Uusi Suomi / Urheilu Torstai 9.2.12 Aseta US kotisivuksi

H1N1-raivo: Kiekkoilijat kiilaavat Ruotsissa

H1N1-raivo: Kiekkoilijat kiilaavat Ruotsissa
Julkaistu: 29.10.2009 12:46
Monet ruotsalaiset ovat närkästyneet siitä, että Leksandin jääkiekkojoukkueen pelaajat saivat sikainfluenssarokotukset ennen riskiryhmiin kuuluvia tavallisia kansalaisia. Pelaajien rokotuksista nousi torstaina kova kohu.

Aftonbladet-lehti kertoo, että joukkuetta hoitava yksityislääkäri oli onnistunut hankkimaan rokotetta ja rokotti pelaajat tiistaina. Torstaina riskiryhmiin kuuluvat leksandilaiset odottelivat yhä omia rokotuksiaan, jotka heidän arveltiin saavan viikon tai kahden päästä.

Sosiaalihallinnon päällikkö Anders Tegnell kritisoi lääkärin päätöstä.

–Ei tämä missään tapauksessa näin saa mennä. Me olemme antaneet selvät ohjeet siitä, että riskiryhmiin kuuluvat ja terveydenhuollon henkilökunta rokotetaan ensin.

Joukkueen lääkäri Ronny Borelius ei näe teossaan mitään vikaa. Pelaajat piti hänen mielestään rokottaa mahdollisimman nopeasti, koska heidän terveydestään ovat kiinni isot rahat.

 
STT - Uusi Suomi
STT - Uusi Suomi
 

Tähän uutiseen liittyvät asiasanat

Paikat: Ruotsi
 
 
 
 

Riskiryhmiin kuuluvissako ei

Riskiryhmiin kuuluvissako ei ole kiinni isot rahat. Tiedättekö yhtään paljonko tehohoito maksaa? Entä koko yhteiskunnan tuottavan ja rattaita pyörittävän ryhmän? Urheilijat eivät tietääkseni kuulu tähän, he kuuluvat siihen viihdeosuuteen, niihin sirkushuveihin, eivät leivän tekijöihin. Kyllä ihminen ensisijaisesti elää leivästä, ei sirkushuveista. Saattaa olla, että tämä lääkäri riskeeraa oman turvallisuutensa tällaisella toiminnalla, jos pandemia oikein kovaksi äityy. En minä, mutta joku.

Toivottavasti minun ei

Toivottavasti minun ei tarvitse kuulla samanlaista uutista Suomesta. Että joku väkivaltapelaaja olisi tärkeämpi kuin tavallinen kansalainen, ei niin millään!

Asenne

Sama asenne löytyy joka puolelta maailmaa, myös Suomesta. Raha ratkaisee, sitä vain ei yleensä sanota ääneen! Jos on isot rahat kyseessä, ovat muut ongelmat pieniä ja kaikki käy. Myös jääkiekkopelaajien rokottaminen ennen esim. sairaita lapsia...

 
 
ILMOITUS

Yritysblogit

Sami Järvinen
Sami Järvinen, Navi Group
 
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola, Omistajayrittäjä.fi
 
 
 

Tilaa US-uutiskirje

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.

 

Luetuimmat

 
 
 
 
 

Kysely