Sunnuntai 27.5.2012

Puolan tragedia: Presidentin vanha uhkaus nousi esiin

Luotu: 
12.4.2010 15:02
  • Kuva: EPA / All Over Press
    Puolalaiset surevat presidenttiparin kohtaloa.

Länsi-Venäjällä 96 ihmisen hengen vaatineen lentoturman tutkinnassa on nostettu esiin kysymys, saattoiko Puolan presidentti Lech Kaczynski itse vaikuttaa lentäjän kohtalokkaaksi koituneeseen ratkaisuun.

Viranomaisten mukaan lentäjä sivuutti lennonjohdon ohjeet ja yritti sitkeästi laskeutua Smolenskin kentälle, vaikka kentällä oli sankan sumun takia huono näkyvyys.

Kysymykset presidentin roolista nousivat New York Times –lehden mukaan Georgian sodan aikaan sattuneesta välikohtauksesta, jossa presidentti Kaczynski vaati pilottia laskeutumaan vaikeista olosuhteista huolimatta.

Tuolloin pilotti kieltäytyi laskeutumasta Kaczynskin uhittelusta huolimatta ja laskeutui naapurimaahan Azerbaidzhaniin.

Kaczynski oli puolalaisen Dziennik-lehden mukaan uhannut pilottia rangaistuksella.

– Jos joku päättää ryhtyä pilotiksi, hän ei saa pelätä. Kun palaamme kotimaahan, käsittelemme asiaa, Kaczynski sanoi puolalaislehden mukaan.

Lentäjää ei kuitenkaan rangaistu. Hän itse asiassa sai mitalin toimintansa ansiosta. Puolustusministerin mukaan hän kuitenkin oli kärsinyt masennuksesta episodin jälkeen.

Puolan entinen presidentti Lech Walesa sanoi, että yleensä lentäjät kysyivät maan johtajien mielipiteitä vastaavissa tilanteissa.

Viranomaiset eivät ole vielä julkistaneet lennonjohdon ja lentäjän välisten keskustelujen tarkkoja sisältöjä.

Henkilöt: 
Paikat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

ollisaarinen

Totesin heti tyttärelleni kuultuani uutisista, että kun konetta oli kielletty laskeutumasta ja että kun siitä huolimatta tehtiin jo neljäs yritys niin lentäjä ei tee tällaista kuin komennettuna.

Kysymys kuuluukin: mihin asti olemme valmiita tottelemaan? Annammeko sähköiskun realitysarjassa tai ajammeko Tshernobylin kuolioon jos vain meitä niin komennetaan?

Juhani Putkinen

Venäjä on itse kertonut sekä kyseisen lennonjohtajan, että myös ilmavoimien komentajan suulla ETTEI lennonjohtaja kieltänyt puolalaiskonetta laskeutumasta.

M Eiramaa KNFIJV

Puola kiistää Kaczynskin syyllistävän disinfon
http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/89742-lentoturman-syyllisesta-huhu-ei-v...

Se poliittisluontoinen syyllistämisvimma, jolla Puolan edesmennyttä presidenttiä ja Katynin kansanmurhan muistotilaisuuden päävierasta yritettiin leimata maailman lehdistölle suunnatulla massiivisella disinformaatioryöpyllä diktaattorimaiseksi (à la Stalin&Putin) tuhoonmääräjäksi vain lisää epäilyksiä Venäjän itsensä suuntaan. Eikö vain?

Mika Eiramaa, tutkija, KNFIJV
http://rescordis.net/knfijv-carsfi.html

V_Harinen

"....vain lisää epäilyksiä Venäjän itsensä suuntaan. Eikö vain?"

Eipä noita epäilyksiä ole esittänyt kuin kaikenlaiset "eiramaat", Putkinen ja Lehtipuu, eli ei mitkään mitenkään vakavasti otettavat tahot ;)

Jaan Torukkas

Putkinenhan on aiemmin itsekin hieman harrastanut lentämistä. Tosin hän itse kerran kertoi, että lentoharrastus sai pientä takapakkia ja kieltoa, kun hänellä oli ladattu pistooli lennolla mukana. Ei auttanut, vaikka hän kuinka selitti sen olleen siltä varalta, jos hän koneellaan harhautuu ja täytyy tehdä pakkolasku Neuvostoliiton puolelle. Sellainen kun nyt vaan ei ole oikein sopivaa Suomessa.

Juhani Putkinen

Niin milloinkas minulle on tullut "takapakkia ja kieltoa"?

Ai niin, ei milloinkaan.

Kyseinen tyyppi VALEHTELEE minusta useilla eri nimimerkeillä eri foorumeilla.

Vie

Putkinen ja Bäckman pitäisi saada saman pöydän ääreen. Kaksi varsin mielenkiintoista persoonaa mielipiteiltään täysin erilaidoissa mutta kuitenkin niin lähellä toisiaan.

Kyllä nauru raikaisi kun tuota kaksikkoa kuuntelisi.

hojo hojo

No kyllähän tämä "Veli" naapuri osaa järjestellä asioita. Meillähän on siitä kokemusta. Mutta tässä tapauksessa?
Eikö nyt ole jotensakin kummallista jos haluttaisiin järjestää herätys koko maailmalle pudottamalla naapurimaan matkustajakone jossa tiedettiin olevan ison joukon ao. maan johtohenkilöitä matkalla venäläisille kiusalliseen tapahtumaan vieläpä venäläiselle maaperälle?
Eikö mahdollinen terroriteko palvele tässä kokonaan toisen ilmansuunnan päämääriä?