
Tukholmassa ja sen ympäristössä pelastuslaitos on saanut satoja ilmoituksia tulvivista kellareista eikä pelastuslaitos ehdi auttamaan kaikkia.
Sade on sotkenut myös liikennettä paikoin pahasti. Osissa Tukholmaa kaduilla oli vettä yli puoli metriä. Myös Södertäljen seudulla vesi katkaisi teitä, ja autoja jäi jumiin veteen.
– Olemme niin ylikuormitettuja, että olemme voineet vastata vain tärkeimpiin hälytyksiin. Emme ehdi auttaa omakotitaloja tai yksityisasuntoja, vaan meidän on pitänyt keskittää voimavaramme varastoihin ja muihin sellaisiin tiloihin, joilla on suuri taloudellinen arvo, kertoi paikallinen palomestari eilen.
Östertäljessä Superettan-liigan jalkapallo-ottelu Syrianskan ja Östersin välillä jouduttiin peruuttamaan kaatosateen vuoksi.
Illan aikana sateet liikkuivat länteen ja aiheuttivat suuria ongelmia muun muassa Örebrossa, missä viranomaiset varautuivat evakuoimaan 450 telttailijaa leirintäalueelta urheiluhallin suojiin.
Ruotsiin on luvassa lisää sateita lähipäivinä.

| 03:16 | Niinistö esittäytyy presidenttikollegoilleen — MTV3.fi |
| 01:33 | Euroministerit antavat Kreikalle ehtoja — YLE Uutiset |
| 01:16 | Tukipaketista ei sopua - Kreikalle lyötiin kolme ehtoa Brysselissä — MTV3 Talous |
| 00:41 | Kodak lopettaa kameroiden valmistuksen — YLE Uutiset |
| 00:18 | Länsi-Savo: Kiireettömät "hätäpuhelut" soitetaan pian numeroon 0295 000 — MTV3.fi |
| 00:11 | Euroopan presidenttejä voi bongata tänään Helsingissä — YLE Uutiset |
Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.