
Ensimmäinen voitto maiden 15. kohtaamisessa oli luku sinänsä. Silti ennen kaikkea tapa, jolla Suomi kipusi voittoon, ei jättänyt ketään maajoukkueen kaikkien aikojen ennätysyleisöstä (6 285 katsojaa) kylmäksi.
Toissapäivänä Brasilialle alokasmaisen esityksen jälkeen 0–3 hävinnyt Suomi oli yön jäljiltä kuin uudesti syntynyt, mutta tulostaululla se ei alkuun näkynyt. Brasilia johti erin 2–0 ja oli matkalla 12. maailmanliigavoittoonsa Suomesta.
Suomen usko palkittiin. Brasilian ensimmäinen tappio tämän kauden maailmanliigassa varmistui kello 21.04, kun passari-kapteeni Mikko Esko junttasi vastapalloon viidennen erän loppulukemiksi 17–15.
– Pidän tätä urani hienoimpana pelinä, Esko myönteli.
– Oli hieno tunne, kun pallo tuli ratkaisutilanteessa hollille ja arvelin, että pystyn junttaamaan meille sen viimeisen pisteen, Esko muisteli.

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.