Sunnuntai 27.5.2012

Suomi taisteli – Ruotsi vei

Luotu: 
7.10.2011 21:36
  • Kuva: Petteri Paalasmaa/Uusi Suomi
    Kasper Hämäläinen ja Martin Olsson ottelun tiimellyksessä.
  • Kuva: Petteri Paalasmaa/Uusi Suomi
    Joona Toivio onnistui ainoana suomalaisena.

Suomen taistelu ei riittänyt EM-karsintaottelussa Ruotsia vastaan Olympiastadionilla. Ruotsi voitti ottelun lukemin 2–1.

Ruotsin ensimmäisen maalin teki Sebastian Larsson. Ruotsi siirtyi kahden maalin johtoon 52. minuutin kohdalla Martin Olssonin osumalla.

Suomen kavennusmaalin iski Joona Toivio Roman Eremenkon keskityksestä.

Suomi onnistui kavennuksen jälkeen luomaan voimakkaasti painetta Ruotsia vastaan, mutta toista maalia ei Suomi onnistunut tekemään.

Muut asiasanat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

Varjojen mies

Suomi hallitsi ottelua sen alkuhetkien jälkeen ja esitti parasta peliään vuosikausiin. Nyt ollaan oikealla tiellä. Tästä on hyvä jatkaa.

Nuorten ikäluokkien taitotaso on selkeästi parempi kuin yli kolmekymppisten, joten parikymppisiä vain lisää, pikkuhiljaa tietenkin.

Camoon

Kamalaa myötähäpeää. Uutisoijien valmentajien ja pelaajien takia.

Jos Suomi joskus edes pääsisi lähelle karsintarajaa, lähettäisivät paremmat maat oikeat pelaajat joukkueidensa mukana tekemään tarvittavat maalit.

Huuhkajia muka, PÖLLÖJÄ. Varsinkin katsojat.

joukahinen

Jos lehmät lentäs... jos tädillä ois munat... jos Suomi osais tehdä maaleja... jos vaan jos...
niin ei ehkä oltas aina ( ihan aina) se huonompi potkupallonpotkija.
Maalit ratkaisee.
Ehkä ens kerralla Vatikaania vastaan, paavi maaliin, jospa sitten, jos...

tuomokokko

"Paavi maaliin" on tässä yhteydessä vaarallinen suositus. Benedictus XVI sattuu siviilissä olemaan baijerilainen Joseph Ratzinger, pesunkestävä futari suoraan Saksasta. Jo nappulaiässä Joseph osoitti, että jalkapallokentällä hän on parhaimmillaan maalivahtina.

(Lähde: ei ainakaan Wikipedia)