Toiset antavat kunnian puhelimen keksimisestä Charles Darwinille.
Yksi kahdestakymmenestä koululaisesta oli sitä mieltä, että Star Wars -elokuvan Luke Skywalker tai avaruusmatkoja kauppaava miljardööri Richard Branson oli ensimmäinen ihminen, joka on käynyt Kuun pinnalla.
Noin 60 prosenttia haastatelluista lapsista uskoi Newtonin keksineen tulen.
Näistä väärinkäsityksistä huolimatta suurempi osa koululaisista toivoi saavansa Nobelin palkinnon kuin voittavansa X Factorin.
OnePoll-mielipidemittauslaitoksen tekemään tutkimukseen osallistui tuhat brittikoululaista maaliskuun alussa.
Vain puolet haastatelluista pojista tiesi, että tulen sijaan Newton keksi painovoimaan liittyviä lakeja. Tytöistä asia oli selvä 76 prosentille. Osa pojista luuli Newtonin keksineen internetin tai löytäneen Amerikan.
Kahdeksan poikaa kymmenestä tiesi, että puhelimen keksi Alexander Graham Bell. Tytöistä oikeaan osui 69 prosenttia.

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.
Vertailun vuoksi
Kuinka moni suomalainen aikuinen uskoo, että Jumala on luonut maailmankaikkeuden ?
No toivottavasti moni. Se
Elämän synty?
Elämän tärkein ominaisuus on itsensä monistaminen. Niinpä se tuli ensin.
Takuuvarmasti on olemassa hiilimolekyyli, jonka fysikaalis-kemialliset ominaisuudet saavat sen alkumeressä kelluessaan keräämään vierelleen identtisen hiilimolekyylin. Joskus tämä kopio irtoaa kokonaisena. Miljardien vuosien aikana kilpailu muiden kopioiden kanssa saa tämän molekyylin muodostumaan satunnaisten "mutaatioiden" avulla yhä monimutkaisemmaksi. Ylivoimainen enemmistö näistä satunnaisista mutaatioista on epäedullisia, joten evoluutio on äärimmäisen hidasta.
Tehokkain versio kuitenkin selviää. Se kehittää sattuman avulla alkeellisen soluseinän suojelemaan itseään luonnonvoimilta. Se kehittää keinon liikkua. Vähitellen se muuttuu alkeelliseksi RNA-molekyyliksi. Tämän jälkeen evoluutio alkaa nopeutua eksponentiaalisesti. Jossain vaiheessa tätä jatkumoa siitä tulee jotain jonka me tunnistaisimme eläväksi.
Kun tällainen molekyyli on kertaalleen muodostunut otollisissa oloissa, varsinaisen tunnistettavan elämän syntyminen on vain ajan kysymys.
Tällä perusteella osaan vastata myös kysymykseen: onko maailmankaikkeudessa muuta elämää? Tottakai on! Elämän alkutavasta johtuen on vain ajan kysymys että missä tahansa otollisten olosuhteiden planeetalla syntyy elämää.
Se onko tämä elämä muuta kuin alkeellisia bakteereja, on kiinni lähinnä ajasta.
Sanos muuta
Ilmeisen moni aikuinen uskoo jumalaan. Sitä se uskonnon opetus teettää.
mä uskon
että ensin ei ollut mitään ja sitten se räjähti,uskon myös että tulevina vuosina männyt ja leijonat saa pentuja..kaikenlaista sattuu,kun aika vaan kuluu,on sitä erikoisempiakin asioita tapahtunut.
Jotain järkeä nyt
Jos kerran keskitytte referaatteihin, niin pistäkää edes linkki lähteeseen, että saa käydä lukemassa kuinka tälläinen pilipali tutkimus on saatu aikaan.
linkki
Queen invented phone, pupils say
http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/education/85652...
Jos samanikäisiltä
Jos samanikäisiltä suomalaislapsilta kyseltäisiin vastaavia kysymyksiä, vastaukset olisivat luultavasti samansuuntaisia. En minä ainakaan oleta, että 9-10v tietävät kuka oli Newton tai Bell.
Lapset
"Tutkimukseen osallistuneista 9- ja 10-vuotiaista koululaisista"
No, 9-10 vuotiaat ovat vielä aika pieniä, ja ehtivät kyllä oppimaan.
Puhelimen keksi
Puhelimen keksi Antonio Meucci. Patentti kuuluu Alexander Graham Bellille.
Antonio Meucci
oli se, joka keksi puhelimen, mutta patentti kuuluu Bellille.
Monivalintakysymyksillä
Monivalintakysymyksillä saadaan herkuteltua kahjoilla vastauksilla. Jos ei tiedä, niin arvaamalla (esimerkiksi) yksi neljästä voi silti voittaa, mutta haittana on tällä kyselytavalla, että mitä kahjommat vastausvaihtoehdot, niin sitä kahjompia arvauksia...
Briteissä kuitenkin
Briteissä kuitenkin pakollinen peruskoulutus alkaa ilmeisesti jo 5-vuotiaana. Joten periaatteessa niillä pitäisi olla 9-10 vuotiaana enemmän tietoja kuin vastaavilla suomalaislapsilla, mutta tuskin käytännössä täysin näin on.
Oma napa paras napa
Mulle ainakin riittää että maitoa saa kaupasta ja sähköä pistorasiasta. Turha noilla nippelitiedoilla on pelleillä ja esittää muuta mitä on.
Noilla prosenttilaskuilla kehdataan naureskella lapsille?
En naureskelisi yhtään lasten tietämättömyydelle, jos lehtijutussa esitellään tällaisia tuloksia:
"Noin 60 prosenttia haastatelluista lapsista uskoi Newtonin keksineen tulen."
"Vain puolet haastatelluista pojista tiesi, että tulen sijaan Newton keksi painovoimaan liittyviä lakeja. Tytöistä asia oli selvä 76 prosentille."
Suomessa samoin
Tietämättömyyttä Suomessakin...
Eilen kahvipöytäkeskustelussa kävi ilmi, kuinka eräs lukion toisen vuosikurssin opiskelija ei tiennyt, että on olemassa Etelämanner. Varmaankin olisi mielenkiintoista tutkia, kuinka suomalaiset lukiolaiset vastaavat kysymykseen "Pohjoismantereen sää- ja ilmasto-olosuhteet"...
Heh-heh
Tulipahan tutkijoita vedätettyä oikein kunnolla.Vastaajina olleet tytöt ja pojat ovat teekkariainesta.
Oliko kyse Brittien heikosta koululaitoksesta vai ...
... Brittien heikosta älykkyysosamäärästä...?!!?
Ehkä vähän hakemalla haettu
Mutta kyllä aika kova fakta on se että britit ovat aika juustoja juuri ihan perusasioissa. Syitä on varmasti monia.
taas vieraitten höpöhöpöjä!!
"
Vertailun vuoksi
10:51 Vieras (kirjautumaton)
Kuinka moni suomalainen aikuinen uskoo, että Jumala on luonut maailmankaikkeuden ?
"
Mitä ihmeen tekemistä tällä kommentilla on nuorten tietämyksen kanssa? vai luuleeko kirjoittajaälykkö että tuossa kyselyssä kysyttiin uskomuksista?
onko sisälukutaito täysin hukassa?
mistä on kysymys?
ehkä koululaitoksesta, ehkä itse kysymyksistä, joita ei varmasti kaikki tuon ikäiset ottaneet lainkaan tosissaan vaan vastasivat piruuttaan mitä sattuu.