Nyyhkyttävä Riikka Sarasoja tuntui kantavan maailman kaikki murheet harteillaan olympialaisten naisten parisprintin loppukilpailun jälkeen. Sarasoja jäi Riitta-Liisa Roposen kanssa kahdeksanneksi, finaalin kolmanneksi viimeiseksi.
–Ritu (Roponen) olisi ansainnut paremman parin, mitä pystyin hänelle antamaan. Minä olin ihan paska, Sarasoja latasi.
Oli Roponenkin kisan joukkuevalinnasta ihmeissään, vaikka ei osoitellut millään tavalla sormella Sarasojaa.
Kisoihin kuutta matkaa hiihtämään lähtenyt Aino-Kaisa Saarinen oli ilmoittanut lauantai-iltana, että haluaa jättää parisprintin väliin ja keskittyä naisten 4x5 kilometrille ja henkilökohtaiselle 30 kilometrille.
–Se oli Aikun (Saarinen) oma päätös, mutta ihmettelen, Roponen sanoi ja kertoi, ettei hän ole keskustellut Saarisen kanssa asiasta. Puheväleissä he kuitenkin ovat.
Roponen myönsi olleensa Saarisen ratkaisusta äärimmäisen pettynyt, mutta arveli, ettei olisi Saarisenkaan kanssa pystynyt maanantaina taistelemaan kultamitalista, mitalista ehkä.
–Keula meni tänään niin kovaa, Roponen tuumasi.
Sarasojan kanssa hän joutui taistelemaan tiukasti jo pääsystä finaaliin, ja se ratkesikin aikavertailun perusteella. Saarisen kanssa finaalipaikka olisi todennäköisesti irronnut vähemmällä revityksellä, jolloin voimia olisi säästynyt loppuhuipennukseen.
Sarasoja on tällä kaudella hiihtänyt hyvin etenkin vapaan hiihtotavan kisoja. Maanantaina kisaaminen ei kuitenkaan sujunut, ja parisprintin epäonnistuminen maksoi hänelle todennäköisesti myös viestipaikan.
–Muut vaan hiihtivät niin perhanan lujaa, ja siinä tuli rakoa. En vaan pystynyt taistelemaan, Sarasoja tuumasi ja sanoi, ettei pysty sanomaan tuoreeltaan mitään hirmu rakentavaa omasta hiihdostaan.
Kahdeksatta sijaa isomman loven kisa saattoi aiheuttaa Sarasojan itseluottamukselle. Kuortanelaisen tunteet olivat kilpailun jälkeen pahasti vereslihalla, mutta ehkä ensimmäisissä olympialaisissa täytyy tuollainenkin koettelemus kokea.
Sarasoja väsyi finaalin toisella osuudellaan hyvistä asemista kuudenneksi, lähes 12 sekunnin päähän kärjestä. Siitä Roponenkaan ei enää pystynyt nousemaan mitalitaisteluun.
–Kun yksin joutui hiihtämään tällaisessa kisassa, ei pysy kärjen perässä, Roponen summasi.
Saksa kepitti kilpailun loppusuoran taistelussa olympiavoittoa puolustaneen Ruotsin, kun Claudia Nystad runnoi väkisin Anna Haagin ohi. Pronssille hiihti Venäjä. Suomen tavoin varamiehisenä kisaan lähtenyt Norja jäi viidenneksi.

Kommentit
Laskuvirhe
Miten 4 x 5 kilometrin viestissä olisi paremmat mahdollisuudet menestyä kuin parisprintissä - laskuvirhe A-K.Saariselta.
Ei mitenkään, koska
Ei mitenkään, koska Roponen tuskii enää vaivautuu osallistumaan.
Maineenhallinta
Kyseessä on maineenhallinta. 4 x 5 km:ssä on enemmän tappionkantajia. Mitäpä jos maineenhallitsijatar Aino-Kaisa Saarinen kutsutaan Suomeen - ja heti?
Urheilijoistakin tulee vähitellen oikuttelevia poliitikkoja ja mannekiineja.
Joukkueen hallinta
Suomen olympiajoukkueen johdolta on tilanne karannut käsistä jo aikoja sitten.
Käsittämättömän turistijoukkueen nimittäminen ja sen onnettomat sekoilut ovat saaneet harvat huippu-urheilijat kapinaan!
Korkeaa vaatimustasoa seuraa korkea suoritustaso. Nyt on päinvastoin.
Tsemppiä vaan!
Ei se maailma tuohon kaadu, ens kerralla sitten.
Nainen
se on hävinnytkin. - Riikka, tämä pitää unohtaa niin nopeasti kuin mahdollista. Ainut mitä tästä on oppia, että tämä ei tule toistumaan. Pää pystyyn!!!
Muista nämä Lappeen Riennon miehen sanat. - Kysy vaikka Parkon Mannelta tai Pusan Heikiltä, tosi on.
Itkevä pilli
Pieni tytär sanoi: Itkevä pilli - tarkoitti itkupilliä! :D
Tulkaa kotiin sieltä pillittämästä.
Jotain mätää tässä on..
Jotain mätää tässä on..
Mätää
"Nesteytys" semmoisessa vaiheessa, ettei voi riskeerata?
Laskuvirhe
No olisikohan taas piikitys epäonnistunu? Yhdeltä puuttuu monot ja toista ei muuten vaan huvita hiihtää, siis tehdä työtään vuoden päätapahtimassa, jonka tekemistä on sponsoroitu yhteiskunnan varoin vuosikausia.
Veikkaan että EPOt tai muut lisäaineet eivät olekaan poistuneet elimistöstä suunnitellussa ajassa, joten nyt pitää jättää lähtöjä väliin, ettei taas kärähdetä.
Amatöörien puuhastelua...
Mutta missä on Kuitunen?
Ennen kisoja Kuitunen oli "varma" mitalisti, mutta sitten kerrottiin, että 40 urheilijaa on jäänyt kiinni dopingista ja että asia julistetaan kisojen jälkeen. Virpi Kuitusta ei ole ladulla näkynyt vaikka mamma piti Kanadaan asti lennättää. Tulee vaan mieleen, että tässähän meillä onkin uutinen. Vaiko olisiko tuo mikään uutinen Lahden 2001 jälkeen.
kuitunen nukkuu sarasvuon kainalossa eikä yksityishuonessaan, ei
ehdi hiihtämään kilpaa kun on kurkku kipeä ja harjoittelee niin paljon, kun on lääkärinkin mukaan terve.
lukekaa terosen kolumni kolmen kerroksen väkeä yle.fi.
mot.
Kuitunen bunkkaa
Samassa huoneessa Sarasvuon kanssa, eikä ole edes Olympia kylässä, kurkkukivuista huolimatta pystyy kyllä harjoittelemaan normaalisti mutta itse kisoihin ei vaivaidu. Eli hän on romanttisella matkalla rakkaansa kanssa.
Sisäiset sankarit
Toivottavasti Apu tai Seura tekee kunnon jutut niin sisäisestä sankarista kuin sankarittarestakin.
Tuo toivomus
Varmaankin tulee toteutumaan, olisi suorastaan ihme jos ei toteutuisi.
Taustatukea
Ja Jartsa antaa taustatukea..........
"KUITUNEN, Olympia-matka on Olympia-matka"!" Ym,.
Suomen olympia-edustus,paikka huipulla-olsi luullut että
valmennusjohto puutuu Kuitusen oleskeluun,majoitukseen ja
asuuko hän omassa huoneistossa rakastettunsa kansa?
Ohjelmahan on tiivis ja informaatiota jaetaan "nippu kerrallaan"--tai paikkana voi olla jokin muu-kuin aiemmin
sovittu+
En ota enempää kantaa asiaan-vaan toivon lajivalmentajalta ja joukkueen johdolta "psykoanalyysiä" ja yksilöterapiaa näille hiihto-ja mäki-joukkueelle!
Suomi oli parempi-kuin selostajamme antoivat ymmärtää-monissa yksittäislajeissa yllätttävän hyviä, sija 5:s...
4.s.
Lumilautailu ja naisten jääkiekko.
"Leijonat kehiin, Suomi teksti pois ja Finland tilalle..."
Suomi,Sisu,Sauna
Tere.
Suomen kultuurissa on tapahtunut suuri muutos,hengisessä eli asian/tehtävän vastuun kantamisessa. Nykyään vastuu annetaan mielummin muille tai toisen kannettaksi, mutta kunnia,maine sekä valta pidetään itsellä. Tätä sanotaan myös itsekeskeiseksi minä-asiaksi. Talous-,työelämässä asia on jo tuttu asia, mutta näköjään se on siirtynyt myös urheiluun eli perustetaan selvitysryhmä n. 2o henkilöä koostuen Saravuosta,Taxellista jne. niin kuin nykyään se on muotia eli asia ja syy sekä samalla vastuullinen organisaatio/henkilö siirtää sen ryhmän käsittelyyn eli asia pyöristetään seuraavanlaiseen lopputulokseen:veroja on kiristettävä, kansan palkat puolitettava, kannustuslisät olympiajohdolle esim. 1 pist. 10 000 per jäsen....mitä urheilijoihin tulee tehkää enemmän duunia...
Suomalaisen hiihdon tilasta
Voi päätellä jotakin kun herra Talermo itki Mika Myllylän douping tunnustuksia, korruptio rehoittaa joka tasolla ja jossain vaiheessa se tulee niin läpitunkevaksi että Suomenhiihdon taso on samaa kuin Pohjois-Korean ruokatuotanto.
Piikitykset epäonnistuivat
Huonot lääkärit tai liian vähän rahaa. Muuta selitystä ei tarvitse edes hakea.
Toinen juttu on sitten se, että Saarisenkin pitäisi tajuta, että siellä on Olympialaiset menossa. Pitäisi kiinnostaa edes vähän. Ei muuta kuin kotiin ja äkkiä niin Saarinen kuin Kuitunenkin, kun mikään ei tunnu kiinnostavan. Sarasoja ja Roponen hiihtäköön kun heille tuntuu maistuvan, vaikka olisivatkin omasta mielestään "ihan paskoja".
Suomen maine on
paska hiihtäjien harteilla, he koettavat ottaa vastuuta ja hiihtää vaikka olisivat ihan paskojakin hiihtäjiä. Toiset ovat sitten lomalla kuten Kuitunen, Sarasvuon kanssa hotelissa jo mietitään hyviä selityksiä lomailulle.
Aivan.
Jos yrittää ja "on ihan paska", niin siinä ei ole mitään häpeämistä. Jos ei edes yritä, on oikeasti paska.
Saarinen latas itselleen melkoiset paineet nyt sille henkilökohtaiselle 30km matkalle.
Epotus epäonnistui?
Muutamalla naisella on selvä paniikki kun välttelevät kisaamista, no sitten eduskuntaan marttyyripuolueen rivistä, siellä on jo yksi huru-ukko.....
aikku
aikku on joukkueen huonoin urheilija ylimielinen, itserakas pyrkyri
Ikävä todeta
Hiukan olen havainnoinut samalla tavalla, ikävä todeta. Ansiot ovat sittenkin kyseisellä urheilijalla aikamoisen vähäiset. Roposelle ja Sarasojalle ei voi kuin antaa kehuja, Suomella oli parhaat edustajat tälläkin matkalla. Saarisesta taikka Kuitusesta ei ollut hiihtäjiksi jo etukäteen vaikeaan paikkaan eikä vellihousujen sarjaa ollut tarjolla. Kiitokset vielä kerran Roponen ja Sarasoja.
C.Kallan
Douping testin huhut saavuttivat myös Kuitusen että siellä joutuu jo ihan alasti olemaan, jolloin olisi paljastunut noloja asioita. Tässä nyt joutuu miettimään mitä noloja ihan suorastaan vastoin tahtoaan.?
Etelä-Afrikkaisella nais-juoksijalla oli isot kanuunankuulat housuissa, hmm mahdollinen selitys kyllä myös Kuitusen kohdalla, mutta jotenkin tulee taas mieleen Lahti 2001, sauvat poikki metässä puita vasten ja influensa epidemiaa. Talermolle tämä kaikki tietysti tulee yllätyksenä ja puun takaa kuten tavallista.
Kommentoitko vuosi sitten samalla tavalla?
Hei Contex,
Kerrotko olitko linjoilla vuosi sitten kun tämä nimeämäsi itserakas pyrkyri voitti maailmanmestaruuksia ja vielä ihan samassa urheilumuodossa eli hiihdossa? Toivottavasti kommentit olivat samat eivätkä ole muuttuneet sen takia että jonkun ihmeen syyn takia sinulla on ollut kauheat tavoitteet Suomen joukkueelle näissä kisoissa ja nyt kun ei ole mitalleja tullut, omaa huonoa oloa pitää purkaa täällä sivustoilla? Ei siinä mitään, ihan siitä vaan, olisi vain kiva tietää että muuttuvatko ajatuksesi sen mukaan miten menestystä tulee eli kun Aikku tai muut voittavat, voitat sinäkin, ja kun häviävät, tekevät niin yksin suuren kettuilun kera...
Kuka maksaa
Ministerit ja kansanedustajat ovat joukolla kisoissa kuka maksaa liput ja matkat vai onko nämä työmatkoja niin kuin Stubb:lla
Suihkarilla sukkelaan
Taitavat vielä lentää Wihurilta vuokratulta suihkarilla, etteivät vain joutuisi köyhälistön kanssa samoille penkkiriveille.
Presidentilläkin oli vaativa tehtävä suoritettavanaan.
Kävi kannustamassa naispuolisia jääkiekkoilijoita!
Kyllä sen takia aina kannattaa kisapaikalle hänelle matka maksaa.
Rahat revittiin veronmaksajien selkänahasta - kuten nämä vasemmistolaiset sanoisivat!
Ryhdikäs urheilija!
Tuntui ihmeelliseltä lukea ihan täyspäisen urheilijan kommentti. Tarkoitan tietenkin Riikka Sarasojaa. Hyvä tyyppi: tsemppiä!
Jep.
Thomas Alsgaard sanoi Nortug hiihtäjästä että iso ego on hyvä olla mutta kusipäisyydeksi sen ei pitäisi antaa mennä.
niin.
Tässä ne metodit Suomen hiihtovalmennukselle:
Tervon "hiihin lujjaa ja kovvaa"
Sarasoajan "Muut vaan hiihtivät niin perhanan lujaa"
Näillä eväillä ne mitalit saadaan kun ne osataan oikein toteuttaa. Björgen on malli siitä.
Henkinen kantti, tahdonvoima ja taktiikka on voittajilla silmiinpistävä ominaisuus. Ne tuntuvat olevan hakusessa.
Kotimatka tarjolla!!!
Päättävätkö urheilijat itse, ketkä heistä osallistuvat eri matkoille? Missä on joukkueen johdon ja valmennuksen "viimeinen sana"??? Nyt näyttää siltä, että urheilijat ovat kaapanneet vallan joukkueessa.
Olisi paikallaan, että Saarinen ja Kuitunen lähetettäisiin pika pikaa kotimatkalle, -se matka kun ainakin sujuu!
Täysin taitaa olla
Täysin taitaa olla hiihtojoukkueen kuviot annettu päästää käsistä. Muuta johtopäätöstä ei voi touhusta vetää. Kun on prinsessan aseman saanut ja asioiden on johdon puolelta annettu mennä, näin käy. Muuallakin kuin hiihdossa.
Tällaiset asiat oikenevat yleensä vasta kunnon kriisin kautta, valitettavasti. Tosin, jos kriisistä selviää, ne vahvistavat vaan!
Toinen juttu on se, että jotain "kummallista" näiden kisojen (ja koko kaudenkin) aikana on taustoilla tapahtunut. Sen verran hämärältä puuhalta kokonaisuus näyttää! Asiat alkavat yleensä selvitä viimeistään jälkikäteen....
Realismia!
Muut ovat parempia ja sillä sipuli. Siellä on hirmuinen lauma johtajia ja valmentajia. Syytä heidänkin olisi katsoa peiliin.
Jos joku katsoo kuhertelun tärkeämmäksi kuin rehkimisen ladulla, olisi parasta ollut jäädä kotiin. Joukkuehenki on huono suomalaisilla naishiihtäjillä. Mutta hatunnosto Suomen mäkihyppääjille, jotka osoittivat todellista leijonamieltä.
Tytöt
Aino-Kaisa Saarinen on nähnyt unen, minkä perustella hän kokee olevansa prinsessa. Kuitunen on "rakkauslomalla" veronmaksajien rahoiilla. Että hohhoijaa.
Pää pystyyn Riikka
Kun kaikkensa antaa, sen on riitettävä. Teen kunniaa Sinulle Riikka! En Saariselle tahi Sarasvuon jalkavaimolle, mikä lie lomailija, joka on unohtanut tykkänään, miksi on Vancouverissa!
Oikku Aikku & Sauvakävelijät...kotii sieltä törsäämäst
Riikka on yks ainoita rehtejä urheilijoita tossa porukassa, sanoo suoraan ettei olis ollu tarpeeks hyvä! Toista nää muut, mennää joukolla keskeyttämään,kuka sanoo että "jätän väliin", kellä taas unohtu liukuvoiteet...tai monot..jne
Oikku Aikku & Sauvakävelijät...sekä MäkiPulut...kotiin sieltä.
On se nyt, kun monta vuotta leiriä millo missäki, ja pitäs tehdä tulosta nii koko jengi rupee selittelee kuin poliitikot. Seuraavat olympialaiset välitauko, liia kallista leikkii tää jos muissakin asioissa säästellään!
Pää pystyyn ja hymy naamalle
Mitä Riikka valittaa? Hän pääsi hiihtämään, kun Aikku ei halunnut hiihtää. Riikan pitäisi olla onnellinen ja kehua, että hän hiihti olympialaisissa ja tuli kahdeksanneksi. Tuo on parempi tulos kuin mitä useimmilla suomalaisilla on esittää.
Onnen salaisuus on hyvät muistot, optimisti ja kiitollisuus siitä mitä on saanut ja tehnyt.
Paras.
"Tuo on parempi tulos kuin mitä useimmilla suomalaisilla on esittää."
Se on muuten paras sijoitus tuossa, tällä hetkellä, näissä olympialaisissa, mitä kellään suomalaisella on esittää. Ei voi olla "ihan paska".
positiivista tässä on
se, että nyt ei ainakaan kukaan voi syyttää meikäläisiä dopingista :)
Hiihtäjämme voivat hiihellä ja napsia sijoituksia 30 huonommalla puolella, ilman että Ruotsin ja Norjan media on kimpussa.
Samalla voisi muutenkin ottaa dopingiin ja suomalaisen hiihdon menneisyyteen uuden tarkastelukulman: muistatteko (ja tottahan muistatte) kuinka ruotsalaiset ja norjalaiset naama punaisena syyttivät Suomea hiihdon DDR:ksi Lahden kisojen doping-skandaalin jälkeen. Itseäni on aina ihmetyttänyt moinen väite. Seurasin tiiviisti hiihdon(kin) arvokisoja koko 1990-luvun eikä siellä mielestäni kovin kummoista menestystä tullut. Myllylää lukuunottamatta ainut miesten arvokisamitali oli Isometsän sattumapronssi Thunder Bayn mm-kisoissa 1995. Eli eipä tuota voi kovin kummoiseksi dopingsysteemiksi kutsua ainakaan arvokisamenestyksen perusteella
Salama
Sama kuin vaikkapa Teemu Selänne tai Saku Koivu sanoisi, että enpä jaksakaan pelata seuraavassa pelissä, koska haluan lepäillä ja latautua välieriin tai finaaliin.
Melkoisen mokan Aikku kyllä teki. Kannattaisi muistaa, että suomiverkkarit päällä siellä heiluu edustamassa Suomen urheilevaa nuorisoa. Vaikeita persoonia taitaavat olla nuo kaksi suksijaa.
"Miksi Suomen hiihtojoukkueessa kiehuu?"
Ei näytä kovin hyvä ilmapiiri olevan suomen naisurheilijoilla...
Arto Terosen Ylen kolumnista:
"Kolmen kerroksen väkeä.
Niin sanottuna ”varmana huhuna” on täällä kisoissa puhuttu yhden naishiihdon ristiriitojen pienistä siemenistä olevan asuminen Whistlerin kisakylässä, jossa hierarkia on tehnyt naisista kolmen kerroksen väkeä. Miehet asuvat omassa talossaan kaikki kaksi urheilijaa huoneessa, mutta toisin on naisten asuntolassa.
Kolmannessa kerroksessa omissa huoneissaan asuvat tähdet eli Aino-Kaisa Saarinen, Virpi Kuitunen ja Tanja Poutiainen. Tosin joidenkin lähteiden mukaan ainakin Kuitunen asuu ajoittain myös Whistlerin keskustassa hotellihuoneessa yhdessä elämänkumppaninsa Jari Sarasvuon kanssa. Sehän on sallittua tietysti, jos varsinaisia pelisääntöjä ei ole.
Toisessa kerroksessa kisakylässä asuvat samankokoisen huoneen jakaen Riitta-Liisa Roponen yhdessä Riikka Sarasojan kanssa. Ampumahiihtäjistä toisessa kerroksessa huoneen jakavat Mari Laukkanen ja valmentaja Sanna-Leena Perunka. Kaisa Mäkäräisen huonetoveri on alppihiihtäjä Sanni Leinonen.
Sitten tulee se alin kerros, jossa edelleen samankokoisen huoneen jakaa kolme aikuista naista: Pirjo Muranen, Krista Lähteenmäki ja Kirsi Perälä!"
http://yle.fi/urheilu/suurtapahtumat/vancouver_2010/lajit/maastohiihto/2...
Ei joudu dopingtestiin kun ei hiihdä
yhtään matkaa. Vai mitä Jari? Hyvä manageri on rahanarvoinen näinä aikoina, kun pissalle joutuu vähän siellä sun täällä. Lahdesta saakka yltää vana tänne Vancouveriin. Muuten olen sitä mieltä, että tämä Niemi-Nikkola, joka ei ole koskaan itse missään lajissa pärjännyt eikä myöskään koskaan ole nähty hymyilevän, niin joutaisi jo Urheilumuseoon Hakulisen suksien viereen. Täysin turha äijä. Lähes Piiraisen luokkaa. Sekään ei oe koskaan hymyillyt. Sama syndrooma kuin Ahti Karjalaisella aikoinaan. Ei paljoa hymyilytä, kun paska haisee kaiken aikaa.
Miksi hiihtää?
Saarisen vapaa hiihto ei ole kohdallaan. Hän tulkitsi kuten oikein on että Roposen kanssa hänellä ei olisi ollut mahdollisuuksia mitaliin. Joskus on ajateltava myös omaa etua. Saarinen on huomannut kisoja edeltävän lausuntonsa vääräksi, eli että voi hiihtää kaikki matkat. Nyt ei ole kyseessä mm-kisat vaan olympialaiset joihin kaikki ovat treenanneet viimeisen päälle ja monet jättivät tour de Ski rahajahdin väliin (Kalla, Björgen) ja keskittyivät olympialaisiin, ovathan ne vain kerran neljässä vuodessa. Saarinen on havainnut että sen yhdenkin mitalin saanti on tosi kovilla.
Saarinen ja Roponen
Saarinen ja Roponen voittivat viimeksi hiihdetyssä parisprintissä saksalaiset jotka nyt ovat olympiavóittajia!!!
Saarinen ryssi suomelta mitalin itsekkäistä syistä, jossain keskustelupalsoilla on moittittu Sarasojaa, syyllinen on kuitenkin Saarinen joka ei vaivautunut edes hiihtämään koko matkaa vaikka kehui enne kisoja hiihtävänsa kaikki matkat.
Mitä tuollaiset urheilijat siellä tekévät ýhteiskunnan varjoin jos eivät edes viitsi hiihtää?
Saarinen olisi kevyesti pysynyt kärkivauhdissa ja olen varma että suomi olisi saanut mitalin.
Uutinen; Halonen hiihtää viestissä ja 30 km
Halonen on matkustanut Olympilaisiin hiihtämään viestiä ja 30 km. Kyllä Tarja sieltä mitalin tuo. Mielestäni siellä ei ole epäonnistuneet muut kuin mieshiihtäjät, jos katsotaan aikaisempia mc-tuloksia. Monestiko suomalainen oli mäkihypyssä mitaleilla, Ahonen parikertaa ja nytkin lähellä. Muiden maiden hyppääjät voittaneet montakertaa. Hiihdossa oli vain yksi tähdenlento naisissa ja miehissä alkukaudesta. Yhdistetyssä Manninen voitti, kun muut vielä harjoittelivat ja onhan Mannisella vielä näytön paikka. Hiihdonpäävalmentajalle potku ja heti. Ihme, että valittiin etukäteen jatkamaan. Nyt ei varmaan jatkoaikaa saisi.
Sohvaperunan ajatus
Tsemppiä Riikka! Ajatteles. olit kahdeksanneksi paras koko maailmassa. Voit tulla pystypäin takaisin Suomeen.
Selitys tulee vielä
Ja se liittyy punasoluihin.
Hyvä Riikka Sarasoja
Kun tekee kaikkensa ei enempää voi vaatia. Se oli hyvä suoritus, olet maailman 10 parhaan hiihtäjän ryhmässä. Voit olla iloinen siitä. Pää pystyyn. Sinä olet lahjakas hiihtäjä, eikä Roomaakaan rakennettu yhtenä päivänä. Jatka hiihtouraasi huippusuoritukset tulevat ajan mittaan.
Minusta meidän pitäisi ymmärtää urheilun ydin.Hyvien suoritusten jälkeen tulee lamakausi, jota nyt vietämme. Olemme iloinneet, silloin kun suomalaiset naishiihtäjät olivat huipulla. Nyt meidän pitää ymmärtää heitä , ja kannustaa eteenpäin. Ei pilkka ja arvostelut tuo hyviä suorituksia, päinvastoin. Kun olemme mukana "ilonpäivinä". olkaamme myös mukana "surunpäivinä. Älkää vaatiko mahdottomia.
Jos ei ruisleipä ja piimä auta.
Onhan se ihmeellistä,että joku uskoo vielä ruisleivän ja kirnupiimän voimaan.Suomalaisilla on mahtava geeniperimä hiihtourheiluun.Sillä ei tämän päivän urheilussa kuitenkaan pärjätä...
Luottakaamme Aikun omiin päätöksiin
mielestäni aino-kaisa saarinen teki ihan oikein jättäessään väliiin naisten parisprintin. Aikun tavoite olympialaisista oli henkilökohtainen mitalli. Aikku on myös ainut Suomen maajoukkueen naishiihtäjä jolle henk.koht mitali olympiatasolla on täysin realistinen. Roponen taas näki että hänen lahjoillaan ei olymppialaisista henk.koh.mitallia saada(ei pahalla, ei kovin monen muunkaan lahjoilla)Siksipä Roponen olisi halunnut parisprintissä parikseen aikun(kukapa ei?)koska luotti siihen että aikun(yhden maailman parhaimman naishiihtäjän)kanssa mitalli(jopa kulta)olisi voinut irrota..Aikku kuitenkin luotti omaan vaistoonasa ja jätti kisan väliin...JA nappasi kunikuus matkalta(naisten 30km)hienon kolmannen sijan