Sunnuntai 27.5.2012

IL: Puolustusvoimat antoi Mikko Koivulle E-paperit

Luotu: 
14.7.2010 08:19
  • Kuva: EPA / All Over Press
    Mikko Koivu (toinen oik.) menee inttiin suunniteltua myöhemmin.

Suomen jääkiekkomaajoukkueen kirkkaimman tähden, NHL-joukkue Minnesota Wildin kapteenin Mikko Koivun piti aloittaa maanantaina asepalveluksensa Porin prikaatissa Säkylän varuskunnassa. Iltalehden mukaan Koivu oli saanut puolustusvoimilta E-paperit, eli palvelusta on siirretty eteenpäin.

- Pitää paikkansa, olisi pitänyt mennä inttiin eilen, mutta viime talvena tulleet vammat vaativat leikkaushoitoa, ja sen takia ei ollut mahdollisuutta mennä suorittamaan asepalvelusta, Koivu kommentoi Iltalehdelle.

 

Henkilöt: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit

Tynkä-Karjalan Antti

Ei ole ensimmäinen huippu-urheilija, joka saa vapautuksen armeijasta, mutta pystyy osallistumaan lajinsa huipputapahtumiin.

Toisaalta, ei sota - Isänmaan puolustaminen laajemminkaan - yhtä miestä kaipaa. Etenkään asennevammaista.

Tynkä-Karjalan Antti

Aivan oikein. - Tunnen kuitenkin systeemin vuosia kutsuntoja järjestäneenä ja lautakunnissa istuneena, että tiedän miten kuvio kulkee.

Puolustusvoimien kannalta asialla ei ole varsinaisesti merkitystä. Olisi voinut jättää vaikka uutisoimatta, sillä kyseessähän on ihmisen terveydentilaan liittyvä tieto.

Vieras mies

Heh, urheilijan E-paperit, C-paperit, sivari, Hämeen rykmentin urheilukoulu tai Lahden urheilujoukot, maanpuolustuksen kannalta se ja sama, verrattavissa viihdejoukkoihin paitsi, ettei yhtään naurata.

Tynkä-Karjalan Antti

Itse arvioin Urheilukoulun tekevän hyvää työtä. - Puolustusvoimien liikuntasektori on ollut kaiken kaikkiaan korkealla tasolla.

Vieras mies

En arvostele Urheilukoulua, mutta suostun hyväksymään menettelyn vasta kun huippuluokan viulisti, pianisti, fyysikko tai matemaatikko ja sekä perheensä elättävät yrittäjät ja maanviljelijät pääsevät vastaaviin erityislaitoksiin ja saavat lomaa aina tarvittaessa.

äijä

Jos Armeijaa tullaan joskus tarvitsemaan siihen, mihin sitä koulutetaan, urheilijat on sen vahvin osa ainakin yleisellä tasolla.
Suuri osa asepalveluksesta on fyysistä harjoitusta, jossa sohvaperuna pyritään saamaan niin kovaan kuntoon, että jaksaa kantaa rynnäkkökivääriänsä muutaman kilometrin marssilla ja jaksaa sotkusta takaisin kasarmille munkkikahvin jälkeen.
Huippu-urheilijaa ei tarvitse kuntouttaa fyysisesti, suuri osa koulutusta on teoriaa ja urheiluvalmennus on niillä "loma-aikoina" kymmeniä kertoja vaativampaa fyysisesti kuin kasarmilla tehtävät harjoitukset.

Dr. Schmidt

--En arvostele Urheilukoulua, mutta suostun hyväksymään menettelyn vasta kun huippuluokan viulisti, pianisti, fyysikko tai matemaatikko ja sekä perheensä elättävät yrittäjät ja maanviljelijät pääsevät vastaaviin erityislaitoksiin ja saavat lomaa aina tarvittaessa.

Jos kutsunnoissa nykyään sanoo, että koulussa kiusattiin, hamppu palaa ja fantisoi joukkomurhan tekemisestä, niin eiköhän saa vapautuksen saman tien.

Haikki

Nyt kun saa E-paperit, niin ei tarvitse tulla kutsuntoihin enää rauhan aikana.. On se jännä tämä miten tämä "kaikille Suomen miehille pakollinen" velvollisuus ei koske näitten parin erikoisryhmän (ahvenanmaalaiset ja jehovat) lisäksi myöskään "huippu" urheilijoita ja muusikoita.

Polatucha

Velvollisuus suorittaa käymättä jäänyt ase- tai siviilipalvelus loppuu sen vuoden lopussa, jolloin henkilö täyttää 30 vuotta.

Oscari

Ja jatkossa varmaan tämä kiekkolusmu on kokoomuksen ehdokkaana joissakuissa vaaleissa. Ovat nämä pelaajat Kummolansa tavoin juuri kokomustia. Eli kansa saa opetella taistelemaan isänmaan omistajien puolesta.

Tynkä-Karjalan Antti

Missille miljonääri mies.

Ei tämä jääkiekkoilija ole ainoa. Vastaavilla tapauksilla lajeina löytyy purjehdusta, koripalloa ...

SIMO PERTTULA

Yhdeksi "erioisryhmäksi" myös, 27 vuotta täyttäviä kansanedustajia? Heidä ehdotuksensa oli, että nämä vapautettaisiin asevelvollisuudesta? Ehdotus tehtiin lain muutoksena eduskunnassa.
Luulen, että nykyinen "oman edun" eduskunta hyväksyisikin ajatuksen? Mutta silloinen eduskunta sanoi jyrkän EI.