Tom Cruise ylistää Youtubelle vuotaneessa videossa Scientologian hyveitä. Hän sanoo Scientologian olevan ronskia myllerrystä, villiä ja villaista.
-Mikään ei ole hienompaa kuin mennä ja tapella taistelussa ja yhtäkkiä huomaa asioiden olevan paremmin.
Scientologi ei voi ajaa onnettomuuspaikan ohi. Hänen on tehtävä jotain koska hän tietää olevansa ainoa joka voi auttaa, Cruise kertoo videolla.
Youtubella oleva video on tehty vuonna 2004. Sen epäillään olleen osa Scientologien värväyskampanjaa. Videon ilmaantumista vasta nyt on myös epäilty markkinointitempuksi. Andrew Mortonin epävirallinen Tom Cruise -elämänkerta julkaistiin tiistaina.
Henkilöt:

Kommentit
Scientology
En ole scientologi enkä aatteen kannattaja. Olen kiinostunut kielistä ja etymologiasta.
Kiitän Lilli Earlia siitä että hän käyttää jutussaan termiä scientolgia, eikä skientologia, kuten suomalaisessa mediassa useimmiten tehdään.
Scientologia on johdettu science sanasta, eikä sitä pidä 'suomentaa'
skientologiaksi yhtä vähän kuin science sanakaan ei suomenneta skienkeksi.
Toinen samankaltainen ärsyttävä 'suomennos' on skenaario. Jos sanaa/käsitettä halutaan ylipäätään käyttää, sen oikeampi 'suomennosasu' olisi ehkä senaario.
Kokonaan oma asiansa on se, etteivät käsitteitä viljelevät kirjoittajat ja puhujat usein lainkaan ymmärrä käyttämänsä sanan sisältömerkitystä.
Lehtiartikkelin mukaan
Lehtiartikkelin mukaan Cruise on rakentamassa talonsa alle satoja miljoonia maksavaa suojapunkkeria. Hän odottaa hyökkäystä avaruudesta. Eiköhän olisi Tomin paras tehdä visiitti psykiatrin puheille mitä pikimmin.