Sunnuntai 27.5.2012

15 minuuttia seksiä on liikaa

Luotu: 
3.4.2008 16:44

Journal of the Sexual Medicine -lehden mukaan sopiva kesto itse seksiaktille on 3–13 minuuttia. Tähän aikaan ei ole laskettu mukaan esileikkiä. Lehdessä muistutetaan kuitenkin, että 1–2 minuuttia on "liian lyhyt" seksiaktin kesto.

Tutkija Eric Corty sanoo haluavansa helpottaa niiden elämää, jotka uskovat että "enemmän jotain hyvää on parempi, ja jos haluat todella tyydyttää kumppanisi, niin sinun on jaksettava ikuisesti." Hänen mukaansa tutkimuksessa oli otettu mukaan yhä lailla miesten ja naisten mielipiteet ja tarpeet.

Selvityksen mukaan 3–7 minuuttia on "riittävä" aktin kesto, mutta 7–13 minuuttia on "toivottava" pituus. "Liian pitkäksi" katsottiin 10–30 minuuttia kestävä yhdyntä.

Penn State -yliopiston professori Eric Corty haastatteli selvitykseensä 50:tä amerikkalaista ja kanadalaista seksitutkijaa – ja terapeuttia. Kyseessä ovat heidän työssään tekemänsä havainnot.

Cortyn mukaan aiemmat tutkimukset ovat osoittaneet, että sekä miehet että naiset haluavat sekä esileikin että yhdynnän kestävän kauemmin kuin nykytilanteessa.

Jaa artikkeli: 

Kommentit

EdisPearl

Toivottavasti kukaan lukija ei ota "neuvoa" tästä jutusta.

Seksiä on yhtä monta laatua kuin on ihmisiä. Siis, ....paljonkohan meitä jo tällä pallolla on, en tiedä.

Seksi on kuitenkin niin hienovarainen asia ja jokaisella on sen suhteen omat fiiliksensä. Ei kannata alkaa arvioida rakastelua jonkun kellonajan tai minkään muunkaan asian vuoksi.

Emme me ihmiset ole kaikki samanlaisia "robotteja" jotka noudattavat jotain "jonkun" määrittelemää aikataulua ym.

Jos olette rakastuneita, niin tehkää ihan just niin, mikä teistä itsestä tuntuu parhaimmalta. Siihen ei sekuntikelloja tarvita.

Kaikki rakastuneet ja miksei vanhemmatkin pariskunnat:

Nauttikaa toisistanne juuri sellaisena kuin olette!

-EP-