Uusi Suomi / Videot Perjantai 10.2.12 Aseta US kotisivuksi

Iso lumimyrsky iski USA:n itärannikolle

Julkaistu: 7.2.2010

Yhdysvaltain itärannikon asukkailla on tänään edessä lumitöitä. Poikkeuksellinen myräkkä toi eilen lunta laajoille alueille, mutta erityisesti pääkaupungin Washingtonin seudulle.

Baltimoressa Marylandin osavaltiossa lunta satoi ennätykselliset 96 senttiä. Märkä ja raskas lumi katkoi sähköjohtoja ja puita, ja liikenne halvaantui.

Philadelphiassa lunta tuli uutistoimisto AP:n mukaan kaupungin historian toisiksi eniten, 69 senttiä.

Lumisessa Washingtonissa lauantaina demokraattien kansalliskomitealle puhunut presidentti Barack Obama nimesi lumimyräkän "snowmageddoniksi".

Sään ennustetaan tänään kylmenevän, mikä merkitsee lumisten teiden muuttumista liukkaiksi.

 
 

Tähän artikkeliin liittyvät asiasanat

Henkilöt: Barack Obama
 
 
 
 

Ei täällä Suomessa

Suomessa tuollaista lumisota-hauskanpitoa ei onneksi voi tapahtua. Poliisi keskeyttäisi sen, jos sille ei ole ilmoittautunut vastuullista järjestäjää. Jos taas joku ilmoittautuu, poliisi kieltää tapahtuman hui niin vaarallisena.

 

Katsotuimmat videot

Hieno video Suomen revontulista

11.10.2011

Hieno video Suomen revontulista ›› (9 kommenttia)

 
Timo Soini Loppukiri 2012

20.1.2012

Timo Soini Loppukiri 2012 ›› (2 kommenttia)

 
 

Tuoreimmat videot

Timo Soini Loppukiri 2012

20.1.2012

Timo Soini Loppukiri 2012 ›› (2 kommenttia)

 
Paavo Lipponen loppukiri 2012

14.1.2012

Paavo Lipponen loppukiri 2012 ›› (3 kommenttia)

 
 

Luetuimmat

Kommentoiduimmat