä liittolainen. Toisaalta Intia on viime vuosina tähynnyt myös länsimaiden suuntaan. Ydinvoimarakentamisesta venäläisten kanssa kilpailevat amerikkalaiset ja ranskalaiset yritykset.

 
STT - Uusi Suomi
STT - Uusi Suomi
 

Tähän uutiseen liittyvät asiasanat

Paikat: Intia, Venäjä
Muut: Ydinvoima
 
 
 
 

Mitenkäs se ministeri

Pikkarainen puhuikaan: "En tunne yhtän valtiota, joka rakentaisi kolmea ydinvoimalaa yhtaikaa..." tai jotain sinnepäin.

Jos se tarkottikin

en tunne yhtään länsimaista valtiota..tai peräti..en tunne yhtään ranskalaista valtiota..

Juu..aika hyvä selitys tampiolta että ei tunne..siis tiedonpuutetta..

Etelä-Korean ja Intian "palvelusektori" tuottaa meille pian .

. . . kaikki tarvitsemamme palvelut: Autot, kännykät, televsiot, tietokoneet, risteilijät, luxsuspurret, veturit, rekat, soutuveneet, sellun, vessapaperin, energialamput, puukot, kirveet, takat, tiilet, sohvat, käsilaukut, kengät, suksisauvat, lumilaudat,lumikengät, laskettelusukset, muodin, taiteen, elokuvat, viihteen, kirjallisuuden . . .

Hassi & Sinnemäki ottopoikineen lähettää vanhat ja sairaat Intiaan saattohoitoon. Siellä on varauduttu jopa uraanin loppumiseen. Raskasvesitekniikalla Toriumista "ikuinen" energialähde:
http://www.opec.ru/1154217.html

Intiaan vaan.

Vielä kun saataisiin Suomesta siirrettyä Intiaan hätäkeskuspalvelut, kelan ja verottajan puhelinneuvonta niin kyllä me sitten kylvettäisiin säästyneessä rahassa.

Eikö vaan?

 
 
ILMOITUS

Yritysblogit

Sami Järvinen
Sami Järvinen, Navi Group
 
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola, Omistajayrittäjä.fi
 
 
 

Tilaa US-uutiskirje

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.

 

Luetuimmat

 
 
 
 
 

Kysely